5 pomysłów na ogród zimowy

5 pomysłów na ogród zimowy

Oranżerie towarzyszyły już XVIII-wiecznym pałacom i szlacheckim dworkom. Przeszklone ogrody zimowe do dzisiaj nie straciły na popularności i chętnie stosujemy je we współczesnej architekturze. Obecnie całoroczny ogród zimowy to nie tylko oszklony taras, miejsce zimowania roślin ogrodowych – może pełnić wiele różnych funkcji jako ciekawe przedłużenie przestrzeni mieszkalnej. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany, pozytywnie wpływa na bilans termiczno-świetlny budynku. Nowoczesny ogród zimowy – jakie ma zastosowanie i na co zwrócić uwagę podczas jego aranżacji?
3:00 min
0
0

Czym jest całoroczny ogród zimowy?


Pierwotnie ogród zimowy był pomieszczeniem, w którym hodowano egzotyczne rośliny. W eleganckiej, przydomowej szklarni miały zapewnione optymalne warunki do wzrostu: temperaturę, nasłonecznienie i wilgotność powietrza. Obecnie ogród zimowy może mieć wiele innych zastosowań. Odpowiednia aranżacja pozwoli wykorzystać potencjał zimowego ogrodu nie tylko jako typowej oranżerii z palmami czy ogródkiem warzywnym, ale również salonu, jadalni, a nawet — miejsca do pracy. Ogrzewany taras ze szkła umożliwi przyjemne spędzanie czasu podczas długich, zimowych miesięcy.

Autor:
Redakcja
Data:
03.12.2021
Aktualizacja:
16.10.2023
Jadalnia z przeszklonym dachem
Przeszklony dach oranżerii pozwala maksymalnie zintegrować przestrzeń wnętrza z otoczeniem domu. Fot. OknoPlus

Oranżeria przydomowa ma nam wiele do zaoferowania: zarówno pod względem kształtu, jak i rodzaju konstrukcji. Szkielet może być wykonany z profili drewnianych, aluminiowych lub tworzywa sztucznego. Materiały mają różne właściwości, dlatego dobierzmy je zgodnie z naszymi preferencjami i przyszłym przeznaczeniem oszklonego tarasu. Przezroczyste płaszczyzny okien wytwarza się ze szkła lub poliwęglanu. Wiele firm oferuje gotowe rozwiązania modułowe, które łatwo dostosujemy do naszych potrzeb.

Mały ogród zimowy przy domu jednorodzinnym
Całoroczny ogród zimowy przy domu jednorodzinnym nie musi być duży - wystarczy kilka metrów, aby stworzyć piękną i nowoczesną przestrzeń. Fot. OknoPlus

Nowoczesny ogród zimowy możemy stworzyć na kilka sposobów. Często jest to fragment budynku z dużymi przeszkleniami, otwierająca bryłę na otoczenie. Pamiętajmy, że oranżeria w domu jednorodzinnym musi pasować do bryły budynku i tworzyć z nim jednolitą całość. Zimowy ogród doskonale poprawia świetlno-termiczny bilans naszego domu. W dużych posiadłościach przeszklona oranżeria przydomowa może być też osobnym budynkiem, położonym w ogrodzie. Taki ogród zimowy wolnostojący stanowi ciekawą alternatywę dla drewnianej altany ogrodowej. Zadaszenie ochroni nas przed wiatrem i deszczem.

Salon w ogrodzie zimowym

salon w oranżerii
Aranżacja salonu w przydomowej oranżerii - możemy wykorzystać tu meble ogrodowe, lub klasyczne modele wypoczynkowe jak w zwykłej przestrzeni dziennej. Fot. OknoPlus

Ogród zimowy całoroczny stanowi pomost między otoczeniem domu – ogrodem a wnętrzem. Będzie doskonałym miejscem na urządzenie salonu, w którym możemy zanurzyć się w bliskości przyrody. Wystarczą wygodne meble wypoczynkowe, kanapa, fotele i stolik kawowy, aby stworzyć przyjemny kącik relaksu. Wiele osób decyduje się urządzić ogród zimowy z kominkiem. Ciepło płomieni z pewnością podkreśli wyjątkowy charakter takiej przestrzeni. Warto też zadbać o nastrojowe oświetlenie ogrodowe, które wieczorem będzie eksponowało widok za oknem. Ogród zimowy z pełnym dachem powiększy kubaturę użytkową pomieszczenia.

salon z kominkiem z panoramicznym przeszkleniem
W nowoczesnym budownictwie w zamiast klasycznych oranżerii stosuje również panoramiczne przeszklenia do aranżacji otwartych przestrzeni. Fot. OknoPlus

Jadalnia w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy w domu jednorodzinnym może być doskonałym miejscem na jadalnię. Rozmiar i kształt stołu powinien pasować do kubatury pomieszczenia – najlepiej ustawić go w centralnym punkcie wnętrza. W takiej jadalni możemy urządzać niezapomniane spotkania z rodziną i przyjaciółmi.

