Podniebne loty w historycznej kamienicy
Praca od podstaw
Prace rozpoczęto od tego, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Gruntowny remont zaczęto od instalacji elektrycznej, grzewczej i wodnej, a także opracowano zmiany funkcjonalne. Największe zmiany w tym zakresie miały miejsce w łazience, gdzie wanna została zastąpiona prysznicem walk-in. Zmianie uległo także wyposażenie, układ oraz wzbogacono ją o dodatkowe szafki. Ten efekt uzyskano również w kuchni dzięki pojemnej zabudowie kuchennej i meblom w salonie, w których zostały zainstalowane pralka i suszarka.
Salon ten jest miejscem, w którym strefa relaksu płynnie przechodzi w strefę pracy. Zwieńczeniem aranżacji były elementy wykończenia i wyposażenia. Architekci założyli, iż chcieliby nawiązać aranżację wnętrza do historycznego charakteru budynku. Idąc tym założeniem, w pomieszczeniu znalazła się podłoga ułożona w jodełkę, odkryte cegły na ścianach, sztukateria przy suficie oraz klasyczne meble. Styl retro akcentuje ciepła charakterystyka zestawiona z bielą szarością i brązami. Dopełniono ją kolorystycznymi akcentami w postaci zielonych roślin oraz barwnych tekstyliów.
Salon i kuchnia
Rewolucyjna metamorfoza ujawniła uroki lokalu, które wcześniej skrywały się pod warstwami wieloletniego wykończenia. Dzięki pojemnej zabudowie w salonie uzyskano dużą przestrzeń do przetrzymywania oraz bez problemu znalazło się miejsce na wyodrębnienie miejsca do pracy, na której zależało inwestorowi. W pomieszczeniu zastosowano różnorodność materiałów, od aksamitu po plecionkę wiedeńską aż po drewno i szkło. Subtelne biurko z komfortowym krzesłem obrotowym ulokowano za kanapą. W wąskiej kuchni starano się, aby była ona maksymalnie funkcjonalna. Udało się to uzyskać dzięki przemyślanej zabudowie kuchennej. Nawiązanie do historycznego charakteru budynku odnajdziemy tu w postaci sztukaterii na suficie i klasycznych meblach. Ponadto w przestrzeni między szafkowej ułożono białe cegiełki.
Łazienka i sypialnia
Łazienka przeszła największą metamorfozę. Zmianie uległo nie tylko wyposażenie, ale i układ funkcjonalny pomieszczenia. Zostało ono osadzone w bieli, szarości i czerni. Zamontowano w niej kabinę prysznicową walk-in z odwodnieniem liniowym. W łazience z dużym lustrem stelaż zabudowano w taki sposób, aby wyodrębnić miejsce na przechowywanie, a całość dopełniono chromowaną armaturą. W niewielkiej, lecz funkcjonalnej sypialni, za dużym komfortowym łóżkiem z tapicerowanym zagłówkiem, znajduje się ceglana ściana. Oryginalności nadają również sztukateryjne listwy przy suficie. Również w tym przypadku klimat retro został podbity dzięki utrzymaniu go w barwach bieli, szarości oraz brązów, który został uzupełniony o rośliny doniczkowe.
Fot. Materiały prasowe KODO