Kwiaty na balkonie

Kwiaty na balkonie

Dla mieszkańców bloków balkon jest przestrzenią, na której mogą zaczerpnąć świeżego powietrza i chłonąć promienie słońca. Jest to miejsce relaksu. Ważne zatem, aby zadbać o odpowiedni wystrój. Oprócz balustrad czy podłogi warto dodać ozdobny akcent, dla ocieplenia wizerunku tego miejsca. Idealnym rozwiązaniem dla miłośników roślin są kwiaty balkonowe.
5:00 min
0
0

Kwiaty balkonowe całoroczne – wygodne rozwiązanie


Balkony i tarasy są specyficznym miejscem do życia dla roślin. Są tam narażone na wiele niebezpieczeństw. Niektóre wymagają specjalnej, dodatkowej pielęgnacji, ale za to nagradzają nas pięknym widokiem. Jednak dla zabieganych osób idealnym rozwiązaniem są wytrzymałe rośliny na balkon. Pożądane są zatem rośliny odporne na trudne warunki. Najlepiej, aby szło to w parze z długim okresem kwitnięcia. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie rośliny balkonowe nie wymagają częstego podlewania i są odporne na suszę. Przy takich wymaganiach, wskazane jest pochylenie się ku kwiatom całorocznym, które dobrze czują się o każdej porze roku, są łatwe w utrzymaniu oraz występują w wielu odmianach.

Autor:
Redakcja
Data:
14.10.2022
Aktualizacja:
07.06.2023
Barwinek Pospolity
Barwinek Pospolity jest doskonałą propozycją na balkon. Ich kwiaty pięknie kwitną. Fot. Reymond Eichelber / Unsplash

Ich główną zaletą jest to, że wyglądają dobrze nie tylko przez całe lato, ale i przez cały sezon. Są one również doskonałym rozwiązaniem dla osób niemających ręki do roślin. Z kolei wiele odmian krzewów i krzewików zachowuje zielone liście, nawet zimą. Na wiosnę natomiast, zachwyca właściciela barwnymi kwiatami. Przykładami roślin, o których śmiało, można powiedzieć, że są to wytrzymałe kwiaty na balkon, są między innymi Barwinek Pospolity czy Trzmielina Fortune'a. 

Trzmielina Fortune'a
Trzmielina Fortune'a doskonale sprawdzi się w roli ozdoby na balkon. Fot. Jack Blueberry / Unsplash

Nie sposób jednak nie wspomnieć o Begonii. Jest to roślina tropikalna, lubiąca wilgotne podłoże, co wiąże się z koniecznością częstego podlewania, natomiast posiada ona mocne korzenie i łodygi dzielnie znoszące silne wiatry, mogące panować na tarasach i balkonach. Dobrym rozwiązaniem są również iglaki, gdyż dostosują się one do niemal każdych warunków w naszej strefie klimatycznej. Dodatkowym ich atutem jest fakt, iż nie potrzebują one wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, aby podtrzymać je przy życiu. Przedstawicielami takich roślin są Cyprysik Groszkowy i Tuja (żywotnik zachodni).

Begonia
Begonia kwitnie od początku czerwca. Posiada mocne korzenie, które poradzą sobie z trudnymi warunkami, panującymi na balkonie od silnych wiatrów po susze. Fot. Ann / Unsplash
Cyprisik
Cyprisik przyjmuje różne formy w zależności od odmiany. Fot. Herbert Goetsh / Unsplash

Kwiaty na balkon zachodni

Nawodnienie gleby możemy kontrolować poprzez regularne podlewanie. Nie zawsze jednak mamy wpływ na to, w jakim kierunku mamy taras czy balkon. Kierunek zachodni nie tworzy komfortowych warunków dla roślin, gdyż tworzy to bardzo słoneczny balkon. Wbrew pozorom nie jest to przyjazne środowisko, w jakim miały egzystować kwiaty na balkonie. Rośliny z reguły lubią słońce, ale nie wtedy gdy jest ono zbyt intensywne. Kwiaty przebywające na pełnym słońcu mogą ulec poparzeniu liści. Dokonując wyboru roślin balkonowych, jakie  zdecydujemy się umieścić w tej przestrzeni, należy pamiętać o takich, które nadają się do tych warunków, zatem muszą to być gatunki kwiatów na balkon, które lubią ciepło oraz są odporne na wysokie temperatury. 


Goździki
Goździki z reguły kwitną od lipca do późnej jesieni, gdy nadchodzą przymrozki. Fot. Aleksandra Sapozhnikova / Unsplash

Należy także mieć na uwadze, aby je regularnie i często podlewać. Na balkonach i tarasach wychodzącym w tym kierunku, szczególnie w okresie letnim, słońce króluje od południa, aż do późnego wieczora. Przestrzeń wokół nich intensywnie się nagrzewa i nie wszystkie kwiaty na taras odnajdą się w takich warunkach. Werbena ogrodowa to skrzyżowanie gatunków werbeny pochodzących z Ameryki Południowej. Dzięki temu dzielnie radzi sobie z palącymi promieniami słońca. Dobrze sprawdzą się do uprawy w takich warunkach także goździki czy lawenda. 

