Apartament japandi w zacisznym zakątku stolicy

Apartament japandi w zacisznym zakątku stolicy

Siekierki to zielona enklawa Warszawy. Intensywnie rozwijająca się okolica przyciągnęła tu parę młodych Inwestorów, którzy marzyli o własnym M. Projekt wnętrz przygotowała Magdalena Kanik z lys studio. 80 m2 powierzchni wypełnił spokój w stylu japandi, łączącym japoński minimalizm i przytulność charakterystyczną dla skandynawskich wnętrz. Jest utrzymany w ciepłych beżach, otulony lekkimi, lnianymi zasłonami i wzorem dębowego drewna. Lekką bazę przełamują czarne akcent, a całość jest harmonijna i kojąca.
1:00 min
0
0

Siekierki: nowoczesna, zielona enklawa w stolicy


Siekierki położone w lewobrzeżnej części Warszawy przez lata były kojarzone głównie z przemysłem. Dotychczas położone na inwestycyjnych peryferiach, teraz odradzają się na nowo. Wśród zieleni wyrastają tu nowoczesne osiedla, a mieszkańcy mogą korzystać zarówno z rozwiniętej infrastruktury, jak i bliskości natury. W sąsiedztwie bulwarów wiślanych znajduje się mieszkanie, które może śmiało ilustrować hasła „harmonia” i „minimalizm.” Autorką projektu wnętrz jest architektka Magdalena Kanik z lys studio.

Korytarz japandi z mikrocementem, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

Projektowanie wnętrz, w których klient spędzi kolejne lata życia to ciekawy, ale wymagający proces. Architekci muszą wykazać się nie tylko kreatywnością, ale też umiejętnie rozpoznać i zrozumieć potrzeby inwestora. Filozofią projektową Magdaleny Kanik jest minimalizm i funkcjonalność oraz dopracowanie każdego z detali. Efektem jest realizacja projektu mieszkania o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Wnętrza realizują codzienne potrzeby, także te wyciszenia i odpoczynku.

Jasna strefa dzienna w stylu japandi, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

Otwarta przestrzeń i geometryczny porządek

Centralny punkt aranżacji stanowi przestronna strefa dzienna. Kuchnia i salon pierwotnie były rozdzielone ścianą, teraz otwierają się na siebie. Decyzja o wyburzeniu ściany pozwoliła wydobyć potencjał naturalnego oświetlenia, które wpada do mieszkania przez duże okna. Strefy w otwartej przestrzeni - wypoczynkową, kuchenną i jadalnianą, wskazują geometryczne podziały.


Strefa dzienna w stylu japandi z jadalnią i kuchnią, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

  W aranżacji możemy dostrzec naturalne materiały, zaczerpnięte ze stylu japandi, czyli połączenia estetyk skandynawskich i japońskich. Charakterystyczny, dalekowschodni minimalizm, ociepla skandynawska przytulność. Na posadzce strefy dziennej wykorzystano dębowe drewno, z kolei w części kuchennej i łazience architektka postawiła na mikrocement w ciepłym, piaskowym odcieniu. Materiał ma charakterystyczne, delikatne przetarcia, które podkreśla oświetlenie kierunkowe.

Jasna kuchnia japandi z jadalnią, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

Znaczące detale

Cechą wyróżniającą minimalizm jest brak ozdobników. W przypadku projektu tego mieszkania, każdy z detali został starannie przemyślany. Kształt zabudowy meblowej, położenie i formy oświetlenia a także wykorzystane w realizacji materiały tworzą tu spójną i szlachetną całość. Lniane zasłony miękko rozpraszają naturalne światło. Blaty w kuchni i łazience to włoski konglomerat Vittoria White o pięknej powierzchni. Materiał jest trwały i wysoko odporny na codzienne użytkowanie.  

