Nowoczesny dom w harmonii z naturą

Nowoczesny dom w harmonii z naturą

Projekt jest kolejnym owocem współpracy architektki Martyny Banaszczuk z inwestorami. Jednak do tej pory współpraca ograniczała się do przestrzeni biurowych. Właściciele domu znając metody pracy oraz spodziewając się, jakie efekty mogą uzyskać, po raz kolejny obdarzyli projektantkę zaufaniem, zlecając jej wykonanie projektu wnętrza ich domu.
7:50 min
0
0

Wielkie możliwości na dużym metrażu

Szerokie możliwości aranżacji zyskujemy dzięki bardzo dużej powierzchni domu — aż 330 m2. We wnętrzu został zastosowany tradycyjny podział układu pomieszczeń. Na parterze znajduje się strefa dzienna, w której toczy się życie rodzinne i towarzyskie, na piętrze natomiast znajdują się sypialnie, w których mieszkańcy mogą się wyciszyć i zrelaksować.

Autor:
Redakcja
Data:
03.11.2022
Kuchnia z jadalnią w drewnie i szarości
Kuchnia z jadalnią w drewnie i szarości. Fot. Yassen Hristov

W strefie dziennej znajdują się salon z jadalnią, kuchnia, spiżarnia, gabinet, wiatrołap z garderobą wraz z lustrzanym przejściem do garażu. Ku uciesze inwestorki podłoga została pokryta deskami podłogowymi, wykonanymi z dębu naturalnego Bauwerk Parkett w realizacji Lares. Charakteryzuje się trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, przez co sprosta nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom inwestorów przy jednoczesnym efekcie ciepła i przytulności.

Przytulny salon z charakterystycznym dywanem
Elegancka, dębowa podłoga w salonie Fot. Yassen Hristov

Żaden z elementów wyposażenia nie znalazł się w nim przypadkowo. Dobierając meble projektantka kierowała się zamiłowaniem inwestorów do barw ziemi i szlachetnych materiałów, a wspomniana już dębowa podłoga była podstawą dla aranżacji salonu. Znajdują się w nim m.in. wygodna i obszerna sofa Avant z salonu Instalmeble czy fotel Imola producenta BoConcept. Całość idealnie uzupełnia niecodzienny dywan ze wzorem liścia. Nadzwyczajność nie kryje się jednak we wzorze, a w jego właściwościach. Został wykonany ze specjalnie dobranego rodzaju włókna, aby mógł być wykorzystywany wewnątrz budynku, jak i na tarasie. Dzięki tej cesze właściciele, w ciepłe dni, mogą swobodnie przemieszczać się na nim z salonu do jego przedłużenia na zewnątrz.

Wyspa z ukrytym oświetleniem
Oświetlenie ukryte w kamiennej wyspie. Fot. Yassen Hristov

Zabudowy zachowano jednak w bardziej stonowanym stylu. Perfekcyjnie trafiają w gust inwestorów. Reprezentantami tego zamysłu są m.in. wisząca, jasna szafka rtv czy metalowo-szklany regał z lustrzanymi plecami idealnie nadający się do wyeksponowania kolekcji szkła artystycznego oraz interesującej ceramiki. Działa sztuki znajdują się również w holu i gabinecie. Uroku dodają również wielkoformatowe czarno-białe grafiki w wykonaniu Jarka Kubickiego.

Duży obraz w towarzystwie drewnianych lameli
Wielkoformatowa grafika w wykonaniu Jarka Kubickiego w gabinecie. Fot. Yassen Hristov

Panującą spójność możemy dostrzec także w gabinecie. Mimo iż jest on oddzielony od salonu, to został utrzymany w takiej samej stylistyce. Elegancji dodają lamelowe panele na ścianie, czarne drzwi na ścianie w tym samym kolorze, oraz drewniana zabudowa zaprojektowana przez architektkę. Do pracy posłuży biurko, na profilach ze stali nierdzewnej, z grubym kamiennym blatem.


