Przytulne, jasne mieszkanie w stylu Japandi
- Prace nad wnętrzem rozpoczęły się od wyburzenia jednej ze ścian deweloperskich i przeniesienia instalacji, co pozwoliło stworzyć układ funkcjonalny dopasowany do realnych potrzeb inwestorów. Inspiracje stylem japandi łatwo dostrzec w zastosowanych materiałach, neutralnej kolorystyce i minimalistycznym podejściu do wyposażenia czy dekoracji – podkreśla arch. wnętrz Joanna Węgłowska.
Koncepcja projektowa zakładała stworzenie jasnej przestrzeni, wypełnionej naturalnym światłem. Minimalistycznej, ale niepozbawionej przytulności, aby mieszkańcy mogli czerpać energię z natury i odpoczywać, wyciszyć się z dala od nadmiaru bodźców. Inwestorzy chcieli, aby ich mieszkanie było też jak najbardziej funkcjonalne.
Strefa dzienna z kuchnią wypełnione ZEN
Wnętrze miało być urządzone w stylu będącym funkcjonalnym połączeniem minimalizmu, nostalgicznego wabi-sabi, przytulnego scandi oraz nowoczesności i elegancji. Architektka zaproponowała więc jasną, pozbawioną kontrastów paletę kolorystyczną. Dopełnia ją ciekawe zestawienie faktur i wzorów zaczerpniętych ze świata natury – bawełna, drewno, rattan lub ceramika. Bazą wystroju jest drewniana podłoga Barlinek, a przytulny nastrój zapewnia obecność miękkich tkanin – obicia sofy, dekoracyjnych poduszek czy dywanu marki Rugvista. Na oknie zawisły eleganckie zasłony Chumico, dopasowane do estetyki wnętrza. Jedyny intensywny akcent kolorystyczny wnosi tu naturalna zieleń roślin.
Architektka wprowadziła istotne zmiany w układzie funkcjonalnym. Dzięki temu udało się uzyskać efekt świetlistej przestronności, bardzo istotny w aranżacjach w stylu japandi. Architektka zaplanowała skrócenie ścianki przy wejściu i dodanie jednej przy szafie, dzięki czemu mocniej wydzieliła strefę wejściową. Salon z aneksem zyskał dodatkową przestrzeń na stół. Joanna Węgłowska przeniosła też instalacje RTV na drugą ścianę. Tym sposobem możliwe było wykonanie większej, bardziej komfortowej zabudowy kuchennej. Meble na wymiar wykonano w autorskiej stolarni Decoroom. Jasne, laminowane fronty zabudowy kuchennej w kolorze dębu doskonale wpisują się w aranżację w stylu japandi. Za nimi architektka ukryła liczne systemy i praktyczne rozwiązania, niezbędne w nowoczesnej kuchni.
Łazienka z wanną
Łazienka jest estetyczną kontynuacją innych pomieszczeń. Domownicy zastaną tu ten sam minimalistyczny i ponadczasowy design oraz doskonałe rozwiązania funkcjonalne. Architektka wykorzystała beżowy gres Opoczno połączony z białymi płytkami tej samej marki. Zdobią je symetryczne zdobienia. Razem tworzą tło dla prostych, szlachetnych form ceramiki Roca z armaturą Omnires. Matowa czerń baterii wprowadza intrygujący kontrast. Styl japandi stawia na trwałe produkty wysokiej jakości. Zabudowy stolarskie powstałe w pracowni Decoroom optymalnie wykorzystują przestrzeń dostępną do przechowywania. Ograniczenie ilości dodatków i akcesoriów dodatkowo utrzymuje wnętrze małej łazienki w niezmąconej harmonii. Najważniejszym punktem łazienki jest duża wanna w zabudowie, w której domownicy mogą zażyć relaksującej kąpieli. To spełnienie marzeń właścicieli mieszkania.
Nocne schronienie
Sypialnia jest przytulna i utrzymana w neutralnych kolorach w palecie beżów. Relaksujący nastrój tworzy duża ilość miękkich tekstyliów, które otulają zmysły i wyciszają przed nocnym wypoczynkiem. W pomieszczeniu znajduje się zabudowa meblowa na wymiar – na jednej ze ścian wykonano pojemne szafy i szafki pełniące rolę garderoby. Na frontach wykorzystano ten sam laminat ze wzorem drewna dębowego, który pojawia się w kuchni. Wzór drewna wprowadza poczucie kojącego kontaktu z naturą. Ciekawie zaaranżowana jest także przestrzeń wokół łóżka – architektka wygospodarowała nieco miejsca na dodatkowe miejsce do przechowywania. Cała aranżacja sypialni jest kwintesencją założeń japandi – minimalistyczna i funkcjonalna.
Projekt: Joanna Węgłowska, architekt wnętrz Decoroom
Zdjęcia: Marek Koptyński
Stylizacja: Decoroom