Minimalistyczne mieszkanie architektów w Poznaniu
Mieszkanie do wypoczynku i pracy
Mieszkanie znajduje się na Winiarach, w kameralnej i zacisznej okolicy. Właścicieli przyciągnęła tu dogodna lokalizacja, z bogatą ilością zieleni, drzew i ogrodów urządzonych na dachach budynków i szybką komunikacją. Można stąd łatwo dojechać do centrum, a w pobliżu przebiega trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Do dyspozycji mają też rozbudowaną infrastrukturę handlową z galerią, popularnymi sklepami, restauracjami i usługami.
Do zalet nowego mieszkania należy także fakt, że w wybranym przez architektów bloku zaplanowano tylko 3 mieszkania, po 1 na każde piętro. Właściciele wybrali mieszkanie na parterze, dlatego mogą też cieszyć się kameralnym, 150-metrowym ogródkiem. Wspólnie z dwoma ukochanymi kotami mogą się tu zrelaksować na świeżym powietrzu.
Zanim jednak architekci mogli się tu wprowadzić, pierwotny układ funkcjonalny musiał przejść poważną metamorfozę. Ścianę nośną w salonie wyburzono, zastępując podciągiem ukrytym za podwieszonym sufitem. Inwestorzy dodali także wyjście z salonu do ogrodu. Plan deweloperski mieszkania oferował tylko wyjście z sypialni, dlatego architekci zdecydowali się na jego przebudowę. Po zmianach, w mieszkaniu pojawiła się także sąsiadująca z kuchnią spiżarnia.
Formy wynikające z funkcji
Gdy architekt staje się swoim klientem i tworzy na własny użytek, z pewnością zastanawiamy się, jak będzie przebiegał taki proces projektowy. Czy mocno różni się od zleceń przyjmowanych od innych osób?
– Najważniejszą inspiracją był dla nas minimalizm, dotyczący brył mebli, ale przede wszystkim stonowanej kolorystyki. Na co dzień mamy do czynienia z całą feerią wzorów i barw, co sprawia, że często jesteśmy przebodźcowani – dlatego potrzebowaliśmy neutralnej bazy, do której będziemy wracali, aby odpocząć. Spokojne kolory, proste formy, ponadczasowość rozwiązań i bliskość naturalnej zieleni zapewniają nam wyciszenie i utrzymanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. – przyznają właściciele.
Mieszkanie znajduje się na parterze, dzięki temu Inwestorzy mieli możliwość stworzenia osobnego wejścia do nowo wydzielonej pracowni. Teraz można się tu dostać od strony dziedzińca. Przeniesienie biura w bezpośrednie sąsiedztwo mieszkania to ogromna oszczędność czasu.
Kojące barwy i naturalne materiały
Wystrój wnętrz mieszkania jest oparty na neutralnych beżach, szarości i bieli, które architekci uzupełnili naturalnymi materiałami. Istotnymi elementami projektu są wysokie do sufitu drzwi Eclisse. Ściany obok skrzydeł drzwiowych są wykończone płytami meblowymi w pasujących do nich odcieniach i tworzą jednolitą, efektowną powierzchnię. Takie rozwiązania nadają przestrzeni minimalistyczny charakter i sprawiają, że wydaje się optycznie powiększona.
Architekci zdecydowali się na jednolitą posadzkę w całym mieszkaniu. Wybrali FertigDeska Luxury Dąb Elegance z oferty Jawor-Parkiet. Mają delikatną strukturę w naturalnym odcieniu, który nadaje aranżacji przytulności. Całość jest neutralnym tłem dla innych materiałów i minimalistycznego wyposażenia – Podłoga Jawor-Parkiet to dla nas synonim trwałości i ponadczasowego piękna. Jej subtelna kolorystyka i doskonałe wykonanie współgrają z naszym minimalistycznym projektem. Ponadto, fazowanie V4 sprawia, że poszczególne elementy podłogi zostają wyeksponowane, co czyni całość jeszcze bardziej atrakcyjną wizualnie. – podkreślają projektanci.
Znikająca kuchnia
To prawdziwie magiczna przestrzeń. Architekci starannie dobrali do niej materiały, takie jak kwarcowe spieki marki Marazzi na blaty oraz Refin na posadzce. Fornirowane dębowe fronty są barwione według autorskiego projektu. Aneks staje się niewidoczny dzięki chowanym w bokach zabudowy frontom. Całkowicie ukryta strefa robocza staje się estetycznie kompatybilna z minimalistycznym salonem. Zabudowa meblowa chowa też wysokiej jakości AGD z podblatową płytą indukcyjną. Dzięki temu architekci uzyskali efekt otwartego blatu roboczego.
