Podniebne loty w historycznej kamienicy

Podniebne loty w historycznej kamienicy

Mieszkanie o powierzchni 44,5 m2 było nie lada wyzwaniem, przed którym stanęli projektanci pracowni KODO. Historyczna kamienica z początku XX wieku kryła za sobą niskie sufity i niewielki metraż, który trzeba było zaprojektować z maksymalną funkcjonalnością.
5:00 min
0
0

Połączenie niewielkiego mieszkania z domowym biurem


W dwupokojowym mieszkaniu zlokalizowanym na wrocławskim Przedmieściu Oławskim, na poddaszu historycznej kamienicy znajduje się intrygujący owoc współpracy inwestora z pracownią KODO. Jednym z najważniejszych punktów podczas aranżacji było wydzielenie strefy do domowego biura, gdyż jedyna mieszkająca w nim osoba często pracuje z domu. Do tego w lokalu znajduje się wąska, aczkolwiek finalnie funkcjonalna kuchnia, przestrzeń dzienna, w której znajduje się salon i jadalnia oraz łazienka i niewielka sypialnia. W efekcie prac udało się wyłonić ukryty potencjał pomieszczenia.

Autor:
Redakcja
Data:
20.01.2023
Podniebne_loty_KODO (5)-min.jpg
Drewniany stół z plecionymi krzesłami z czarnym profilem. Fot. Materiały prasowe KODO
Podniebne_loty_KODO (1)-min.jpg
Zabudowa kuchenna na wymiar z szarymi frontami. Fot. Materiały prasowe KODO

Praca od podstaw

Prace rozpoczęto od tego, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Gruntowny remont zaczęto od instalacji elektrycznej, grzewczej i wodnej, a także opracowano zmiany funkcjonalne. Największe zmiany w tym zakresie miały miejsce w łazience, gdzie wanna została zastąpiona prysznicem walk-in. Zmianie uległo także wyposażenie, układ oraz wzbogacono ją o dodatkowe szafki. Ten efekt uzyskano również w kuchni dzięki pojemnej zabudowie kuchennej i meblom w salonie, w których zostały zainstalowane pralka i suszarka.

Podniebne_loty_KODO (3)-min.jpg
Przestrzeń do pracy w salonie. Fot Materiały prasowe KODO
Podniebne_loty_KODO (8)-min.jpg
Florystyczne akcenty w salonie. Fot. Materiały prasowe KODO

Salon ten jest miejscem, w którym strefa relaksu płynnie przechodzi w strefę pracy. Zwieńczeniem aranżacji były elementy wykończenia i wyposażenia. Architekci założyli, iż chcieliby nawiązać aranżację wnętrza do historycznego charakteru budynku. Idąc tym założeniem, w pomieszczeniu znalazła się podłoga ułożona w jodełkę, odkryte cegły na ścianach, sztukateria przy suficie oraz klasyczne meble. Styl retro akcentuje ciepła charakterystyka zestawiona z bielą szarością i brązami. Dopełniono ją kolorystycznymi akcentami w postaci zielonych roślin oraz barwnych tekstyliów.

Podniebne_loty_KODO (9)-min.jpg
Czarny stolik na szarym dywanie w salonie. Fot. Materiały prasowe KODO

Salon i kuchnia

Rewolucyjna metamorfoza ujawniła uroki lokalu, które wcześniej skrywały się pod warstwami wieloletniego wykończenia. Dzięki pojemnej zabudowie w salonie uzyskano dużą przestrzeń do przetrzymywania oraz bez problemu znalazło się miejsce na wyodrębnienie miejsca do pracy, na której zależało inwestorowi. W pomieszczeniu zastosowano różnorodność materiałów, od aksamitu po plecionkę wiedeńską aż po drewno i szkło. Subtelne biurko z komfortowym krzesłem obrotowym ulokowano za kanapą. W wąskiej kuchni starano się, aby była ona maksymalnie funkcjonalna. Udało się to uzyskać dzięki przemyślanej zabudowie kuchennej. Nawiązanie do historycznego charakteru budynku odnajdziemy tu w postaci sztukaterii na suficie i klasycznych meblach. Ponadto w przestrzeni między szafkowej ułożono białe cegiełki.

Podniebne_loty_KODO (2)-min.jpg
Szara zabudowa z drewnianym blatem. Fot. Materiały prasowe KODO
Podniebne_loty_KODO (21)-min.jpg
Biała cegiełka nad przestrzenią roboczą w kuchni. Fot. Materiały prasowe KODO

Łazienka i sypialnia

Podniebne_loty_KODO (15)-min.jpg
Łoże z tapicerowanym zagłówkiem na tle ceglanej ściany. Fot. Materiały prasowe KODO
Podniebne_loty_KODO (16)-min.jpg
Białe zasłony w sypialni Fot. Materiały prasowe KODO

Łazienka przeszła największą metamorfozę. Zmianie uległo nie tylko wyposażenie, ale i układ funkcjonalny pomieszczenia. Zostało ono osadzone w bieli, szarości i czerni. Zamontowano w niej kabinę prysznicową walk-in z odwodnieniem liniowym. W łazience z dużym lustrem stelaż zabudowano w taki sposób, aby wyodrębnić miejsce na przechowywanie, a całość dopełniono chromowaną armaturą. W niewielkiej, lecz funkcjonalnej sypialni, za dużym komfortowym łóżkiem z tapicerowanym zagłówkiem, znajduje się ceglana ściana. Oryginalności nadają również sztukateryjne listwy przy suficie. Również w tym przypadku klimat retro został podbity dzięki utrzymaniu go w barwach bieli, szarości oraz brązów, który został uzupełniony o rośliny doniczkowe. 


Fot. Materiały prasowe KODO

Podniebne_loty_KODO (17)-min.jpg
Czarna szafka w jasnej łazience. Fot. Materiały prasowe KODO
Podniebne_loty_KODO (20)-min.jpg
Kabina prysznicowa z chromowymi profilami. Fot. Materiały prasowe KODO

Polecane artykuły:

Nowe mieszkanie w starym młynie we Wrocławiu
Za sprawą generalnej rewitalizacji budynku z początku XX wieku umożliwiono spełnienie marzeń właścicielki o swoim wyjątkowym...
czytaj więcej
Wnętrze pełne kolorów i pozytywnej energii
Ciepłe kolory ożywiają wnętrze. W projekcie domu jednorodzinnego w podwarszawskich Markach, w którym zamieszkała rodzina...
czytaj więcej