Zielnik domowy

Zielnik domowy

Lubimy otaczać się naturą. Rośliny stają się integralną częścią aranżacji wnętrz i przestrzeni przydomowych. Szczególnym rodzajem zieleni są świeże zioła i przyprawy w kuchni, które nie tylko mają piękne kolory, ale również ubogacają nasze potrawy zapachem i doskonałym smakiem. Każdy miłośnik gotowania docenia zalety domowych, świeżych i naturalnych ziół, które bez większego problemu możemy uprawiać w domu. Podpowiadamy, jak urządzić zielnik w domu.
3:00 min
0
0

Co to jest zielnik i jak go założyć?

Autor:
Redakcja
Data:
18.11.2021

W domach z ogrodem możemy wydzielić zielnik, czyli ogródek ziołowy, na którym posadzimy nasze rośliny. Uprawa ziół w ogrodzie jest możliwa między wiosną a jesienią, kiedy temperatury powietrza i gleby na zewnątrz sprzyjają wzrostowi roślin. Ogródek ziołowy przy domu warto założyć w jasnym, łatwo dostępnym miejscu, np. pod oknami kuchni, przy tarasie czy ścieżce ogrodowej. Zioła sadzimy w grupach obok siebie, aby ułatwić sobie pielęgnację i zbiory. Podlewamy i nawozimy uprawę w razie potrzeby, najobficiej w okresie suszy. Zioła takie jak majeranek i rozmaryn dobrze znoszą przesuszenie. W ogrodowym zielniku, oprócz przypraw, do ogrodu warto wybrać też zioła o właściwościach leczniczych i prozdrowotnych, takie jak mięta, lawenda, rumianek czy melisa.

Elegancka kuchnia z białymi gładkimi frontami
Odrobina naturalnej zieleni świetnie ożywi monochromatyczne aranżacje. Doniczka zintegrowana z wyspą kuchenną to świetny sposób na zielnik w kuchni. Fot. Artdesign
#Back to black
sprawdź

Jakie zioła hodować w domu?

Do domu najprościej kupić zioła rosnące w doniczce, dostępne w większych sklepach spożywczych lub ogrodniczych. Zastanówmy się też, po jakie świeże zioła w kuchni najczęściej będziemy sięgać podczas gotowania. Warto się zdać na własny smak.  

Najpopularniejsze i najłatwiejsze w uprawie rodzaje ziół w kuchni to:

   

 •     pietruszka

      
 •     rzeżucha

      
 •     oregano

      
 •     bazylia,

      
 •     majeranek,

      
 •     szczypiorek

      
 •     tymianek

zioła w kuchni
Wybierając zioła do kuchni kierujmy się własnymi upodobaniami. Fot. Annabel James

Zielnik w kuchni

Hodowanie ziół w kuchni jest wymagające – rośliny potrzebują odpowiednich warunków do wzrostu. Zaraz po zakupie ciasno posadzone zioła warto rozdzielić i przełożyć do większych doniczek z dobrą, żyzną ziemią. Stłoczone rośliny mogą nierównomiernie wypuszczać korzenie i zacieniać się wzajemnie. Wybierając nowe doniczki, kierujmy się rozmiarami i kierunkiem wzrostu systemu korzeniowego wybranego zioła – bazylię, tymianek i oregano możemy posadzić w płytszych doniczkach, natomiast miętę i melisę włożymy do głębszej. Wiszące zioła w kuchni mogą stać się piękną ozdobą i dopełnieniem aranżacji kuchni.Industrialna kuchnia z granitowym zlewozmywakiem Eridan
Podwieszane półki i wiszące doniczki na zioła możemy wykorzystać też w małych kuchniach. Fot. Deante
Deante Eridan ZQE G103
Zlewozmywak 1-komorowy bez ociekacza, grafitowy metalik
sprawdź
Eridan
Marka Deante
sprawdź

W nowoczesnej kuchni jako zielniki świetnie sprawdzają się półki podwieszane półki pod sufitem. Konstrukcję możemy wykonać na zamówienie lub wybrać zestaw zintegrowany z okapem wyspowym. Zyskamy miejsce do przechowywania bez straty blatu roboczego.

Doniczki lub stojak na zioła w kuchni możemy umieścić przy oknie od strony południowej, lub wschodniej. Unikajmy umieszczania roślin przy oknach północnych, zwłaszcza zimą. O tej porze roku światło słoneczne jest o wiele słabsze, dlatego unikajmy zasłaniania okna, przy którym stoją rośliny żaluzjami lub firanką. Domowy zielnik w kuchni, podobnie jak inne kwiaty zielone możemy doświetlić lampą o neutralnej, zbliżonej do światła dziennego temperaturze.

