Zielnik domowy
Jakie zioła hodować w domu?
Do domu najprościej kupić zioła rosnące w doniczce, dostępne w większych sklepach spożywczych lub ogrodniczych. Zastanówmy się też, po jakie świeże zioła w kuchni najczęściej będziemy sięgać podczas gotowania. Warto się zdać na własny smak.
Najpopularniejsze i najłatwiejsze w uprawie rodzaje ziół w kuchni to:
pietruszka
rzeżucha
oregano
bazylia,
majeranek,
szczypiorek
tymianek
Zielnik w kuchni
Hodowanie ziół w kuchni jest wymagające – rośliny potrzebują odpowiednich warunków do wzrostu. Zaraz po zakupie ciasno posadzone zioła warto rozdzielić i przełożyć do większych doniczek z dobrą, żyzną ziemią. Stłoczone rośliny mogą nierównomiernie wypuszczać korzenie i zacieniać się wzajemnie. Wybierając nowe doniczki, kierujmy się rozmiarami i kierunkiem wzrostu systemu korzeniowego wybranego zioła – bazylię, tymianek i oregano możemy posadzić w płytszych doniczkach, natomiast miętę i melisę włożymy do głębszej. Wiszące zioła w kuchni mogą stać się piękną ozdobą i dopełnieniem aranżacji kuchni.
W nowoczesnej kuchni jako zielniki świetnie sprawdzają się półki podwieszane pod sufitem. Konstrukcję możemy wykonać na zamówienie, lub wybrać zestaw zintegrowany z okapem wyspowym. Zyskamy miejsce do hodowania roślin bez straty miejsca na blacie roboczym.
Doniczki lub stojak na zioła w kuchni możemy umieścić przy oknie od strony południowej, lub wschodniej. Unikajmy umieszczania roślin przy oknach północnych, zwłaszcza zimą. O tej porze roku światło słoneczne jest o wiele słabsze, dlatego unikajmy zasłaniania okna, przy którym stoją rośliny żaluzjami lub firanką. Domowy zielnik w kuchni, podobnie jak inne kwiaty zielone możemy doświetlić lampą o neutralnej, zbliżonej do światła dziennego temperaturze.
Zielnik na parapecie
Zadbamy o komfort termiczny roślin. Unikajmy ustawiania ziół w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika, ponieważ ciepło może powodować nadmierne wysychanie podłoża w doniczkach. Urządzając ogródek ziołowy na parapecie, warto zapewnić roślinom dopływ świeżego powietrza, dlatego przynajmniej raz dziennie powinniśmy wietrzyć pomieszczenie. Zabierzmy wtedy spod okna rośliny ciepłolubne – bazylię, majeranek czy tymianek. W chłodzie z kolei dobrze będzie się czuła pietruszka, mięta lub rzeżucha.
Zioła, oprócz powietrza i światła potrzebują też podlewania. Zimą podlewamy rośliny bardzo uważnie: przelanym zgniją korzenie, natomiast podlewane za rzadko będą usychać. Najlepiej podlewać zioła dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest lekko sucha. Podobnie jak inne rośliny zielone, zioła potrzebują drenażu, który zapewni napowietrzenie korzeni i odpowiedni przepływ wody – na dnie doniczki z ziemią umieszczamy keramzyt, grys lub żwir. Zioła możemy spryskiwać letnią, przegotowaną wodą lub ustawić w ich sąsiedztwie nawilżacz powietrza.
Do hodowli ziół w domu możemy wykorzystać pędzenie warzyw, zwłaszcza cebuli i pietruszki. Wybierzmy do tego celu duże i jędrne cebule ze zdrową piętką. Pietruszka powinna być gruba i krótka. Warzywa ucinamy do połowy ich wysokości i umieszczamy w wilgotnym piasku lub podłożu do warzyw. Zyskamy w ten sposób świeży, smaczny szczypiorek i aromatyczną natkę pietruszki.
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu — podłoże roślinne nie może wyschnąć. Zioła warto też regularnie nawozić! Gdy dostarczymy im substancji odżywczych, będą lepiej rosły i dawały większe plony. Oczywiście zależy nam na ziołach zdrowych, więc stawiajmy na nawozy naturalne. Najlepiej sprawdzi się kompost oraz specjalny, bezpieczny i naturalny nawóz do ziół, dostępny w każdym sklepie ogrodniczym.
Zielnik na balkonie
Nawet w mieszkaniu możemy urządzić zielnik balkonowy. Świetnie sprawdzają się do tego celu stojące lub wiszące donice. Ciekawy pomysł na zielnik na balkonie to wykorzystanie starych naczyń, np. metalowych misek, konewek lub wiader – nadadzą aranżacji nieco rustykalny, przytulny klimat. Samodzielnie możemy wykonać też zielnik z palet na balkon – to proste i niedrogie rozwiązanie, które spodoba się miłośnikom projektów DIY. Półeczki z palet pomieszczą dużą ilość doniczek z wybranymi przez nas roślinami.
Jakie akcesoria warto mieć w kuchni z zielnikiem? Świetnie sprawdzają się nożyczki do ziół – kilkuelementowe ostrza szybko i łatwo potną rośliny na małe kawałeczki, które możemy od razu dodać do potraw. Do siekania ziół możemy kupić również specjalny nóż. Suszone zioła musimy przechowywać w szczelnych, najlepiej szklanych pojemniczkach, aby nie straciły bogatego smaku i aromatu.