Streafa jadalna w wolnostojącym ogrodzie zimowym oknoplus.jpg
Przeszklona altana wolnostojąca to świetne miejsce do organizacji rodzinnych przyjęć. Fot. OknoPLus
Jadalnia w nowoczesnym ogrodzie zimowym
Przeszklenia jadalni w ogrodzie zimowym warto wyposażyć w rolety lub żaluzje, aby ochronić wnętrze przed nadmiernym światłem. Projekt: Qualita Interno

Ogród zimowy jako strefa relaksu

Ogrody zimowe, dzięki swojemu relaksującemu charakterowi doskonale sprawdzają się jako strefa wypoczynkowa. Zadaszenie i przeszklone ściany możemy wykorzystać jako ramy prywatnego SPA i wykonać w tym miejscu kryty basen lub wstawić jacuzzi. Taki taras z ogrzewaniem sprawi, że możemy poczuć namiastkę lata nawet w mroźny dzień. Ogród zimowy w domu od strony północnej możemy wykorzystać na pokój gier ze stołem bilardowym, mini salę kinową lub bawialnię dla dzieci. Północna ekspozycja sprawia, że wnętrze nie będzie nadmiernie nasłonecznione.

Strefa relaksu z basenem w ogrodzie zimowym
Ogród zimowy możemy zamienić w przydomową strefę relaksu z basenem. Fot. Hydro Extrusion Poland

Gabinet w ogrodzie zimowym

To popularne rozwiązanie w ogrodach zimowych przy budynkach firm, ale coraz częściej stosowane w prywatnych domach. Świetnie sprawdzi się jako home office lub pracownia artystyczna. W miejscu z widokiem na otaczającą dom zieleń z pewnością podniesiemy naszą kreatywność. Biuro warto urządzić w zimowym ogrodzie położonym od strony wschodniej, lub zachodniej. Zapewniają optymalne warunki do pracy – od strony południowej będzie się szybko nagrzewał, natomiast od północy będzie nam ciemno w ciągu dnia.

Egzotyczna oranżeria w domu
Palmiarnie i oranżerie coraz częściej spotykamy w aranżacjach nowoczesnych biur. Fot. Hydro Extrusion Poland

Oranżeria przydomowa jako ogród pod dachem

Pierwotnie ogrzewane ogrody zimowe i oranżerie były zakładane głównie w celu hodowli egzotycznych roślin, takich jak np. drzewka cytrusowe i palmy. Obecnie również wiele osób decyduje się na to rozwiązanie – warunki szklarniowe zapewniają ciepłolubnym roślinom odpowiednie temperatury zarówno podczas okresu wegetacji, jak i zimowego spoczynku. Jeśli planujemy ogród pod dachem od południowej strony świata, przezroczyste przegrody powinny być wysoko odporne na uszkodzenia mechaniczne, mieć wysoki poziom chłonięcia promieni słonecznych i niski współczynnik przenikania ciepła. Profile użyte do wykonania konstrukcji cieplarni (np. aluminiowe), muszą być wyposażone we wkładki termoizolacyjne. Przeszklenia warto wyposażyć w rolety lub zewnętrzne żaluzje, regulujące dopływ promieni słonecznych. Dobrym pomysłem jest również założenie w ogrodzie zimowym klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Południowa oranżeria będzie wtedy pełniła rolę baterii słonecznej, ograniczającej zużycie tradycyjnej energii cieplnej. Regularnie musimy sprawdzać i konserwować instalację wentylacyjną.

Jadalnia pod palmami w zimowym ogrodzie
Obecność roślin w domowym otoczeniu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Fot. Hydro Extrusion Poland

Całoroczny ogród zimowy to również doskonałe miejsce do uprawy ziół i warzyw. Świeża bazylia, rozmaryn czy mięta to naturalne i aromatyczne przyprawy, które wzbogacą smak naszych ulubionych potraw. Zaletą jest też bliskie sąsiedztwo takiego ogrodu – jeśli urządzimy go przy jadalni lub kuchni, nie musimy wychodzić po zioła na zewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie wertykalnego ogródka ziołowego  w cieplarni – pionowe słupki lub wysoki, otwarty regał z doniczkami pozwolą oszczędzić miejsce w pomieszczeniu i zapewnią roślinom optymalne nasłonecznienie.

Przeszklona altana w ogrodzie
Przeszklone ogrody zimowe zintegrują wnętrza domu z otaczającym go ogrodem, niezależnie od pory roku. Fot. Cerrad
Budowa altany ogrodowej
sprawdź
Cerrad Piatto Gris 10194
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Piatto
Marka Cerrad
sprawdź

Podobne artykuły

Meble ogrodowe do ogrodu zimowego – czy to się sprawdza?
Ogród zimowy to piękna ozdoba każdego domu. Przybiera rozmaite formy i sprawdza się w zasadzie o każdej porze roku. Stanowi...
czytaj więcej
Budowa altany ogrodowej
Każdy posiadacz domu marzy o posiadaniu pięknego ogrodu. Popularnością cieszą się zatem różnego rodzaju drzewka i skalniaki...
czytaj więcej