Miło i miękko. Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Miło i miękko. Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Wygodne łóżko w naszej sypialni to nie tylko gwarancja komfortu, ale też najważniejszy mebel i element wystroju pomieszczenia. Czym kierować się wybierając łóżko, aby pasowało do stylu sypialni i ładnie wyglądało, a przy tym dostarczało odpoczynku podczas snu? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie Wam nie udzielimy, bo zakup tego mebla to kwestia mocno indywidualna, chętnie natomiast podzielimy się kilkoma praktycznymi poradami i wskazówkami, które pomogą wam wybrać wygodne łóżko do sypialni, najlepiej dopasowane do waszych potrzeb.
4:00 min
0
0

Zacznij od wymierzenia sypialni


Odpowiednie przygotowanie to pierwszy krok do wyboru idealnego łóżka. Wiele osób nadal popełnia ten błąd i decyduje się na wybór łóżka bez wcześniejszego wymierzenia wnętrza. Dlaczego to kiepski pomysł? Bo takie zakupy często okazują się nietrafione i mają swoje nieprzyjemne konsekwencje w postaci dużej dziury w domowym budżecie, doskwierającego dyskomfortu czy ciasnoty panującej w sypialni. Dla większości z was zapewne zabrzmi to banalnie, ale dla pewności powtórzymy: to łóżko powinno dopasować się do metrażu sypialni, a nie odwrotnie. Nie należy wybierać takich mebli na oko, jeśli zależy wam na funkcjonalności i cenicie swoją wygodę. Zamiast tego weźcie do ręki metr i zmierzcie sypialnię i przestrzeń między łóżkiem a innymi meblami – dzięki temu znacząco zwiększycie szanse na zakup idealny. Wybór łóżka jest szczególnie istotny w małych pomieszczeniach, gdzie zbyt duże łoże do zbyt małej sypialni może się najzwyczajniej nie zmieścić. Warto przewidzieć miejsce na szafki nocne lub półkę oraz dodatkowe oświetlenie, jeśli lubimy spędzać wieczory z książką w łóżku.


Wymierzmy również sam mebel - warto sprawdzić wysokości ramy łóżka oraz głębokość przestrzeni materaca, aby potem dopasować do niego najlepszy model.

Autor:
Redakcja
Data:
26.01.2022
Aktualizacja:
01.03.2023
Sypialnia z drewnianą ścianą za łóżkiem i lekkimi, wiszącymi lampami
Jasne łoże z tapicerowanym zagłówkiem na tle fornirowanej ściany. Fot. DOMZDesign

Łóżka drewniane, metalowe czy łóżka tapicerowane ?

Jedną z decyzji przy wyborze łóżka do swojej sypialni, jaką przyjdzie wam podjąć, jest ta dotycząca materiału, z jakiego nasz mebel będzie wykonany. W ofercie producentów dostępna jest szeroka gama produktów do wyboru, od łóżek drewnianych, przez metalowe po tapicerowane, zarówno w wersji jednoosobowej, jak i podwójnej. Drewniane łóżka ciągle uchodzą za najbardziej solidne i ponadczasowe, metalowe cieszą się opinią nowoczesnych, a łóżka tapicerowane — miękkich i komfortowych w użytkowaniu. Warto kierować się stylem, w jakim chcemy urządzić sypialnię — łóżka drewniane dobrze odnajdą się w eleganckich aranżacjach klasycznych, skandynawskich i z nutą retro. Łóżko kontynentalne to dobry wybór do sypialni nowoczesnej lub glamour. 

Które najlepiej sprawdzają się w praktyce? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z tych modeli ma swoje zalety, dlatego ostatecznie musicie sami zdecydować, który w największym stopniu odpowiada waszym potrzebom i oczekiwaniom.

Biała sypialnia z geometrycznym motywem
Geometryczny wzór na ścianie za łożem w sypialni. Fot Jedynetakiewnętrza
Brązowa sypialnia czy łazience Paradyż Trophy
Pikowany zagłówek w tapicerowanym łożu. Fot. Paradyż
Trophy
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Trophy Bianco Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 21,5x98,5 cm
sprawdź

Z wezgłowiem lub bez - wybierz, jak wolisz

Marzy wam się wygodne łóżko z dużym wezgłowiem? A może rozglądacie się za modelem nieposiadającym tego atrybutu? Zagłówek, szczególnie w przypadku łóżka tapicerowanego, może być świetnym rozwiązaniem, jeśli macie w zwyczaju czytać wieczorem, korzystać z laptopa lub oglądać telewizję w sypialni. To tylko pozornie mały detal, który potrafi robić dużą różnicę w poziomie odczuwanego komfortu. Nie da się jednak ukryć, że dekoracyjne wezgłowia zajmują często sporo miejsca, co w małych sypialniach często wyklucza możliwość ich zastosowania. W przypadku ograniczonego metrażu sypialni lepiej zdecydować się na łóżko bez zagłówka, które jest wizualnie lżejsze i mniej masywne, przez co nie przytłacza dodatkowo przestrzeni i wykorzystać to miejsce na półki lub szafki nocne.

