Wnętrza publiczne - wybieramy płytki podłogowe
Przeznaczenie miejsca
W zależności od projektowanego miejsca kompleksowy projekt architektoniczny powinien ściśle określać wszystkie informacje i parametry techniczne materiałów, które mogą zostać użyte. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, płytka może mieć różną wymagania dotyczące antypoślizgowości, poczynając od klasy R9 przeznaczonej do aranżacji wejściowych stref wewnętrznych, po R12, z których powinno wykonać się podjazdy dla wózków. Warto przyjrzeć się także odporności płytek na zginanie, zwłaszcza jeśli zakładamy czyszczenie podłóg za pomocą specjalnych, ciężkich maszyn, czy możliwość poruszania się wózkami widłowymi, które powodują duże obciążenie.
Jaki kolor płytek podłogowych wybrać?
Kolorystykę płytek powinniśmy dopasować do pozostałego, planowanego wyposażenia danego miejsca. Na wielkich powierzchniach najczęściej inwestorzy wybierają stonowane, łagodne odcienie płytek, które są neutralną bazą do stworzenia aranżacji w różnych stylach. W miejscach takich jak galerie, restauracje i hotele można z kolei postawić na bardziej wyraziste wzory i kolorystykę. Pozwoli to stworzyć unikalny charakter miejsca i przyciągnąć uwagę odwiedzających. Płytki do wnętrz publicznych powinny być nie tylko praktyczne, ale też estetyczne, wygląd stanowi w ich wypadku dużą część sukcesu.
Wielkie powierzchnie
Jak uzyskać ciekawy efekt na wielkich przestrzeniach? Warto zastanowić się nad połączeniem dwóch rodzajów płytek. W przestrzeniach publicznych ciekawie prezentuje się drewno połączone z płytkami gresowymi, czy połączenie kontrastowych odcieni. Możemy postawić na jedną kolekcję i monochromatyczną kolorystykę, wybierając płytki do wnętrz publicznych, dostępne w dwóch rodzajach wykończenia powierzchni, np. matowej z połyskującą. W przypadku wyboru kolekcji dostępnej w kilku formatach możemy zestawić ze sobą płytki w różnych wymiarach, tworząc niepowtarzalną kompozycję.
Schody we wnętrzach publicznych
W większości budynków wnętrz publicznych znajdują się schody, które także możemy wykończyć płytkami stopnicowymi. Takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie tego samego materiału na podłodze oraz na schodach, kontynuację kolorystyczną i uzyskanie spójnej przestrzeni. Antypoślizgowość płytek stopnicowych w budynkach użyteczności publicznej ma duże znaczenie, szczególnie na schodach, które powinny zapewniać bezpieczeństwo odwiedzającym. Powinny także mieć określony wymiar oraz ściśle określone parametry techniczne materiałów, z jakich mogą być wykonane. Razem ze schodami bardzo często są wykonywane równolegle pochylnie, które charakteryzują się dobrą przyczepnością.