Aranżacja kuchni z białą wyspą
Ogródek z ziołami na ścianie w minimalistycznej donicy będzie ozdobą nowoczesnej kuchni. Fot. Artdesign
#Inspirowane marmurem
sprawdź

Zielnik na parapecie

Unikajmy ustawiania ziół w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika, ponieważ ciepło może powodować nadmierne wysychanie podłoża w doniczkach. Urządzając ogródek ziołowy na parapecie, warto zapewnić roślinom dopływ świeżego powietrza, dlatego przynajmniej raz dziennie powinniśmy wietrzyć pomieszczenie. Zabierzmy wtedy spod okna rośliny ciepłolubne – bazylię, majeranek czy tymianek. W chłodzie z kolei dobrze będzie się czuła pietruszka, mięta lub rzeżucha.

Kuchnia z betonową podłoga i zabudową w drewnie
Doniczki z ziołami możemy też ustawić na blacie w pobliżu okna w kuchni. Fot. Cerrad
Tassero
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Tassero beige 20642
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź

Zioła, oprócz powietrza i światła potrzebują też podlewania. Zimą podlewamy rośliny bardzo uważnie: przelanym zgniją korzenie, natomiast podlewane za rzadko będą usychać. Najlepiej podlewać zioła dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest lekko sucha. Podobnie jak inne rośliny zielone, zioła potrzebują drenażu, który zapewni napowietrzenie korzeni i odpowiedni przepływ wody – na dnie doniczki z ziemią umieszczamy keramzyt, grys lub żwir. Zioła możemy spryskiwać letnią, przegotowaną wodą lub ustawić w ich sąsiedztwie nawilżacz powietrza.

zioła na ścianie
Świeże zioła w kuchni na ścianie to świetny dodatek do aranżacji w różnym stylu — rustykalne wiaderka pasują do kuchni skandynawskiej. Fot. Garden Trading
ciekawe pomysły

Do hodowli ziół w domu możemy wykorzystać pędzenie warzyw, zwłaszcza cebuli i pietruszki. Wybierzmy do tego celu duże i jędrne cebule ze zdrową piętką. Pietruszka powinna być gruba i krótka. Warzywa ucinamy do połowy ich wysokości i umieszczamy w wilgotnym piasku lub podłożu do warzyw. Zyskamy w ten sposób świeży, smaczny szczypiorek i aromatyczną natkę pietruszki.

Pamiętajmy o regularnym podlewaniu — podłoże nie może wyschnąć. Zioła warto nawozić! Gdy dostarczymy im substancji odżywczych, będą lepiej rosły i dawały większe plony. Oczywiście zależy nam na ziołach zdrowych, więc stawiajmy na nawozy naturalne. Najlepiej sprawdzi się kompost oraz specjalny, bezpieczny i naturalny nawóz do ziół, który dostaniecie w każdym sklepie ogrodniczym.

Jak rozsądnie nawadniać ogród?
Rośliny ogrodowe i trawniki potrzebują szczególnej opieki w okresie letnim. Niezależnie od tego czy posiadamy tylko balkon...
czytaj więcej

Zielnik na balkonie

Nawet w bloku możemy urządzić zielnik balkonowy. Świetnie sprawdzają się do tego celu stojące lub wiszące donice. Ciekawy pomysł na zielnik na balkonie to wykorzystanie starych naczyń, np. metalowych misek, konewek lub wiader – nadadzą aranżacji nieco rustykalny, przytulny klimat. Samodzielnie możemy wykonać też zielnik z palet na balkon – to proste i niedrogie rozwiązanie, które spodoba się miłośnikom projektów DIY. Półeczki z palet pomieszczą dużą ilość doniczek z wybranymi przez nas roślinami.

Aranżacja dużego tarasu w drewnie i kamieniu
Na balkonie lub tarasie możemy wykonać zielnik z palet, lub donic ogrodowych. Fot. Synage
Cerrad Mustiq beige 14338
Płytka podłogowa, 17,5x60 cm
sprawdź
Cerrad Aragon Savanna 18853
Płytka elewacyjna, 15x45 cm
sprawdź
#Roślinne motywy
sprawdź
Mustiq
Marka Cerrad
sprawdź
Aragon
Marka Cerrad
sprawdź
ciekawe pomysły

Jakie akcesoria warto mieć w kuchni z zielnikiem? Świetnie sprawdzają się nożyczki do ziół – kilkuelementowe ostrza szybko i łatwo potną rośliny na małe kawałeczki, które możemy od razu dodać do potraw. Do siekania ziół możemy kupić również specjalny nóż. Suszone zioła musimy przechowywać w szczelnych, najlepiej szklanych pojemniczkach, aby nie straciły bogatego smaku i aromatu.

Zioła w ciekawych doniczkach
Zioła warto posadzić w wygodnym miejscu, aby zawsze były w zasięgu ręki. Fot. Cerrad
Taras w płytkach klinkierowych Cerrad
Zioła warto posadzić w wygodnym miejscu, aby zawsze były w zasięgu ręki. Fot. Cerrad
Cerrad Retro Brick Salt 11931
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
Retro Brick
Marka Cerrad
sprawdź
Cottage
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Cottage Salt 00651
Płytka stopnicowa, v-shape kapinos, 30x32 cm
sprawdź
Cerrad Cottage Salt 12426
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź