Styl japandi - prosto i komfortowo

Styl japandi - prosto i komfortowo

We współczesnym, dynamicznym, pełnym kolorów i dźwięków świecie dom jest miejscem, w którym często poszukujemy wytchnienia, spokoju i równowagi. Wnętrza w stylu japandi są idealną opcją dla każdego, kto po powrocie do domu szuka wyciszenie i ładu.
4:00 min
0
0

Japandi to nieszablonowe połączenie stylów japońskiego (japan) i skandynawskiego (skandi), które coraz bardziej zyskuje na popularności w ostatnich latach. To doskonały wybór dla każdego, kto ceni sobie prostotę i funkcjonalność. Jest to harmonijne połączenie cech obydwu stylów: japońskiej powściągliwości i minimalizmu oraz skandynawskiej wygody, praktyczności oraz spokojnych, stonowanych kolorów. Przestrzeń zaaranżowaną w ten sposób cechuje uporządkowanie i prostota, które równoważy duża ilość elementów z naturalnych materiałów jak drewno, rattan i bambus, dodających wnętrzu ciepła i przytulności. Wnętrza utrzymane w tej formie są oazą spokoju w codziennym, otaczającym nas zgiełku.

Autor:
Redakcja
Data:
11.05.2021
Aktualizacja:
17.11.2021
Jasny salon w stylu skandynawskim
Komfortowo, praktycznie i prosto, ale też elegancko. Fot. Domni.pl
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Opoczno GPTU 901 Natural NT1124-002-1
Płytka ścienno-podłogowa, 14,7x89 cm
sprawdź
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź

Japandi - charakterystyka stylu

Nie ilość, a jakość


Podstawowa zasada w japandi to: „mniej znaczy lepiej”. Przestrzeń utrzymana w tym stylu jest pozbawiona zbędnych dodatków. Stawia się na funkcjonalność ponad wygląd, co oczywiście nie znaczy, że nie jest estetycznie. Piękno znajduje się w prostocie, nie przepychu lub zbędnych urozmaiceniach. Zamiast wielu elementów, wybierz kilka przemyślanych, ale wnoszących dużo do wnętrza.

 

Kolejnym ważnym aspektem tego stylu jest kolorystyka. We wnętrzach w stylu japandi dominują jasne, stonowane barwy, takie jak beże, szarości, jasne brązy i złamana biel, oraz które dobrze łączą się z cieplejszymi akcentami jak, chociażby ochra, ugier i odcienie terrakoty. Dominujące kolory doskonale łączą się z drewnianymi elementami, używanymi powszechnie w tego typu wnętrzach, nie tylko w kwestii podłóg czy mebli, ale również na ścianach i sufitach. Jeśli uważacie, że ta kolorystyka jest za spokojna, można ożywić wnętrze, włączając do kompozycji czarne dodatki. Powinno się unikać krzykliwych i jaskrawych kolorów, na które nie ma miejsca w tym stylu.

Nisko i wygodnie


We wnętrzach w stylu japandi króluje drewno, do którego wyjątkowe zamiłowanie mają zarówno Skandynawowie jak i Japończycy. Proste, pozbawione zbędnych ozdobników i lekkie meble z drewna dobrej jakości są kwintesencją tego stylu. Dominują niskie meble, co przywołuje skojarzenia związane z tradycyjnymi japońskimi domami z futonami, niskimi stolikami i miękkimi poduszkami do siedzenia. Dlatego też w japandi często można zauważyć niewysokie, rozłożyste i komfortowe sofy, ławy oraz wygodne szezlongi. Tak zaaranżowana przestrzeń jednoznacznie kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Dobrze w formie dodatków radzą sobie poduszki w jednolitych kolorach, które jeszcze bardziej podkreślają ten aspekt. Bardzo popularne są również meble z innych, naturalnych materiałów jak rattan i bambus. Przeważają proste, opływowe kształty bez niepotrzebnych ozdób. Tworzy to harmonijną całość, która wydaje się wręcz stworzona do relaksu.