Łazienka w wyższym wymiarze komfortu
Tutaj architekci połączyli minimalistyczną prostotę ze stylowymi detalami. Głównym elementem wyposażenia jest tu kabina prysznicowa walk-in Modo XL Black marki Radaway, wykonana na zamówienie. Szkło sięgające do sufitu daje wrażenie wyjątkowej elegancji. – Minimalistyczna kabina prysznicowa z czarnymi profilami to rozwiązanie, które definiuje łazienkę. Jej nowoczesny design i doskonała jakość idealnie wpisują się w naszą wizję wnętrza. Aby uzyskać taki efekt, skorzystaliśmy z programu Radaway „Na miarę”, który umożliwia dopasowanie wybranego produktu do nietypowych wymagań lub warunków w przestrzeni łazienkowej, jak skos na poddaszu, bliskość okna lub elementów architektonicznych czy – jak w tym przypadku – niestandardowej wysokości pomieszczenia. Kabina doskonale spełnia swoją funkcję, jednocześnie zapewnia przestronność, wizualnie wręcz powiększa wnętrze. – mówią właściciele.
Posadzka, podobnie jak w kuchni, jest wyłożona spiekami Refin. Wyróżnia je trwałość i wysoka odporność na działanie wilgoci. To doskonałe rozwiązanie do wymagających wnętrz. Na blat łazienkowy wykorzystano naturalny marmur, który pięknie dopełnia bateria Omnires Y z umywalką Catalano. Również grzejnik, oprócz funkcji ogrzewania, jest tu też elementem dekoracyjnym.
Architekci nie zapomnieli o funkcjonalności łazienki – w sprytnie skonstruowanej zabudowie pralki i suszarki oraz zabudowie przy toalecie znajdują się praktyczne miejsca do przechowywania.
Światło w stylu smart
Światło odgrywa w tym mieszkaniu kluczową rolę i buduje jego atmosferę. Oświetlenie jest zaprojektowane i wykonane w systemie modułowym poznańskiej firmy Eugenius. Odpowiednie rozplanowanie opraw i punktów świetlnych pozwoliło podkreślić walory architektoniczne mieszkania, nadać mu przytulności i głębi. Lampy Chors i Shilo uzupełniają aranżację o różnorodne efekty świetlne, które mieszkańcy mogą wykorzystywać zależnie od pory dnia i aktualnych potrzeb.
W mieszkaniu zastosowano także system Smart Home Simon Blue Box. Łączy nowoczesne technologie i codzienny komfort użytkowania. Dzięki rozwiązaniom smart, architekci mają możliwość zdalnego sterowania oświetleniem, roletami i żaluzjami, alarmem i klimatyzacją.
Design przemyślany na wszystkich poziomach
Architekci skrupulatnie podeszli do projektowania wymarzonego M. Wszystkie elementy wyposażenia są starannie do siebie dopasowane, w tym wiele wykonano na zamówienie według indywidualnego projektu właścicieli. Są to między innymi wygodna, modułowa sofa o minimalistycznej formie, którą wykonała pracownia Meble Stanuch. Obok sofy stoją stoliki kawowe HAY a w jadalni wykorzystano krzesła Take Me Home. Duże okna zdobią drewniane żaluzje, a zasłony na wymiar wykonano w firmie Endodesign. Każdy z elementów doskonale wpisuje się w paletę kolorystyczną mieszkania i komplementuje inne. Dekoracja okna subtelnie rozprasza naturalne światło, które podkreśla efektowną przestrzeń.
Wnętrza zaprojektowane przez zespół pracowni Architektownia to ciekawy przykład funkcjonalnego minimalizmu. W tej realizacji umiejętnie połączyli przemyślany design i nowoczesne technologie ze szlachetnymi materiałami najwyższej jakości. Powstała przestrzeń jest uosobieniem niezwykłej elegancji i komfortu, połączonego we wspólnej harmonii.
Projekt wnętrza: Architektownia, architekt prowadzący Sandra Gałuszka i zespół: Marcin Kolasiński, Sara Matias, Oliwia Kozłowska.
Zdjęcia: FOTOMOHITO