Łazienka w stylu japońskim – sztuka prostoty i relaksu
Zabieg ten pomoże w osiągnięciu skupienia i harmonii. W przypadku, gdy nie mamy możliwości ustawienia naturalnych kwiatów, możemy zdecydować się na okładziny ścienne ze wzorem przyrody. Łazienka japońska powinna być pozbawiona krzykliwych dekoracji. Powinniśmy zatem zrezygnować z jaskrawych kolorów oraz mocnych wzorów, aby nie rozpraszały uwagi użytkownika. Wolnej przestrzeni nie powinniśmy również zapełniać drobnymi płytkami takimi jak cegiełki czy mozaika, które wprowadzą niepotrzebne zamieszanie.
Kolory i światło w japońskim stylu – jak stworzyć harmonię we wnętrzu?
Najważniejsze cechy japońskiej łazienki to prostota i minimalizm. Często spotyka się, że pomieszczenia zachowane w tym stylu posiadają okładziny ścienne i podłogowe wykonane z materiałów drewnopodobnych. Doskonałym wyborem będą płytki w jasnobeżowych odcieniach, szarości i brązie, dzięki czemu uzyskamy efekt przytulności. Oświetlenie w łazience w stylu japońskim odgrywa ogromną rolę. Należy postawić na delikatne i rozproszone źródła światła, bowiem gdy będzie ono zbyt intensywne, nie uda nam się w pełni wyciszyć i zrelaksować. Istotnym elementem wyposażenia jest również duże lustro oraz zamontowanie otwartych półek, na których znajdą się wyłącznie niezbędne przedmioty. Japończycy starają się maksymalnie wykorzystać naturalne światło dzienne. W sytuacji gdy nie mamy takiej możliwości, powinniśmy postawić na możliwie jak największą liczbę źródeł światła punktowego o ciepłej barwie, które mają możliwość regulacji stopnia naświetlenia.
Japońska łazienka z podziałem na strefy
Szczególnie ważne miejsce w życiu Japończyków stanowi kąpiel, która jest nie tylko czynnością higieniczną, ale i również formą relaksu i wyciszenia. Tym, czym charakteryzuje się łazienka w stylu japońskim, jest centralne miejsce kąpielowe, z wyraźnym podziałem na strefę wannową oraz strefę prysznica. Aby je wyodrębnić, trafnym i estetycznym rozwiązaniem będą cienkie papierowe ścianki czy zamontowanie wanny na podwyższeniu. Dobry wybór stanowią elegancka i komfortowa wanna wolnostojąca oraz prysznic walk-in.
Styl japandi – połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiego ciepła
Łazienka w stylu japandi to doskonale wyważona kompozycja japońskiej estetyki (japan) dopełniona skandynawskimi wpływami (scandi). Powstały w sposób mariażu styl wystrzega się przepychu i bałaganu, jednocześnie ceniąc harmonijne, spokojne, proste i przestronne wnętrza. Paleta barw, jakie znajdziemy w aranżacji to szarości, beże i brązy, zatem główne skrzypce gra między innymi naturalne drewno. Scandi lubi zaokrąglone meble, występujące w maksymalnie niewielkiej ilości. Nawiązuje również do filozofii wabi-sabi, przez co łazienka może posiadać nieidealne czy spękane elementy
Dopełnieniem aranżacji mogą być subtelne dodatki, takie jak drewniana jodełka czy spora ilość roślin doniczkowych, co jest ukłonem w stronę scandi lubującego się w naturze. Wybierając oświetlenie, powinniśmy postawić na minimalistyczne kinkiety połączone z wiszącymi lampami z kloszami w kolorze białym, beżowym lub brązowym. Jeżeli pozwala nam na to metraż, warto zdecydować się zarówno na elegancką wannę, jak i na komfortowy prysznic, w którym będziemy mogli odświeżyć się po ciężkim dniu. Podobnie jak łazienka w stylu japońskim, scandi nie lubi krzykliwych wzorów i jaskrawych kolorów. We wnętrzu łazienki panuje harmonia wprawiająca odbiorcę w atmosferę relaksu.