Jasna kuchnia z salonem i podłogą w drewnie
Jasno i komfortowo. Elementy drewniane dodają wnętrzom w stylu japandi trochę ciepła. Fot. Opoczno
Passion Oak
Marka Opoczno
sprawdź
Opoczno Passion Oak Chocolate W542-007-1
Płytka ścienno-podłogowa, 22,1x89 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź

Praktyczne dodatki


Wśród dodatków przeważają motywy roślinne: suszone trawy, gałązki, paprocie i drzewka bonsai. Świetnym dodatkiem są również lampy, które jeszcze bardziej rozświetlą przestrzeń. Dobrym dodatkiem są też gliniane lub ceramiczne naczynia i wazony. Wygodne poduszki również stanowią doskonałe uzupełnienie przestrzeni. Jak widać, dodatki w tym stylu łączy jedna rzecz: są praktyczne. Rośliny wnoszą do wnętrza więcej życia i produkują bezcenny tlen, lampy dają dodatkowe światło, zaś na naczyniach można położyć, chociażby owoce.

Słoneczna kuchnia z domieszką bieli
W kuchniach urządzonych w stylu japandi często rezygnuje się z wiszących, zabudowanych szafek. ​Fot. Cerrad
Cerrad Tramonto Sabbia 8105
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Tramonto
Marka Cerrad
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź

Japandi idealnie łączy tradycję i nowoczesność. Prostota i minimalizm współgra tu z komfortem, sprawiając, że wnętrza utrzymane w tym stylu będą optymalnym wyborem dla każdego, kto pragnie zrelaksować się i wyciszyć po długim dniu w pracy. Wnętrza w tym stylu polecamy wszystkim, którzy cenią sobie wygodę i spokój oraz pragną uczynić swoje mieszkanie lub dom miejscem, w którym będą mogli odetchnąć od pędu współczesnego świata.  

Kuchnia japandi

Wnętrza w stylu japandi wyróżnia praktyczność i minimalizm. Kuchnia jest wnętrzem z natury pragmatycznym, jednak trudno w nim o minimalizm ze względu na liczne przybory i dodatki, które często znajdują się w takiej przestrzeni. Istotą kuchni w stylu japandi jest uporządkowanie przestrzeni. Dlatego najlepiej zdecydować się na szafki o zamkniętej konstrukcji, by przybory kuchenne, talerze, miski i inne elementy nie były widoczne. Warto zabudować również sprzęty takie jak lodówka czy zmywarka, by uzyskać jednorodne wnętrze, cieszące oczy prostotą i uporządkowaniem.

Pomysł na kuchnię w drewnie
Kuchnie w stylu japandi wyróżnia uporządkowanie i spójność. Fot. Domni.pl
Grace
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Grace Bianco Inserto B
Dekoracja ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź
Paradyż Trophy Brown Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna, 21,5x98,5 cm
sprawdź
Paradyż Grace Bianco Rekt.
Płytka ścienna, 29,5x59,5 cm
sprawdź

Wnętrza w stylu japandi nie lubią przepychu ani udziwnień. Dlatego przy wyborze dodatków do kuchni, najlepiej zdecydować się na rośliny. Naturalna zieleń będzie stanowiła doskonałe połączenie z teksturą drewna, w której lubuje się ten styl, a rośliny mogą być bardzo użyteczne. Aloes pomoże na skaleczenia i oparzenia, o które nie trudno w kuchni, z kolei świeże zioła zawsze są mile widzianym dodatkiem podczas gotowania.  

Salon japandi

Salon w stylu japandi to oaza spokoju i relaksu. Pomieszczenie powinno być wolne od zbędnych bibelotów, jasne i dobrze oświetlone. Drewniana podłoga to obowiązkowy element, który nada prostemu wnętrzu dużo ciepła. W centrum salonu powinna znajdować się wygodna sofa ze stolikiem kawowym.  

