Rustykalna kuchnia – pomysły na aranżacje
Meble do rustykalnej kuchni
Wśród materiałów na fronty do rustykalnej kuchni dominuje naturalne drewno – szafki są często niemalowane, wykończone jedynie olejem lub bezbarwnym lakierem zabezpieczającym drewno przed działaniem wilgoci. Popularne są też meble białe o rzeźbionych frontach. Rzadko spotkamy jednolitą zabudowę – aranżacja rustykalnej kuchni będzie wypełniona różnymi, wolnostojącym i wiszącymi meblami: kredensem, półkami i lub witrynami z przeszkleniem. Kuchnia rustykalna to wymarzone miejsce miłośników DIY. Wiele osób decydujących się na styl kuchni rustykalnej kupuje i odnawia oryginalne meble na targach staroci czy antykwariatach, tworząc naprawdę unikalne zestawienia.
Blat do rustykalnej kuchni powinien pasować do estetyki – wybierzmy blat drewniany, kamienny lub wykonany z konglomeratu przypominającego surowy kamień. Nie znajdziemy tu eleganckiego marmuru – lepiej sprawdzą się tonalne piaskowce, granit, bazalt czy kamienie polne, które pięknie podkreślą drewniane szafki kuchenne.
Jaki zlew do kuchni rustykalnej?
Warto zwrócić uwagę na zlewy ceramiczne – nadają aranżacji ciepły, sielski klimat. Zlew z widocznym frontem wprowadzi do aranżacji ciekawy element dekoracyjny. Ceramiczny zlew jest trwały i łatwy w utrzymaniu w czystości. Dobrze pasować będą też zlewozmywaki granitowe. Ten segment produktów jest dostępny w bardzo bogatej gamie kolorystycznej, dlatego łatwo dobierzemy najlepszy odcień.
Baterie do rustykalnej kuchni
Do zlewu potrzebny jest również kran kuchenny — wielu producentów ma w ofercie baterie stylizowane na retro z nowoczesnymi funkcjami, takimi jak wyciągana wylewka lub termostat. Baterie w stylu retro dostępne są w różnych rodzajach wykończenia: od klasycznego chromu po złoto i stary brąz. Największym segmentem są baterie stojące, które możemy montować zarówno w otworach na zlewie lub bezpośrednio na blacie kuchennym.
Płytki w stylu rustykalnym
Warto zwrócić uwagę na płytki ścienne przypominające postarzane lub ręcznie wykonane. Wiele ciekawych propozycji do kuchni rustykalnej możemy znaleźć w manufakturach – ceramika wykonywana tradycyjnymi metodami ma niezwykły i niepowtarzalny urok, który świetnie podkreśli rustykalne aranżacje kuchni. Dobrze będzie też wyglądał klinkier elewacyjny. Właściwości tego materiału pozwalają stosować go nawet w intensywnie użytkowanych wnętrzach.
Na podłodze świetnie sprawdzi się wzór kamienia lub przecieranego betonu. Jeśli celujemy w monochromatyczną, drewnianą aranżację możemy wybrać panele winylowe imitujące deski lub drewnopodobne kafle. Jak dobrać odcień posadzki do koloru szafek kuchennych? Dobrym sposobem jest wybór drewna o 2 do 3 tonów ciemniejszego niż szafki kuchenne na posadzkę. Zostańmy jednak w tej samej temperaturze – nie łączmy drewna w chłodnym i ciepłym odcieniu w jednej aranżacji.
Ogromne znaczenie w rustykalnej kuchni ma wyposażenie: garnki, patelnie czy doniczki z ziołami są eksponowane jako funkcjonalne dekoracje. Żeliwne lub miedziane naczynia podwieszone pod półką, lub okapem nadadzą kuchni pożądany, klimatyczny charakter. Jako dekoracja świetnie sprawdzą się też ceramiczne talerze i dzbanki — perełki polskiej ceramiki możemy kupić na pchlim targu lub w internecie. Szczęśliwi posiadacze rodzinnych serwisów z polskich manufaktur również mogą stworzyć z nich stylową dekorację.