Styl japandi - prosto i komfortowo
Japandi - charakterystyka stylu
Nie ilość, a jakość
Podstawowa zasada stylu japandi to: „mniej znaczy lepiej”. Przestrzeń utrzymana w tym stylu jest pozbawiona zbędnych dodatków. Styl stawia na funkcjonalność ponad wygląd, co oczywiście nie znaczy, że nie jest estetycznie. Piękno znajduje się w prostocie, nie przepychu czy zbędnych urozmaiceniach. Zamiast wielu elementów, wybierz tylko kilka przemyślanych, ale wnoszących dużo do wnętrza.
Kolejnym ważnym aspektem tego stylu jest kolorystyka. We wnętrzach w stylu japandi dominują jasne, stonowane barwy, takie jak beże, szarości, jasne brązy i złamana biel, oraz które dobrze łączą się z cieplejszymi akcentami jak, chociażby ochra, ugier i odcienie terrakoty. Dominujące kolory doskonale łączą się z drewnianymi elementami, używanymi powszechnie w tego typu wnętrzach, nie tylko w kwestii podłóg czy mebli, ale również na ścianach i sufitach. Jeśli uważacie, że ta kolorystyka jest za spokojna, można ożywić wnętrze, włączając do kompozycji czarne lub grafitowe dodatki. Powinno się unikać krzykliwych i jaskrawych kolorów, na które nie ma miejsca w tym stylu.
Nisko i wygodnie
We wnętrzach w stylu japandi króluje drewno, do którego wyjątkowe zamiłowanie mają zarówno Skandynawowie jak i Japończycy. Proste, pozbawione zbędnych ozdobników i lekkie meble z drewna dobrej jakości są kwintesencją tego stylu. Dominują niskie meble, co przywołuje skojarzenia związane z tradycyjnymi japońskimi domami z futonami, niskimi stolikami i miękkimi poduszkami do siedzenia. Dlatego też w japandi często można zauważyć niewysokie, rozłożyste i komfortowe sofy, ławy oraz wygodne szezlongi. Tak zaaranżowana przestrzeń jednoznacznie kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Dobrze w formie dodatków radzą sobie poduszki w jednolitych kolorach, które jeszcze bardziej podkreślają ten aspekt. Bardzo popularne są również meble z innych, naturalnych materiałów jak rattan i bambus. Przeważają proste, opływowe kształty bez niepotrzebnych ozdób. Tworzy to harmonijną całość, która wydaje się wręcz stworzona do relaksu.
Praktyczne dodatki w stylu japandi
Wśród dodatków przeważają motywy roślinne: suszone trawy, gałązki, paprocie i drzewka bonsai. Świetnym dodatkiem są również lampy, które jeszcze bardziej rozświetlą przestrzeń. Dobrym dodatkiem są też gliniane lub ceramiczne naczynia i wazony. Wygodne poduszki również stanowią doskonałe uzupełnienie przestrzeni. Jak widać, dodatki w tym stylu łączy jedna rzecz: są praktyczne. Rośliny wnoszą do wnętrza więcej życia i produkują bezcenny tlen, lampy dają dodatkowe światło, zaś na naczyniach można położyć, chociażby owoce.
Japandi idealnie łączy tradycję i nowoczesność. Prostota i minimalizm współgra tu z komfortem, sprawiając, że wnętrza utrzymane w tym stylu będą optymalnym wyborem dla każdego, kto pragnie zrelaksować się i wyciszyć po długim dniu w pracy. Wnętrza w tym stylu polecamy wszystkim, którzy cenią sobie wygodę i spokój oraz pragną uczynić swoje mieszkanie lub dom miejscem, w którym będą mogli odetchnąć od pędu współczesnego świata.
Kuchnia japandi
Wnętrza w stylu japandi wyróżnia praktyczność i minimalizm. Kuchnia jest wnętrzem z natury pragmatycznym, jednak trudno w nim o minimalizm ze względu na liczne przybory i dodatki, które często znajdują się w takiej przestrzeni. Istotą kuchni w stylu japandi jest uporządkowanie przestrzeni. Dlatego najlepiej zdecydować się na szafki o zamkniętej konstrukcji, by przybory kuchenne, talerze, miski i inne elementy nie były widoczne. Warto zabudować również sprzęty takie jak lodówka czy zmywarka, by uzyskać jednorodne wnętrze, cieszące oczy prostotą i uporządkowaniem.
Wnętrza w stylu japandi nie lubią przepychu ani udziwnień. Dlatego przy wyborze dodatków do kuchni, najlepiej zdecydować się na rośliny. Naturalna zieleń będzie stanowiła doskonałe połączenie z teksturą drewna, w której lubuje się ten styl, a rośliny mogą być bardzo użyteczne. Aloes pomoże na skaleczenia i oparzenia, o które nie trudno w kuchni, z kolei świeże zioła zawsze są mile widzianym dodatkiem podczas gotowania.
Salon japandi
Salon w stylu japandi to oaza spokoju i relaksu. Pomieszczenie powinno być wolne od zbędnych bibelotów, jasne i dobrze oświetlone. Drewniana podłoga to obowiązkowy element, który nada prostemu wnętrzu dużo ciepła. W centrum salonu powinna znajdować się wygodna sofa ze stolikiem kawowym.
Gustownym dodatkiem do wystroju salonu w stylu japandi będzie naturalna zieleń roślin lub obrazy przedstawiające pejzaże. Doskonałym uzupełnieniem wystroju będą również koce, narzuty i poduszki. Ten styl dodatkowo podkreśla wypoczynkowy charakter tego pomieszczenia, które powinno być komfortowe i uspokajać zmysły.
Sypialnia japandi
Naturalnych materiałów takich jak len i bawełna nie powinno brakować również w sypialni w stylu japandi. Tekstylia wprowadzają do wnętrza spokój i ład typowy dla wschodnich wnętrz. To pomieszczenie powinno być ostoją ciszy, spokoju i komfortu.
Centralnym elementem aranżacji sypialni w stylu japandi powinno być łóżko – duże, niskie i koniecznie z drewnianymi elementami. Reszta mebli powinna być lekka, tworząc kontrast względem łoża. Ciężkie komody i szafę dobrze jest zastąpić rattanowymi szafkami. Dobrze w stylistyce japandi odnajdą się także stoliki nocne z niskimi nóżkami. Oczywistym dodatkiem i w tym pomieszczeniu okażą się rośliny. Jeżeli zastanawiacie się, jakie wybrać, zajrzyjcie do naszego artykułu poświęconego roślinom w sypialni.
Łazienka japandi
Łazienka w stylu japandi, podobnie jak pozostałe wnętrza, uwielbia naturalne materiały na czele z drewnem. Widoczne jest zarówno na ścianach, jak i podłodze tych pomieszczeń. Wnętrza te wzięły ze stylu wschodniego szczególne upodobanie do wanien. Wanna w stylu japandi może być zarówno typowym, wolnostojącym modelem, jak i stanowić nawiązanie do japońskich ofuro. Więcej o łazienkach w stylu japandi przeczytacie w jednym z naszych artykułów.