Przytulna i funkcjonalna sypialnia – Inspiracje od Pracowni Interiorsy

Przytulna i funkcjonalna sypialnia – Inspiracje od Pracowni Interiorsy

Sypialnia nie jest tylko pomieszczeniem, w którym śpimy. To nasza osobista oaza spokoju i azyl od codziennego zgiełku, w której oddajemy się regeneracji ciała i umysłu. Wysoka jakość snu stanowi wartość nie do przecenienia. Architekci z Pracowni Interiorsy – Marta Iglewska i Radek Wójcik przedstawiają porady, jak urządzić sypialnię, aby była przytulna i stała się kluczowym elementem dbania o nasze zdrowie.
1:00 min
0
0

Z dbałością o każdy detal


Odpowiednio zaprojektowana sypialnia to kluczowy element, gdy chcemy zadbać o efektywny wypoczynek. Powinna być zatem pełna harmonijnych kolorów w zestawienia z przyjemnymi w dotyku materiałami pozytywnie wpływającymi na nasze samopoczucie i emocjonalną równowagę. Należy unikać bałaganu w pomieszczeniu oraz źle dobranego oświetlenia, które negatywnie wpływa na jakość naszego snu, co w rezultacie wpływa na samopoczucie. 

Autor:
Redakcja
Data:
29.11.2024
Proj. Pracownia Interiorsy, arch. Marta Iglewska, arch. Radek Wójcik 3 low res.jpg
Fot. Materiały prasowe Interiosrsy

Za podstawę dobrze urządzonej sypialni uznaje się właściwe rozplanowanie przestrzeni. Oprócz snu jest to pomieszczenie, w którym lubimy czytać, słuchać nastrojowej muzyki czy oddawać się rutynie pielęgnacyjnej. Warto zatem dokładnie przemyśleć jakie meble najlepiej się sprawdzą, aby zachować porządek w pomieszczeniu. - W przypadku sypialni najważniejsze będzie nie przeładowanie jej zbędnymi meblami i akcesoriami. Najlepiej, by poza łóżkiem znalazły się tu tylko najpotrzebniejsze elementy, takie jak szafki nocne, komoda czy niewielka biblioteczka. Ta wizualna czystość pomoże stworzyć przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi – mówi arch. Marta Iglewska. Kluczowym elementem każdej sypialni jest łóżko, najlepiej z wygodnym dostępem z obu stron.  Jeśli mamy taką możliwość trafnym wyborem będzie wykonana na wymiar zabudowa , która dopasuje się do indywidualnych potrzeb. 

Proj. Pracownia Interiorsy, arch. Marta Iglewska, arch. Radek Wójcik 4 low res.jpg
Fot Materiały prasowe Interiorsy

Atmosfera sprzyjająca relaksowi

Istotną rolę w budowaniu atmosfery sprzyjającej relaksowi ogrywa kolorystyka pomieszczenia. Trafnym wyborem będą barwy wspomagające wyciszenie zmysłów. Warto zatem postawić na neutralne, pastelowe odcienie, takie jak beże, szarości, biel czy delikatne błękity. Kolory te doskonale będą się komponować budującymi relaksujący klimat drewnianymi meblami. Równie ciekawym pomysłem jest sypialnia w klimacie noir. Wbrew ogólnej opinii tworzą harmonijne i eleganckie wnętrze sprzyjają wyciszeniu. - Projektując sypialnię bardzo lubimy sięgać po inspiracje stylem noir. W naturalny sposób pasuje on do koncepcji przestrzeni służącej wypoczynkowi. Oczywiście zawsze staramy się, by projekt wszystkich części domu był spójny, więc często w sypialni pojawiają się jedynie wybrane elementy tego stylu, jak ciemniejsze akcenty kolorystyczne, nastrojowe, delikatne oświetlenie i ciekawe tekstylia. Styl noir to także idealna baza do tworzenia nowych zestawień aranżacyjnych, jak chic noir czy baroque noir – mówi arch. Radek Wójcik. 

Proj. Pracownia Interiorsy, arch. Marta Iglewska, arch, Radek Wójcik low res.jpg
Fot. Materiały prasowe Interiorsy

Z myślą o komforcie

Zdaniem architektów najistotniejszą kwestią w tworzeniu aranżacji sypialni jest wykreowanie sprzyjającej relaksowi przestrzeni. - Niezwykle istotny jest z pewnością wybór odpowiedniego łóżka i materaca. Warto poszukać profesjonalistów, którzy dobiorą materac dopasowany do naszego wzrostu i wagi oraz preferencji związanych z ulubioną pozycją podczas snu. Solidna rama łóżka to natomiast gwarancja spokojnej nocy, niezaburzonej przez nadprogramowe efekty dźwiękowe, np. trzeszczenie – dodaje arch. Marta Iglewska. 

Proj. Pracownia Interiorsy, arch. Marta Iglewska, arch Radek Wójcik 2 low res.jpg
Fot. Materiały prasowe Interiorsy

W swoich projektach architekci z pracowni stawiają na pokaźną dawkę klimatycznych tekstyliów w postaci zasłon, poduszek, zagłówków oraz wysokiej jakości materiałów. - Warto pamiętać, że każdy z nas ma różne preferencje. Jedni, by dobrze spać potrzebują zaciemniających zasłon i kompletnej ciemności, inni stałego, miękko sączącego się światła, które pozwoli im odnaleźć się podczas nocnych pobudek. Ważną kwestią będzie też wywietrzenie sypialni przed snem – o ile pozwala nam na to jakość powietrza za oknem, co jednocześnie obniży temperaturę w jej wnętrzu. Wpłynie to pozytywnie na jakość snu – tłumaczy arch. Radek Wójcik. 


Fot. Materiały prasowe Interiorsy

Polecane artykuły:

Z miłości do klasyki. Dom pod Warszawą
Mariaż klasycznych akcentów aranżacyjnych z minimalizmem i umiłowaniem do detalu prezentuje architektka Dominika Domagała...
 Łódzka willa z duszą
Dziś odwiedzimy dom położony w zielonej części Łodzi, przy jednym z malowniczych parków. Budynek ma powierzchnię 250 m2 i...