Praktyczne odkurzacze do każdego domu

Praktyczne odkurzacze do każdego domu

Jak ułatwić sobie codzienne porządki i w szybki sposób odkurzyć całe mieszkanie? Dziś przyglądamy się coraz częściej wybieranym robotom sprzątającym oraz bezprzewodowym odkurzaczom pionowym. Sprawdzamy, czym kierować się podczas zakupu, jakie są plusy i minusy obu urządzeń.
3:30 min
0
0

Roboty sprzątające


Bezprzewodowe, automatyczne odkurzacze wyposażone są w system czujników, który umożliwia efektowne i bezpieczne poruszanie się po wyznaczonym terenie. Do wyboru mamy różne typy sterowania – od klasycznych przycisków, po aplikacje, czy pilot. Podobnie, jak w przypadku pionowych odkurzaczy, poszczególne modele różnią się czasem ładowania oraz czasem pracy, poziomem hałasu. Na szczególną uwagę zasługują odkurzacze automatyczne z funkcją mopowania, które zadbają o dokładne czyszczenie podłogi.

Autor:
Redakcja
Data:
04.11.2022
Fot pexels-cottonbro .jpg
Fot. Cottonbro / Pexels

Jakie są plusy robotów sprzątających?


Robot sprzątający możemy zaprogramować w taki sposób, że nasz dom, czy mieszkanie zostanie odkurzone w czasie gdy my będziemy np. w pracy. Dzięki temu oszczędzamy nasze siły i cenny czas.


Kolejną zaletą robotów sprzątających są kompaktowe rozmiary. Coraz mniejsze są także stacje dokujące, więc bez problemu odkurzacz wraz ze stacją możemy ukryć w dowolnym miejscu. Dzięki niewielkim rozmiarom odkurzacz automatyczny bez problemu wyczyści przestrzeń pod łóżkiem, czy sofą.


Wybrane modele posiadają filtr HEPA, który wychwytuje drobne cząsteczki kurzu, jest to dobry wybór dla alergików. Dodatkowo odkurzacze mogą być wyposażone w lampy UV, które dezynfekują powierzchnię. Roboty odkurzające idealnie sprawdzą się w domach, gdzie mamy zwierzęta. Dobrze zbierają sierść, dbając o czystość naszych podłóg.

Minusy robotów sprzątających

Wiele osób roboty sprzątające traktuje jako dodatkowy sposób na odkurzanie. Za jego pomocą w szybki i łatwy sposób odkurzymy podłogę, ale do generalnych porządków – odkurzania mebli, czy trudno dostępnych miejsc, niezbędny jest inny rodzaj odkurzacza.


Nie wszystkie roboty sprzątające nadają się do czyszczenia każdej powierzchni.
Ten rodzaj odkurzacza idealnie sprawdza się przy twardych powierzchniach: płytkach gresowych, parkiecie, panelach. Jeśli w naszym domu mamy np. dużą ilość dywanów i wykładzin z grubym włosiem, lepiej wybrać inną alternatywę.


Efektywne odkurzanie za pomocą robotów sprzątających dobrze sprawdzi się na dużych powierzchniach, tam, gdzie nie ma zbyt wiele przeszkód: mebli, schodów. W przypadku małych mieszkań mapa pracy robota sprzątającego może być mocno ograniczona i mało wydajna.


Roboty sprzątające mają niewielkie rozmiary, przez co pojemnik na odpady wymaga częstego czyszczenia. Możemy temu zapobiec, wybierając droższy model z funkcją automatycznego opróżniania pojemnika przy stacji dokującej.

Odkurzacze pionowe

Wybierając ten rodzaj odkurzacza, należy przyjrzeć się podstawowym parametrom technicznym. Odkurzacze różnią się wagą, pojemnością pojemnika, czasem ładowania i pracy na akumulatorze. Podobnie, jak w przypadku klasycznych odkurzaczy, do wyboru mamy modele o różnej mocy. Wybrane modele mają funkcję mopowania, dzięki której w szybki sposób wymyjemy podłogę w naszym mieszkaniu. Do niektórych modeli dołączone są dodatkowe akcesoria: szczotki i ssawki, które ułatwiają codzienne porządki.

Fot. Pexels-mart production .jpg
Fot. Mart Production / Pexels

Jakie są zalety pionowych odkurzaczy?

Do największych zalet, bez wątpienia należy wygoda korzystania z odkurzacza pionowego. Każdego, kogo denerwuje szukanie wolnego gniazdka, plączący się kabel, przez który trzeba przeskakiwać, powinien zdecydować się na taki zakup.


Odkurzacz bezprzewodowy jest lekki, sprzątanie z jego pomocą wymaga minimalnego wysiłku. Akumulatorowe odkurzacze są zaprojektowane w ergonomiczny sposób, podczas porządków nie musimy się schylać. Dzięki temu jest to dobry wybór dla nieco starszych osób.


Kolejną zaletą odkurzaczy pionowych jest fakt, że zajmują niewiele miejsca. Większość modeli możemy złożyć, więc jest to idealny wybór do małych mieszkań.


Wady odkurzaczy bezprzewodowych


W wielu domach, pionowy odkurzacz traktowany jest jako dodatkowe urządzenie, które uzupełnia standardowy odkurzacz. Pionowe odkurzacze mają ograniczoną moc, mniejsza jest także pojemność pojemnika.


Do wad, możemy zaliczyć także stosunkowo krótki czas pracy. Oczywiście wszystko zależy od jakości odkurzacza i wielkości akumulatora, więc przed zakupem warto sprawdzić maksymalny czas pracy na akumulatorze przy minimalnej i maksymalnej mocy oraz czas pełnego ładowania. Przerywanie odkurzania, żeby naładować odkurzacz, może nas skutecznie zniechęcić do domowych porządków.


Odkurzacze pionowe, w porównaniu ze standardowymi modelami, są głośniejsze. Przy większości modeli poziom hałasu wynosi od około 75 dB. W przypadku standardowych modeli bez problemu znajdziemy modele emitujące od 50 dB.

Fot. Pexels-mart-production 01.jpg
Fot. Mart Production / Pexels

Odkurzacz pionowy, czy robot sprzątający?

Podejmując decyzję o rodzaju odkurzacza do naszego domu lub mieszkania, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Czy mamy w domu czworonogi z długą sierścią i potrzebujemy specjalnej szczotki? Czy chcemy, żeby urządzenia miały możliwość mycia podłogi, czy odkurzania na mokro? Porównajmy dostępne programy i funkcje, zwróćmy uwagę na wsparcie techniczne.

Zobacz również:

Nowoczesny dom w harmonii z naturą
Projekt jest kolejnym owocem współpracy architektki Martyny Banaszczuk z inwestorami. Jednak do tej pory współpraca ograniczała...
czytaj więcej
Jak dobrać listwy przypodłogowe?
Gdy jesteśmy na końcowym etapie wykańczania naszego wnętrza, warto zwrócić uwagę na szczegóły, które dopełnią wymarzoną aranżację...
czytaj więcej