Nowoczesne mieszkanie z historią w tle
Największym wyzwaniem była zmiana niefunkcjonalnego układu mieszkania. Architektka zaanektowała część podestu na klatce schodowej na przedpokój. To pozwoliło nieco powiększyć łazienkę i przenieść drzwi, aby wejście było z korytarza. Teraz drzwi w kuchni prowadzą do spiżarni z wyjściem na balkon.
Sztuka kuchenna
W sercu 80-metrowego mieszkania znajduje się jasna, przestronna kuchnia. Małgorzata Bacik podkreśliła ją najbardziej charakterystycznym elementem – muralem inspirowanym malarstwem renesansowym. --"Wielkoformatowa tapeta o nazwie “Lady Fern” podkreśla historyczny charakter wnętrza, a liść paproci na twarzy kobiety „puszcza oko” do XXI wieku" - mówi architektka. Przy ścianie z tapetą stoi okrągły stół i krzesła z jasnego drewna. Grafika ma dość ciemne, stonowane kolory i nadaje ton pozostałej części aranżacji – czerń powtarza się na blatach, w postaci okrągłego okapu oraz obramowania witrynek. Butelkowa zieleń liści nawiązuje do koloru płytek Lume marki Marazzi na ścianach nad blatem. Szkliwione, nierówne powierzchnie przypominają płytki wykonywane ręcznie w małych manufakturach. Ciekawie kontrastują z gładkimi, białymi szafkami o matowym wykończeniu. Fronty mają mosiężne uchwyty. Funkcję szafek wiszących pełnią witryny z czarnymi ramkami i delikatnym podświetleniem. Znajduje się na ścianie tuż obok z wysokimi drzwiami z naświetleniem.
Resztę ścian pokrywa delikatny odcień zieleni z oferty farb Para z Dekorian Home. Na podłodze znalazła się efektowna, biało-czarna mozaika z płytek “Cementine Black & White” włoskiego producenta Fioranese.
Materiały wykończeniowe do mieszkań na wynajem powinny być trwałe, łatwe w utrzymaniu w czystości i korzystne cenowo. Małgorzata Bacik wybierała więc między innymi listwy przypodłogowe Doellken z oferty Dekorian Home. Wykonane z MDF-u listwy o wysokości 10 cm wyróżnia wysoka jakość. Są zabezpieczone powłoką dekoracyjną z każdej strony, co zabezpiecza je przed działaniem wody i wilgoci. Dekoracyjne frezowanie nadaje listwom elegancki, klasyczny charakter.
Układ amfiladowy
Długi korytarz biegnie wzdłuż kuchni i prowadzi do salonu, znajdującego się w głębi mieszkania. Tuż za salonem znajduje się sypialnia. Frontowe okna wpuszczają do wnętrza dużo naturalnego światła.- „Pieczołowicie zostały odnowione stare drzwi, wycyklinowano piękne dębowe parkiety, w sypialni został secesyjny piec” - mówi Małgorzata. Na tle beżowych ścian pięknie prezentuje się biała stolarka i listwy w tym samym kolorze. Architektka postawiła też na proste, praktyczne meble z sieciówek. Wyjątek stanowi szafa – garderoba w sypialni, wykonana na zamówienie. Nie mogło zabraknąć domowych dekoracji i dodatków: nad łóżkiem Małgorzata powiesiła rycinę z Wersalem, a na szafkach nocnych stanęły lampki ze szklanymi podstawami. Całość ocieplają też miękkie tkaniny w postaci poduszek i pluszowych kap.
Metraż co do milimetra
Wyjątkowe miejsce w tym mieszkaniu zajmuje także łazienka. Powstała praktycznie od nowa: wymienione zostały instalacja wodno-kanalizacyjna i piony wentylacyjne. Każdy centymetr jest tu na wagę złota, jednak architektce udało się przygotować funkcjonalne i komfortowe wnętrze z wanną o długości 160 cm i osobną kabinę prysznicową. Największym wyzwaniem było przesunięcie drzwi do łazienki w taki sposób, aby nie kolidowały z drzwiami wejściowymi do mieszkania. Wszystko jest tu spasowane co do milimetra, dlatego wykonawcy musieli wykazać się nie lada precyzją podczas realizacji projektu. Kabina prysznicowa i ściana przy umywalce są wykończone znanymi z kuchni płytkami Marazzi, tylko w kolorze turkusowym. W łazience znajduje się też szafka umywalkowa z laminatu imitującego drewno z kompaktowym, wodoodpornym blatem.
- Starałam się, aby kolorystyka wszystkich pomieszczeń była spójna, stąd biele, szarości i drewno - mówi Małgorzata. - Lubię styl “kamieniczny”, sama wychowałam się w starej kamienicy kilka ulic stąd - tłumaczy. Architektka stworzyła ciekawe i komfortowe wnętrza, w których historia łączy się z nowoczesnością. Historyczna, secesyjna tkanka oferuje wygodną przestrzeń dla współczesnego najemcy.
Projekt wnętrza: Małgorzata Bacik, Pracownia Projektowa MM Architekci
Zdjęcia i stylizacja: Anna Bacik