Taras z zadaszeniem - jakie rozwiązanie wybrać?

Taras z zadaszeniem - jakie rozwiązanie wybrać?

Odpowiednie zadaszenie tarasu pozwala nam spędzać czas na zewnątrz, bez względu na pogodę. Jakie zadaszenie tarasu wybrać, aby ochronić się przed nadmiernym słońcem, deszczem lub wiatrem? Przyglądamy się możliwym rozwiązaniom.
3:00 min
0
0

Poliwęglan, blacha, czy drewno?


Jaki materiał wybrać na zadaszenie tarasu? Każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, dlatego zastanówmy się, jakiego efektu oczekujemy: pełnego, czy przepuszczającego światło pokrycia. Montaż zadaszeń nad tarasem powinien być wykonany z najwyższą starannością – uszkodzenia elewacji spowodowane nieprawidłowym mocowaniem mogą powodować zacieki, a nawet uszkodzenie elewacji i pękanie ścian. Każdy daszek powinien posiadać spadek, a najlepiej również i rynnę, która umożliwi bezpieczne odprowadzenie wody znad powierzchni tarasu. Położenie podpór musi być doskonale przemyślane – nieodpowiednio rozmieszczone nie tylko będą niewygodne w użytkowaniu, ale przede wszystkim – niebezpieczne. W niepodpartym miejscu dach może ulec zniszczeniu pod wpływem ciężkich opadów lub warstwy śniegu. Wybierając materiał na zadaszenie tarasu, pamiętajmy, że powinno pasować do bryły i kolorystyki budynku.

Autor:
Redakcja
Data:
05.03.2021
Aktualizacja:
04.02.2022
Klasyczny taras wykończony drewnem i cegiełką
Taras z pokryciem wychodzący z bryły budynku najlepiej zaplanować na etapie projektowania domu - będzie najłatwiejszy do wykonania. Fot. Cerrad
Cerrad Cerros Grafit
Płytka elewacyjna, 7,4x30 cm
sprawdź
Cerros
Marka Cerrad
sprawdź
#Ceglane motywy
sprawdź

Pokrycia poliwęglanowe na taras

Daszki z poliwęglanu na konstrukcji drewnianej lub metalowej to jedne z najpopularniejszych sposobów zadaszenia tarasu. Kolor i stopień przezierności poliwęglanu reguluje dostęp światła na powierzchnię tarasu. Tworzywo poliwęglanowe jest ciężkie i trudne w samodzielnej obróbce – niełatwo uzyskać estetyczne linie cięcia domowymi metodami. Płyty docięte na potrzebny wymiar najlepiej zamówić u sprawdzonego producenta. Alternatywą są też krótkie daszki poliwęglanowe - lekka konstrukcja montowana na elewacji sprawdzi się przy krótszych tarasach. Nie będzie wymagała dodatkowych podpórek, ale często nie zapewni ochrony na całej powierzchni tarasu.

Budowa altany ogrodowej
Każdy posiadacz domu marzy o posiadaniu pięknego ogrodu. Popularnością cieszą się zatem różnego rodzaju drzewka i skalniaki...

Pokrycia blaszane na taras

Daszki blaszane powinny pasować do odcienia dachu domu. Warto więc wybrać ten sam rodzaj blachy, w jednakowym kolorze. Zaletą tego rozwiązania jest szeroka dostępność materiału, trwałość i estetyka powierzchni. Blaszany daszek na drewnianych podporach bardziej pasuje do brył klasycznych. Pamiętajmy, że blacha mocno nagrzewa się w upalny dzień, dlatego w niektórych godzinach pod daszkiem może być bardzo gorąco.

Drewniany daszek na taras

Drewniane zadaszenia nad tarasem prezentują się sielsko i rustykalnie. Deski na dach przed położeniem warto zabezpieczyć impregnatem, poprawiającym właściwości użytkowe i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Daszek drewniany na tarasie musimy również regularnie konserwować, zgodnie z zaleceniami producentów środków do drewna. Zadaszenia z drewna pasują zarówno do klasycznych, jak i minimalistycznych, nowoczesnych domów.

Nowoczesny taras w graficie
Jak stworzyć elegancki taras? Dopasuj odcień posadzki, elewacji i konstrukcji zadaszenia, tworząc spójny i estetyczny efekt. Fot. Cerrad
Testo
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Testo Grafit 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x119,7 cm
sprawdź
Altana w drewnie w ciepłych kolorach
Strefa wypoczynkowa w altanie. Drewniana powierzchnia kafli gresowych Cerrad Ragaya Beige 2.0 na posadzce pięknie komponuje się z jasną, ażurową konstrukcją i białymi meblami ogrodowymi.
Ragaya
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Ragaya Beige 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Budowa altany ogrodowej
sprawdź

Pergola na taras

Pergole ogrodowe pierwotnie były stosowane jako lekkie konstrukcje do podpierania pnących roślin. Obecnie są bardzo ważną częścią przydomowej architektury. Pergole jako zadaszenia tarasowe łączą ciekawą estetykę i praktyczną funkcję. Dają cień w upalne dni, integruje przestrzeń zewnętrzną tarasu z budynkiem i sąsiadującymi pomieszczeniami. Lekka pergola na taras wizualnie uatrakcyjni bryłę naszego tarasu. Dodatkowo, na pergoli możemy zawiesić oświetlenie tarasowe.