Eleganckie biuro z lamelami
Elegancki gabinet z lamelami na ścianie i kamiennym biurkiem. Fot. Yassen Hristov

Znaczenie światła

Nie da się ukryć, jak ogromną rolę odgrywa światło. Świadomość tę mają również właściciele. W domu znajdują się duże okna, przez które za dnia inwestorzy mogą czerpać przyjemność ze wpadających promieni słońca. O odpowiednią ilość światła nie muszą obawiać się jednak również, gdy zapadnie zmrok. W strefie dziennej zamontowano zlicowany z sufitem system liniowy AQForm. Możemy go dostrzec w postaci delikatnej, dekoracyjnej linii światła.

Otwarty salon z niecodziennym oświetleniem
System liniowy AQForm jako forma oświetlenia. Fot. Yassen Hristov

Projektantka przy wyborze tego rozwiązania kierowała się również kwestiami praktycznymi. Budynek ma to do siebie, że pracuje a co za tym idzie, mogą powstać nieestetyczne pęknięcia. Szczególnie narażone na to jest miejsce łączenia stropu z sufitem podwieszanym. Lampa ta spełnia zatem funkcje maskowania ewentualnego powstania defektu wizualnego.

Niezwykły kamień

Przy pierwszym spojrzeniu na kuchnię, jesteśmy w stanie dostrzec bijącą z niej elegancję. Jednak przy bliższym spotkaniu zaskakuje nas również przemyślaną funkcjonalnością. Właściciele lubią spędzać czas na gotowaniu, zatem zależało im na jak największej wygodzie podczas wykonywania tej czynności. Inwestorzy marzyli o wyspie, która dodaje uroku, ale zabiera dużo przestrzeni. Nie jest to jednak problemem, gdyż została ona praktycznie zagospodarowana. Zamontowano w niej płytę indukcyjną, a nad nią znajdują się lampy oraz okap. Dla zachowania jego funkcjonalności na suficie znajduje się specjalny panel. Spójność wystroju podkreśla fakt, iż podobne możemy znaleźć w innych pomieszczeniach.

Przestrzeń dzienna w drewnie, kamieniu i szarości
Kuchnia z jadalnią w strefie dziennej. Fot. Yassen Hristov
Drewniany stół w jadalni z niedziennym profilem
Prostokątny stół z drewnianym blatem na niecodziennym profilu. Fot. Yassen Hristov

Warto zatrzymać się przy wspomnianej wyspie. Została wykonana z naturalnego kwarcytu Patagonia Interstone, w realizacji Danstone. Jest łatwy w utrzymaniu czystości, a jednocześnie niezwykle efektowny. Pod blatem zostało ukryte oświetlenie, które jesteśmy w stanie dostrzec poprzez półprzejrzyste fragmenty skały. Gospodarność kuchni została uzyskana również dzięki drewnianej, pojemnej zabudowie na wymiar oraz dyskretnie wkomponowanej spiżarce. Kuchnia jest otwarta na salon, zatem oba te pomieszczenia zachowano w podobnej stylistyce. Nie brak tu szarości, czerni i drewna. Stół jadalny znajdujący się pomiędzy kuchnią i salonem został utrzymany w podobnym charakterze. Duży, prostokątny stół na niecodziennym, czarnym profilu idealnie komponuje się z wystrojem wnętrza. Zarówno do niego, jak i do wyspy dostawiono krzesła na czarnych profilach z szaro-czarnymi siedziskami.

Strefa relaksu

Na piętro prowadzą nas jasne, drewniane schody, ze szklanymi balustradami. Dzięki minimalizmowi takiego rozwiązania całość sprawia odczucie lekkości konstrukcji. Jednak zastosowane tafle szkła są mocne i stabilne, zamontowane na niewidoczne mocowania. Miejsce inwestorów zostało zaaranżowane w myśl strefy master. Znajduje się tam zatem sypialnia z łazienką i garderobą. Ciekawym rozwiązaniem jest lustrzany sufit w ostatnim z pomieszczeń. Dzięki niemu mamy wrażenie nieograniczonej przestrzeni.

