Szafka wisząca do łazienki – przewodnik zakupowy
Na co zwracać uwagę przy zakupie szafek wiszących?
Dokładne wymiary mebla
Musimy dokładnie zmierzyć nie tylko pomieszczenie, ale również samą szafkę. Często po zakupie mebli okazuje się, że nie możemy wstawić do środka płynu do płukania tkanin czy suszarki. Warto kupować i planować meble pod kątem ich przyszłej zawartości lub szukać modeli z możliwością regulacji wysokości półek. Wiele też zależy od naszych upodobań – czy kosmetyki trzymamy na wierzchu, czy może w koszyczku lub zamkniętym pojemniku.
Sposób otwierania szafek i zasięg drzwiczek
Każdy z mebli musi zapewniać swobodny dostęp nie tylko do zawartości, ale i przestrzeni sąsiadujących. Nie skorzystamy w pełni z potencjału szuflad z pełnym wysuwem, jeśli nie mamy miejsca przed szafką. Jeśli mamy nietypowe wnętrze, pełne nieustawnych kątów warto wyposażyć łazienkę w zabudowę na wymiar. Wtedy możemy dostosować to rozwiązanie do indywidualnych potrzeb naszego wnętrza.
Każdy wiszący mebel łazienkowy jest sprzedawany z kompletem elementów montażowych, takich jak kołki, wieszaki, wkręty itp. Są dobrane w taki sposób, aby stabilnie utrzymały wypełnioną szafkę – wiele produktów w instrukcji ma określoną przez producenta nośność, czyli całkowitą, bezpieczną wagę produktów, które możemy przechowywać w szafce, bez obawy o jej uszkodzenie czy zerwanie. Z tego względu nie zalecamy samodzielnej wymiany elementów montażowych.
Gdzie powiesić szafkę łazienkową?
Jeśli chodzi o najpopularniejsze miejsca montażu szafek łazienkowych, to mamy naprawdę duży wybór.
Szafki wiszące pod umywalkę – to najpopularniejszy rodzaj mebli łazienkowych. Zapewniają komfortowe korzystanie z umywalki – możemy stanąć bliżej misy oraz dokładniej umyć posadzkę pod meblem. Dostępne na rynku modele oferują warianty szafek z szufladami i klasyczne warianty otwierane.
Szafki wiszące z lustrem – szafeczki nad umywalkę to kolejny must-have w wielu łazienkach. To praktyczne rozwiązanie 2 w 1, dlatego świetnie sprawdzi się małych wnętrzach – zyskujemy lustro i dodatkową przestrzeń do przechowywania. Szafki z lustrem to często modele płytkie, o głębokości nieprzekraczającej 30 cm. Większość z nich ma jednak średnio 15-20 cm.
Szafka wisząca
Podwieszana, głęboka szafka do łazienki to pomysł na praktyczne przechowywanie większych przedmiotów w zasięgu ręki. Sprawdzą się do przechowywania ręczników, akcesoriów do włosów, chemii i kosmetyków. Wiele modeli oferuje dodatkowe wkłady i segregatory do szuflad, dzięki którym łatwo utrzymamy porządek w łazience.
Słupki wiszące do łazienki
Wydłużona forma mebla doskonale uzupełnia wąskie wnętrza. Przewagą słupków jest więc nie tylko praktyczny kształt, ale również możliwość regulacji wysokości półek – możemy indywidualnie dopasować wnętrze słupka do naszych potrzeb i oczekiwań.
Jak montować szafki wiszące na kaflach?
Planując szafki wiszące w łazience, musimy pamiętać o tym, że nie zawsze możemy je zastosować. Bierzmy pod uwagę konstrukcję, pokrycie ścian i rozkład instalacji.
Montaż wiszących szafek na płytkach może okazać się trudny lub wręcz niemożliwy. W zależności od ich struktury, powierzchni oraz klasy twardości, kontakt z wiertłem może powodować pękanie i nieestetyczne kruszenie się płytek. Jeśli nie posiadamy specjalistycznych narzędzi, takich jak wiertarka z bardzo ostrym wiertłem, montaż lepiej powierzyć profesjonalnej ekipie remontowej. Zanim zaczniemy wiercenie, warto upewnić się, nie trafimy na przebiegającą w ścianie instalację elektryczną, wodną, lub gazową. W nowych dopiero wykańczanych budynkach mamy możliwość zaplanowania przebiegu instalacji w taki sposób, aby nie kolidowała z podwieszanymi meblami. Jeśli nie planujemy zmiany układu instalacji w remontowanym pomieszczeniu, w miarę możliwości warto dotrzeć do planów i rysunków technicznych łazienki.