Taras z zadaszeniem - jakie rozwiązanie wybrać?

Taras z zadaszeniem - jakie rozwiązanie wybrać?

Odpowiednie zadaszenie tarasu pozwala nam spędzać czas na zewnątrz, bez względu na pogodę. Jakie zadaszenie tarasu wybrać, aby ochronić się przed nadmiernym słońcem, deszczem lub wiatrem? Przyglądamy się możliwym rozwiązaniom.
3:00 min
0
0

Jaki materiał wybrać na zadaszenie tarasu? Poliwęglan, blachę, czy drewno? Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, dlatego zastanówmy się, jakiego efektu oczekujemy: pełnego, czy przepuszczającego światło pokrycia. Montaż zadaszeń nad tarasem powinien być wykonany z najwyższą starannością – uszkodzenia elewacji spowodowane nieprawidłowym mocowaniem mogą powodować zacieki, a nawet uszkodzenie elewacji i pękanie ścian. Każdy daszek powinien posiadać spadek, a najlepiej również i rynnę, która umożliwi bezpieczne odprowadzenie wody znad powierzchni tarasu. Położenie podpór musi być doskonale przemyślane – nieodpowiednio rozmieszczone nie tylko będą niewygodne w użytkowaniu, ale przede wszystkim – niebezpieczne. W niepodpartym miejscu dach może ulec zniszczeniu pod wpływem ciężkich opadów lub warstwy śniegu. Wybierając materiał na zadaszenie tarasu, pamiętajmy, że powinno pasować do bryły i kolorystyki budynku.

Autor:
Redakcja
Data:
05.03.2021
Klasyczny taras wykończony drewnem i cegiełką
Taras z pokryciem wychodzący z bryły budynku najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu - będzie najłatwiejszy do wykonania. Fot. Cerrad
Cerrad Cerros grafit
Cerrad Cerros grafit
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
Cerros
Cerros
Marka Cerrad
sprawdź
Ceglane motywy
#Ceglane motywy
sprawdź

Pokrycia poliwęglanowe na taras, na konstrukcji drewnianej lub metalowej to jedne z najpopularniejszych sposobów zadaszenia tarasu. Kolor i stopień przezierności poliwęglanu reguluje dostęp światła na powierzchnię tarasu. Tworzywo poliwęglanowe jest ciężkie i trudne w samodzielnej obróbce – niełatwo uzyskać estetyczne linie cięcia domowymi metodami. Płyty docięte na potrzebny wymiar najlepiej zamówić u sprawdzonego producenta. Alternatywą są też krótkie daszki poliwęglanowe - lekka konstrukcja montowana na elewacji sprawdzi się przy krótszych tarasach. Nie będzie wymagała dodatkowych podpórek, ale często nie zapewni ochrony całej powierzchni tarasu.


Pokrycia blaszane powinny pasować do odcienia dachu domu. Warto wybrać ten sam materiał, w tym samym kolorze. Zaletą tego rozwiązania jest szeroka dostępność materiałów, trwałość i estetyka powierzchni. Blaszany daszek na drewnianych podporach bardziej pasuje do brył klasycznych. Blacha mocno nagrzewa się w upalny dzień, dlatego w niektórych godzinach pod daszkiem może być bardzo gorąco.


Drewniane zadaszenia nad tarasem prezentują się sielsko i rustykalnie – deski przed położeniem warto wykończyć impregnatem, poprawiającym właściwości użytkowe i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Daszek drewniany na tarasie musimy również regularnie konserwować, zgodnie z zaleceniami producentów środków do drewna.

