Mozaika w kuchni - pomysł na ściany
Zalety i wady mozaiki
Najbardziej oczywistym plusem mozaiki jest jej wygląd. Różnorodne wzory i materiały upiększą i ożywią wnętrze. Mnogość kształtów i kolorów sprawia, że potencjał aranżacyjny wnętrz jest bardzo duży. Kolejną, niebagatelną zaletą mozaiki są jej możliwości adaptacyjne. Dobrze dopasują się do nieregularnych powierzchni oraz krzywizn. Dzięki strukturze złożonej z dużej ilości małych elementów jest również wytrzymała na uszkodzenia, co ma spore znaczenie w kuchni, gdzie często dużo się dzieje.
Wadą mozaiki może być trudność w czyszczeniu. Duża liczba elementów oznacza często dużo fug, w których gromadzi się brud, kurz oraz pryskający tłuszcz. Nie jest to jednak reguła, gdyż bardzo dużo zależy od wzoru i materiału, z którego została wykonana mozaika. Najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości są szkliwione mozaiki ceramiczne – nie odbarwiają się i na długo zachowują estetyczny wygląd.
Rodzaje mozaiki
Mozaika występuje w różnych wzorach, co sprawia, że dobrze możemy dobrać wariant pasujący zarówno do naszego gustu jak i kompozycji we wnętrzu.
Plaster miodu – mozaika stworzona z heksagonów. Bardzo dobrze prezentuje się nad dolnymi szafkami. Najczęściej stosuje się kolory czarny, biały lub szary. Najpopularniejsze są płytki w jednej barwie, gdzie na pierwszy plan wychodzi struktura. Nie brakuje jednak również propozycji dla fanów bardziej kolorowych kompozycji.
Rybia łuska – świetna propozycja dla fanów retro. Szczególnie efektownie wygląda mozaika tego typu ze szkliwioną powierzchnią. Błyszczące łuski pięknie się wtedy mienią i przyciągają uwagę.
Romby – nietypowy, ale bardzo atrakcyjny dla oka wzór. Podobnie jak heksagony, ładnie prezentują się w opcji monokolorystycznej. To rozwiązanie bardzo atrakcyjnie wygląda w minimalistycznym wnętrzu.
Jodełka – klasyczny i ponadczasowy wzór. Jodełka układana z niewielkich płytek, tworzy bardzo charakterystyczny deseń, dodający wnętrzom niewymuszonej elegancji. Szczególnie popularny i dobrze prezentujący się wariant we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim.
Arabeska – znana również jako marokańska lub arabska koniczyna. Efektowny, nietypowy kształt, inspirowany motywami roślinnymi będzie przykuwał uwagę. Rzadko występuje w wersji jednokolorowej. Zdecydowanie częściej pojawia się w bardziej odważnych, charakterystycznych dla estetyki orientu barwach jak np. niebieski lub zielony.
Gdzie położyć mozaikę?
Mozaika to bardzo elastyczna w aranżacji powierzchnia, która może pojawić się w różnych miejscach kuchni. Najpopularniejszym miejscem jest powierzchnia nad szafkami. Mozaika nad blatem kuchennym wygląda bardzo efektownie, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że to miejsce, gdzie pojawia się najwięcej różnego rodzaju zanieczyszczeń. Niemniej, dobrze dobrana mozaika powinna dobrze znosić trudne warunki panujące w kuchni, stanowiąc zarazem bardzo atrakcyjny element dekoracyjny wnętrza.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest mozaika na meblach kuchennych i na blatach. Łatwość w dopasowaniu do powierzchni o różnych kształtach do na pewno duża zaleta tego rozwiązanie. Jednak i tutaj trzeba pamiętać o częstszym czyszczeniu.
Interesującym pomysłem jest również pokrycie mozaiką całej ściany. Tworzy to malowniczy, niepowtarzalny efekt. Taka ściana nie potrzebuje żadnych dodatkowych ozdób, gdyż sama w sobie uatrakcyjnia całe wnętrze. To bardzo odważne, ale na pewno godne uwagi rozwiązanie.
Jak widać, mozaika potrafi zaskoczyć bogactwem wzorów, kolorów jak i zastosowań. To rozwiązanie dla każdego, kto chce urozmaicić nieco wystrój kuchni. Bo chociaż uporządkowana kuchnia w jednolitym stylu cieszy oczy, to kolorowy, wyróżniający się akcent wprowadza dużo życia i koloru do pomieszczenia, zamieniając kuchnię w coś więcej niż pomieszczenie, w którym przygotowuje się jedzenie.