Lawenda w doniczce
Lawenda w doniczce. Fot. Joyce Toh / Unsplash

Rośliny powinno się podlewać rano lub wieczorem. Przy podlewaniu podczas upałów, krople skupiają światło, działając jak soczewki. Może to powodować uszkodzenie komórek liścia i kwiatu.

Kwiaty na balkon południowy

Kwiaty na południowym balkonie również nie mają łatwego życia. Jest mocno nasłoneczniony, co za tym idzie, należy pamiętać o częstym podlewaniu roślin. Wybierając doniczki, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Doniczki z tworzywa sztucznego nie przepuszczają powietrza ani wody. W upalnym słońcu łatwo o przegrzanie, szczególnie jeśli wybierzemy drobne kwiaty na balkon. Najlepiej unikać zatem donic wykonanych z metali, gdyż materiał ten bardzo mocno się nagrzewa, oddając to ciepło do gleby i w wyniku tego kwiatom może być za gorąco.

ciekawe pomysły

Rośliny na balkonie południowym nie powinny być podlewane zimną wodą, aby korzenie nie doznały szoku. Bardzo dobrze mieć konewkę napełnioną wodą, która nabędzie temperaturę otoczenia.

Taras w kwiatach
Część z dostępnych w sprzedaży roślin zaczyna kwitnąć od maja. Fot. Ana Belen / Unsplash

Właściciele domów i niektórych mieszkań mają nieco większą przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu. Przede wszystkim większa przestrzeń daje więcej możliwości co do tego, jakie kwiaty na taras możemy wybrać. W związku z tym rośliny osiągające nieco pokaźniejsze rozmiary będą idealnym rozwiązaniem. Dodatkowo możemy zamontować podpory, na których będą mogły się opierać, gdy podrosną. Oprócz funkcji dekoracyjnej, kwiatki na tarasie dodadzą prywatności i uroku dla tej przestrzeni.

Tania metamorfoza balkonu i tarasu - ciekawe pomysły
Wiosenna i letnia aura sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Choć dla zdrowia warto czasem wybrać się na pieszą...
czytaj więcej
Relaks na świeżym powietrzu – pomysł na taras i ogród
W sezonie wiosenno-letnim życie zdecydowanie toczy się na zewnątrz. Wychodzimy na tarasy, balkony, spędzamy czas w ogrodzie...
czytaj więcej

Długie, słoneczne dni

Kolejnym wyzwaniem jest to, na jakie kwiaty doniczkowe na balkon zdecydujemy się latem. Do najpopularniejszych wyborów należą pelargonie. Są trafną odpowiedzią na problem, jakie kwiaty na balkon w lipcu wybrać. Cechują się łatwą uprawą, z którą poradzą sobie nawet osoby niemającej ręki do roślin. Nie wymaga ona czasochłonnej opieki, wystarczy uniwersalna gleba i sporadyczne nawożenie. Oczywiście należy pamiętać o podlewaniu. Pelargonie lubią słońce, ale odnajdą się także w półcienistych miejscach. Często wraz z nimi decydujemy się na petunie, które cechują się podobnymi właściwościami.

Pelargonia
Pelargonia reprezentuje rośliny, które świetnie odnajdą się w trudnych warunkach. Fot. SaiKrishna Saketh Yellapragada / Unsplash

Gdy mija lipiec, pojawia się moment, w którym zastanawiamy się jakie kwiaty na balkon wybrać w sierpniu. Jest to czas gdzie, cieszymy się jeszcze ciepłymi, długimi dniami, ale mamy w świadomości, iż niebawem nastąpią zmiany w przyrodzie. Trafnym wyborem będą zatem wrzosy, które umilą naszą przestrzeń aż do jesieni. Będą tworzyć zgrany duet z astrami jesiennymi. Zaczynają one kwitnąć w sierpniu, a kończą we wrześniu. Takie rozwiązanie pozwoli na zachowanie kolorowego balkonu czy tarasu, podczas gdy, środowisko szykuje się do zimy. 

PODOBNE ARTYKUŁY:

Jakie rośliny wybrać do łazienki?
Rośliny w łazience nie wydają się być dobrym pomysłem ze względu na trudne warunki w tym wnętrzu. Jest jednak wiele gatunków...
czytaj więcej
Jakie rośliny wybrać do sypialni?
Sypialnia to pomieszczenie, do którego nie poleca się roślin. Jednak odpowiednio dobrane gatunki nie będą przeszkadzać, dodatkowo...
czytaj więcej