Przedwojenna klasa w warszawskim domu

Przedwojenna klasa w warszawskim domu

Stare domostwa posiadają w sobie coś wyjątkowego, co nadaje im niepowtarzalny klimat. Dobrym przykładem takiego budynku jest klasycyzujący dom ulokowany na prawobrzeżnej Warszawie, na granicy Grochowa i Gocławka.
4:00 min
0
0

Budynek nawiązujący wyglądem do stylu dworku polskiego został wzniesiony w drugiej połowie lat 20. XX wieku. Pierwotnie pełnił funkcję loku dla posłów i senatorów z ramienia PPS. Tuż przed II wojną światową mieszkał tu Antoni Pączek – poseł na sejm II RP. W trakcie wojny z kolei lokum zajmowały sanitariuszki.

Autor:
Redakcja
Data:
15.06.2022
Aktualizacja:
21.02.2023

Trochę historii

Przenieśmy się 100 lat później, do czasów współczesnych. W tym czasie dworek został dodany do rejestru zabytków, a jego nowymi mieszkańcami zostało małżeństwo z nastoletnią córką, kotem i rybkami. Chociaż zakup był spełnieniem marzeń inwestorów, budynek wymagał remontu. Właściciele postanowili zwrócić się do architektki Joanny Zabłockiej. Wstępny zamysł zakładał urządzenie komfortowego, nowoczesnego wnętrza, jednak koncepcja ulegała zmianie. Ostatecznie inwestorzy postanowili na projekt nawiązujący do czasów dwudziestolecia międzywojennego. Ostatecznym potwierdzeniem okazała się stuletnia gazeta znaleziona podczas prac remontowych pod podłogą – ten znak nie mógł zostać zignorowany. Projektantka była zadowolona, mogąc wykorzystać zastany potencjał i połączyć go w fantazyjny sposób z innymi stylami.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (11).jpg
We wnętrzach wyraźnie widać inspirację bogatą historią domu. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska
 • -10%
  Azario Wood Chevron Natural

  Płytka podłogowa mat, 60x120 cm

  269,00 PLN 242,10 PLN

  Dostępność: 78,48 m2

 • -28%
  Domino Hass Brown

  Płytka uniwersalna gres szkliwiony mat (gr. 8 mm), 59,8x59,8 cm

  119,90 PLN 85,90 PLN

  Dostępność: 702,62 m2

 • -10%
  Azario Chevron Beige Mat

  Płytka uniwersalna, 8x40 cm

  189,00 PLN 170,10 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -25%
  Cerrad Lussaca Sabbia 14413

  Płytka podłogowa, 17,5x60 cm

  79,90 PLN 59,90 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -28%
  Paradyż Freeland Gold Chevron Lewy Mat

  Płytka dekoracyjna (gr. 10 mm), 9,8x59,8 cm

  31,70 PLN 22,90 PLN

  Dostępność: 174 szt.

Nieco klasyki

Architektka i właściciele postanowili dołożyć starań, by zachować możliwie jak najwięcej z oryginalnych elementów wnętrz. To, co nie nadawało się już do użytku, zostało zastąpione w taki sposób, by zachować klimat panujący w dworku. 


Pierwszym, co wita nas po wejściu, jest piękna klatka schodowa. Dużo pracy zostało włożone w odnowienie oryginalnych, drewnianych schodów prowadzących na piętro, gdzie znajdują się sypialnie oraz łazienka. Parter zachowany został w pierwotnym układzie, jeszcze sprzed wojny. Znajdują się tu dwa wejścia do budynku – reprezentacyjne, od frontu oraz kuchenne, z którego niegdyś korzystała służba. Ulokowane są tu połączone ze sobą salon, kuchnia i jadalnia. Pomieszczenia te nie zostały jednak scalone na zasadzie typowej, współczesnej otwartej przestrzeni. Postanowiono wykorzystać fakt, że niegdyś wnętrza te oddzielały podwójne, skrzydłowe drzwi. Zastąpiła je elegancka, drewniana opaska wykonana na zamówienie.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (12).jpg
Od samego wejścia do budynku widać nawiązania do form popularnych w dwudziestoleciu międzywojennym. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska

