Dom pełen przestrzeni i światła
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej realizacji. Projekt koncepcyjny został przyjęty przez inwestorów bardzo dobrze bez większych poprawek”- zdradza Paulina Staniszewska z pracowni 4ma Projekt. „Nadzorowaliśmy wszystkie prace wykonawcze, sprawowaliśmy nadzór inwestorski nad tym projektem. Jakość wykończenia jest na bardzo wysokim poziome. Dom jest bardzo funkcjonalny, a jego wystrój ponadczasowy. Myślę, że projekt dobrze oddał charakter mieszkającej tam rodziny”.
Kuchnia — wszystko na swoim miejscu
Nowoczesna i minimalistycznie elegancka – kuchnia to jedno z ulubionych pomieszczeń Inwestorów. Fronty niskich i wiszących szafek wykończone eleganckim, drewnianym fornirem dębowym pięknie komponują się z wysoką białą zabudową z malowanego MDFu. Białe meble efektownie ukrywają sprzęty kuchenne. W centrum części przygotowywania posiłków znajduje się biała wyspa wykończona konglomeratem Technistone z małym zlewozmywakiem i płytą grzewczą. Część wyspy od strony zewnętrznej przykrywa wysoki, drewniany blat. Dzięki temu powstał praktyczny bar – domownicy mogą tu zjeść śniadanie lub wypić kawę, a podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi goście mogą swobodnie rozmawiać z osobą przebywającą w części kuchennej.
Jadalnia – przy wspólnym stole
Pomiędzy kuchnią a salonem znajduje się jadalnia – serce domu. Ogromny, drewniany stół Blox marki Miloni otaczają krzesła z szarym obiciem. Strefę jadalni podkreślają białe oprawy oświetleniowe – wiszące nad stołem lampy nadadzą klimat rodzinnym posiłkom i spotkaniom z przyjaciółmi. Ścianę tuż za stołem zajmuje wysoki regał o intrygującej konstrukcji. Czarna, malowana proszkowo rama tworzy stelaż dla modułowych kubików do przechowywania o fornirowanych i szarych frontach.
Salon – strefa rodzinnego wypoczynku
Przestrzeń dzienna na parterze jest urządzona w stonowanych odcieniach bieli i szarości, uzupełnionej ciepłym drewnem. Plamy koloru wprowadzają tekstylia – poduszki i pledy na szarych kanapach, gdzie domownicy chętnie spędzają czas przy kominku. Koza ma oryginalny, łezkowaty kształt i okrągłe palenisko.
W salonie nie znajdziemy telewizora. Do wspólnych seansów rodzina wykorzystuje rzutnik, wysuwany z podwieszanego sufitu. Zwrócony ku sobie narożnik i podłużna kanapa tworzą przestronny kącik wypoczynkowy, zwieńczony centralnie położonym, okrągłym stolikiem kawowym. Oświetlenie salonu jest rozproszone i minimalistyczne – w ciągu dnia do wnętrza wpada mnóstwo naturalnego światła. Przy kanapach stoją 2 lampy podłogowe, dopełnione oprawami wpuszczanymi w sufit.
Gabinet do pracy
Wnętrze jest utrzymane w lekkich odcieniach szarości – biurko z lewitującym, drewnianym blatem i białymi szafkami tworzy wygodne miejsce do pracy przy komputerze. Obok znajduje się krzesło biurowe, fotel oraz okrągły stolik kawowy. We wnętrzu znajduje się też nieduża kanapa oraz czarne oprawy oświetleniowe.
Łazienka na parterze
Nieduża łazienka na parterze została wyposażona w prysznic we wnęce bez brodzika, WC wiszące w fornirowanej zabudowie i umywalkę półblatową. Wnętrze z wąskim oknem jest wykończone wielkoformatowymi płytkami z motywem betonu. Na ścianie z zabudową znajdują się białe płytki strukturalne i duże lustro, podświetlone od spodu listwą LED. Ciekawy akcent wprowadza tu oświetlenie podwieszane na cienkich, czarnych przewodach.
Na piętro prowadzą eleganckie schody dywanowe wykończone drewnem. Ich minimalistyczny design podkreśla ledowe oświetlenie stopni i szkło — zamiast tradycyjnej balustrady, schody od zewnętrznej strony salonu przesłonięto taflami hartowanego szkła. Tworzą iluzorycznie lekki i nowoczesny efekt. W ciągu dnia wrażenie przestrzeni podkreśla naturalne oświetlenie – nad schodami znajduje się podłużny świetlik dachowy.
