Przytulne, jasne mieszkanie w stylu Japandi

Przytulne, jasne mieszkanie w stylu Japandi

Japandi, czyli pełna harmonii i łagodności mieszanka estetyki wnętrz Japonii i wzornictwa skandynawskiego, to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów w aranżacji przestrzeni. To idealne wnętrza do wypoczynku – urzekają stonowaną kolorystyką i licznymi nawiązaniami do natury a proste formy i szlachetne materiały pozostają ponadczasowo zachwycające. Nic więc dziwnego, że to właśnie w stylu japandi utrzymane są wnętrza tego wrocławskiego mieszkania.
3:00 min
0
0

Wrocław, ze względu na dużą ilość kładek i mostów, często nazywany jest „Wenecją północy”. Miasto intensywnie się rozwija i od kilku lat znajduje się wysoko w rankingach najlepszych miejsc do życia na świecie. We Wrocławiu powstaje rozbudowana infrastruktura mieszkaniowa, między innymi osiedle Atmo, inwestycja dewelopera Eiffage Immobilier Polska, zlokalizowane na Kępie Mieszczańskiej – wyspie, połączonej z resztą miasta siecią mostów. Tutaj znajduje się 68-metrowe mieszkanie, które pracownia Decoroom urządziła w stylu modern japandi. Architektka Joanna Węgłowska stworzyła funkcjonalne i wyciszające wnętrza.

Autor:
Redakcja
Data:
22.02.2024
Korytarz w mieszkaniu w sylu Japandi, projekt: Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Przedpokój z drewnem w stylu Japandi, projekt: Decoroom
Fot. Marek Koptyński

- Prace nad wnętrzem rozpoczęły się od wyburzenia jednej ze ścian deweloperskich i przeniesienia instalacji, co pozwoliło stworzyć układ funkcjonalny dopasowany do realnych potrzeb inwestorów. Inspiracje stylem japandi łatwo dostrzec w zastosowanych materiałach, neutralnej kolorystyce i minimalistycznym podejściu do wyposażenia czy dekoracji – podkreśla arch. wnętrz Joanna Węgłowska.

Strefa dzienna w stylu Japandi projektu Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Aneks kuchenny w stylu Japandi, projekt: Decoroom
Fot. Marek Koptyński

Koncepcja projektowa zakładała stworzenie jasnej przestrzeni, wypełnionej naturalnym światłem. Minimalistycznej, ale niepozbawionej przytulności, aby mieszkańcy mogli czerpać energię z natury i odpoczywać, wyciszyć się z dala od nadmiaru bodźców. Inwestorzy chcieli, aby ich mieszkanie było też jak najbardziej funkcjonalne.

Jadalnia w stylu Japandi w mieszkaniu projektu Decoroom
Fot. Marek Koptyński

Strefa dzienna z kuchnią wypełnione ZEN


Wnętrze miało być urządzone w stylu będącym funkcjonalnym połączeniem minimalizmu, nostalgicznego wabi-sabi, przytulnego scandi oraz nowoczesności i elegancji. Architektka zaproponowała więc jasną, pozbawioną kontrastów paletę kolorystyczną. Dopełnia ją ciekawe zestawienie faktur i wzorów zaczerpniętych ze świata natury – bawełna, drewno, rattan lub ceramika. Bazą wystroju jest drewniana podłoga Barlinek, a przytulny nastrój zapewnia obecność miękkich tkanin – obicia sofy, dekoracyjnych poduszek czy dywanu marki Rugvista. Na oknie zawisły eleganckie zasłony Chumico, dopasowane do estetyki wnętrza. Jedyny intensywny akcent kolorystyczny wnosi tu naturalna zieleń roślin.

Biało-drewniana strefa dzienna w stylu Japandi od Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Salon z aneksem w klimacie Japandi Decoroom

Architektka wprowadziła istotne zmiany w układzie funkcjonalnym. Dzięki temu udało się uzyskać efekt świetlistej przestronności, bardzo istotny w aranżacjach w stylu japandi. Architektka zaplanowała skrócenie ścianki przy wejściu i dodanie jednej przy szafie, dzięki czemu mocniej wydzieliła strefę wejściową. Salon z aneksem zyskał dodatkową przestrzeń na stół. Joanna Węgłowska przeniosła też instalacje RTV na drugą ścianę. Tym sposobem możliwe było wykonanie większej, bardziej komfortowej zabudowy kuchennej. Meble na wymiar wykonano w autorskiej stolarni Decoroom. Jasne, laminowane fronty zabudowy kuchennej w kolorze dębu doskonale wpisują się w aranżację w stylu japandi. Za nimi architektka ukryła liczne systemy i praktyczne rozwiązania, niezbędne w nowoczesnej kuchni.