Przez zły stan techniczny podłogi, trzeba było zdecydować się na jej wymianę. Obecnie zdobi ją dębowa jodełka francuska, która doskonale współgra ze stylistyką rodem z dwudziestolecia międzywojennego. Na uwagę zasługują dobrane przez architektkę drobne motywy i detale, które dodają aranżacji głębi, takie jak wykonane z porcelany klamki w oknach i drzwiach, uchwyty oraz włączniki świateł.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (13).jpg
Duże okno podkreśla walory wystroju jasnej kuchni. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska

Pierwszym elementem wystroju kuchni, który przykuwa uwagę, jest duże okno nad blatem roboczym. We wnętrzu wykorzystano meble kuchenne w stylu angielskim, które idealnie wkomponowują się w aranżację. Warto przyjrzeć się jasnym, częściowo przeszklonym frontom, na których spod warstwy jasnej farby przebija naturalne usłojenie drewna. Podobnie jak w przypadku podłogi w jadalni i salonie, również w tym wnętrzu pojawiło się dębowe drewno, tym razem w postaci blatu. Uwagę zwracają także charakterystyczne, czarno-białe płytki gresowe o geometrycznym wzorze, które zdobią podłogę.

Szczypta niebieskiego

Z kuchni tylko krok do jadalni.  Jasne ściany i drewniana jodełka na ścianie zostały uzupełnione o elementy w niebieskiej kolorystyce. Właściciele chcieli, by dom, pomimo nawiązywania do historycznych wzorców, nawiązywał do współczesności i śmiało patrzył w przyszłość. Przykładem rozwiązań wpisujących się w ten pomysł jest stół Avangarde marki Milooni i tapicerowana na żółto krzesła, które tworzą ciekawe połączenie z eklektycznym bufetem z początku poprzedniego stulecia.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (8).jpg
Kolorowe motywy ożywiają wystrój jadalni, nie zaburzając zarazem kompozycji. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska

W strefie wypoczynkowej uwagę zwraca szara ściana wykończona ozdobnymi gzymsami. Również tutaj pojawia się niebieski motyw, tym razem w postaci tapicerek mebli oraz wiszącego na ścianie obrazu. We wnętrzu wyróżnia się również lampa Vertigo stworzona według projektu  Constance Guisset.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (1).jpg
Kolorowych akcentów nie zabrakło również w salonie. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska

Podczas projektowania wnętrza bardzo dużą wagę przykładałam do wyboru lamp. Część z nich to oświetlenie z odzysku, wyszukane w sklepach z antykami. Są także klasyki współczesnego wzornictwa – lampy Vertigo i Grashoppa (Gubi) w salonie, czy Fusion w holu – opowiada Joanna Zabłocka.

Ździebko nostalgii

W holu i łazienkach bazę aranżacyjną stanowią klasyczne wzorce, urozmaicone współczesnymi dodatkami. Głównym elementem strefy wejścia jest piękna, oryginalna klatka schodowa, reszta elementów wystroju pełni funkcję tła. Posadzkę w pierwszym odcinku przedpokoju wykończono tymi samymi gresami z geometrycznym wzorem, które mogliśmy zauważyć w kuchni. Na uwagę zasługują również półokrągłe zwieńczenie drzwi oraz okna, które wyraźnie nawiązują do historycznych wzorców.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (16).jpg
Elegancki, geometryczny wzór na podłodze doskonale odnajduje się nie tylko w łazience, ale również holu i kuchni. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska
 • -26%
  Paradyż Moonlight Bianco Ściana Kafel

  Płytka ścienna, 9,8x19,8 cm

  120,40 PLN 89,10 PLN

  Dostępność: 70,05 m2

 • -28%
  Paradyż Tamoe Bianco Ściana Kafel

  Płytka ścienna, 9,8x19,8 cm

  120,40 PLN 86,70 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -10%
  Azario Vibrant White

  Płytka ścienna połysk, 7x28 cm

  214,00 PLN 192,60 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -27%
  Cerrad Macro Bianco

  Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm

  109,90 PLN 79,90 PLN

  Dostępność: 5,76 m2

 • -28%
  Paradyż Uniwersalna Cegiełka Bianco Struktura Połysk
  14,60 PLN 10,50 PLN

  Dostępność: 1 563 szt.