Nowoczesny taras z jasną płytką z wzorem drewna
Jak stworzyć elegancki taras? Dopasuj odcień posadzki, elewacji i konstrukcji zadaszenia, tworząc spójny i estetyczny efekt. Fot. Cerrad
Cerrad Tauro Bianco 2.0
Cerrad Tauro Bianco 2.0
Płytka tarasowa, 39,7x119,7 cm
sprawdź
Tauro
Tauro
Marka Cerrad
sprawdź
Taras w szarościach i beżach Ceramika Gres Vinatge
Lekka tkanina umieszczona na drewnianej konstrukcji osłoni nasz taras przed nadmiernym nasłonecznieniem. Fot. Ceramika Gres
Vintage
Vintage
Marka Ceramika Gres
sprawdź
Ceramika Gres Vintage VTG 13 L-LDN-VTG 13
Ceramika Gres Vintage VTG 13 L-LDN-VTG 13
Płytka uniwersalna, natura, 40x40 cm
sprawdź
Ceramika Gres Vintage VTG 13
Ceramika Gres Vintage VTG 13
Płytka uniwersalna, natura, 40x40 cm
sprawdź

A może pergola na tarasie?

Pergole jako zadaszenia tarasowe łączą ciekawą estetykę i praktyczną funkcję. To rozwiązania wymagające stworzenia trwałych konstrukcji zewnętrznych – najczęściej drewnianej lub z lekkiego metalu (np. aluminium), mocowanej do podłoża i elewacji budynku. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy materiał musi zostać odpowiednio zaimpregnowany i przygotowany do kontaktu z warunkami zewnętrznymi. Pergole drewniane, ze względu na charakterystyczny, naturalny charakter ma wielu zwolenników. Pasują do budynków w różnym stylu, a dzięki impregnatom i olejom uzyskamy drewno w wielu odcieniach. Konstrukcje metalowe lepiej wpasują się w nowoczesne, geometryczne bryły.


Dla uzyskania bardziej plażowego efektu rodem z nadmorskiego kurortu, na pergoli możemy wykorzystać płótno żaglowe, lub pokrycia z tkaniny outdoorowej, tworząc zdejmowane pokrycie.


Nowoczesny taras w drewnie
Taras z płótnem z pewnością wprowadzi relaksujący, wakacyjny klimat do naszego ogrodu. Fot. Synage
Azario Bataro Sabbia
Azario Bataro Sabbia
Płytka podłogowa, 19,3x120,2 cm
sprawdź
Bazalto
Bazalto
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Bazalto Grafit A Elewacja
Paradyż Bazalto Grafit A Elewacja
Płytka elewacyjna, 8,1x30 cm
sprawdź
Bataro
Bataro
Marka Azario
sprawdź

Lekkie i mobilne zadaszenia tarasowe

Parasol na tarasie - najprostszym rozwiązaniem są oczywiście parasole ogrodowe. Są praktyczne, a jeśli wybierzemy lekki model mobilny, możemy go przestawiać zgodnie z zapotrzebowaniem. Mają jednak ograniczony zasięg i cień może nie obejmować całej części wypoczynkowej na tarasie. Większe modele będzie nam taż trudniej przestawić. Parasole zapewnią ochronę przed ciepłym, letnim deszczem, jednak często nie są w stanie sprostać porywistym wiatrom. Nie zawsze możemy je zostawić na zewnątrz podczas zimnych miesięcy zimowych – potrzebujemy miejsca do przechowywania parasola w domu lub składziku.


Markizy na taras  - innym mobilnym rozwiązaniem jest składana markiza. To rozwiązania często wykonywane na wymiar do konkretnego tarasu. Materiał zapewnia przyjemny cień i tworzy przyjemny, nieco kafejkowy klimat w przydomowym ogrodzie. Podobnie jak parasol, jest lekka i nie zawsze może poradzić sobie z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Przed intensywnymi opadami lepiej markizę złożyć. Nowoczesne tkaniny outdoorowe są odporne na rozwój pleśni i grzybów, jednak nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji takiego zadaszenia.


Przeszklona altana w ogrodzie
Jadalnia na przeszklonym tarasie. Białe elementy konstrukcyjne dodają całej bryle lekkości. Fot. Cerrad
Cerrad Piatto gris 10194
Cerrad Piatto gris 10194
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Piatto
Piatto
Marka Cerrad
sprawdź

Podobne artykuły

Płytki drewnopodobne na elewacji
Odpowiednio zaprojektowana i wykonana elewacja naszego domu podkreśla jego styl, staje się wizytówką. Uniwersalność płytek...
czytaj więcej
Wybieramy płytki tarasowe
Budując lub remontując dom myślimy kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno wnętrza...
czytaj więcej