Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu - pomysły na wystrój ścian!

Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu - pomysły na wystrój ścian!

Architekci i projektanci wnętrz prześcigają się w coraz bardziej innowacyjnych pomysłach na wystrój stylowych pomieszczeń. Zanim jednak wnętrze zostanie wyposażone w unikatowe meble i dekoracje, ważnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie takich elementów jak podłogi czy ściany. Okazuje się, że nawet tak niepozorny element wnętrza jak ściana może już sam w sobie stanowić oryginalną dekorację - oczywiście, jeśli będziemy umieć odpowiednio ją zaaranżować. Właśnie dlatego od dłuższego czasu bardzo modna jest sztukateria na ścianie w salonie, która wciąż zachwyca wielbicieli niekonwencjonalnych rozwiązań w zakresie aranżacji i projektowania mieszkań.
3:00 min
0
0

Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu pozwala nam bawić się powszechnie znanymi elementami wykończeniowymi, tworząc przy tym zaskakującą aranżację i nową jakość. Jest to absolutnie nowy sposób na wykorzystanie listew i innych ozdobnych elementów ściennych. Aby dowiedzieć się, jak można wykorzystać sztukaterię w nowoczesnym salonie czy też sztukaterię w korytarzu, przeczytaj ten artykuł.

Autor:
Redakcja
Data:
23.06.2021

Sztukateria w nowoczesnym wnętrzu - nowe wykorzystanie listew ściennych


Wykorzystanie sztukaterii w salonie - choć miało miejsce już w starożytności - było bardzo powszechne w epoce baroku i, tak jak cały styl architektoniczny z tamtej epoki, było jednym z elementów, które składały się na bogato zdobione, barokowe wnętrza pałacowych komnat. Dziś jednak coraz częściej wykorzystuje się sztukaterię w nowoczesnych wnętrzach. Sztukateria na ścianach pozwala dać nowe życie elementom wykończeniowym, które doskonale znamy z dnia codziennego, takim jak listwy przypodłogowe, listwy ścienne, listwy sufitowe, gzymsy, boazerie, rozety i inne ornamenty - tworząc ozdobne kompozycje, możemy sprawić, że wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru. Wiele z tych ozdobnych elementów wykończeniowych w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie internetowym specjalizującym się w nowoczesnych rozwiązaniach aranżacyjnych - Efekciarnia.pl. Sztukateria na ścianie w salonie doskonale sprawdzi się w aranżacji w stylu modern classic, nawiązującej do ornamentyki baroku, ale także do wnętrz retro, w których panuje klimat dawnych lat. Poszczególne elementy sztukaterii można dowolnie ze sobą łączyć, a jeśli brak Ci doświadczenia, architekt wnętrz z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem - dzięki dużemu zróżnicowaniu produktów wykończeniowych możesz stworzyć dokładnie taki wzór, jaki sobie wymarzyłeś, odpowiadający stylowi, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Sztukateria Orac Decor lub Mardom Decor w salonie czy na korytarzu może oznaczać zarówno tworzące “ramki” klasyczne układy z listew ściennych, jak i bogato zdobione, ekskluzywne mozaiki z bardziej skomplikowanych elementów dekoracyjnych. To właśnie odpowiednio zaprojektowana sztukateria na ścianach może nadać Twojemu wnętrzu elegancji i unikatowości. Co więcej, choć sama sztukateria może wydawać się jedynie detalem w całości wystroju, to właśnie od szlachetności drobnych szczegółów zależy ogólne wrażenie, jakie robi na nas dane pomieszczenie. Choć nowoczesna sztukateria zwalnia nas z obowiązku łączenia jej ze stylem klasycystycznym, należy zapewnić jej równie efektowne, starannie dobrane dodatki oraz meble - sztukateria na ścianach najlepiej prezentuje się w dobrze przemyślanych, designerskich wnętrzach.

sztukateria2.jpg
Fot. Materiały prasowe

Sztukateria na ścianie w salonie - czym powinna się charakteryzować?


Jak zatem wybrać odpowiednią sztukaterię tak, aby łączyła się z danym stylem i czym się kierować, decydując się na konkretne elementy dekoracyjne? Przede wszystkim warto wybrać produkty najwyższej jakości - listwy ścienne, gzymsy czy ornamenty powinny być wykonane z tworzywa odpornego na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak odkształcenia czy zarysowania. Dodatkowo sztukateria w nowoczesnym wnętrzu powinna być także odporna na działanie wody, wilgoć i nasłonecznienie. Produkty bardzo wysokiej jakości, które zapewniają największą wytrzymałość sztukaterii wewnętrznej, znajdziesz w bogatym asortymencie sklepu Efekciarnia.pl, w tym między innymi mozaiki, rozety, listwy ścienne, listwy przysufitowe, listwy przypodłogowe i inne. Cechy i wzornictwo poszczególnych produktów wykończeniowych powinny być dopasowane do stylistyki całego pomieszczenia, dzięki temu będą tworzyć spójną całość z wyposażeniem wnętrza. Pamiętaj, że elementy sztukaterii na ścianach to nie jedynie dekoracja, wiele z nich może również pełnić funkcję praktyczną, na przykład maskując prowadnice firan jak w przypadku listew sufitowych lub maskując przewody elektryczne jak w przypadku listew przypodłogowych - zwróć zatem uwagę na to, czy wybrane przez Ciebie elementy sztukaterii pozwalają na ich funkcjonalne wykorzystanie.

sztukateira1.jpg
Fot. Materiały prasowe

Biała czy w kolorze? - sztukateria na ścianach


Jeśli wiesz już, jakie elementy wykończeniowe będą tworzyć Twoją sztukaterię w nowoczesnym salonie, trzeba jeszcze zastanowić się nad kolorem ściany. Elementy dekoracyjne charakterystyczne dla tych kompozycji dostępne są przeważnie w kolorze białym i już w takim wydaniu prezentują się na ścianie bardzo elegancko i ekskluzywnie. Większość sztukaterii wykonana jest jednak z materiałów umożliwiających pomalowanie jej na dowolny kolor zwykłą rozcieńczoną farbą - dzięki temu możesz stworzyć jeszcze więcej unikatowych aranżacji ze sztukaterią w roli głównej, a także lepiej dopasować ją do stylu i kolorystyki mieszkania. Poza bielą sztukateria doskonale prezentuje się pomalowana na głębokie odcienie szlachetnych kolorów, takich jak grafit, granat, czerń czy szmaragd. Coraz częściej można jednak spotkać aranżacje ze sztukaterią na ścianie w kolorze jasnoszarym lub beżowym - wszystko zależy od indywidualnego projektu mieszkania oraz tego, jaki efekt pragniesz uzyskać.

Polecane artykuły

Sztukaterie we wnętrzach - pomysły na aranżacje
Sztukateria ścienna to elementy dekoracyjne o niezwykłym charakterze. Znane i cenione od stuleci doskonale odnajdują się...
czytaj więcej
Salon w stylu klasycznym
Styl klasyczny we wnętrzach tworzy przestrzenie wysmakowane, o niewymuszonej elegancji. Pomieszczenia wydają się lekkie i...
czytaj więcej