Korytarz na piętrze prowadzi do części prywatnych domowników: sypialni Inwestorów oraz pokoi dziewczynek i łazienek.
Oaza relaksu – sypialnia i łazienka Inwestorów
W sypialni również dominuje biel z niewielką domieszką szarości – uniwersalny akcent koloru pojawia się w formie szarej ściany i tapicerowanego łóżka z panelem dekoracyjnym. Po obu stronach łóżka zamiast klasycznych szafek nocnych stoją rustykalne pieńki. Oryginalną dekoracją jest również lampa podłogowa z podstawą z korzenia. Warto zwrócić uwagę na obrazy wiszące nad komodą. Kompozycja abstrakcyjnych obrazów to dzieła Barbary Zabłockiej. W korytarzu znajduje się też obraz Mai Gajewskiej.
Prywatna łazienka Państwa domu to przestronny salon kąpielowy z dużym oknem. Widok na ogród uprzyjemnia kąpiel w wolnostojącej wannie. Stojąca szafka z szufladami tworzy praktyczną strefę przechowywania i podstawę podłużnej, blatowej umywalki. Wielkoformatowe kafle z motywem betonu znowu uzupełnia ciepły, drewniany fornir i dekoracyjna, podłogowa lampa.
Pokoje dziecięce – urocze i funkcjonalne
Szary pokój dziewczynki jest wyposażony w antresolę z siatką, na którą prowadzą metalowe schody z drewnianymi stopniami lub sznurkowa drabinka. Nad siatką znajduje się baldachim z białego, prześwitującego materiału. Tkanina, w połączeniu z fototapetą z motywem nieba potęguje wrażenie wypoczynku na miękkiej chmurce. Młoda lokatorka jest miłośniczką pand – nad komodą przy biurku znalazła się więc zabawna, dekoracyjna naklejka przedstawiająca misia z balonikami. Biało-szarą bazę ożywiają różowe akcenty w postaci zasłon i poduszek.
Pokoik drugiej córki również utrzymany jest w podobnej kolorystyce – tym razem do stonowanej bazy projektantka dodała cytrusowe odcienie pomarańczy i żółci. Dziewczynka ma do dyspozycji lewitującą antresolę: na górnym poziomie znajduje się miejsce do spania zabezpieczone fragmentem ażurowej ścianki. Pod spodem projektantka stworzyła wygodny kącik do zabaw i wypoczynku z miękkim siedziskiem. Obok łóżka znajduje się drabinka gimnastyczna.
Dziewczynki mają do dyspozycji własną łazienkę – wnętrze urządzone jest w tych samych odcieniach szarości i drewna, jak w innych pomieszczeniach, jednak aranżacja uwzględnia dziecięcą ergonomię. Rozmieszczenie sprzętów i mebli sprawia, że dzieci mogą bezpiecznie i samodzielnie korzystać z łazienki.
Co o swoich nowych wnętrzach mówią Właściciele domu?
"Jeśli chodzi o marzenia i oczekiwania, to dla nas przy tworzeniu projektu wnętrz naszego domu ważne było, żeby były one przytulne, ciepłe, jednocześnie nie tracąc wrażenia przestrzeni i oddechu, jakie wnoszą wysokie sufity i duże przeszklenia. Dodatkowo chcieliśmy, żeby nasz dom stanowił spójną całość, a jego wystrój był konsekwentny. Nie chcieliśmy mieć wrażenia, że każde pomieszczenie, to inna stylistyka. Zależało nam też na wyraźnym oddzieleniu części prywatnej i tej bardziej publicznej oraz na funkcjonalności — jeżeli coś miałoby dobrze wyglądać, ale być trudne w użytkowaniu/sprzątaniu lub zupełnie zbędne, to zdecydowanie chcieliśmy tego uniknąć. I nasz dom właśnie taki jest: pełen przestrzeni, a jednocześnie przytulny i chce się w nim przebywać, odpoczywamy tu. Wystrój jest konsekwentny stylistycznie i kolorystycznie, a przy tym funkcjonalny i ponadczasowy".
Projekt: 4ma Projekt
Zdjęcia: Straw Art