Detale aranżacji kuchni z białą wyspą, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook
Kuchnia w literę U w stylu japandi, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

W aranżacji mieszkania wykorzystano osprzęt elektryczny Gira z serii E2. Czarny kolor pasuje do innych dodatków i podkreśla nowoczesny charakter przestrzeni. Czarne klamki, włączniki i uchwyty meblowe tworzą kontrast z jasną paletą kolorystyczną i ciemnym drewnem. Warto zwrócić uwagę na oprawy oświetleniowe Aqform, które budują tu ambientową atmosferę. Miękko i nienachalnie rozpraszają światło.

Widok na kuchnię japandi z drewnem i białą wyspą, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook
Kuchnia japandi w dębowym fornirze, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

Z myślą o wszystkich

Magdalena Kanik zadbała o wszystkich mieszkańców nowych wnętrz. Inwestorzy mają ukochanego kota, dlatego w łazience architektka zaplanowała niewielki otwór w ścianie, prowadzący do ukrytej kuwety, natomiast pod kuchennym blatem ma komfortową wnękę na miseczki z jedzeniem. Zwierzak może swobodnie poruszać się po domu i korzystać z kryjówek. Takie detale są doskonałym połączeniem estetyki i funkcji.

Przedpokój z przejściami dla kota, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

Harmonia kolorów i materiałów


Neutralna paleta kolorystyczna oparta jest na odcieniach beżu, bielonego drewna i dębu. Duże, matowe powierzchnie i łagodne faktury ocieplają przestrzeń. Dodatkowe otulenie wnoszą lekkie zasłony i tekstylia z naturalnych materiałów. Przestrzeń jest przyjazna i lekka. Akcent połysku do matowej aranżacji wnoszą błyszczące blaty.

Dębowy fornir i biały spiek w kuchni, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook
Kuchnia z wyspą w białym konglomeracie, realizacja LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

Trudne wybory i niespotykane wyniki


Największym wyzwaniem projektu była przebudowa pierwotnego układu funkcjonalnego mieszkania, który znacznie ograniczał potencjał przestrzeni. Architektka zaproponowała usunięcie ściany między salonem a kuchnią, aby otworzyć strefę dzienną na więcej naturalnego światła. Chociaż decyzja o poważnym wyburzeniu wymagała poważnych nakładów pracy i funduszu, finalny wygląd strefy dziennej rekompensuje domownikom wszystkie trudności.

Minimalistyczny salon z jadalnią z drewnianą podłogą, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

Wprowadzone zmiany i wykorzystane w realizacji materiały świadczą o skrupulatnym podejściu architektki do projektowania. Każda z podjętych w toku prac decyzji miała na celu zmaksymalizowanie potencjału wnętrz i wykorzystanie przestrzeni do ostatniego centymetra. Powstały wnętrza kojące, funkcjonalne - przyjemne w odbiorze i codziennym użytkowaniu.

 

Jadalnia japandi z drewnianym stołem, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook
Detale jadalni z białymi krzesłami, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook


Apartament na warszawskich Siekierkach jest czymś więcej, niż czterema ścianami. To opowieść o harmonii i poszukiwaniu między stylem a funkcjonalnością. Architektka Magdalena Kanik, podczas pracy nad projektem dla pary z kotem stworzyła przestrzeń odpowiadającą potrzebom i oczekiwaniom domowników. Mogą tu celebrować wszystkie najważniejsze momenty w życiu, otoczeni ciepłymi i inspirującymi wnętrzami.


Projekt wnętrza: Magdalena Kanik, Lys Studio, 

Autor zdjęć: Nate Cook

Jadalnia japandi z mikrocementem, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook
Minimalistyczna łazienka z beżowym mikrocementem, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook
strefa umywalkowa w łazience japandi, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook
Aranżacja sypialni japandi, projekt LYS STUDIO
Fot. Nate Cook

Podobne artykuły

Minimalistyczne mieszkanie architektów w Poznaniu
W aranżacji wnętrz tego mieszkania wyjątkowa funkcjonalność łączy się z minimalizmem. Przestrzeń jest skrojona do potrzeb...
Dom w stylu farmhouse
Projektowanie jest sztuką balansowania na krawędzi stylów. W tym przypadku istotne było wpisanie się w kontekst pogranicza...