Sztuka w twoim domu - jak wybierać obrazy do wnętrz?

Sztuka w twoim domu - jak wybierać obrazy do wnętrz?

Dzieła sztuki na ścianach potrafią ubogacić wystrój pomieszczenia. Im większa, tym bardziej przyciąga uwagę i nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter. Jednak dobór odpowiedniej kompozycji nie jest prostym zadaniem. Podpowiadamy jak łączyć dzieła sztuki z wystrojem wnętrz w taki sposób, by tworzyły razem spójną, estetyczną kompozycję.
3:00 min
0
0


Odpowiednie tło


Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest dopasowanie obrazu do farby lub tapety kryjących powierzchnię ściany. Oto kilka praktycznych porad, które pozwolą na stworzenie estetycznej i spójnej kompozycji.   

  • Ściany utrzymane w neutralnej kolorystyce dobrze dopasują się do każdego rodzaju sztuki ściennej. Jeżeli obraz zdobią intensywne barwy,     neutralne tło sprawi, że będzie jeszcze bardziej się wyróżniać. To doskonały wybór, jeśli chcesz, by to zdobiąca ściany sztuka była głównym elementem wystroju.

  • Jeśli sięgasz po wyraziste kolory tła, upewnij się, że na obrazie również znajduje się ten odcień. Uzyskasz tym sposobem spójną kompozycję. 

  • Jeżeli posiadasz na ścianach odważne, wyraziste wzory, wybierz dzieło sztuki, które nie będzie z nimi kolidować. Postaw na jednolitą kolorystykę i minimalistyczne kształty.

  • W przypadku dzieł sztuki, które sprawiają, że koniecznie musisz je mieć, warto rozważyć nawet przemalowanie ściany lub zmianę tapety.

  • Zawsze, gdy planujesz dodać do wnętrza obraz, zastanów się, jak będzie komponował się z istniejącym wystrojem. Da ci to lepszą perspektywę i może pomóc uniknąć pomyłki stylistycznej.

Autor:
Redakcja
Data:
02.08.2021
Mineheart_7250769_Forgetmenotprintedcanvas.jpg.jpg
Należy pamiętać, by zostawić nieco przestrzeni wokół obrazu. Fot. Minehart

Dopasuj sztukę do wystroju

Przed dokonaniem zakupu należy rozważyć, jak obraz będzie wpasowywał się w wystrój pomieszczenia. Podstawową zasadą jest spójność stylistyczna. W przypadku klasycznych wnętrz sztuka nowoczesna nie będzie pasowała do wystroju, By utrzymać spójność, dobieraj dzieła sztuki w taki sposób, by pasowały do elementów wystroju, które posiadamy. Chyba że planujemy kompletną rearanżację wnętrza.


Wyjątkiem od tej reguły są wnętrza utrzymane w stylu eklektycznym. Tego typu stylistyka nie posiada żadnych granic ani narzuconych założeń, łącząc często elementy zupełnie do siebie nieprzystające. W takim wypadku można śmiało sięgnąć po takie dzieła sztuki, jakie podpowie nam fantazja.

Mineheart_7250775_GrandfatherOlafCanvas.jpg.jpg
Połącz kilka obrazów w estetyczne i efektowne kompozycje. Fot. Minehart

Balans kompozycyjny

Istotnym aspektem jest zrównoważenie ciężaru wizualnego we wnętrzach. Zachowanie symetrii pozwoli utrzymać balans w aranżacji. Te kilka uwag pozwoli Wam utrzymać równowagę w wystroju:

  • Nie bój się umieszczać dzieł sztuki obok siebie, szczególnie gdy są w podobnym rozmiarze. Rozmieść je w linii lub umieść nad cięższymi obiektami, takimi jak sofa, szafka lub komoda.

  • Jeżeli sięgasz po tylko jeden obraz, upewnij się, że dobrze dopasuje się do ściany. Powinien zająć dobre miejsce, tak by nie otaczała go duża część pustej przestrzeni. Nie może jednak zajmować całego miejsca, powinna być widoczna chociaż część otaczającej dzieło ściany.    

  • Umieść większe dzieła sztuki w przeciwległym kącie pokoju względem ciężkich pod względem wizualnym obiektów.          

  • Dobrym pomysłem jest dodanie mniejszych obrazów nad stolikiem nocnym lub komodą w rogu.   

  • Małe dzieła sztuki możesz połączyć w jedną, dużą kompozycję, która pokryje duży kawałek ściany.

Mineheart_7234413_WhitePanellingWallpaper.jpg.jpg
Odpowiednio dobrane do stylu obrazy uświetnią wystrój wnętrza. Fot. Minehart

Kwestia gustu

Dobór dzieł sztuki do wnętrza to nieraz bardzo trudne zadanie. Obrazy powinny dobrze pasować do wnętrza i zarazem trafiać do prywatnych upodobań. Zazwyczaj łatwo pogodzić obie te kwestie, gdyż najczęściej, jeśli podoba się nam dany wystrój, to sztuka utrzymana w podobnym stylu również będzie przemawiać do naszego gustu. 


Jednak czasem trafiamy na sztukę, która nie pasuje do wystroju naszego wnętrza, ale trafia w nasze upodobania pod względem estetyki lub ma osobiste znaczenie. W takim wypadku warto rozważyć powieszenie takiego dzieła we wnętrzu o bardziej neutralnej stylistyce lub sypialni, gdzie zazwyczaj goście nie zaglądają. Koniec końców bardziej od teorii i spójności liczy się to, jak dane dzieło sztuki wpływa na nas i nasze samopoczucie.

Mineheart_7234400_Dustypinkcloudswallpaper.jpg.jpg
Odpowiednio dobrane obrazy mogą być ciekawa dekoracją w pokojach dziecięcych. Fot. Mineheart

Zobacz również:

Mozaika w kuchni - pomysł na ściany
Mozaika ostatnimi czasy wraca do łask. Niegdyś była towarem luksusowym, spotykanym w łazienkach i kuchniach u najbogatszych...
czytaj więcej
Salon w stylu glamour
Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu. Właśnie w tym miejscu najczęściej przyjmujemy gości, ale również...
czytaj więcej