Wnętrze inspirowane Japonią

Wnętrze inspirowane Japonią

Na szczycie gdańskiej kamienicy, na Wyspie Spichrzów, znajduje się niezwykły, wakacyjny apartament dla japońsko-amerykańskiej pary. Przestrzeń złożona z dwóch kondygnacji prezentuje piękny widok na dachy ceglanych kamienic oraz na Motławę.
6:00 min
0
0

Wnętrze w stylu japandi


Projekt wyjątkowego mieszkania zainspirowanego Japonią powstał przy współpracy inwestorów z pracownią Sikora Wnętrza. Postawiono na styl japandi, który łączy ze sobą japoński rustykalny minimalizm oraz skandynawską funkcjonalność. Takie zestawienie nadaje poczucie prostoty, sztuki i natury. Czyste linie i jasne przestrzenie zostały uzupełnione o wyrazisty kolor widoczny między innymi w salonie w postaci błękitnej ściany i grzejnika w tym samym kolorze, czy wzorzystej kuchni i łazience.

Autor:
Redakcja
Data:
24.01.2023
Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (1)-min.jpg
Duże okno z widokiem na dachy ceglanych kamienic. Fot. Tom Kurek

Apartament wita nas przepięknym widokiem na dachy ceglanych kamienic i Motławę. Jest to możliwe dzięki wielkiemu przeszkleniu w przestrzeni dziennej. Przy nim ustawiono komfortową sofę, aby móc spokojnie podziwiać perspektywę. Po odwróceniu się w stronę wnętrza dostrzeżemy przestronny salon, kuchnię, jadalnię oraz schody na górę. Otwarta przestrzeń wizualnie powiększa apartament. Mimo otwartości aranżacja mieszkania jest spójna i przytulna. W dolnej jego części dominuje jasne drewno oraz zdecydowany florystyczny akcent wzorniczy w strefie roboczej w kuchni. Nawiązanie znajdziemy we wzorzystej ścianie w sypialni z łazienką na piętrze.

Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (16)-min.jpg
Drewniany stół z krzesłami w przestrzeni dziennej. Fot. Tom Kurek
Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (12)-min.jpg
Głazy wtopione w drewnianą podłogę. Fot. Tom Kurek

Trzy tradycje w jednym wnętrzu

Mimo iż obiekt jest apartamentem to funkcjonalnie, przypomina on dom jednorodzinny. Na parterze umieszczono salon, kuchnię, jadalnię i małą łazienkę, na górze zaś znajduje się sypialnia master z dużą łazienką za przeszkleniem oraz garderobą. Niezwykle intrygującym rozwiązaniem jest most znajdujący się nad lewą częścią salonu. Ulokowano go między sypialnią master a przestrzenią do pracy, z której również można podziwiać piękne widoki urokliwego miasta. Dla japońsko-amerykańskiej pary ważne było, aby we wnętrzu połączyć akcenty ich pochodzenia z hanzeatycką kulturą miasta.

Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (4)-min.jpg
Komfortowa sofa w przestrzeni dziennej. Fot. Tom Kurek
Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (23)-min.jpg
Kuchnia ze wzorzystą płytką w przestrzeni roboczej. Fot. Tom Kurek

„Jedną z odpowiedzi są prawdziwe lica głazów — wielkich kamieni, które znaleźliśmy u kaszubskich rzemieślników. To właśnie taki element spaja tradycję japońskich i gdańskich domostw, gdyż występował w obu kulturach jako próg zapraszający do wnętrza” -  mówi Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.

Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (22)-min.jpg
Jasna przytulna kuchnia obok przestrzeni dziennej. Fot. Tom Kurek

Wybór mebli i dodatków nie był przypadkowy. Selekcja była prowadzona w sposób niezwykle wymagający i drobiazgowy. Aby nadać aranżacji niepowtarzalny klimat architekci osobiście przemierzyli magazyny z Australii, Japonii, USA i w Polsce. W rezultacie tych działań uzyskano zestawienie wyjątkowych, odważnych rozwiązań takich jak wielkoformatowe kafle, które tworzą obrazy, z pięknem lokalnych wyrobów. Pierwsze co nam przychodzi na myśl, gdy patrzymy na wystrój łazienki na piętrze to kobiecość i Japonia. Taki efekt uzyskano dzięki kwiatom i geometrii na posadzce, na której zamontowano tradycyjną, delikatną, dalekowschodnią wannę. Całość idealnie dopełnia szczotkowana, mosiężna armatura.

Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (35)-min.jpg
Sypialnia master z przeszkleniem. Fot. Tom Kurek
Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (27)-min.jpg
Płytki we florystyczny wzór na czarnym tle w kuchni. Fot. Tom Kurek
Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (37)-min.jpg
Mostek łączący przestrzeń do pracy z sypialnią master. Fot. Tom Kurek

Oświetlenie

We wnętrzu przepełnionym detalami nawiązującymi do minimalizmu zestawionego z unikalnymi strukturami i wpływem wielu kultur istotną rolę odgrywa oświetlenie. Zdecydowanie jest to niecodzienna aranżacja, która zachwyca. Uroku wystrojowi dodaje fakt, iż jest on połączeniem osobowości inwestorów z duchem miasta, w którym znajduje się apartament. W kuchni postawiono zatem na szynoprzewody z oprawami PET next producenta AQForm. także rozwiązanie znajdziemy także w części łazienkowej, sypialnianej, a także w ciągach komunikacyjnych. - „Ilość detali we wnętrzu wymaga dobrego oświetlenia, ale też opraw, które uzupełnią aranżację wnętrza i będą „cichym” bohaterem przestrzeni. Dzięki właściwemu doborowi opraw oraz ich kąta padania można podkreślić te elementy wnętrza, które stanowią figurę kompozycyjną w przestrzeni” - dodaje Jan Sikora.

Projekt: Sikora Wnętrza
Fot. Tom Kurek 

Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (30)-min.jpg
Sypialnię master z przestrzenią roboczą łączy mostek z czarnymi profilami. Fot. Tom Kurek
Sikora Wnętrza_AQForm_Tom Kurek (38)-min.jpg
Jasne łazienka w sypialni master z florystycznymi płytkami na ścianie. Fot. Tom Kurek.

Polecane artykuły:

Podniebne loty w historycznej kamienicy
Mieszkanie o powierzchni 44,5 m2 było nie lada wyzwaniem, przed którym stanęli projektanci pracowni KODO. Historyczna kamienica...
czytaj więcej
Apartament pod dmuchawcem w Krakowie
W zabytkowej kamienicy, która znajduje się przy ulicy Św. Sebastiana na Starym Mieście w Krakowie, powstał niecodzienny apartament...
czytaj więcej