Biurko ergonomiczne dla dziecka – tak zachęcisz je do nauki!

Biurko ergonomiczne dla dziecka – tak zachęcisz je do nauki!

Dobre i ergonomiczne biurko to obowiązkowy element pokoju dziecka w każdym wieku. Nieistotne, czy mówimy o 6-latku, który dopiero zaczyna swoją przygodę z edukacją, czy o nastolatku, który spędza przy biurku kilka godzin dziennie. Zadbaj o to, aby Twoja pociecha miała komfortowe warunki do nauki, zabawy i rozrywki. Sprawdź, co cechuje najlepsze biurka dla dzieci!
3:00 min
0
0

Dlaczego odpowiednie biurko dziecięce jest tak ważne?


Biurko to prawdopodobnie najważniejszy mebel w pokoju dziecka. To właśnie przy nim Twoje pociechy spędzają najwięcej czasu: zarówno na nauce, jak i zabawie oraz rozrywce. Wybór odpowiedniego biurka dla dzieci jest zatem niezwykle ważny, ponieważ wpływa na ich zdrowie oraz samopoczucie.


Biurko i krzesło powinny być dopasowane do potrzeb dziecka oraz jego preferencji. Pod uwagę należy wziąć nie tylko kwestie praktyczne, gdzie świetnym rozwiązaniem są biurka regulowane (np. wzrost dziecka, wymiary biurka), ale również aspekty estetyczne (np. wygląd biurka, dopasowanie do stylu wnętrza). Jeśli więc dziecku podoba się eleganckie czarno-białe biurko z dwoma szufladami, które dodatkowo pasuje do wystroju pomieszczenia, wybierz właśnie taki model. To Twoja pociecha będzie spędzać w tym miejscu swój czas, a nie Ty. Aranżacja pokoju dziecka jest równie ważna, co każdego innego pomieszczenia w domu. 

Dziecko od najmłodszych lat powinno uczyć się zachowywania prawidłowej postawy ciała w trakcie nauki lub zabawy. Ogromną rolę w tym procesie odgrywa natomiast prawidłowo dobrane biurko oraz krzesło z regulacją wysokości.

Autor:
Redakcja
Data:
30.01.2023
Aktualizacja:
13.02.2024
Biało-niebieska, kosmiczna tapeta w pokoju dziecka
Biurko regulowane pozwala zachować odpowiednią postawę naszej pociechy. Fot. INVENTIVE studio

Warto również zwrócić uwagę, że biurka ergonomiczne zwiększają motywację do nauki. Dzieci chętniej wykonują swoje obowiązki w przestrzeni, która spełnia ich potrzeby i jest dobrze zorganizowana. W ten sposób zarówno młodsi, jak i starsi są bardziej skoncentrowani oraz uważni. Ponadto rzadziej się frustrują i rozpraszają, co dodatkowo zwiększa satysfakcję z nauki.

Biurko dla dziecka jest tym samym, czym biurko dla dorosłego. Różnica polega jedynie na jego przeznaczeniu: w pierwszym przypadku służy głównie do nauki, a w drugim przede wszystkim do pracy. Pozostałe aspekty są niezmienne i tak samo ważne. Bez znaczenia czy zdecydujemy się na biurka dziecięce w stylu skandynawskim, biurko regulowane narożne, biurko komputerowe czy designerskie, najważniejszy jest komfort użytkowania. 

Pokój dziecka z drewnem i dekoracyjną tapetą
Biurka regulowane dla dzieci będą rosły wraz z nimi. Fot. Archdesign Agnieszka Romańczyk

Biurko skandynawskie dla dziecka


Meble w stylu skandynawskim są idealne do pokoju dziecka. Ich minimalistyczna i prosta forma nie rozprasza, tylko pozwala zachować koncentrację i skupienie. Naturalne elementy w postaci drewna oraz jasne kolory dodają natomiast energii, budują harmonijny wystrój i działają kojąco. W tak spokojnym otoczeniu dzieci nie są „atakowane” bodźcami, co wpływa pozytywnie na ich uważność, witalność oraz zdrowie psychiczne. 


Styl skandynawski charakteryzuje się także przestronnością oraz funkcjonalnością. Dzięki temu dzieci zyskują więcej swobody i wolności podczas nauki czy zabawy. Nowoczesna forma stylu skandynawskiego podoba się dzieciom w każdym wieku. Uniwersalna estetyka powoduje natomiast, że z łatwością uzupełnisz przestrzeń o dodatkowe elementy (np. kolorowe poduszki, kwiaty, zdjęcia, plansze edukacyjne, książki).

Pokój chłopca z dużym, czarnym biurkiem
Regulowane biurko dla dziecka to doskonała opcja, która pozwoli mu skupić uwagę na dłużej. Fot. Archdesign Agnieszka Romańczyk

Biurka w stylu skandynawskim do pokoju dziecka – czy to dobra opcja?


