5 pomysłów na ogród zimowy
Oranżeria przydomowa ma nam wiele do zaoferowania: zarówno pod względem kształtu, jak i rodzaju konstrukcji. Szkielet może być wykonany z profili drewnianych, aluminiowych lub tworzywa sztucznego. Materiały mają różne właściwości, dlatego dobierzmy je zgodnie z naszymi preferencjami i przyszłym przeznaczeniem oszklonego tarasu. Przezroczyste płaszczyzny okien wytwarza się ze szkła lub poliwęglanu. Wiele firm oferuje gotowe rozwiązania modułowe, które łatwo dostosujemy do naszych potrzeb.
Nowoczesny ogród zimowy możemy stworzyć na kilka sposobów. Często jest to fragment budynku z dużymi przeszkleniami, otwierająca bryłę na otoczenie. Pamiętajmy, że oranżeria w domu jednorodzinnym musi pasować do bryły budynku i tworzyć z nim jednolitą całość. Zimowy ogród doskonale poprawia świetlno-termiczny bilans naszego domu. W dużych posiadłościach przeszklona oranżeria przydomowa może być też osobnym budynkiem, położonym w ogrodzie. Taki ogród zimowy wolnostojący stanowi ciekawą alternatywę dla drewnianej altany ogrodowej. Zadaszenie ochroni nas przed wiatrem i deszczem.
Salon w ogrodzie zimowym
Ogród zimowy całoroczny stanowi pomost między otoczeniem domu – ogrodem a wnętrzem. Będzie doskonałym miejscem na urządzenie salonu, w którym możemy zanurzyć się w bliskości przyrody. Wystarczą wygodne meble wypoczynkowe, kanapa, fotele i stolik kawowy, aby stworzyć przyjemny kącik relaksu. Wiele osób decyduje się urządzić ogród zimowy z kominkiem. Ciepło płomieni z pewnością podkreśli wyjątkowy charakter takiej przestrzeni. Warto też zadbać o nastrojowe oświetlenie ogrodowe, które wieczorem będzie eksponowało widok za oknem. Ogród zimowy z pełnym dachem powiększy kubaturę użytkową pomieszczenia.
Jadalnia w ogrodzie zimowym
Ogród zimowy w domu jednorodzinnym może być doskonałym miejscem na jadalnię. Rozmiar i kształt stołu powinien pasować do kubatury pomieszczenia – najlepiej ustawić go w centralnym punkcie wnętrza. W takiej jadalni możemy urządzać niezapomniane spotkania z rodziną i przyjaciółmi.
Ogród zimowy jako strefa relaksu
Ogrody zimowe, dzięki swojemu relaksującemu charakterowi doskonale sprawdzają się jako strefa wypoczynkowa. Zadaszenie i przeszklone ściany możemy wykorzystać jako ramy prywatnego SPA i wykonać w tym miejscu kryty basen lub wstawić jacuzzi. Taki taras z ogrzewaniem sprawi, że możemy poczuć namiastkę lata nawet w mroźny dzień. Ogród zimowy w domu od strony północnej możemy wykorzystać na pokój gier ze stołem bilardowym, mini salę kinową lub bawialnię dla dzieci. Północna ekspozycja sprawia, że wnętrze nie będzie nadmiernie nasłonecznione.
Gabinet w ogrodzie zimowym
To popularne rozwiązanie w ogrodach zimowych przy budynkach firm, ale coraz częściej stosowane w prywatnych domach. Świetnie sprawdzi się jako home office lub pracownia artystyczna. W miejscu z widokiem na otaczającą dom zieleń z pewnością podniesiemy naszą kreatywność. Biuro warto urządzić w zimowym ogrodzie położonym od strony wschodniej, lub zachodniej. Zapewniają optymalne warunki do pracy – od strony południowej będzie się szybko nagrzewał, natomiast od północy będzie nam ciemno w ciągu dnia.
Oranżeria przydomowa jako ogród pod dachem
Pierwotnie ogrzewane ogrody zimowe i oranżerie były zakładane głównie w celu hodowli egzotycznych roślin, takich jak np. drzewka cytrusowe i palmy. Obecnie również wiele osób decyduje się na to rozwiązanie – warunki szklarniowe zapewniają ciepłolubnym roślinom odpowiednie temperatury zarówno podczas okresu wegetacji, jak i zimowego spoczynku. Jeśli planujemy ogród pod dachem od południowej strony świata, przezroczyste przegrody powinny być wysoko odporne na uszkodzenia mechaniczne, mieć wysoki poziom chłonięcia promieni słonecznych i niski współczynnik przenikania ciepła. Profile użyte do wykonania konstrukcji cieplarni (np. aluminiowe), muszą być wyposażone we wkładki termoizolacyjne. Przeszklenia warto wyposażyć w rolety lub zewnętrzne żaluzje, regulujące dopływ promieni słonecznych. Dobrym pomysłem jest również założenie w ogrodzie zimowym klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Południowa oranżeria będzie wtedy pełniła rolę baterii słonecznej, ograniczającej zużycie tradycyjnej energii cieplnej. Regularnie musimy sprawdzać i konserwować instalację wentylacyjną.
Całoroczny ogród zimowy to również doskonałe miejsce do uprawy ziół i warzyw. Świeża bazylia, rozmaryn czy mięta to naturalne i aromatyczne przyprawy, które wzbogacą smak naszych ulubionych potraw. Zaletą jest też bliskie sąsiedztwo takiego ogrodu – jeśli urządzimy go przy jadalni lub kuchni, nie musimy wychodzić po zioła na zewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie wertykalnego ogródka ziołowego w cieplarni – pionowe słupki lub wysoki, otwarty regał z doniczkami pozwolą oszczędzić miejsce w pomieszczeniu i zapewnią roślinom optymalne nasłonecznienie.