Jak szybko i skutecznie posprzątać dom?

Jak szybko i skutecznie posprzątać dom?

Po wielu długich, zimnych miesiącach, w końcu nadeszła wiosna. Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję do przeprowadzania gruntownych porządków w naszym domu. Zanim się jednak za nie zabierzemy, konieczny będzie dobry plan działania – pomoże on nam się lepiej zorganizować i łatwiej przejść przez cały proces sprzątania. Jak odświeżyć swój dom lub mieszkanie na wiosnę? Za chwilę co nieco o tym opowiemy, więc zapraszamy do czytania!
4:00 min
0
0

Jak szybko posprzątać mieszkanie?


Szybkie sprzątanie mieszkania będzie łatwiejsze, jeśli.. nie zostawimy go na ostatnią chwilę. Zarzucanie się zbyt wieloma obowiązkami w krótkim czasie nie będzie efektywne i łatwo skończymy sfrustrowani. Jeśli jednak zależy nam na szybkim efekcie, bo za godzinę przychodzą niespodziewani goście, skupmy się na kilku najważniejszych punktach. Odkurzmy podłogę, zabierzmy z widoku rozrzucone ubrania, schowajmy rozrzucone przedmioty i śmieci.


Aby w domu roznosił się przyjemny zapach, możemy włożyć wacik nasączony olejkiem eterycznym, np. lawendowym lub pomarańczowym, do worka odkurzacza. Jako neutralizator nieprzyjemnych zapachów dobrze sprawdza się też kawa — włóżmy garstkę kawy ziarnistej do piekarnika nagrzanego do 250 stopni na 5 minut.


Jak zaplanować sprzątanie domu?


Sprzątanie mieszkania z pewnością nie należy do ulubionych czynności wielu osób, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Efektywne sprzątanie dużego metrażu na raz może być przeżyciem przytłaczającym i po prostu męczącym, jeśli zamiast odpocząć w dzień wolny od pracy, poświęcimy go na gruntowne porządki. Tu pomoże nam dobry plan sprzątania domu. Przygotujmy harmonogram prac z podziałem na dni tygodnia, pomieszczenia i listą czynności do wykonania. W poniedziałek sprzątamy kuchnię i odkurzamy, we wtorek robimy pranie, środa to czas np. na małe porządki w sypialni. Czwartek można przeznaczyć na mycie łazienki.  Innym pomysłem jest też planowanie wykonywania obowiązków domowych w określonym przedziale czasowym, np. 1 godzina prasowania i składania prania, 30 min odkurzania.

Autor:
Redakcja
Data:
26.07.2022
Aktualizacja:
25.07.2023
Wiosenne porządki – co warto zrobić, by odświeżyć dom na wiosnę.jpg
Jeśli musimy szybko sprzątnąć mieszkanie przed przyjęciem gości, odkurzmy najpierw podłogi i tapicerkę kanapy.
ciekawe pomysły

Spójrzmy realistycznie na własny tryb życia i możliwości — ile czasu w ciągu tygodnia jesteśmy w stanie poświęcić na sprzątanie mieszkania? Ilu domowników jest zaangażowanych w prace domowe i podział obowiązków? Listy to praktyczny sposób rozwiązywania problemu regularnego sprzątania. Wiele osób motywuje realizacja małych, jasno wyznaczonych celów.

Jeśli już mamy przygotowany harmonogram porządków, możemy przystąpić do działania. Jak sprzątamy? Od lewej strony do prawej i z góry na dół. Dzięki temu nie ominiemy żadnego zakamarka w pomieszczeniu. Najpierw sprzątamy pokoje, potem kuchnię i łazienki, na koniec zostawiamy przedpokój. 


Następnym krokiem jest odkładanie rzeczy na miejsce. Kurz ścieramy najpierw z najwyższych półek, aby spadając nie zabrudził wyczyszczonej wcześniej powierzchni. Czyścimy książki i myjemy bibeloty, na których zbierają się kurz i roztocza. Odkurzanie, zmiatanie i mycie podłogi w pomieszczeniu należą do ostatnich czynności wykonanych podczas sprzątania.

sarah-brown-oa7pqZmmhuA-unsplash.jpg
Składanie ubrań może uprzyjemnić serial lub odcinek ulubionego podcastu. Fot. Sarah Brown/Unsplash

Jak umyć okna?

Mycie okien możemy powtarzać 2-3 razy do roku. Wiele zależy od pogody i miejsca, w jakim znajduje się nasz dom. Mieszkanie w centrum powoduje, że na szybach szybko osadzają się zacieki ze smogu i deszczu. Z kolei w mniejszych miejscowościach na oknie mogą osadzać się kurz i płytki roślinne.

Mycie okien zaczniemy od zdjęcia dekoracji: zasłon, firanek i przetarcia karnisza. Przecieramy też żaluzje -możemy do tego wykorzystać miękką szczotkę do kurzu lub starą skarpetkę, nasączoną płynem do mycia podłóg. Dzięki temu dłużej utrzyma się na nich przyjemny zapach.


