Remont łazienki bez kucia płytek — jak to zrobić?

Remont łazienki bez kucia płytek — jak to zrobić?

Szybki, skuteczny i tani remont łazienki – czy to w ogóle możliwe? Oczywiście! Przy odrobinie kreatywności i zaangażowania każdy może samodzielnie odnowić swoje wnętrze. Przedstawiamy kilka sposobów remont łazienki bez kucia.
2:00 min
0
0

Malowanie płytek — tani sposób na ich odświeżenie


Farba do malowania płytek to stosunkowo świeży produkt na rynku materiałów wykończeniowych. Przy jej pomocy możemy zmienić kolor płytek i nadać łazience nowy, świeży wygląd. Jaką farbą malujemy płytki w łazience? Szukajmy specjalnych produktów do powierzchni ceramicznych, gresów lub glazury. Ceramika jest twarda, szczelna i odporna na działanie wilgoci, dlatego malowanie płytek łazienkowych musimy wykonać wysokiej jakości farbą, wnikającą w ich strukturę.


Nie sprawdzą się zwykłe produkty do stosowania na tynkach. Farby do płytek występują w różnych wariantach – w zależności od rodzaju i intensywności użytkowanej powierzchni. Posadzka jest narażona na ścieranie i więcej zabrudzeń, dlatego do malowania płytek na podłodze potrzebujemy innej farby, niż do kafli ściennych.


Malowanie płytek rozpoczynamy od pokrycia farbą samych fug, dopiero potem malujemy kafelki. Najlepiej do tego celu sprawdzi się wałek – pędzel może pozostawić włosie, co nie będzie wyglądać estetycznie na tak gładkiej powierzchni. Malujemy naprzemiennie, najpierw wzdłuż, następnie w poprzek ściany do uzyskania efektu zadowalającego krycia.

Autor:
Redakcja
Data:
08.09.2023
pxfuel.com (1).jpg
Łazienkę malujemy farbami przystosowanymi to powierzchni ceramicznych. Fot. Pxfuel

Ułożenie nowych płytek na powierzchni starych

Czy trzeba skuwać płytki, aby położyć nowe? Nie zawsze! Odświeżenie płytek jest często o wiele łatwiejsze, niż nam się wydaje – powstanie piękna łazienka bez kucia. Przyjrzyjmy się uważnie starej powierzchni i dokładnie ją opukajmy. Możemy położyć nowe płytki na stare, jeśli są przyklejone solidnie, a powierzchnia jest równa i nie posiada znacznych uszkodzeń. Przed klejeniem dokładnie myjemy i odtłuszczamy powierzchnię ceramiczną —starą ścianę lub posadzkę, na której chcemy położyć nowe płytki lub panele ścienne do łazienki. Co więcej, aby poprawić przyczepność, warto zmatowić płytki przy pomocy szlifierki, lub papieru ściernego.


Jeśli podczas sprawdzania ściany znajdziemy luźno wiszące kafle, musimy je całkowicie odkleić od powierzchni. Każde pęknięcie i ubytek musimy uprzednio dokładnie zaszpachlować zaprawą wyrównującą. Miejsca takich napraw można pokryć emulsją gruntującą – dzięki niskiej nasiąkliwości ceramiki nie musimy dodatkowo gruntować całej ściany. Nowa glazura powinna pokrywać większą powierzchnię niż pierwotne płytki.

Od czego zacząć remont łazienki bez kucia? Na stare, odpowiednio przygotowane płytki nakładamy równą, ale cienką warstwą zaprawy (3-4 mm). Używajmy nierdzewnych narzędzi, takich jak kielnia czy zębata szpachelka. Prace przeprowadzamy etapami na małej powierzchni, ponieważ na klejenie mamy ok. 20 minut od momentu rozprowadzenia kleju. W czasie klejenia mamy jeszcze ok. 10. min na korektę położenia płytek. W przypadku wysoko nasiąkliwych płytek (np. polerowanych), nową okładzinę kleimy obustronnie, nakładając zaprawę na ścianę i spód płytki. To poprawi ich przyczepność. 


Nowe płytki na stare nakładamy z przesunięciem względem pierwotnych spoin. Do pracy potrzebna będzie poziomica oraz krzyżyki dystansowe, które pomogą zachować równe odstępy nowych fug. Na ostatnim etapie szczeliny wypełniamy spoiną – fugą, po całkowitym wyschnięciu zaprawy.

pxfuel.com (3).jpg
Kucie płytek musimy wykonać w przypadku wystąpienia uszkodzeń i odpadania poprzednio ułożonej powierzchni. Fot. Pxfuel

Wykorzystajmy dekoracyjne panele ścienne

Czym jeszcze możemy zasłonić starą, ceramiczną ścianę? Odnowienie łazienki tanim kosztem możemy osiągnąć, stosując panele 3d. Na rynku mamy możliwość wyboru różnego rodzaju wodoodpornych materiałów, np. tworzyw sztucznych PCV. Montujemy je na kaflach przy pomocy silikonu lub kleju polecanego przez producenta. Takie rozwiązanie sprawdzi się do odnowy starej, ale równej, nieuszkodzonej i solidnie przytwierdzonej ceramiki.


Panele ścienne do łazienki mają wiele zalet – są łatwe w montażu i czyszczeniu, nie wymagają dodatkowej impregnacji i tworzą trwałą, estetyczną powierzchnię. Dzięki panelom 3d tani remont łazienki w bloku możemy wykonać samodzielnie.

Metamorfoza łazienki w siedlisku na Mazurach
Położone w sercu Warmii, siedlsko blogerki LadyoftheHouse zachwyca detalami. Ponad 100-letni dom, fantastyczna stadnina koni i piękne otoczenie sprawia...

Wymiana wysłużonych baterii

Armatura ma ogromny wpływ na wygląd i komfort użytkowania łazienki. Nowe baterie wniosą też powiew estetycznej świeżości, zwłaszcza jeśli postawimy na modny kolor lub ciekawy kształt armatury. Te sprzęty wymieniamy w łazience kompleksowo – najlepiej, jeśli wszystkie baterie w łazience pochodzą z jednej kolekcji. Zachowamy jej estetyczną spójność. Taka metamorfoza łazienki wprowadzi nowe funkcjonalności do wnętrza – zwróćmy uwagę na modele armatury termostat, rozwiązania oszczędzające wodę, czy deszczownicę.

Montaż baterii umywalkowej - krok po kroku
Montaż baterii tylko z pozoru wydaje się trudny. Dzięki kilku wskazówkom przeprowadzisz go w swojej łazience w trzech prostych krokach. Od czego zacząć...

Wybierzmy nowe dodatki i akcesoria

Szybka metamorfoza łazienki to również wymiana dodatków. Nowe koszyczki do przechowywania kosmetyków, wieszaki, kolorowe ręczniki i pojemniczki to dobry pomysł na odnowienie łazienki tanim kosztem. Wymiana wyposażenia na nowe i bardziej funkcjonalne pozwoli zaprowadzić porządek we wnętrzu i sprawi, że od razu będzie wyglądało lepiej.

Podobne artykuły

Remont kuchni w jeden weekend – czy to możliwe?
Czy można w jeden weekend zmienić wygląd kuchni, bez nakładu kosztów i zaangażowania ekipy remontowej? Wystarczy pomysł i...
Ile kosztuje wyposażenie łazienki?
Na ostateczną cenę łazienki składa się wiele elementów. Dwa najważniejsze to rodzaj wyposażenia oraz koszt prac ekipy remontowej...