Pomysły na monochromatyczne wnętrza
Jak zestawiać kolory?
Wybierzmy jeden kolor bazowy i 2-3 jego odcienie, jaśniejsze, lub ciemniejsze od bazowego w proporcjach 3:2:1. Unikniemy efektu przesycenia, zwłaszcza w przypadku intensywnych odcieni. Jeśli zdecydujemy się na jasne ściany i posadzki, dopełnią je ciemniejsze meble i dodatki. Jeśli rozpoczynamy od ciemniejszych ścian, największe meble i dywan powinny być od nich nieco jaśniejsze. Zwróćmy też uwagę na temperaturę barwową – nie mieszamy odcieni chłodnych z ciepłymi.
Kolory neutralne – biel i jej kremowe odcienie, szarości, beże
Odcienie nasycone – żółć, niebieski, zielenie, fiolet
Przykładowe zestawienia:
szary - ściany: platynowy, gołębi - odcienie mebli, stalowy w dodatkach
niebieski - ściany: kolor lazurowy, meble i zasłony: indygo, dodatki w kolorze ultramaryna
odcienie ziemi - piaskowe beże na ścianach, brązowa podłoga i meble
Łączenie faktur i wzorów
Styl monochromatyczny nie oznacza nudny. Możemy stworzyć ciekawe efekty, łącząc materiały o różnych fakturach, struktury czy wzory, w których pojawia się wybrany przez nas kolor bazowy. Mieszamy powierzchnie matowe z połyskiem, jednolite tkaniny ze wzorem kwiatów czy kratki oraz tkaniny w tym samym kolorze, ale o różnych splotach – wełnę, len, bawełnę itp. Na zróżnicowanych powierzchniach kolor będzie wyglądał zupełnie inaczej. Każda w odmienny sposób będzie odbijać padające na nie światło i dawać rozmaite wrażenia wizualne.
Ten sam kolor możemy wprowadzać też na różnych materiałach – cegła, kamień naturalny, płytki, drewno. Często spotykanym rozwiązaniem jest tworzenie aranżacji w odcieniach ziemi, stosując naturalne drewno i kamienie w podobnej kolorystyce. Dzięki umiejętnemu połączeniu faktur, odcieni w podobnej temperaturze oraz dodatków zyskamy zachwycające i ponadczasowo piękne przestrzenie.
W aranżacjach monochromatycznych możemy też eksperymentować z formą mebli i dodatków. Okrągłe stoliki, obłe linie tapicerowanych mebli i kuliste klosze możemy skontrastować geometryczną kanciastą, sztukaterią lub tapetą z rytmicznie powtarzającym się wzorem. Szczególnie wysmakowane efekty uzyskamy, tworząc takie zestawienia w odcieniach bieli, szarości, lub czerni. Monochromatyczny minimalizm to styl popularny wśród światowej sławy architektów i projektantów wnętrz. Jasne wnętrza urządzone zgodnie z zasadą „total look” zawsze będą wydawały się przestronne i pełne naturalnego światła.