Metamorfoza mieszkania w Katowicach

Metamorfoza mieszkania w Katowicach

Nie ma wnętrz z definicji pozbawionych potencjału aranżacyjnego, co najwyżej takie, których pełnia możliwości nie została jeszcze osiągnięta. Dobrym przykładem takiego zjawiska jest mieszkanie w Katowicach, którego remont powierzono Katarzynie Maciejewskiej – właścicielce pracowni Maciejewska Design. Projektantka doprowadziła do kompletnej metamorfozy mieszkania, zmieniają je niemal nie do poznania.
3:00 min
0
0

Lokal o powierzchni 48 m2 miał swoje najlepsze dni dawno za sobą. Chociaż wnętrze cechowało specyficzne uczucie przytulności, to niespójne, wyeksploatowane wyposażenie oraz hit epoki PRL w postaci boazerii zdobiącej wnętrze, prosiły o zmianę. Efekt starań pracowni Maciejewska Design sprawia, że trudno uwierzyć w to, że mamy do czynienia z tym samym mieszkaniem.

Autor:
Redakcja
Data:
06.05.2022

Pełna przemiana – salon

Strefa dzienna to miejsce, które zdecydowanie przeszło największą przemianę. Dwa pomieszczenia zostały połączone w jedno, dając tym samym dużo nowych możliwości aranżacyjnych oraz szansę na spełnienie życzenia inwestorki.


Szczególnie zadowolona jestem z wyburzenia jednej ze ścian. Dało nam to możliwość powiększeniem salonu z jadalnią. Mogłam też dzięki temu spełnić marzenie klientki, którymi była wyspa oraz brazylijski fotel – opowiada Katarzyna Maciejewska.

Otwarta jadalnia w jasnych kolorach
Zburzenie ściany umożliwiło stworzenie atrakcyjnej, dobrze oświetlonej przestrzeni dziennej. Fot. Dekorialove

Uzyskane w efekcie wyburzenia ściany wnętrze tworzy wrażenie o wiele bardziej przestronnego, co dodatkowo potęguje jasna kolorystyka ścian i wyposażenia oraz większa ilość naturalnego światła wpadającego przez okna. Biel w połączeniu z teksturą drewna sprawia, że wnętrze jest niezwykle przytulne i pełne ciepła. Podłoga w strefie dziennej, podobnie jak w większości pozostałych pomieszczeń, została wykończona imitującymi drewno panelami laminowanymi.

Salon z jadalnią w jasnych kolorach
Jednymi z nielicznych elementów, które łączą obecne oblicze salonu z poprzednim, jest charakterystyczna baletnica oraz zegar ścienny. Fot. Dekorialove

Prostota kluczem do wypoczynku – sypialnia

Sypialnia pod względem stylistyki i kolorów bardzo przypomina salon. Cechą, która najbardziej wyróżnia to wnętrze, jest uporządkowanie. Pojemny regał z przeszklonymi drzwiczkami mieści w sobie wszystko, co nie jest w danym momencie potrzebne. Pozwala to na usunięcie z widoku wszystkich zbędnych elementów wystroju, co stwarza idealne warunki do komfortowego wypoczynku. Dzięki temu zabiegowi pomieszczenie lepiej spełnia swoją funkcję niż jego poprzednia wersja.

Biało-beżowa sypialnia
Uporządkowana przestrzeń działa kojąco na zmysły i zwiększa komfort wypoczynku. Fot. Dekorialove

Wielki potencjał niewielkiego wnętrza – kuchnia

Mała, umiejscowiona we wnęce kuchnia to przykład wykorzystania 100% potencjału wnętrza. Wykonana na zamówienie zabudowa wykorzystuje każdy centymetr powierzchni pomieszczenia. Również tutaj mamy do czynienia z harmonijnym połączeniem bieli oraz drewna. Całość urozmaica czarna, polerowana powierzchnia zdobiąca fartuch kuchenny. 

kuchnia przed metamorfoza-min.jpg
Niewielka kuchnia w jasnych kolorach
Kuchnia w nowym wydaniu jest nie tylko atrakcyjniejsza, ale również lepiej urządzona pod względem praktycznym. Fot. Dekorialove.

Niewielki metraż kuchni nie był przeszkodą, która uniemożliwiłaby umieszczenie w niej wyspy, którą wymarzyła sobie właścicielka mieszkania. Architektka umiejscowiła wyspę na obrzeżu strefy dziennej, powiększając przestrzeń kuchenną i wyznaczając zarazem wyraźną granicę pomiędzy jadalnią, salonem i kuchnią.

Biel i drewno w jadalni
Na szczególną uwagę zasługuje ciekawy sposób wykorzystania wyspy, dzięki której w nieszablonowy sposób powiększono małą kuchnię. Fot. Dekorialove

Praktycznie i pięknie – łazienka

Łazienka, ze względu na niewielki metraż była sporym wyzwaniem aranżacyjnym dla projektantki. Podłoga oraz ściana w strefie umywalkowej wykończone zostały dekoracyjnymi płytkami z florystycznym motywem, które urozmaicają wystrój wnętrza. 

Łazienka w bloku z kwiecistymi dekorami
Dekory z florystycznym motywem stanowią eleganckie urozmaicenie wystroju. Fot. Dekorialove.

Zamienienie wanny na prysznic pozwoliło na zaoszczędzenie przestrzeni użytkowej w niewielkim pomieszczeniu, podobnie jak dobrze rozplanowane miejsca do przechowywania. Jednak elementem, który najmocniej zmienia sposób odbioru wnętrza, jest oświetlenie. Kilka źródeł światła sprawia, że wnętrze jest jasne i zawsze dobrze dostosowane do aktualnych potrzeb osoby, która w nim przebywa. Szczególnie korzystnie prezentuje się duże, okrągłe lustro z LED-owym podświetleniem.

Łazienka przed remontem
Strefa umywalkowa w kwiecistych dekorach
Wszystkie wnętrza przeszły niesamowitą metamorfozę, niektóre z nich naprawdę trudno rozpoznać. Fot. Dekorialove.

Mieszkanie w Katowicach jest doskonałym przykładem kompletnej metamorfozy, dzięki którym nieciekawe wnętrze zamienia się w nowoczesną, interesującą przestrzeń. Pracownia Maciejewska Design pokazuje, że sprecyzowana wizja oraz wiedza i umiejętności to wszystko, co trzeba, by stworzyć zupełnie nowe, piękne oblicze dobrze znanego miejsca. W naszej galerii znajdziecie więcej zdjęć mieszkania, zarówno przed, jak i po remoncie.

Zobacz również

Spotkanie przeciwieństw – apartament na Mokotowie
Ona wymarzyła mieszkanie pełne blasku, w jego głowie pojawiła się z kolei wizja powściągliwej formy i naturalnych materiałów...
czytaj więcej
Loftowe mieszkanie na Woli
Wnętrza tego mieszkania z pewnością na długo zapadną nam w pamięci. Intrygujący loft znajduje się na 11 piętrze jednego z...
czytaj więcej