Taras z zadaszeniem - jakie rozwiązanie wybrać?
Pokrycia poliwęglanowe na taras
Daszki z poliwęglanu na konstrukcji drewnianej lub metalowej to jedne z najpopularniejszych sposobów zadaszenia tarasu. Kolor i stopień przezierności poliwęglanu reguluje dostęp światła na powierzchnię tarasu. Tworzywo poliwęglanowe jest ciężkie i trudne w samodzielnej obróbce – niełatwo uzyskać estetyczne linie cięcia domowymi metodami. Płyty docięte na potrzebny wymiar najlepiej zamówić u sprawdzonego producenta. Alternatywą są też krótkie daszki poliwęglanowe - lekka konstrukcja montowana na elewacji sprawdzi się przy krótszych tarasach. Nie będzie wymagała dodatkowych podpórek, ale często nie zapewni ochrony na całej powierzchni tarasu.
Pokrycia blaszane na taras
Daszki blaszane powinny pasować do odcienia dachu domu. Warto więc wybrać ten sam rodzaj blachy, w jednakowym kolorze. Zaletą tego rozwiązania jest szeroka dostępność materiału, trwałość i estetyka powierzchni. Blaszany daszek na drewnianych podporach bardziej pasuje do brył klasycznych. Pamiętajmy, że blacha mocno nagrzewa się w upalny dzień, dlatego w niektórych godzinach pod daszkiem może być bardzo gorąco.
Drewniany daszek na taras
Drewniane zadaszenia nad tarasem prezentują się sielsko i rustykalnie. Deski na dach przed położeniem warto zabezpieczyć impregnatem, poprawiającym właściwości użytkowe i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Daszek drewniany na tarasie musimy również regularnie konserwować, zgodnie z zaleceniami producentów środków do drewna. Zadaszenia z drewna pasują zarówno do klasycznych, jak i minimalistycznych, nowoczesnych domów.
Pergola na taras
Pergole ogrodowe pierwotnie były stosowane jako lekkie konstrukcje do podpierania pnących roślin. Obecnie są bardzo ważną częścią przydomowej architektury. Pergole jako zadaszenia tarasowe łączą ciekawą estetykę i praktyczną funkcję. Dają cień w upalne dni, integruje przestrzeń zewnętrzną tarasu z budynkiem i sąsiadującymi pomieszczeniami. Lekka pergola na taras wizualnie uatrakcyjni bryłę naszego tarasu. Dodatkowo, na pergoli możemy zawiesić oświetlenie tarasowe.
Pergola na taras musi mieć trwałą konstrukcję – najczęściej wykonaną z drewna lub lekkiego metalu (np. aluminium), wysoko odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Konstrukcje mocujemy do podłoża: posadzki i/lub elewacji budynku.
Pergola drewniana na taras - z jakiego drewna?
Drewno ma wielu zwolenników: pasuje do budynków w różnym stylu, a dzięki preparatom uzyskamy je w wielu atrakcyjnych odcieniach. Drewniana pergola na taras musi dobrze znosić napór wiatru i deszcz, a także obciążenie spowodowane zalegającym śniegiem lub lodem. Najczęściej stosowane drewno na pergole pochodzi z konstrukcyjnego drewna świerkowego BSH, KVC i litego drewna klasyfikowanego jako C24 (wg. norm PN-EN-15497, norma zharmonizowana PN-EN 14080:2013-07), suszonego do wilgotności 15-18%.
Parasol na tarasie
Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście parasole ogrodowe. Są praktyczne, a jeśli wybierzemy lekki model mobilny, możemy go przestawiać zgodnie z zapotrzebowaniem. Mają jednak ograniczony zasięg i cień może nie obejmować całej części wypoczynkowej na tarasie. Parasole zapewnią ochronę przed ciepłym, letnim deszczem, jednak często nie są w stanie sprostać porywistym wiatrom.
Przed zakupem parasola przeciwsłonecznego na taras zwróćmy uwagę na jego kształt i rozmiar czaszy. Ważny też jest rozmiar podstawy: czy ma dociążenie i jest odpowiednio stabilna. Pamiętajmy o odpowiednim przechowywaniu. Podczas zimnych miesięcy zimowych potrzebujemy miejsca do trzymania złożonego parasola w domu lub składziku.
Markizy na taras
Innym mobilnym rozwiązaniem jest składana markiza na taras. Markizy ogrodowe często wykonywane na wymiar, dostosowane do konkretnego tarasu. Materiał zapewnia przyjemny cień i tworzy przyjemny, nieco kafejkowy klimat w przydomowym ogrodzie. Podobnie jak parasol, jest lekka i nie zawsze może poradzić sobie z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Przed intensywnymi opadami lepiej markizę złożyć. Nowoczesne tkaniny outdoorowe są odporne na rozwój pleśni i grzybów, jednak nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji takiego zadaszenia.
Kiedy wykonać montaż zadaszenia?
Montaż zadaszenia nad tarasem dobrze jest wykonać jeszcze w trakcie lub zaraz po dobudowaniu tarasu do budynku. Późniejsze zmiany i dostosowanie konstrukcji pod dodatkowe obciążenie jest oczywiście możliwe, ale może okazać się trudniejsze, niż pierwotnie zakładaliśmy. Przebudowy i zmiany dotyczące małej architektury na tarasie warto skonsultować z konstruktorem — specjalista pomoże nam wybrać najlepsze, możliwe do realizacji rozwiązanie zadaszenia na taras.