Wnętrza w stylu shabby chic
Kolory shabby chic
Paleta kolorystyczna stylu shabby chic jest lekka i stonowana. Często sięga po biel, zarówno czystą, jak i złamaną w kremowych i żółtawych wariantach, beże, pudrowe róże, błękity i lawendowy fiolet. Wśród ciemniejszych kolorów pojawiają się szarości i brązy. Wzory charakterystyczne dla stylu shabby chic są romantyczne: zwłaszcza ornamenty roślinne i kwiatowe, a także nieduża kratka i wąskie paski. Pojawiają się na tkaninach – narzutach, kapach, obrusach i zasłonach. W stylu shabby chic popularne są również delikatne koronki.
Aby urządzić wnętrze w stylu shabby chic warto zwrócić uwagę na przedmioty i meble wykonywane ręcznie, takie jak rzeźbione meble czy haftowane obrusy. To dodaje im autentyczności i niewymuszonej elegancji. Meble w stylu shabby chic możemy znaleźć w komisach, antykwariatach i na targach staroci. meble shabby chic możemy też wykonać samodzielnie: dla uzyskania efektu postarzenia, malowane farbą powierzchnie mebli możemy przetrzeć papierem ściernym.
Meble w stylu shabby chic
Nieważne, czy zdecydujemy się na meble z targu staroci, czy nowe – meble shabby powinny wyglądać na stare. Zwróćmy uwagę na meble o niedoskonałych powierzchniach: z zaciekami, wyraźnymi rysami i przecieraniami, malowane w taki sposób, aby prześwitywały spod siebie kolejne warstwy farby. Styl shabby chic jest popularny wśród miłośników DIY oraz samodzielnego przerabiania i ozdabiania mebli, aby uzyskać efekt postarzenia m innymi technikami decoupage i przecieraniem papierem ściernym.
Czy wszystkie meble vintage nadadzą się do aranżacji shabby chic? Nie wszystkie – unikajmy mebli w stylu art deco i współczesnych regałów z lat 80., 90., Nie dadzą odpowiedniego efektu przytulności, jakiego możemy oczekiwać od wnętrz w stylu shabby chic.
Szukajmy mebli o klasycznych formach, z dekoracyjnie frezowanymi lub ramowanymi frontami i na giętych nóżkach. Do kuchni lub salonu w stylu shabby chic sprawdzi się kredens i regały z przeszklonymi drzwiczkami. W sypialni możemy postawić postarzane szafeczki nocne lub toaletkę na rzeźbionych nóżkach. Stół do jadalni w stylu shabby chic będzie miał blat nierówno pokryty warstwami schodzącej farby. Aby uniknąć muzealnego efektu, do aranżacji warto dodać trochę nowoczesnych elementów – taki rustykalny stół skontrastujmy nowoczesnymi krzesłami. Urządzając wnętrze shabby chic warto myśleć kompleksowo – ten styl dobrze wygląda w aranżacji całego domu lub mieszkania.
Dekoracje do wnętrz w stylu shabby chic
Dobrze dodane dodatki w stylu shabby są niezwykle ważne. Warto zwrócić uwagę na akcesoria i dekoracje takie jak ramki na zdjęcia lub lustra z białymi, rzeźbionymi ramami. Do stylu shabby chic pasują plecione wiklinowe i rattanowe kosze oraz drewniane skrzyneczki pomogą utrzymać porządek. W tym stylu niezwykle ważne są również tkaniny. Przydatne będą też liczne poduszki, pledy i koce w ciepłych, stonowanych odcieniach kremu, beżu i brązu. Na stole połóżmy lniany, gładki lub haftowany obrus, lub koronkowe serwetki. Na białych półkach ciekawie będą wyglądały porcelanowe figurki i delikatne pojemniczki na biżuterię.
Na podłogach króluje drewno, zwłaszcza w jasnych, bielonych odcieniach. Możemy zdecydować się na klasyczne deski lub zastosować materiał inspirowany jego naturalnym wyglądem. Świetnie sprawdzą się panele podłogowe, wykładziny, klinkiery lub płytki gresowe.