Mieszkanie na warszawskiej Starówce

Mieszkanie na warszawskiej Starówce

Nić porozumienia pomiędzy architektem a inwestorem jest niezmiernie ważnym elementem powstawania dobrego projektu. O tym, jak bardzo ważnym, po raz kolejny przekonał się architekt Piotr Łucyan z biura Art’Up Interiors. Przyjmując zlecenie projektu wnętrz 70-metrowego mieszkania w zabytkowej kamienicy, położonej tuż przy warszawskiej starówce, nie spodziewał się, że będzie ono takim wyzwaniem. Dlaczego? Ponieważ zanim zapadły ostateczne decyzje powstało aż 7 wariantów układu funkcjonalnego. Wybór najlepszego znacznie utrudniały liczne w mieszkaniu skosy.
3:00 min
0
0

Kamienica Bornbachów, w której znajduje się mieszkanie, stoi na warszawskiej Starówce. Jej historia rozpoczyna się w połowie XV wieku i pierwotnie była budynkiem gospodarczym, oficyną oraz spichlerzem. Przebudowa z XVI wieku pozwoliła przekształcić go w kamienicę mieszkalną. Podczas wojny kamienica została niemal doszczętnie zniszczona, jednak dzięki zachowaniu XVI-wiecznych fundamentów i murów magistralnych, możliwa była odtworzenie historycznego budynku. Mieszkanie zaprojektowane przez Piotra Łucyana z Art’Up Interiors znajduje się na poddaszu tego niezwykłego, przesyconego historią budynku. Przestrzeń jest bardzo wielowymiarowa, pocięta licznymi skosami i płaszczyznami o zróżnicowanych wysokościach, dlatego jej aranżacja była bardzo wymagającym procesem.

Autor:
Redakcja
Data:
13.01.2022
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik (0).jpg
Antresola doskonale wykorzystuje ponadstandardową wysokość mieszkania. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik (2).jpg
W mieszkaniu nowoczesność spotyka się z klimatami retro i klasyką. Zdjęcia: Mateusz Kowalik

W trosce o Genius Loci

Mieszkanie wymagało generalnego remontu, a inwestor marzył o zachowaniu jak największej ilości historycznych detali, takich zabytkowy kominek. Architekt chciał również zatrzymać ślady przeszłość w postaci drewnianej podłogi ze śladami farb na powierzchni. Po wojnie lokale na starówce otrzymali artyści, natomiast na poddaszu kamienicy prosperowała pracownia malarska. Opłakany stan posadzki jednak nie pozwolił na takie rozwiązanie, dlatego została wymieniona na nową, bejcowaną deskę dębową. Poszukiwanie idealnego koloru drewna odbyło się na zasadzie prób i błędów – inwestor długo poszukiwał najlepszych rozwiązań. Zaproponował też zastosowanie tynku tradycyjnego zamiast gładzi na ścianach. Klasyczny materiał podkreślił charakter historycznego wnętrza.

Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik (5).jpg
W strefie wypoczynkowej znajduje się oryginalny, odnowiony kominek. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik (6).jpg
Tuż obok części wypoczynkowej znalazła się jadalnia z okrągłym stołem. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (9).jpg
Na ścianach zawisły obrazy wykonane na zamówienie do tej realizacji. Zdjęcia: Mateusz Kowalik

Stare ubrane w nowe

Wyzwania? Było ich kilka, przede wszystkim skosy” – mówi Piotr Łucyan. „W przestrzeni o powierzchni 70 m2, dodatkowo ograniczonej skosami, potrzebne były rozwiązania maksymalnie zwiększające funkcjonalność. Przygotowaliśmy aż 7 wersji układu pomieszczeń”.


Oryginalny rozkład mieszkania uległ nieznacznym modyfikacjom. Jasna kuchnia została przekształcona w pokój kąpielowy wyposażony w wolnostojącą wannę i dekoracyjną szafkę z antykwariatu. Podłoga wykończona mozaiką Dunin we wzór plecionki wiedeńskiej. Płytki ścienne i stylizowana na klasyczną boazeria tworzą razem nieco eklektyczną, ale bardzo stylową mieszankę z nowoczesnym wyposażeniem. Miejsce dawnej łazienki zajęła pojemna garderoba. Kuchnia w formie aneksu została przeniesiona do salonu. 

Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik (4).jpg
Zabudowa kuchenna została rozwiązana w sposób najlepiej wykorzystujący załamania trudnej przestrzeni. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik (7).jpg
Plecione krzesła ciekawie komplementują nowoczesną kanapę i marmurowy stolik. Zdjęcia: Mateusz Kowalik

Strefa dzienna była jednym z najtrudniejszych do zaaranżowania pomieszczeń, ze względu na liczne skosy i załamania ścian, które utrudniały stworzenie funkcjonalnej zabudowy. Doświadczony projektant doskonale poradził sobie z tym zadaniem: szafki i miejsca do przechowywania stanęły pod skosami. Kuchnia jest urządzona w duchu minimalizmu – zabudowa w fornirze orzech amerykański doskonale łączy się z białym spiekiem.


Skosy w części dziennej również zostały wykorzystane do jako baza pojemnej szafy w zabudowie. Inwestor zaproponował stworzenie w salonie antresoli. Ta dodatkowa przestrzeń powstała z myślą o gościach, jednak na co dzień może pełnić funkcję wygodnego miejsca do wypoczynku i lektury ulubionej książki.

Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik (3).jpg
Wnętrze mieszkania wyposażone jest ciekawymi perełkami designu. Zdjęcia: Mateusz Kowalik

Mariaż sztuki i nowoczesności

Poddasze w oryginalny sposób łączy klasyczną architekturę ze współczesnymi i nieoczywistymi elementami. Ciekawie wpasowuje się tu biała sofa z Miloo Home i trawertynowy stolik kawowy zrealizowany na zamówienie przez UnCommon Design. Tuż obok stanęły malezyjskie fotele rattanowe. W ten sposób powstała eklektyczna mozaika, spinająca wiele różnych estetyk w jedną całość.


Sypialnię wypełnia łóżko Scandisofa oraz biurko-toaletka marki Zuvier, zakupiona w salonie 9design. Przez mieszkanie przewijają się liczne elementy retro, takie jak rosyjski samowar z mosiądzu z końca XIX wieku i szafka-komoda w łazience. Nawiązują do historycznego charakteru wnętrz i stanowią ciekawy kontrast dla nowoczesnych elementów wyposażenia. Integralną częścią aranżacji jest również sztuka. Architekt starannie dobrał ją bardzo starannie, jak wysmakowane dodatki.

Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (13).jpg
Projektant postawił na efektowne meble i dodatki. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (12).jpg
Minimalistyczny wystrój przełamują cieple akcenty kolorystyczne w postaci obrazów i tkanin. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (15).jpg
Biurko do pracy pełni również funkcję toaletki. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (11).jpg
We wnętrzach dominuje biel, co pozwala optycznie podnieść skosy. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (19).jpg
Oryginalna, drewniana szafka przełamuje monochromatyczną kolorystykę łazienki. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (16).jpg
Łazienka z widokiem - wanna wolnostojąca stoi pod oknem. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (17).jpg
W saloniku kąpielowym znalazł się również praktyczny prysznic. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (18).jpg
Sztuka pojawia się również w łazience. Zdjęcia: Mateusz Kowalik
Realizacja Art'Up Interiors_fot Mateusz Kowalik 1 (20).jpg
Z okien mieszkania roztacza się piękny widok na Wisłę i Stare Miasto. Zdjęcia: Mateusz Kowalik

W salonie zawisła kolekcja autorskich obrazów Zary Barańskiej, wykonanych na zamówienie do tego wnętrza. Inne płótna pochodzą z aukcji dzieł sztuki, natomiast ceramikę kupiono w sklepach z antykami.


Pomimo wielu wyzwań, jakie mnożyły się podczas projektowania i realizacji wnętrz z tak bogatą historią, architekt jest bardzo zadowolony z osiągniętego efektu. „Pracowaliśmy ze zniszczoną i zaniedbaną przestrzenią, w którą tchnęliśmy nowe życie. Udało się stworzyć wnętrze nieoczywiste, zgrabnie łączące historię, sztukę i nowoczesny design” – podsumowuje Piotr Łucyan. „Cieszę się, że dodane przez nas współczesne elementy harmonijnie wpisują się w tę zabytkową lokalizację”. Historyczny rys tego miejsca nabiera nowego charakteru.Projekt: Piotr Łucyan, Art’Up Interiors 

Zdjęcia: Mateusz Kowalik

Podobne artykuły

Wymarzona łazienka architektki wnętrz
Architektka Katarzyna Szostakowska na co dzień aranżuje wnętrza swoich klientów, jednak ostatni projekt przygotowała dla...
czytaj więcej
Skandynawskie mieszkanie na Żoliborzu
Na Żoliborzu mieszka 4-osobowa rodzina. Ich wymarzona przestrzeń miała być naturalna, swobodna i niepowtarzalna. Oczekiwania...
czytaj więcej