Aranżacja dużej sypialni w drewnianym wykończeniu
Biała sypialnia z podłogą drewnopodobną. Fot. Paradyż
Paradyż Trueland Gold Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 10 mm), 19,8x119,8 cm
sprawdź
Trueland
Marka Paradyż
sprawdź
Pastelowa sypialnia miętowymi lamelami i rattanem
Miętowa sypialnia z jodełką na podłodze. Fot. meinDESIGN

Łóżko do sypialni ze schowkiem – dodatkowe opcje przechowywania

Dodatkowe miejsce do przechowywania, jakie dają łóżka z pojemnikiem to coś, co warto wykorzystać w każdej sypialni. W ofercie sklepów znajdziecie łóżka do sypialni z pojemnikami na pościel i szufladami, które jednocześnie zapewnią wam komfortowe miejsce do odpoczynku i pozwolą wykorzystać metraż wnętrza w przemyślany sposób. Pierwsze z nich  mają ukryty schowek pod materacem i podtrzymującym go stelażem – aby uzyskać do niego dostęp, całą tę część łóżka należy podnieść go góry. Szuflady na pościel najczęściej są wysuwane, co z kolei rodzi konieczność zarezerwowania na ich potrzeby odpowiedniej ilości miejsca i zachowania wskazanej odległości, która dzieli łóżko i meble.  

Sypialnia z oknem w drewnie i jasnej cegiełce
Przytulna sypialnia z cegiełką na podłodze. Fot. Domni.pl
Cerrad Giornata Oro 7962
Płytka ścienno-podłogowa, 11x60 cm
sprawdź
Aranżacja sypialni z ceglastą ścianą i jodełkową podłogą
autor: Domni.pl
sprawdź
Foggia
Marka Cerrad
sprawdź
Giornata
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Foggia Bianco 11900
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Łóżko kontynentalne podwójne a klasyczne – jakie są różnice?

Łóżka do sypialni można rozróżnić nie tylko ze względu na rozmiar czy rodzaj zastosowanego materiału. Idealnym przykładem są tutaj łóżka klasyczne i łóżka kontynentalne, które pomimo tego samego przeznaczenia, mają nieco inną budowę i wymiary. Za łóżkami kontynentalnymi przemawia przede wszystkim wysokość (60-70 cm) i konstrukcja składająca się z kilku części. Najważniejszym elementem pozostaje tutaj drewniana skrzynia (boxspring), której wnętrze wypełnia zwykle materac sprężynowy lub bonellowy. Jej rolą jest podtrzymywanie materaca górnego oraz ułożonego na nim materaca nawierzchniowego (topera) chroniącego dolne warstwy łóżka przed przenikaniem kurzu i zabrudzeniem. Łóżka klasyczne mają jeden materac i stelaż oraz wysokość na poziomie 40-50 cm.

French Bedroom, Boudoir Noir Luxury Navy Velvet Bed  Lifestyle, £1199, 3221623-min.jpg
Klasyczne, drewniane łóżka są wygodne i efektowne - doskonale wyglądają z pasującymi szafkami nocnymi. Fot. French Bedroom
Szare łoże w jasnej sypialni
Jasna sypialnia z szarym łożem. Fot. WKWADRAT
Sypialnia z niebieską ścianą i granatowym łóżkiem
Granatowy zagłówek łoża w niebieskiej sypialni. Projekt Wonderspace Fot. Kamil Brycki

Zainwestuj w dobry materac – jego jakość zdecyduje o Twojej wygodzie

Nadal zastanawiacie się, jakie łóżko do sypialni wybrać? Najlepiej takie, w którym będzie stabilna rama łóżka, stanowiąca solidne podparcie dla stelaża i materaca. W gruncie rzeczy to właśnie one podczas snu mają największy i najbliższy kontakt z naszym ciałem. Materac powinien być odpowiednio twardy i wypełniony dobrej jakości materiałami, a także posiadać rozmiar adekwatny do wymiarów łóżka. Do wyboru w tym zakresie są materace lateksowe, sprężynowe, kieszeniowe i wysokoelastyczne. Pamiętajcie natomiast, że w przypadku łóżek podwójnych (małżeńskich), szczególnie przy dużej różnicy wagi, lepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch osobnych materacy i dopasowanie ich parametrów do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Butelkowo zielony panel tapicerowany za łóżkiem
Tapicerowana ściana za drewnianym łóżkiem. Fot. Ambiente Dominika Cymerman

Podobne artykuły

Drewnopodobne płytki w sypialni
Kolekcje inspirowane naturalnym materiałem pozwalają na stworzenie wyjątkowych aranżacji. Czy warto wykorzystać płytki podłogowe...
czytaj więcej
Łazienka przy sypialni
Łazienka obok sypialni to wygodne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Sprawdzamy, o czym jednak...
czytaj więcej