Pergola na taras musi mieć trwałą konstrukcję – najczęściej wykonaną z drewna lub lekkiego metalu (np. aluminium), wysoko odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Konstrukcje mocujemy do podłoża: posadzki i/lub elewacji budynku.

Nowoczesny taras w drewnie i jasną, betonową podłogą
Drewniana pergola na taras z jasną, przewiewną tkaniną. Fot. Cerrad
Macro
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Macro Bianco
Płytka ścienno-podłogowa, 60x60 cm
sprawdź


Pergola drewniana na taras - z jakiego drewna?


Drewno ma wielu zwolenników: pasuje do budynków w różnym stylu, a dzięki preparatom uzyskamy je w wielu atrakcyjnych odcieniach. Drewniana pergola na taras musi dobrze znosić napór wiatru i deszcz, a także obciążenie spowodowane zalegającym śniegiem lub lodem. Najczęściej stosowane drewno na pergole pochodzi z konstrukcyjnego drewna świerkowego BSH, KVC i litego drewna klasyfikowanego jako C24  (wg. norm PN-EN-15497, norma zharmonizowana PN-EN 14080:2013-07), suszonego do wilgotności 15-18%.

Taras w szarościach i beżach Ceramika Gres Vinatge
Lekka tkanina umieszczona na drewnianej konstrukcji osłoni nasz taras przed nadmiernym nasłonecznieniem. Fot. Ceramika Gres
Vintage
Marka Ceramika Gres
sprawdź
Ceramika Gres Vintage VTG 13 L-LDN-VTG 13
Płytka uniwersalna, natura, 40x40 cm
sprawdź
Ceramika Gres Vintage VTG 13
Płytka uniwersalna, natura, 40x40 cm
sprawdź
Nowoczesny taras w drewnie
Dla uzyskania bardziej plażowego efektu rodem z nadmorskiego kurortu, na pergoli możemy wykorzystać płótno żaglowe, lub pokrycie z tkaniny outdoorowej. Taras z płótnem z pewnością wprowadzi relaksujący, wakacyjny klimat do naszego ogrodu. Fot. Synage
Azario Bataro Sabbia
Płytka podłogowa mat, 19,3x120,2 cm
sprawdź
Bazalto
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Bazalto Grafit A Elewacja
Płytka elewacyjna (gr. 11 mm), 8,1x30 cm
sprawdź
Bataro
Marka Azario
sprawdź

Parasol na tarasie

Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście parasole ogrodowe. Są praktyczne, a jeśli wybierzemy lekki model mobilny, możemy go przestawiać zgodnie z zapotrzebowaniem. Mają jednak ograniczony zasięg i cień może nie obejmować całej części wypoczynkowej na tarasie.  Parasole zapewnią ochronę przed ciepłym, letnim deszczem, jednak często nie są w stanie sprostać porywistym wiatrom. 


Przed zakupem parasola przeciwsłonecznego na taras zwróćmy uwagę na jego kształt i rozmiar czaszy. Ważny też jest rozmiar podstawy: czy ma dociążenie i jest odpowiednio stabilna. Pamiętajmy o odpowiednim przechowywaniu. Podczas zimnych miesięcy zimowych potrzebujemy miejsca do trzymania złożonego parasola w domu lub składziku.

Aranżacja nowoczesnego tarasu w szarych betonowych płytkach
Parasol ogrodowy to jedno z najprostszych zadaszeń na taras - świetnie sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych przestrzeniach. Fot. Cerrad
Belgica
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Belgica Blue 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Cerrad Belgica Black 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Płyty chodnikowe w ogrodzie
sprawdź

Markizy na taras

Innym mobilnym rozwiązaniem jest składana markiza na taras. Markizy ogrodowe często wykonywane na wymiar, dostosowane do konkretnego tarasu. Materiał zapewnia przyjemny cień i tworzy przyjemny, nieco kafejkowy klimat w przydomowym ogrodzie. Podobnie jak parasol, jest lekka i nie zawsze może poradzić sobie z trudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Przed intensywnymi opadami lepiej markizę złożyć. Nowoczesne tkaniny outdoorowe są odporne na rozwój pleśni i grzybów, jednak nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji takiego zadaszenia.

Kiedy wykonać montaż zadaszenia?

Montaż zadaszenia nad tarasem dobrze jest wykonać jeszcze w trakcie lub zaraz po dobudowaniu tarasu do budynku. Późniejsze zmiany i dostosowanie konstrukcji pod dodatkowe obciążenie jest oczywiście możliwe, ale może okazać się trudniejsze, niż pierwotnie zakładaliśmy. Przebudowy i zmiany dotyczące małej architektury na tarasie warto skonsultować z konstruktorem — specjalista pomoże nam wybrać najlepsze, możliwe do realizacji rozwiązanie zadaszenia na taras.

Przeszklona altana w ogrodzie
Jadalnia na przeszklonym tarasie. Białe elementy konstrukcyjne dodają całej bryle lekkości. Fot. Cerrad
Budowa altany ogrodowej
sprawdź
Cerrad Piatto Gris 10194
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Piatto
Marka Cerrad
sprawdź

Podobne artykuły

Gresy tarasowe w przestrzeni przydomowej
Taras, ogród i podjazd przed domem są obszarami, które poza funkcjami dekoracyjnymi powinny być wytrzymałe i praktyczne....
Wybieramy płytki tarasowe
Budując lub remontując dom, powinniśmy myśleć kompleksowo. Wykończenie i detale mają wpływ na ogólny odbiór przestrzeni zarówno...