Ukłon w stronę włoskiego wzornictwa. Apartament na Foksal

Ukłon w stronę włoskiego wzornictwa. Apartament na Foksal

Kamienica przy ul. Foksal jest jedną z lokalizacji, które robią imponujące wrażenie. Właśnie w tej doskonałej lokalizacji znajduje się luksusowy apartament. O pomoc w realizacji wymarzonego projektu właściciele zwrócili się do projektantów z pracowni MOW.design. Powściągliwy styl koresponduje między elegancją a spokojem.
1:00 min
0
0

Wyrafinowana aranżacja


Architekci z pracowni MOW.design – Weronika Król i Marta Żebrowska-Wojczuk stanęły przed wymagającym zadaniem. Inwestorom zależało na połączeniu koncepcji historycznych budynków oraz wnętrza pełnego precyzji, elegancji i polotu. Co istotne, wyjątkowa kamienica odzyskała swój dawny blask, dzięki rewitalizacji budynku, którą wykonano z należnym szacunkiem z zachowaniem stylu eklektycznego. Wnętrze budynku również zachowano w odpowiednim klimacie. W aranżacji znajdziemy zatem bogactwo autentycznych XIX-wiecznych detali, rzeźbione supraporty, portale zdobiące klatki schodowe, posadzki z białego marmuru oraz ręcznie kute balustrady, sprawiające, że przenosiny się do czasów belle epoque. 

Autor:
Redakcja
Data:
02.04.2024
3-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka

Wnętrze jest idealnym połączeniem przedwojennego dziedzictwa waz nowoczesnymi akcentami oraz wyrafinowanymi wykończeniami i meble, które emanują domowym ciepłem. 130 m2 apartament charakteryzuje się ponadprzeciętną wysokością – aż 4,20 m. W tym metrażu wygospodarowano miejsce na salon z wyjściem do prywatnego ogródka, dużą jadalnię połączoną z kuchnią, dwie sypialnie z dedykowanymi łazienkami oraz gościnne wc. 

4-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka

W historycznym kontekście

Bazę aranżacji stanowią wysokie, pełne światła wnętrza z elegancką sufitową sztukaterią. Aby zachować szlachetność aranżacji, architektki postawiły na materiały wysokiej jakości. Dla zachowania ozdobnego charakteru wnętrza zdecydowano się na użycie nowoczesnych akcentów, które połączyły ponadczasową klasykę z europejskimi trendami. Wystrój wnętrza oparty został na popularnych włoskich markach, które słyną z dbałości o detale. W tak wyjątkowym wnętrzu nie mogło również zabraknąć sztuki. 

6-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka
10-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka

Wnętrze w duchu sztuki

Bazę całego projektu stanowią kamień naturalny, kwarcyt, dąb wędzony oraz odcienie beżu, przygaszonej zieleni oraz antracytu. Dzięki zachowaniu typowego dla eleganckiej kamienicy klimatu, w zestawieniu z ciemnymi fornirowanymi meblami, udało się uzyskać wytworny i dystyngowany charakter. Rys historyczny podkreślają również żyrandole ze szkła Murano projektantki Patrizii Volpato. Na uwagę zasługują również wiszące lampy Baxter Q2, które nawiązują swym wyglądem do ekskluzywnych, pałacowych żyrandoli. W strefie dziennej znajduje się również sofa projektu Paoli Navone oraz złote dodatki w postaci stolików kawowych i regału idealnie kontrastują z obrazem Leona Tarasewicza. Miękkość włoskich mebli dodatkowo zaprasza do kontemplowania i relaksu.

11-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka
13-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka

Uspakajające tonacje

W sypialni master postawiono na klasyczne barwy połączone z eleganckimi materiałami. Architektki postawiły na włoską manufakturę Poltrona Frau, która specjalizuje się w produkcji ekskluzywnych mebli tapicerowanych. Połączone zostały ze sztuką Henryka Musiałowicza i Igora Dobrowolskiego. Sypialni gościnnej nadano natomiast wyrazisty charakter. We wnętrzu dostrzeżemy zatem pełne barw, werwy i fantazji prace Justyny Jędrzejewskiej oraz Alfreda Lenicy, które dopełniono limonkową rzeźbą ze szkła uranowego autorstwa Aleksandry Kujawskiej. Dla zachowania równowagi całość wyciszono szarościami i klasykami wzornictwa Ligne Roset. 

17-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka
27-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka
21-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka

W łazienkach dominuje prostota. W strefie znajduje się kwarcyt, który zachowano w modułowych płytach. Ułożony został w nieregularny, harmonijny sposób, co podkreśla charakter aranżacji. Całość dopełniono za pomocą dodatków oraz eleganckiej armatury z szampańskiego złota. Również tu wprowadzono ducha sztuki w postaci płaskorzeźby Igora Dobrowolskiego i unikatowych plafonier ze szkła Murano. Starannie dopracowane detale doskonale ze sobą współgrają, tworząc wyjątkowy efekt. Apartament w każdym kącie skrywa historie, które razem tworzą intrygującą całość.


Projekt: MOW.design

Zdjęcia: Martyna Rudnicka

Stylizacja: Anna Salak

25-min.jpg
Fot. Martyna Rudnicka
26-min.jpg
For. Martyna Rudnicka

Polecane artykuły:

Komfort w stylu japandi. Dom w Konstancinie
Styl japandi cieszy się coraz większą popularnością. Jest on niejako połączeniem skandynawskiej prostoty z japońskim minimalizmem...
Pełen kontrastów apartament w stylu modern classic
Po przekroczeniu progu 77-metrowego apartamentu od razu można poczuć klimat wysmakowanych, klubowych wnętrz ocieplonych naturalnym...