Budowa altany ogrodowej

Budowa altany ogrodowej

Każdy posiadacz domu marzy o posiadaniu pięknego ogrodu. Popularnością cieszą się zatem różnego rodzaju drzewka i skalniaki. Jednym z praktycznych rozwiązań jako dopełnienie do pozostałych elementów architektury ogrodowej będzie budowa altany ogrodowej.
3:00 min
0
0

Co potrzebujemy wiedzieć do budowy altany ogrodowej


Altana ogrodowa jest połączeniem praktycznego rozwiązania oraz elementu dekoracyjnego w ogrodzie. Najlepiej zaplanować budowę altany ogrodowej jeszcze przed urządzeniem naszego ogrodu. Ułatwi to jej ulokowanie. Warto pamiętać, aby nie stawiać jej zbyt blisko przy granicy z sąsiadem. Przyjmuje się, aby odstęp wynosił minimum 3 metry od granicy. Zanim przejdziemy do jej stawiania, należy przyjrzeć się przepisom budowlanym. Budowa altany ogrodowej, a także innych wolnostojących, parterowych budynków, o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych nie wymaga już pozwolenia. Ponadto na działkach, gdzie ich łączna powierzchnia ma 500 m2, nie może powstać więcej niż dwie takie konstrukcje. Należy jednak pamiętać, aby zgłosić budowę i tym samym uniknąć samowolki budowlanej, która może nieść za sobą konsekwencje rozbiórki konstrukcji.  

Autor:
Redakcja
Data:
04.01.2023
Aktualizacja:
17.06.2024
Taras w brązowym wykończeniu Cerrad Cliff
Altana przy ścianie domu to proste rozwiązanie do domów z tarasem. Wystarczy odpowiednio przygotowane zadaszenie, aby zrobić altankę. Fot. Cerrad
Cerrad Cliff Dark Brown 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Cliff
Marka Cerrad
sprawdź
Taras z zadaszeniem - jakie rozwiązanie wybrać?
Odpowiednie zadaszenie tarasu pozwala nam spędzać czas na zewnątrz, bez względu na pogodę. Jakie zadaszenie tarasu wybrać, aby ochronić się przed nadmiernym...
pexels-erik-mclean-5895392-min.jpg
Altana na wzniesieniu. Fot. Erik Mclean / Pexels

Gotowy projekt altany ogrodowej

Rynek oferuje szeroką gamę gotowych wariantów altanek. Budowa altany ogrodowej będzie prosta, jeśli wykorzystamy do niej elementy prefabrykowane, które możemy samodzielnie zmontować w ogrodzie. Wśród dostępnych opcji znajdziemy takie pozycje jak  przypominające małe domki, pawilony ogrodowe lub ażurowe półotwarte, a nawet ozdobne poszczególne elementy ściany. Dostępne są takie zrobione na planie kwadratu czy sześciokąta. Konstrukcja altany drewnianej pozwala na stworzenie komfortowej przestrzeni wypoczynkowej. 


Jak zrobić altanę samodzielnie? Możemy skorzystać z planów altanek dostępnych w Internecie. Najpopularniejszy jest prosty projekt altany ogrodowej, którego zwieńczeniem będzie konstrukcja dachu dwuspadowego altany, ale w większych ogrodach spotkamy również bardziej skomplikowane konstrukcje, w których dach altany ogrodowej będzie na bazie sześciokąta z dachem kopertowym


Rozmiar naszej altanki ogrodowej powinniśmy dobrać między innymi do wielkości ogrodu. Zbyt duża zdominuje naszą przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu. Zbyt mała z kolei, mimo tego, iż posiada piękne ozdobne kratownice, nie będzie spełniać swoich podstawowych zdań.

