Pralnia w domu

Pralnia w domu

Urządzając pralnię, należy pamiętać o funkcjonalnym rozmieszczeniu poszczególnych elementów. W zależności od tego, jak wiele miejsca mamy w pralni, możemy tam zaplanować miejsce do prasowania, umywalkę, wygodne miejsce do przechowywania. Podpowiadamy, jak zaplanować ergonomiczną pralnię.
3:00 min
0
0

Pralnia w przestronnych domach często pojawia się na poddaszu obok garderoby, czy łazienki. W wielu projektach zaplanowana jest na parterze obok kotłowni i pomieszczeń gospodarczych. Oddzielne pomieszczenie na pralnię możemy zaplanować także w bloku. Decyzję o stworzeniu pralni należy podjąć na wczesnym etapie projektowania, planując odpowiednie przyłącza hydrauliczne, kanalizacyjne. Na etapie projektu należy zadbać także o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Pralnia, podobnie jak łazienka jest wymagającym pomieszczeniem, dlatego całe wyposażenie i użyte materiały powinny być staranie dobrane.

Autor:
Redakcja
Data:
10.01.2020
Amunit - nowa kolekcja od Azario
W pralni dobrze sprawdzą się płytki podłogowe w neutralnych barwach. Na zdjęciu kolekcja Amunit marki Azario w delikatnych beżach. Fot. Azario
Amunit
Marka Azario
sprawdź
Azario Amunit Bianco
Płytka ścienna, 29x100 cm
sprawdź
Azario Amunit Bianco
Płytka podłogowa, 60x60 cm
sprawdź
La Torre Profili 45011CS
Bateria bidetowa
sprawdź

Płytki do pralni

Powierzchnie w pralni powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci, łatwych do utrzymania w czystości. Idealnie sprawdzą się płytki, które możemy zastosować zarówno na podłodze, jak i wybranych, najbardziej narażonych na zachlapania ścianach. Do pralni najczęściej wybieramy płytki w stonowanej tonacji kolorystycznej, która będzie współgrać z pozostałym wyposażeniem łazienki.

Imitacja drewna Cerrad Mattina
W pralni na podłodze możemy zastosować płytki drewnopodobne. Kolekcje inspirowane pięknem naturalnego drewna mają doskonałe parametry techniczne, dzięki czemu bez obaw możemy stosować je w tak wymagających pomieszczeniach, jakim jest pralnia. Fot. Cerrad
Mattina
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Mattina beige 41779
Płytka uniwersalna (gr. 8 mm), 29,7x120,2 cm
sprawdź

Miejsce na prasowanie

Aranżując pralnię, warto na etapie projektu wydzielić miejsce na prasowanie. Wyznaczona strefa na deskę do prasowania oraz miejsce na żelazko ułatwi nam codzienne obowiązki. Rozstawiona deska do prasowania zlikwiduje nam problem kłopotliwego składania i rozkładania przy każdym użyciu. Obok miejsca do prasowania przyda się miejsce do odkładania świeżo uprasowanych rzeczy. Dobrze sprawdza się komody, otwarte półki, czy pojemne kosze.

Suszenie prania

W pralni warto wydzielić strefę na suszenie ubrań. Do wyboru mamy suszarki stawiane na podłogę oraz modele montowane na ścianie. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany naszymi potrzebami. W pralniach urządzanych pod skosem strefę na suszenie prania możemy wydzielić blisko ścianek kolankowych. Jeśli zdecydujemy się na montaż suszarki elektrycznej do ubrań, problem z suszeniem prania zostaje automatycznie rozwiązany.

Aranżacja nowoczesnej łazienki z grafitem i srebrem Paradyż Tero
Nowoczesna łazienka z prysznicem i pralką. Ciemna posadzka wykończona grafitowym gresem Paradyż Tero. Ściany wykończone jaśniejszymi płytkami Paradyż Intero Silver Gres Rekt. We wnętrzu szklana kabina bez brodzika z panelem prysznicowym, szafkami wiszącymi oraz ścienną umywalką i blatem.
Paradyż Intero Silver Gres Rekt. Mat.
Płytka uniwersalna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Tero
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Tero Grafit Gres Rekt. Półpoler
Płytka ścienno-podłogowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź

Pralka i suszarka

W przypadku małych pralni, z mocno ograniczonym miejscem, warto rozważyć ustawienie pralki i suszarki w pionie, jedno na drugim. Takie połączenie pozwoli nam na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Łączniki do pralek i suszarek powinny być dopasowane do konkretnego modelu pralki i suszarki.

Miejsce na składowanie brudnych ubrań

W pralni, zwłaszcza w przypadku dużych rodzin, sterta brudnych ubrań rośnie w zastraszającym tempie. Dla ułatwienia segregacji już na etapie planowania możemy przewidzieć kilka koszy na pranie. Dzięki temu zaoszczędzimy swój czas. Do wyboru mamy gotowe zestawy koszy z podziałem, możemy także stworzyć zabudowę na wymiar, wydzielając miejsce na segregację prania.

Łazienka z mocnymi akcentami kolorystycznymi Domino Bihara
Fot. Domino
Domino Bihara krem
Płytka ścienna, 22,3x44,8 cm
sprawdź
Bihara
Marka Domino
sprawdź
Domino Bihara grafit
Płytka ścienna, 22,3x44,8 cm
sprawdź
Domino Bihara modern
Dekor ścienny, 22,3x44,8 cm
sprawdź
Domino Bihara krem
Płytka podłogowa (gres szkliwiony), 45x45 cm
sprawdź

Zlew w pralni

W przypadku dużych pralni warto zaplanować miejsce na zlew gospodarczy. Przestronna komora umożliwi wygodne nalewanie wody do wyższych pojemników, może okazać się przydatna podczas prania. Zlew w pralni możemy wyposażyć w baterie z wyciągana słuchawką, które poprawią codzienny komfort.

Podobne artykuły

Łazienka na poddaszu
Pomieszczenia na poddaszach mają swój niezwykły urok, ale ze względu na skosy są nieco trudniejsze do zaaranżowania. Sprawdź...
czytaj więcej
Płytki gresowe - rodzaje i właściwości
Płytki gresowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych do wnętrz, tarasów i balkonów. Ze względu na swoje...
czytaj więcej