Wybieramy odpływ liniowy
Jeżeli przegapimy ten moment podczas remontu, zamontowanie prysznica z odpływem liniowym może okazać się niemożliwe. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej. Jest to trwały materiał, odporny na trudne warunki jakie panują w łazience. Przy wyborze odpływu bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość produktu, co pozwoli nam na uniknięcie nieplanowanego skuwania posadzki w przyszłości. Odpływy prysznicowe liniowe były popularnym rozwiązaniem w przestrzeniach publicznych takich jak baseny, natomiast aktualnie coraz częściej widujemy je w mieszkaniach prywatnych.
Jaki rodzaj odpływów liniowych wybrać?
Rynek oferuje odpływy liniowe w różnych kształtach. Najbardziej popularne są odpływy proste i punktowe. Dostępne są również odpływy narożne, które mają kształt litery L, a także łukowe, które idealnie sprawdzą się do zaokrąglonej kabiny prysznicowej. Odpływ liniowy może być montowany w podłodze lub w ścianie. Oba modele dają ten sam komfort użytkowania, natomiast różnią się montażem. Ponadto odpływ liniowy ścienny idealnie sprawdzi się w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym.
Odpływy różnią się również parametrami. Przy jego wyborze ważne jest, aby zwrócić uwagę na rozmiar, czyli długość i szerokość rusztu, a także jego typ (ze stali nierdzewnej lub pod płytkę), oraz wysokość rynienki, która jest istotna ze względów konstrukcyjnych. Przyjmuje się, że długość odpływu powinna być o 10 cm krótsza od szerokości prysznica. Poniżej prezentujemy kilka produktów, które znajdziesz w naszej ofercie.
Montaż odpływu liniowego
Podczas montażu odpływu liniowego na podłodze należy zwrócić uwagę na fakt, że spadek posadzki i rur odprowadzających, powinien wynosić około 2,5%. Z kolei kratka ściekowa powinna znajdować się 1-2 milimetrów poniżej poziomu podłogi, co zagwarantuje nam poprawność odwodnienia. Wylewka pod odpływ liniowy musi zostać wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną z wykorzystaniem odpowiedniej hydroizolacji. Istotną kwestią jest również aspekt wizualny. Jeżeli chcemy, aby odpływ był jak najmniej widoczny, możemy wyłożyć go płytkami, którymi pokryliśmy podłogę w łazience.
Na tym etapie należy również sprawdzić szczelność instalacji. Jest to istotne, gdyż jest to ostatni moment do nieinwazyjnych poprawek. Całość należy zabezpieczyć, do czego świetnie sprawdzi się folia w płynie. Po wykonaniu tych czynności możemy układać płytki. Przy ich wyborze trzeba zwrócić uwagę na wysoką klasę ścieralności oraz antypoślizgowości, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas brania prysznica.
Odpływ liniowy — wady i zalety
Odpływy prysznicowe liniowe to szeroka gama zalet. Dzięki innowacyjnej konstrukcji świetnie sprawdzi się do małej łazienki z prysznicem typu walk-in. Jest to bardziej elastyczne rozwiązanie niż tradycyjne brodziki. Do tego nie zajmuje dużo miejsca i jest praktycznie niezauważalny. To jedno z rozwiązań, które optycznie powiększy małą łazienkę. Odpływ liniowy cechuje także łatwość w utrzymaniu czystości. Prysznice walk-in nie posiadają wielu krawędzi i zakamarków, w których gromadzą się zanieczyszczenia, co charakteryzuje tradycyjne kabiny.
Jak wybrać rozmiar odpływu do kabiny? Pamiętajmy, że odpływ musi być węższy od szerokości kabiny kąpielowej. Jeśli decydujemy się na odpływ liniowy do kabiny 90 cm, powinniśmy dopasować do niej odpływ o szerokości 80 cm.
Kratka odpływu łatwo się zdejmuje, dzięki czemu możemy w prosty sposób wyczyścić syfon i rynienkę. Funkcjonalność tego rozwiązania docenimy również, gdy w naszym domy mieszkają osoby niepełnosprawne, dzieci czy seniorzy. Jest bezpieczny, komfortowy a brak brodzika i drzwi w prysznicach typu walk-in ułatwia wejście i wyjście spod prysznica. Do ich niepodważalnych zalet należy również większa przepustowość, w porównaniu do możliwości, jakie udostępnia nam tradycyjny syfon montowany w brodziku do kabiny prysznicowej.
Ponadto nie rzuca się w oczy zatem nie burzy aranżacji, w jakiej została utrzymana łazienka. Jako wadę tych produktów można uznać stosunkowo wysoką cenę, a także, fakt, iż w związku ze specyfiką konstrukcji odpływu liniowego należy go zaplanować już na etapie projektowania łazienki. Wymaga on odpowiedniej grubości i spadku posadzki. Z tego względu, jeśli zostanie to pominięte, możemy nie mieć możliwości zamontowania odpływu liniowego.