Przestronny salon upiększony drewnopodobną płytką Cerrad Nickwood Marrone
Wygodny mebel wypoczynkowy to najważniejszy element wystroju w salonie w stylu japandi. Fot. Cerrad
Cerrad Nickwood Marrone 20x120
Płytka podłogowa, 19,3x120,2 cm
sprawdź
Nickwood
Marka Cerrad
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź

Gustownym dodatkiem do wystroju salonu w stylu japandi będzie naturalna zieleń roślin lub obrazy przedstawiające pejzaże. Doskonałym uzupełnieniem wystroju będą również koce, narzuty i poduszki. Ten styl dodatkowo podkreśla wypoczynkowy charakter tego pomieszczenia, które powinno być komfortowe i uspokajać zmysły.

Sypialnia japandi

Naturalnych materiałów takich jak len i bawełna nie powinno brakować również w sypialni w stylu japandi. Tekstylia wprowadzają do wnętrza spokój i ład typowy dla wschodnich wnętrz. To pomieszczenie powinno być ostoją ciszy, spokoju i komfortu.  

Sypialnia w minimalistycznej aranżacji wykończona drewnem
Prosty wystrój i wygodne łóżko to podstawa aranżacji wnętrza, które zapewni nam dobre warunki do wypoczynku. Fot. Synage
Cerrad Piatto Terra 11382
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Cersanit Avonwood Beige W619-010-1
Płytka uniwersalna, 19,8x119,8 cm
sprawdź
Avonwood
Marka Cersanit
sprawdź

Centralnym elementem aranżacji sypialni w stylu japandi powinno być łóżko – duże, niskie i koniecznie z drewnianymi elementami. Reszta mebli powinna być lekka, tworząc kontrast względem łoża. Ciężkie komody i szafę dobrze jest zastąpić rattanowymi szafkami. Dobrze w stylistyce japandi odnajdą się także stoliki nocne z niskimi nóżkami. Oczywistym dodatkiem i w tym pomieszczeniu okażą się rośliny. Jeżeli zastanawiacie się, jakie wybrać, zajrzyjcie do naszego artykułu poświęconego roślinom w sypialni.

Łazienka japandi

Łazienka w stylu japandi, podobnie jak pozostałe wnętrza, uwielbia naturalne materiały na czele z drewnem. Widoczne jest zarówno na ścianach, jak i podłodze tych pomieszczeń. Wnętrza te wzięły ze stylu wschodniego szczególne upodobanie do wanien. Wanna w stylu japandi może być zarówno typowym, wolnostojącym modelem, jak i stanowić nawiązanie do japońskich ofuro.  Więcej o łazienkach w stylu japandi przeczytacie w jednym z naszych artykułów.

Łazienka na poddaszu z drewnianą podłogą
Prosta, ale niezwykle praktyczna aranżacja łazienki. Żaden element nie znajduje się tam bez powodu. Fot. Domni.pl
Cersanit Moduo K116-048
Umywalka nablatowa, 40 cm, biała
sprawdź
Stormy
Marka Cersanit
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Cersanit Crea S159-002
Drzwi prysznicowe na zawiasach, prawe, 100x200 cm
sprawdź
Cersanit City K35-025
Miska podwieszana Oval CleanOn (bez deski), 50,5x36 cm
sprawdź
#Na poddaszu
sprawdź
Cersanit Sandwood Beige W484-001-1
Płytka ścienno-podłogowa, 18,5x59,8 cm
sprawdź
Cersanit Stormy White W1026-003-1
Płytka uniwersalna, 59,3x59,3 cm
sprawdź
Cersanit Crea S301-300
Wanna wolnostojąca, 75x160 cm
sprawdź
I love wood
Marka Cersanit
sprawdź

Podobne artykuły:

Wnętrza w stylu wabi-sabi
Funkcjonalne, pozbawione przepychu wnętrza w stylu wabi-sabi zyskują coraz większe grono zwolenników. Przyglądamy się bliżej...
czytaj więcej
Łazienka w stylu skandynawskim
Aranżacje wnętrz utrzymane w stylu skandynawskim coraz częściej goszczą w naszych domach. Biel w połączeniu z drewnem i naturalnymi...
czytaj więcej