Przytulny aneks kuchenny w stylu Japandi w projekcie Decoroom
Fot. Marek Koptyński

Łazienka z wanną

Łazienka jest estetyczną kontynuacją innych pomieszczeń. Domownicy zastaną tu ten sam minimalistyczny i ponadczasowy design oraz doskonałe rozwiązania funkcjonalne. Architektka wykorzystała beżowy gres Opoczno połączony z białymi płytkami tej samej marki. Zdobią je symetryczne zdobienia. Razem tworzą tło dla prostych, szlachetnych form ceramiki Roca z armaturą Omnires. Matowa czerń baterii wprowadza intrygujący kontrast. Styl japandi stawia na trwałe produkty wysokiej jakości. Zabudowy stolarskie powstałe w pracowni Decoroom optymalnie wykorzystują przestrzeń dostępną do przechowywania. Ograniczenie ilości dodatków i akcesoriów dodatkowo utrzymuje wnętrze małej łazienki w niezmąconej harmonii. Najważniejszym punktem łazienki jest duża wanna w zabudowie, w której domownicy mogą zażyć relaksującej kąpieli. To spełnienie marzeń właścicieli mieszkania.

Łazienka Japandi z wanną projektu Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Biało-szara łazienka Japandi w projekcie Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Biało-szaro-drewniana łazienka Japandi, projekt: Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Mała łazienka w stylu japandi projektu Decoroom
Fot. Marek Koptyński

Nocne schronienie

Sypialnia jest przytulna i utrzymana w neutralnych kolorach w palecie beżów. Relaksujący nastrój tworzy duża ilość miękkich tekstyliów, które otulają zmysły i wyciszają przed nocnym wypoczynkiem. W pomieszczeniu znajduje się zabudowa meblowa na wymiar – na jednej ze ścian wykonano pojemne szafy i szafki pełniące rolę garderoby. Na frontach wykorzystano ten sam laminat ze wzorem drewna dębowego, który pojawia się w kuchni. Wzór drewna wprowadza poczucie kojącego kontaktu z naturą. Ciekawie zaaranżowana jest także przestrzeń wokół łóżka – architektka wygospodarowała nieco miejsca na dodatkowe miejsce do przechowywania. Cała aranżacja sypialni jest kwintesencją założeń japandi – minimalistyczna i funkcjonalna.


Projekt: Joanna Węgłowska, architekt wnętrz Decoroom

Zdjęcia: Marek Koptyński

Stylizacja: Decoroom


Sypialnia z dużą ilością szaf w stylu Japandi, projekt: Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Sypialnia Japandi z biało-drewnianymi zabudowami Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Sypialnia Japandi z praktycznymi zabudowami w projekcie Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Przytulna sypialnia Japandi z naturalnymi roślinami w projekcie Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Sypialnia projektu pracowni Decoroom utrzymana w stylu japandi
Fot. Marek Koptyński
Realizacja projektu pracowni w stylu Japandi, projekt: Decoroom
Fot. Marek Koptyński
Sypialnia Japandi z biało-drewnianymi zabudowami Decoroom
Fot. Marek Koptyński

Podobne artykuły

Modern classic z panoramą stolicy
Na jednym z warszawskich osiedli zdecydowała się zamieszkać pięcioosobowa rodzina. Wybór padł na połączenie dwóch mieszkań...
czytaj więcej
Pastele i miękkie obłości w eklektycznym mieszkaniu
Jak wyglądają wnętrza, w których mieszka dojrzała kobieta, wkraczająca w nowy etap życia po latach zawodowych sukcesów? Na...
czytaj więcej
Klimatyczna sypialnia w stylu japandi
Japandi to mieszanka japońskiego, minimalistycznego designu i nowoczesności z charakterystycznym, wzornictwem skandynawskim...
czytaj więcej
Łazienki w stylu japandi – praktycznie i przytulnie
Styl japandi cały czas zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Trudno dziwić się temu trendowi. Pełne ciepła, proste wnętrza...
czytaj więcej