Nowoczesny taras w apartamencie
Nowoczesny taras w betonowym wykończeniu. Fot. Cerrad
Stratic
Marka Cerrad
sprawdź
Budowa altany ogrodowej
sprawdź
Cerrad Stratic Light Grey 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Przeszklona altana w ogrodzie
Altana w ogrodzie z przeszkleniami. Fot. Cerrad
Budowa altany ogrodowej
sprawdź
Cerrad Piatto Gris 10194
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Piatto
Marka Cerrad
sprawdź

Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Dla tych, którzy chcą, samodzielnie zbudować altanę ogrodową radzimy, aby przed przejściem do praktyki uprzednio przygotować projekt altany ogrodowej. Pierwszym krokiem będzie wyznaczenie powierzchni przeznaczonej pod jej budowę. Ważne jest również uprzednie przygotowanie niezbędnych elementów takich jak metalowe kotwy, beton, drewniane słupy, gwoździe i wkręty do drewna, belki do usztywnienia konstrukcji czy preparaty impregnujące. 

Drewniana altana z podłużnymi ławkami i stołem
Altana w ogrodzie. Fot. James Ampong Quilario / Pexels

Należy zaplanować, co chcemy mieć w naszej altance. Nie umieszczenie tych elementów w planie może sprawić, iż nasza altana ogrodowa nie będzie w pełni funkcjonalna. Standardowy komplet, składający się ze stołu, ław i krzeseł zajmuje około 350 × 250 cm. Ponadto nie można zapomnieć o miejscu na komunikację wewnątrz altanki czy na narzędzia ogrodowe. Budowa altany ogrodowej jest również wyzwaniem, jeśli chodzi o wybór czy postawimy na drewnianą konstrukcję altany, czy ceglano — betonowej. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji, jaka podłoga altany ogrodowej jest dla nas najbardziej odpowiednia. Zamiast wylania betonowych fundamentów możemy postawić na drewniane ułożenie podłogi, które dodatkowo wzmocni konstrukcję i izoluje meble, które w niej ustawimy, od podłoża. Bądź postawić na sprawdzone rozwiązanie, jakim są wspomniane betonowe stopy fundamentowe, czy kostka betonowa, które z kolei znacząco zmniejszą koszty.

Nowoczesny taras w graficie
Nowoczesne wykończenie tarasu z płytkami w graficie. Fot. Cerrad
Testo
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Testo Grafit 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x119,7 cm
sprawdź

Kolejnym aspektem, nad którym należy pochylić się na początku budowy altany ogrodowej, jest zadaszenie. Dach płaski czy dwuspadowy, będą najprostszą opcją dla pokrycia dachowego. Natomiast wariant podstawy altany ogrodowej zbudowanej na planie sześciokąta, będzie bardziej efektowny wizualnie. Do minusów takiego rozwiązania należy mniejsza efektywność wykorzystania powierzchni zabudowy.  W tym kroku należy wybrać, czym go pokryjemy. Do najpopularniejszych rozwiązań przy kryciu dachów altan należą drewna czy dachówki ceramiczne, czy wykańczanie gontem bitumicznym. Odradza się montowanie na altanie ogrodowej blachodachówki, gdyż jest stosunkowo głośna nawet przy niewielkim deszczu.

Altana w dużym ogrodzie
Altana w wiejskiej scenerii. Fot. Sandra Jasionowska/Unsplash

Budowa altanki

Altanki ogrodowe można wykonać na trzy sposoby. Pierwszym i najprostszym rozwiązaniem jest posadowienie naszej altany ogrodowej na bloczkach fundamentowych i zaprawie cementowej. Zakładając jednocześnie, że od razu dokonujemy poziomowania wszystkich i ułożymy je w kluczowych miejscach spoczynku wykonania podstawy altany, a także takich elementów jak drewniane słupy konstrukcyjne. Należy pamiętać również, aby pod bloczkami gdzie wykonano betonowe stopy fundamentowe wymienić podłoże na żwirowe.

Altana w drewnie w ciepłych kolorach
Drewniana altana z jasnymi meblami. Fot. Cerrad
Ragaya
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Ragaya Beige 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Budowa altany ogrodowej
sprawdź

Drugą metodą jest usadowienie konstrukcji altany na punktowych stopach fundamentowych. Słupki powinny być osadzone w ziemi na głębokość 70-80 cm i zamurowane przy użyciu zaprawy cementowej.  Należy mieć na uwadze również, że stopy te powinny być większe w stosunku do powierzchni stopy słupka konstrukcyjnego naszej altany. Do nich mocuje się metalowe kotwy.  Drewniane elementy altany ogrodowej powinny zostać osadzone w taki sposób, aby nie stykały się z ziemią i z betonem