Drewniane schody ze szklaną balustradą
Drewniane schody ze szklaną balustradą. Fot. Yassen Hristov
Balustrady na schody wewnętrzne
sprawdź
Garderoba z lustrzanym sufitem
Lustrzany sufit w garderobie. Fot. Yassen Hristov

Łazienka została utrzymana w marmurze i drewnie. Dzięki pojemnym szafkom wszystkie kosmetyki mogą być schowane, unikając niepotrzebnego bałaganu. Oprócz wanny wolnostojącej w pomieszczeniu znajduje się również duży prysznic, z rozsuwanymi drzwiami.

Duży prysznic w eleganckiej łazience z marmurem i drewnem
Duży prysznic z przesuwanymi drzwiami w łazience w drewnie. Fot. Yassen Hristov
Wanna wolnostojąca w jasnej łazience
Łazienka w drewnie i marmurze z wanną wolnostojącą. Fot. Yassen Hristov

W drugiej łazience znajduje się wanna w zabudowie z płytek imitujących biały marmur, z szarymi wyrazistymi żyłami. Na drewnianej, wiszącej szafce zamontowano umywalkę nablatową z baterią o intrygującym kształcie, w chromie. Lustrzane fronty szafki, znajdującej się nad nią idealnie komponują się z wystrojem wnętrza.

Płytka strukturalna w jasnej łazience z marmurem
Drewniana szafka pod owalną umywalką wolnostojącą. Fot. Yassen Hristov

Korytarz na piętrze został zachowany w drewnie i bieli.  Wchodząc po schodach, wita nas wielkie lustro, na wysokość ściany. O dekorację tej przestrzeni zadba również tapeta we florystycznym wzorze oraz czarno biały obraz.  Idąc dalej, spostrzeżemy czarno — drewniany regał na wymiar, służący do eksponowania pamiątek i książek. Przy nim ustawiono komfortowe fotele maksymalizujące przyjemność z lektury.

Przestrzeń relaksu przy lekturze
Wygodny fotel dla relaksu podczas lektury. Fot. Yassen Hristov
Duży korytarz w bieli i drewnie
Korytarz w bieli i drewnie, z wielkim lustrem na wysokość ściany. Fot Yassen Hristov

Poczucie estetyki od najmłodszych lat

Uwadze projektantki nie umknęło również jak istotne jak poznawanie wzorców estetycznych już od najmłodszych lat. Pomieszczenie córki inwestorów przybrało zatem postać niezobowiązującej elegancji. Zabudowa, z miodowego dębu prezentuje trwałość i elegancję. Świetnie komponuje się z bielą na ścianach i różowawym odcieniem brązu w postaci łóżka, tapicerowanej części ściany i zasłon zaciemniających. Nie brak tu również dziewczęcych akcentów w postaci białej tapety z różowymi chmurkami czy różowej, sprawiającej wrażenie, puchowej lampy na suficie.

Elegancki pokój dziewczynki
Biurko wykonane na zamówienie z dębu miodowego. Fot. Yassen Hristov
Elegancki pokój, w którym nie brak dziewczęcych akcentów
Tapicerowana część ściany w białym zabudowie w pokoju dziewczęcym. Fot. Yassen Hristov

Właściciele są niezwykle zadowoleni z realizacji projektu. Po raz kolejny ich zaufanie do projektantki zaowocowało niecodziennym i trafnym projektem. Na tym jednak ich współpraca się nie skończy. W przyszłości powstanie drugi pokój dziecięcy w związku z powiększeniem się rodziny. 


Projekt wnętrza: Martyna Banaszczuk

Stylizacja: Kamila Jakubowska-Szmyd 

Zdjęcia: Yassen Hristov

Podobne artykuły:

Mieszkanie w Gdańsku z widokiem na morze
Pracownia PRZESTRZENIE podjęła się wyzwania zaprojektowania 57 m2 mieszkania, o niecodziennym rzucie, w kształcie trapezu...
czytaj więcej
Spójne wnętrze w projekcie RE:VERO INTERNO
Pierwszym skojarzeniem po ujrzeniu wnętrza w projekcie RE:VERO INTERNO, Marcina Tomaszewskiego, jest spójność. Dzięki jej...
czytaj więcej