Łazienka dla gości jest niewielkich rozmiarów, ale znalazła się tu przestrzeń również na prysznic. Nablatowa umywalka o zaokrąglonych kształtach została umieszczona na starej szafce nocnej, która wraz ze stylizowaną baterią w miedzianym kolorze tworzy piękne uzupełnienie wystroju wnętrza.  Na uwagę zasługuje również wykończenie podłogi, które jest ukłonem w stronę okresu dwudziestolecia międzywojennego.


Podłoga łazienki na dole z kabiną prysznicową oraz szafirowo – szarą tonacją ścian, została zaprojektowana w gorseciki inspirowane latami 30. XX wieku. Niegdyś płytki te nazywane były beczułką, szpuleczką i tesserem – dokładnie takie, jakby wyszły z przedwojennej manufaktury Dziewulski&Lange – mówi architektka.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (14).jpg
Wystrój gabinetu doskonale współgra z resztą wnętrz. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska

Na parterze znajduje się również gabinet. Jedną ze ścian zajmuje robiony na zamówienie regał na książki w szarym kolorze. Wystrój uzupełnia biurko oraz sofa, które przywodzą na myśl lata 60. Ścianę naprzeciwko regału pokryła piękna, wielkoformatowa tapeta Coco od Wanderwall Studio.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (15).jpg
W gabinecie ponownie pojawia się niebieski motyw, tym razem oprócz zasłon, również w formie pięknej fototapety. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska

Odrobina prywatności

Na piętrze znajduje się część prywatna, w skład której wchodzą sypialnia i salon kąpielowy. We wnętrzu wyróżnia się dobrze wyeksponowane belki sufitowe. Kafelki w kolorze butelkowej zieleni doskonale współgrają z teksturą drewna. Na tle płytek świetnie prezentuje się stylizowana ceramika sanitarna oraz baterie umywalkowe w złotym kolorze.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (7).jpg
Wyeksponowane belki dobrze podkreślają wystrój łazienki. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska
 • Dekoracja podłogowa, 17,1x19,8 cm

   
 • -26%
  Paradyż Porcelano Green Ściana Ondulato

  Płytka ścienna, 9,8x29,8 cm

  120,40 PLN 89,10 PLN

  Dostępność: 73,72 m2

 • Płytka ścienno-podłogowa, 59,7x59,7 cm

   
 • -25%
  Tubądzin Tinta Green

  Dekor ścienny, 7 różnych wzorów pakowanych losowo (gr. 12,8 mm), 14,8x14,8 cm

  29,40 PLN 22,10 PLN
  zobacz produkt

  Dostępność: na zamówienie

 • -22%
  Nowa Gala Golden Beige GB 03 L-LCI-GB 03
  376,50 PLN 293,70 PLN

  Dostępność: 35,23 m2

W sypialni również postawiono na dobrze widoczne elementy więźby dachowej. Uwagę zwraca charakterystyczna tapeta z roślinnym wzorem. Drewno w połączeniu z barwami zieloną i żółtą tworzy eleganckie wnętrze, które zarazem sprzyja wypoczynkowi. Za drzwiami z ciemnym przeszkleniem kryje się wygodna, przestronna szafa.

Realizacja Warszawa_Joanna Zabłocka_fot. Marzena Zawrotniak-Kucharska (2).jpg
Spójny charakter wnętrz jest widoczny również w sypialni. Zdj. Marzena Zawrotniak-Kucharska

Zobacz również

Lekko i elegancko – aranżacja domu w Kościanie
Przestronny dom w ulokowanym na południe od Poznania Kościanie. Właściciele poszukiwali architekta będącego w stanie zrealizować...
czytaj więcej
Dom pełen przestrzeni i światła
Dom o powierzchni 311 m2 to wymarzony azyl czteroosobowej rodziny. Jest pełen przestrzeni i naturalnego światła oraz indywidualnie...
czytaj więcej