Aranżacja z duszą – zwycięski projekt w Konkursie Wnętrze Roku

Aranżacja z duszą – zwycięski projekt w Konkursie Wnętrze Roku

Firma Pfleiderer zorganizowała Konkurs Wnętrze Roku. Autorką zwycięskiego projektu jest Martyna Jaworska z pracowni Ma.Sphera. Spoglądając na fotografie aranżacji, odnosimy wrażenie, jakby pochodziły one z poprzedniego stulecia. Efekt ten udało się uzyskać dzięki konsekwentnym nawiązaniom do estetyki lat 70. i 80. XX wieku.
1:00 min
0
0

Echa wzorniczych konceptów


Główną inspiracją do tej urokliwej i hipnotyzującej aranżacji były wspomnienia z czasów dzieciństwa. Wnętrza apartamentu nawiązują do domu mojej babci, który był miejscem o podobnej estetyce. Mam stamtąd bardzo dobre wspomnienia. Ta wizja oczywiście została trochę uwspółcześniona. Liczyła się tu dla mnie gra formą, kolorem, fakturą. W tę mozaikę świetnie wpisały się dekory firmy Pfleiderer subtelne, ale widoczne – mówi Martyna Jaworska, architektka wnętrz z pracowni Ma.Sphera. 

Autor:
Redakcja
Data:
16.04.2024
12_Martyna_Jaworska-min.jpg
Fot. Martyna Jaworska

Z miłości do sztuki

Znajdujące się w salonie obrazy Teresy Pągowskiej stanowiły punkt wyjścia do wykreowania wizji wnętrza. Z zamysłu aranżacja miała być zestawieniem formy, kompozycji i koloru z wykorzystaniem sylwetki człowieka, który staje się najważniejszą i nieodłączną częścią projektowanej przestrzeni. Apartament będzie trafnym wyborem dla pary pałających uczuciem do sztuki. Wnętrze czerpie pełnymi garściami z designu typowego dla lat 70. i 80. 

7_Martyna_Jaworska (1)-min.jpg
Fot. Martyna Jaworska
10_Martyna_Jaworska (1)-min.jpg
Fot. Martyna Jaworska

Przechodząc do strefy kuchennej, na pierwszy plan wysuwa się wyspa pokryta drobnymi płytkami. Doskonale komponujące się tło stanowi dla niej minimalistyczna zabudowa, która skąpana została w ciepłym kolorze o linearnym, delikatnym układzie rysunków. Intrygującym zabiegiem stała się ukryta strefa robocza. Aby oddać się w kulinarną podróż, wystarczy otworzyć drzwi, za którymi ukryto funkcjonalne szafki. Wewnętrzną część zabudowy zachowano w jaśniejszej tonacji. Pomieszczenie płynnie łączy się z częścią wypoczynkową, w której podium zajmują fotele obite tkaniną bouncle na stalowych stelażach, dodających im lekkości. 

6_Martyna_Jaworska (1)-min.jpg
Fot. Martyna Jaworska
4_Martyna_Jaworska (1)-min.jpg
Fot. Martyna Jaworska
4_o_Martyna_Jaworska (1)-min.jpg
Fot. Martyna Jaworska

Gdy słońce zachodzi

Przekraczając próg sypialni, na pierwszy plan wyłania się komfortowe łóżko pokryte miękkim, brązowym welurem, z dekoracyjnym zagłówkiem. W pomieszczeniu znajduje się imponująca toaletka, która oddziela strefą sypialnianą od garderoby. Ciekawym zabiegiem jest zabudowa pokryta stalową blachą, w której delikatnie odbija się sypialnia. 

3_Martyna_Jaworska-min.jpg
Fot. Martyna Jaworska
2_Martyna_Jaworska (1)-min.jpg
Fot. Martyna Jaworska

Istotnym miejscem w każdym mieszkaniu jest łazienka. Projektantka chciała, aby do wnętrza dostawało się naturalne światło. Stało się to możliwe dzięki luksferom, które zapraszają promienie słońca. Aranżacja przywołuje myśli odbiorcy ku kojącym, morskim plażom. Lampa przypomina zachodzące słońce, a posadzka kojarzy się ze spękaną ziemią. 

13_Martyna_Jaworska-min.jpg
Fot. Martyna Jaworska

Tak imponujący efekt udało się uzyskać między innymi dzięki otwartości gospodarzy, którzy nie mieli ograniczonej wizji. Ten projekt, z uwagi, że tworzyłam go z całkowitą wolnością twórczą, wywołał we mnie wiele pozytywnych emocji i przez to był też bardzo odprężający. Stanowił taką odskocznię od myślenia, co może spodobać się innym lub klientowi i był po prostu moją czystą wizją oraz interpretacją wybranego wnętrza – podsumowuje architektka. 


Fot. Martyna Jaworska

Polecane artykuły:

Gdański apartament w segmencie premium
To mieszkanie trudno zdefiniować w zaledwie kilku słowach. Starannie dobrana kolorystyka i wyposażenie tworzą wrażenie minimalistycznego...
czytaj więcej
Piaskowe beże i jasne kolory – apartament dla dwojga
W przestronnym 65-metrowym apartamencie dla pary dominują naturalne materiały i delikatne barwy. Krakowskie mieszkanie jest...
czytaj więcej