Następnie myjemy ramy okienne i parapet, dopiero wtedy możemy przejść do czyszczenia szyb przy pomocy środków czystości lub domowy. Warto użyć ściągaczki wyposażonej w gumowy rant do usunięcia płynu do mycia szyb. Następnie wycieramy szybę ściereczką do okien — w sklepach wielobranżowych znajdziemy ściereczki, które osuszą powierzchnię bez pozostawania brzydkich smug. Warto zapoznać się z instrukcją użytkowania: ściereczki do szyb myjemy ręcznie, w czystej wodzie bez detergentów, aby nie straciły właściwości. Jeśli wolimy tradycyjne i ekologiczne sposoby sprzątania, do wycierania szyb po myciu mogą nam się przydać czarno-białe gazety lub stara, bawełniana koszulka.

Sprzątanie łazienki

Sprzątanie całego domu nie może ominąć także łazienki. Tutaj ważna jest przede wszystkim systematyczność i dobra nawyki. Lepiej zapobiec gromadzeniu się grubych warstw osadów na powierzchniach płytek i wyposażenia, niż potem długo je szorować. Sprawdź więcej porad dotyczących sprzątania łazienki w tym artykule.

Czym wyczyścić płytki w łazience?
Łazienka jest jednym z pomieszczeń, które wymaga częstego sprzątania dla utrzymania porządku. Istotne jest, aby czynności...
czytaj więcej
volodymyr-hryshchenko-WU9dA3C4R28-unsplash.jpg
Musimy pamiętać, aby regularnie wymieniać gąbki i ścierki do mycia na świeże, aby zachować higienę podczas sprzątania. Fot. Volodymyr Hryshchenko/Unsplash

Gruntowne sprzątanie kuchni


W kuchni generalne porządki można zacząć od odłożenia przedmiotów na miejsce oraz sprzątnięcia szafek. Wycieramy kurze i półki od góry do dołu, podobnie jak w przypadku sprzątania pokoi. Pozbywamy się przeterminowanych produktów ze spiżarni i szafek. Na tym etapie warto też porozkładać świeże pułapki na mole spożywcze i sprawdzić, czy wszystkie opakowania suchych produktów zbożowych są szczelne. Z pomocą przyjdą szklane lub plastikowe pojemniki na żywność, które zabezpieczą zapasy przed inwazją szkodników.

Następnie można wykonać przegląd i mycie lodówki. Wyjmujemy i przeglądamy zawartość, dokładnie myjemy półki.  


Po wyczyszczeniu lodówki i szafek zabierzemy się za czyszczenie i dezynfekowanie blatów. Do mycia blatów używamy środków do tego przeznaczonych, bezpiecznych w kontakcie z żywnością. Na koniec możemy odkurzyć i umyć podłogę.

grass-america-4YCueV54nxU-unsplash.jpg
Gruntowne sprzątanie szafek w kuchni warto zrobić przynajmniej raz w roku. Grass America/Unsplash

Czysty dom - jak zachować czystość na dłużej?



  1. Sprzątanie domu warto sobie ułatwiać u podstaw, dlatego ważne są dobre nawyki. Regularnie pozbywajmy się rzezy niepotrzebnych i zepsutych. Za małe lub za duże ubrania możemy oddać, lub sprzedać i dać im drugie życie. Mniejsza ilość przedmiotów ułatwi utrzymanie porządku. Pomoże też odkładanie rzeczy na miejsce od razu po użyciu. Dzięki temu gruntowne sprzątanie będzie łatwiejsze i dłużej nacieszymy się czystością.

  2. Czyste mieszkanie jest przede wszystkim funkcjonalne. Organizacja przestrzeni dostosowana do naszych potrzeb pomoże utrzymać porządek. Jeśli nie mamy dużo czasu na sprzątanie mieszkania, lepiej wyposażyć je w zamykane szafki, niż otwarte półki. Rzeczy pochowajmy do pudełek, pojemników i koszy. Unikajmy nadmiaru zbierających kurz dekoracji.

  3. Wybierzmy materiały i wyposażenie łatwe do utrzymania w czystości: zmywalne farby, plamoodporne materiały na tapicerki. Jeśli mamy zwierzęta, zamiast dużego dywanu z długim włosiem, który trzeba regularnie odkurzać, można zastosować plamoodporną wykładzinę lub płytki gresowe. Mają łatwe do wytarcia powierzchnie, z których sprzątniemy sierść, błoto i inne nieczystości.

  4. Warto zainwestować w odpowiednie sprzęty AGD, takie jak skuteczny odkurzacz o dużej mocy. Posiadacze zwierząt docenią też odkurzacze samobieżne, które można zaprogramować i włączyć zdalnie, nawet gdy nie ma nas w domu. Przyda się wygodny w użyciu mop, np. z wiadrem wyposażonym w dwie osobne komory na wodę z detergentem i brudną. Do czyszczenia kabiny prysznicowej można wykorzystać gumową ściągaczkę do szyb. Używanie jej po każdej kąpieli ograniczy powstawanie zacieków na szkle i skróci czas sprzątania w łazience.

  5. Wybierzmy skuteczne środki czystości. Wolny od pracy czas lepiej spędzić z rodziną, niż na szorowaniu fug w łazience szczoteczką i sodą oczyszczoną.

Zobacz również

W jaki sposób czyścić kabinę prysznicową?
Czyszczenie kabiny prysznicowej to jeden z najmniej lubianych obowiązków domowych. Z perspektywy wielu osób wiąże się ono...
czytaj więcej
Czym czyścić czarne baterie łazienkowe?
Czarna armatura jest niezwykle efektowna. Intensywny odcień wyróżnia się na tle każdej aranżacji i sprawia, że wnętrze nabiera...
czytaj więcej