Łódzka willa z duszą
Zgodna wizja
Najważniejszym wyzwaniem projektowym było umiejętne połączenie współczesnych rozwiązań i oczekiwań Inwestorów z historycznym charakterem willi z lat 30, oraz zachowanie we wnętrzach jak najwięcej autentycznych elementów. „-Głównym założeniem było, aby zachować ducha tego miejsca. Zdecydowaliśmy, że boazeria i zabytkowe parkiety muszą pozostać, by oddać charakter tej przestrzeni” – mówi Hanna Pietras. Podczas prac remontowych wymieniono stolarkę okienną. Dzięki temu przez większe okna w salonie wpada do wnętrz więcej naturalnego światła. Przeniesiono też położenie kuchni - z osobnego pomieszczenia do przestronnej, otwartej strefy dziennej.
Wspólny wysiłek podkreśla walory
Ogromną zaletą domu jest położenie w zielonej, spokojnej okolicy. „-Wnętrze ma wyjątkowy klimat – bogate w historyczne detale. Zachowanie autentyczności było największym wyzwaniem, jakie napotkałam podczas realizacji projektu” – podkreśla architektka. Stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni w doskonałej harmonii wymagało zachowania równowagi między historią a współczesnością.
Elementy, które zadecydowały o ostatecznym sukcesie realizacji to oryginalne boazerie, malowane farbą w brudnobeżowym kolorze, oraz nowoczesna wyspa w kuchni z blatem z kamienia. „To połączenie elegancji z funkcjonalnością stało się centralnym punktem strefy dziennej” – zauważa Pietras.
Wiele mebli i elementów wyposażenia przeprowadziło się do nowego domu z poprzedniego mieszkania razem z właścicielami. „Meble miały dla nich wartość sentymentalną i doskonale wpisywały się w nową estetykę. Ich obecność wyznaczyła kierunek dla reszty wnętrza” – tłumaczy architektka.
Współpraca wielopłaszczyznowa
Klienci aktywnie uczestniczyli w procesie realizacji projektu i współpracowali z zaufanymi wykonawcami, co miało znaczy wpływ na sukces przedsięwzięcia. „-Ich zaangażowanie i dbałość o szczegóły pozwoliły nam na uzyskanie efektu, który w pełni odzwierciedla nasze wspólne założenia. Nasza współpraca opierała się na zaufaniu” – mówi Pietras. Jako największy powód do dumy i zachwytu w tym wnętrzach architektka wskazuje zachowanie zabytkowych boazerii. „Był to kluczowy element wnętrza, który musieliśmy odświeżyć, aby wkomponować go w nowoczesną wizję. Udało się nam zachować oryginalne detale i nadać im nowoczesny wygląd, który idealnie współgra z całością projektu” – dodaje.
Praca nad wnętrzami niemal wiekowej willi nie była pierwszym projektem Hanny Pietras w historycznych tkankach. Architektka ma spore doświadczenie w rewitalizacji starszych i zabytkowymi przestrzeni. „Dzięki temu mogłam skupić się na zachowaniu charakteru obiektu i realizacji zamierzonej wizji” – kończy Hanna Pietras.
Odnowiona willa w Łodzi jest doskonałym przykładem umiejętnej pielęgnacji i adaptacji historycznej architektury do potrzeb nowoczesnej codzienności. Takie wnętrza z duszą będą cieszyć kolejne pokolenia mieszkańców.
Projekt: Hanna Pietras, Martyna Florkiewicz
Zdjęcia: Mood Authors