Sztuka w twoim domu - jak wybierać obrazy do wnętrz?

Sztuka w twoim domu - jak wybierać obrazy do wnętrz?

Dzieła sztuki na ścianach potrafią ubogacić wystrój pomieszczenia. Im większa, tym bardziej przyciąga uwagę i nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter. Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie obok siebie obrazów o różnych kształtach i wielkościach. Jednak dobór odpowiedniej kompozycji nie jest prostym zadaniem. Podpowiadamy jak łączyć dzieła sztuki z wystrojem wnętrz w taki sposób, by tworzyły razem spójną, estetyczną kompozycję.
3:00 min
0
0


Odpowiednie tło


Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy rozważaniach jak dobrać obraz do wnętrza, jest dopasowanie obrazu do farby lub tapety, a dokładnie jaki główny motyw znajdujący się na nich występuje. Istotny jest również charakter pomieszczenia, abyśmy odpowiednio skomponowali dzieło ze stylem wnętrza oraz kolorystyka obrazu. Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą na stworzenie estetycznej i spójnej kompozycji.  

  • Ściany utrzymane w neutralnej kolorystyce dobrze dopasują się do każdego rodzaju sztuki ściennej. Jeżeli obraz zdobią intensywne barwy, neutralne tło sprawi, że będzie jeszcze bardziej się wyróżniać. To doskonały wybór, jeśli chcesz, by to zdobiąca ściany sztuka była głównym elementem wystroju.

  • Dzieła należy dopasować do kolorów wnętrza, jeżeli w pomieszczeniu występują wyraziste barwy, upewnij się, że na obrazie również znajduje się ten odcień. Uzyskasz tym sposobem spójną kompozycję. 

  • Jeżeli posiadasz na ścianach odważne, wyraziste wzory, wybierz dzieło sztuki, które nie będzie z nimi kolidować. Postaw na dzieła w tej samej kolorystyce i minimalistyczne kształty.

  • W przypadku dzieł sztuki, które sprawiają, że koniecznie musisz je mieć na swojej ścianie, warto rozważyć nawet przemalowanie ściany lub zmianę tapety, aby jego kolorystyka była spójna z tłem.

  • Zawsze, gdy planujesz dodać do wnętrza obraz, zastanów się, jak będzie komponował się z istniejącym wystrojem. Da Ci to lepszą perspektywę i może pomóc uniknąć pomyłki stylistycznej takich jak przykładowo kwiatowe kompozycje z geometryczną ścianą.

Autor:
Redakcja
Data:
02.08.2021
Aktualizacja:
13.02.2023
Mineheart_7250769_Forgetmenotprintedcanvas.jpg.jpg
Należy pamiętać, by zostawić nieco przestrzeni wokół obrazu. Fot. Minehart

Dopasuj sztukę do wystroju

Przed dokonaniem zakupu należy rozważyć, jak dobrać obraz do wnętrza, aby wpasowywał się w otoczenie. Podstawową zasadą jest spójność stylistyczna. W przypadku klasycznych wnętrz sztuka nowoczesna nie będzie pasowała do wystroju, By utrzymać spójność, dobieraj dzieła sztuki w taki sposób, by pasowały do elementów wystroju, które posiadamy. Wyjątkiem jest planowana kompletna rearanżacja wnętrza swojego domu.


Odstępstwem od tej reguły są wnętrza utrzymane w stylu eklektycznym. Tego typu stylistyka nie posiada żadnych granic ani narzuconych założeń, łącząc często elementy zupełnie do siebie nieprzystające. W takim wypadku można śmiało sięgnąć po takie dzieła sztuki, czy grafiki, jakie podpowie nam fantazja oraz wybrać to, co poprawia samopoczucie i wywołuje pozytywne skojarzenia.

Mineheart_7250775_GrandfatherOlafCanvas.jpg.jpg
Połącz kilka obrazów w estetyczne i efektowne kompozycje. Fot. Minehart

Balans kompozycyjny

Istotnym aspektem jest zrównoważenie ciężaru wizualnego we wnętrzach. Zachowanie symetrii pozwoli utrzymać balans w aranżacji. Te kilka uwag pozwoli Wam utrzymać równowagę w wystroju:

  • Nie bój się umieszczać dzieł sztuki obok siebie, szczególnie gdy są w podobnym rozmiarze. Rozmieść je w jednej linii lub umieść nad cięższymi obiektami, takimi jak sofa, szafka lub komoda i zastosuj małe przesunięcie.

  • Jeżeli sięgasz po tylko jedno dzieło, upewnij się, że rozmiar obrazu dopasuje się do ściany. Powinien zająć dobre miejsce, tak by nie otaczała go duża część pustej przestrzeni. Nie może jednak zajmować całego miejsca, powinna być widoczna, chociaż część otaczającej go ściany.    

  • Umieść większe dzieła sztuki w przeciwległym kącie pokoju względem ciężkich pod względem wizualnym obiektów.          

  • Dobrym pomysłem jest dodanie mniejszych obrazów utrzymanych w stylistyce pomieszczenia. Trafnym pomysłem będzie umieszczenie ich nad stolikiem nocnym lub komodą w rogu.   

  • Małe dzieła sztuki możesz połączyć w jedną, dużą kompozycję, która pokryje duży kawałek ściany. W tym przypadku jednak, aby zachować spójny kształt obrazu. 

Mineheart_7234413_WhitePanellingWallpaper.jpg.jpg
Odpowiednio dobrane do stylu obrazy uświetnią wystrój wnętrza. Większy obraz dopełnia aranżację eleganckiego wnętrza w stylu klasycznym Fot. Minehart

Kwestia gustu

Dobór dzieł sztuki do wnętrza to nieraz bardzo trudne zadanie. Obrazy powinny dobrze pasować do wnętrza i zarazem trafiać do prywatnych upodobań. Zazwyczaj łatwo pogodzić obie te kwestie, gdyż najczęściej, jeśli podoba się nam dany wystrój, to sztuka utrzymana w podobnym stylu również będzie przemawiać do naszego gustu


Jednak czasem trafiamy na sztukę, która nie pasuje do wystroju naszego wnętrza, ale trafia w nasze upodobania pod względem estetyki lub ma osobiste znaczenie i wywołuje miłe wspomnienia. W takim wypadku warto rozważyć powieszenie takiego dzieła we wnętrzu o neutralnej stylistyce lub sypialni, gdzie zazwyczaj goście nie zaglądają. Koniec końców bardziej od teorii i spójności liczy się to, jak dane dzieło sztuki wpływa na nas i nasze samopoczucie.

Mineheart_7234400_Dustypinkcloudswallpaper.jpg.jpg
Odpowiednio dobrane obrazy mogą być ciekawą dekoracją w pokojach dziecięcych zawieszone na wysokości oczu pociech. Fot. Mineheart

Zobacz również:

Mozaika w kuchni - pomysł na ściany
Mozaika ostatnimi czasy wraca do łask. Niegdyś była towarem luksusowym, spotykanym w łazienkach i kuchniach u najbogatszych...
czytaj więcej
Salon w stylu glamour
Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu. Właśnie w tym miejscu najczęściej przyjmujemy gości, ale również...
czytaj więcej