Kuchnia w stylu vintage
Materiałem, który dobrze pasuje do wnętrz w stylu vintage, jest również cegła. Ściana nią wykończona nadaje wnętrzu odrobinę surowego tonu, ale jej faktura doskonale uzupełnia się z drewnianymi powierzchniami. Cegła szczególnie estetycznie prezentuje się w pobielonym wariancie. Atrakcyjnym uzupełnieniem wnętrza będą również płytki z patchworkowym wzorem. Szczególnie popularne w tym stylu będą wyraziste, niebieskie płytki azulejos. Dobrym wyborem są stylizowane, wizualnie postarzone kafelki, przypominające ceramikę naznaczoną upływającym czasem.
Kolory w kuchni vintage
Wnętrze w stylu vintage daje naprawdę duże pole do popisu, jeżeli chodzi o wybór kolorów. Wiele osób jako bazę wystroju wybiera odcienie neutralne: biel oraz kolory ziemi (w szczególności beże), którą podkreślają bardziej wyraziste akcenty, jak np. czarno-białe mozaiki lub patchworki. Detale nakreślą styl aranżacji i nadadzą kuchni charakteru.
Doskonałym dodatkiem do jasnej bazy będzie też błękit, subtelny róż lub zieleń. Kolory mogą pojawiać się w różnych formach i miejscach: w postaci kolorowych krzeseł, płytek czy choćby sprzętu AGD. Mało rzeczy oddaje klimat lat 50-tych lub 60-tych jak kolorowa lodówka o zaokrąglonych krawędziach.
Meble do kuchni w stylu vintage
Również w kwestii mebli króluje drewno. Krzesła oraz stół wykonane z tego materiału zawsze stanowią dobre uzupełnienie wystroju kuchni. To, co wyróżnia styl vintage od innych, jest dbałość o szczegóły. Doskonałym przykładem będą drewniane szafki ze stylizowanymi rzeźbieniami na frontach i drewniane blaty kuchenne, które sprawią, że wnętrze będzie przypominało pomieszczenie z epoki.
W estetyce vintage wszystko powinno do siebie pasować, również wyposażenie. W przeciwieństwie do nowoczesnych wnętrz nie ma tu potrzeby chowania sprzętów w celu zachowania możliwie jak najsterylniejszej przestrzeni. Warto wyeksponować niewielkie urządzenia AGD w stylu retro. Ich charakterystyczna forma i odważna kolorystyka doskonale podkreślą charakter wnętrza.
Styl vintage to wymarzony styl dla osób sentymentalnych i lubiących przedmioty z ciekawą historią. Jeżeli mamy dostęp do starych mebli, warto bez wahania ulokować je w naszym wnętrzu. Odnowiony kredens po babci lub stary stół z targu staroci świetnie podkreślą aranżacje kuchni vintage. Łączenie starego z nowym we wnętrzach wymaga jednak dużo wprawy i wyczucia, aby uniknąć muzealnego, przerysowanego efektu.
Szukając wyposażenia i mebli do kuchni retro warto zwrócić uwagę na firmy, które mają w swojej ofercie współczesne, ale specjalnie postarzane meble. W dobie internetu znalezienie odpowiedniego sklepu nie stanowi większego problemu. Wystrój wnętrza podkreśli odpowiednio dobrane oświetlenie. Warto sięgnąć po metalowe lampy lub charakterystyczne abażury, które sprawią, że wystrój naszej kuchni w stylu vintage będzie spójny.
Przede wszystkim klimat
Aranżację kuchni w stylu vintage powinny dopełniać odpowiednio dobrane dodatki. Firanki w oknach, zazdrostki, kraciaste ceraty oraz poduszki na krzesłach momentalnie sprawią, że natychmiastowo cofniemy się w czasie. Na oknie można stworzyć niewielki ogródek ziołowy: rozmaryn, bazylię czy miętę można bez problemu uprawiać na parapecie. Zapach ziół pobudza apetyt a naturalne przyprawy dodane do potraw znacząco poprawiają ich walory smakowe.
Doskonałym dodatkiem będą też wiklinowe lub metalowe kosze na owoce, wazony, dekoracyjne pojemniki na przechowywanie np. mąki, kaszy lub orzechów, albo gliniane donice na kwiaty. Estetycznym uzupełnieniem wystroju, które niekoniecznie musi pełnić funkcję użytkową, będą miedziane garnki lub żeliwna patelnia. Ekspozycje z kuchennych naczyń najlepiej wyglądają w dużych wnętrzach z oknem – światło słoneczne odbite od miedzianej powierzchni wypełni wnętrze ciepłym blaskiem.