Aranżacja nowoczesnego tarasu z widokiem na ogród
Nowoczesne projekty altany ogrodowej możemy dopełnić betonowymi płytami tarasowymi. Fot. Paradyż
Paradyż Terrace Grafit Płyta Tarasowa 2.0
Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Terrace Płyty Tarasowe 2.0
Marka Paradyż
sprawdź

Trzecim sposobem jest wylewka betonowych fundamentów. Zalecana jest ona głównie do krytych dachówką ceramiczną i dużych altanek. Jest to najbardziej wymagająca z metod. Do jej zastosowania należy posiadać również pewien poziom specjalistycznej wiedzy na temat wylewek, zbrojenia czy wykopu. Nie można zapomnieć o ściankach fundamentowych i zrobienie odpowiedniej podłogi, która zapewni odpowiednią hydroizolację.  

Tradycyjny taras z kominkiem w klinkierach Cerrad Nevada
Taras z florystycznym akcentem w sąsiedztwie ceglanej ściany. Fot. Cerrad
Cerrad Nevada
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Dach i ściany altany ogrodowej

Kolejnym krokiem jest zamontowanie drewnianych słupów. Pomogą nam w tym stalowe kotwy. Nóżki przytwierdza się do betonu, a słupki umiesza się w kotwach i przykręca śrubami. Z reguły szkielety altany ogrodowej są wykonane z czterech słupków narożnych oraz bocznych pomocniczych — w zależności od rozmiarów altany. Następnie czas na przejście do szkieletu dachu, czyli montaż więźby dachowej i krokwie dachowe. Można również wzmocnić więźbę jętkami.  Gdy mamy już gotowe słupy nośne i więźbę kolej na zabudowanie ścian altany ogrodowej. Tak przygotowany szkielet altany zabudowuje się ściankami w zależności od naszego upodobania. Mogą to być gotowe panele, drewno sosnowe, ozdobne kratownice czy wykończenie przy pomocy specjalnie wyprofilowanych desek. 

Nowoczesny taras w drewnie i jasną, betonową podłogą
Drewniane zadaszenie na jasnym tarasie. Fot. Cerrad
Macro
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Macro Bianco
Płytka ścienno-podłogowa, 60x60 cm
sprawdź
Altana z ażurowymi ścianami w ogrodzie
Patio ogrodowe w rogu ogrodu - nowoczesna, ażurowa altana stanowi doskonałe miejsce wypoczynku w ogrodzie. Projekt: Studio Projektowe Agnieszka Strzelecka
Drzewa ozdobne do ogrodu
sprawdź

Zabezpieczenie altany ogrodowej

Istotna jest nie tylko sama budowa altanki, ale i również jej odpowiednie zabezpieczenie. Wszystkie altany drewniane są narażone na działanie ciężkich warunków atmosferycznych oraz wilgoci.  Powinna być ona zatem odpowiednio zaimpregnowana. Dzięki temu nadamy jej odpowiedni kolor oraz zabezpieczymy ją przed zniszczeniem i będzie mogła ona cieszyć nasze oko przez długie lata. Drewniana altana powinna być odpowiednio przygotowana przed użyciem specjalistycznych środków, których powinno się używać według zaleceń producenta.

Drewniana altana ze ściankami z białej tkaniny.
Z czego zrobić ściany altany? Dobrze sprawdzą się zasłony z wodoodpornych tkanin outdoorowych, dostępnych w marketach ogrodniczych lub z materiałami krawieckimi. Fot. Randy Fath/Unsplash

Polecane artykuły:

Gresy tarasowe w przestrzeni przydomowej
Taras, ogród i podjazd przed domem są obszarami, które poza funkcjami dekoracyjnymi powinny być wytrzymałe i praktyczne....
Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Wiosna to czas zmian i nowości. Dlaczego więc nie odświeżyć strefy przydomowej? Dobrze zaaranżowany ogród z pewnością uprzyjemni...
Jak osłonić taras przed wiatrem i deszczem?
Posiadacze tarasów i balkonów z pewnością lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Długie, ciepłe wieczory sprzyjają spotkaniom towarzyskim, dlatego chętnie...