Dzieci nie potrzebują biurek z dużym blatem. O wiele lepszą opcją są mniejsze i zgrabniejsze modele, które nie zajmują wiele przestrzeni. Biurka skandynawskie i narożne świetnie wpisują się w tę koncepcję. Ich schludny wygląd i prosta forma rewelacyjnie komponuje się z dowolną przestrzenią oraz potrzebami dzieci. Fantastycznym wyborem może być zatem małe biurko z szufladami i półką. Nie dość, że jest ono bardzo kompaktowe i praktyczne, to wyróżnia się także stylowym i designerskim wyglądem.


Biurka w stylu skandynawskim są bardzo funkcjonalne, co przekłada się na interesujące rozwiązania. Przykładem są dodatkowe miejsca, w których Twoje dziecko może przechowywać swoje „skarby” i najpotrzebniejsze rzeczy (np. książki, zeszyty, laptopa). Przykładem jest skandynawskie biurko z nadstawką i szufladami. Nie dość, że jego jasna barwa jest niezwykle harmonijna, to nauka, praca i zabawa przy nim jest czystą przyjemnością!

Narożne biurko przy zielonej ścianie
Biurko elektryczne jest ciekawą opcją do pokoju dziecięcego. Świetnie się spiszą również ergonomiczne krzesła. Fot. Senkoart Design

Skandynawskie biurka dla dziecka to rozsądny oraz trafny wybór zarówno pod kątem estetycznym, jak i praktycznym. Tak schludne, nowoczesne i piękne meble wprowadzą wiele harmonii i porządku do pokoju Twojej pociechy. Poprawie ulegnie dodatkowo ergonomia pracy, samopoczucie oraz energia Twojego dziecka. Duże znaczenie ma także wytrzymałość tego typu mebli, która sprawia, że będą one z Twoim dzieckiem przez bardzo długi czas w nienaruszonym stanie.

Pokój dziecka w monochromatycznych barwach
Dobrej jakości regulowane biurka posłużą dziecku przez długie lata. Fot. Spacja Studio

Jak wybrać biurko dla dziecka?


Nieważne, jakie biurko wybierzesz, musi być ono dopasowane do wieku, wzrostu i potrzeb Twojego dziecka. Tylko w ten sposób zapewnisz mu zdrową pozycję ciała, uchronisz go przed problemami zdrowotnymi w przyszłości, a także sprawisz mu ogromną radość.

Na jakie elementy warto więc zwrócić uwagę podczas wybierania biurka do pokoju dziecka?


Wysokość


Najprzeróżniejsze poradniki sugerują różne wysokości biurka, jednak najważniejszą kwestią wciąż pozostaje indywidualne dopasowanie. Nie ma więc potrzeby kierowania się standardową wysokością, tylko o wiele lepiej jest sprawdzić to w praktyce. Należy przy tym pamiętać, aby podczas siedzenia przy biurku, dziecko miało prosto plecy, nogi oparte o podłogę, a ręce powinny swobodnie opadać na blat. Mebel ten powinien być indywidualnie dopasowany do wzrostu dziecka. Między ramieniem a przedramieniem oraz między podudziem a łydką powinien natomiast występować kąt prosty. Kolejnym aspektem jest fakt, że wraz z wiekiem dziecko potrzebuje innej wysokości blatu. Doskonałym rozwiązaniem będzie "biurko rosnące" wraz z nim. Taką opcją jest biurko z regulacją wysokości. 

Pokój dziecięcy z czarną farbą tablicową
Biurko regulowane dla dziecka pozwala ustawić odpowiednią wysokość blatu i kąt nachylenia. Fot. Wnętrzowe Love

Rozmiar


Dzieci potrzebują przestrzeni, aby swobodnie rozłożyć szkolne przybory, książki, zeszyty czy laptopa. Tym samym bardzo ważne są prawidłowe wymiary biurka. Nie powinno być ono zbyt małe, ani zbyt duże. Pod uwagę należy wziąć również rozmiary pokoju. Mebel nie powinien bowiem zagracać przestrzeni, tylko idealnie się w nią wkomponować. Biorąc to wszystko pod uwagę, standardowym rozmiarem, który zwykle wystarcza dzieciom w każdym wieku, jest biurko z blatem 60 x 120 cm.

Loftowy pokój nastolatka z czerwoną cegła
Biurka młodzieżowe doskonale odnajdą się w drewnie. Fot. INVENTIVE studio

Kolor


Barwa biurka jest kwestią bardzo indywidualną. Polecamy wybierać stonowane i spokojne kolory, które nie będą odwracać uwagi dziecka. W przestrzeni, która nie dekoncentruje, wzrasta także efektywność nauki! Modne, nowoczesne i uniwersalne są biurka skandynawskie w kolorze naturalnego drewna z czarnymi dodatkami. Taka opcja świetnie wygląda we wnętrzach, urządzonych w stylu loftowym. To rozwiązanie jest doceniane, zwłaszcza przez nastolatków, którzy chcą urządzić swój pokój w bardziej dojrzałym i nowoczesnym stylu.


Dodatki


Niektóre modele zostały zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać wolną przestrzeń i zwiększać ergonomię pracy lub nauki. W konsekwencji świetnym wyborem może być nowoczesne biurko czarne-sonoma, które posiada dwie szuflady oraz odkrytą półeczkę pod blatem. Stylowe wykonanie sprawia, że mebel może również posłużyć, jako wyposażenie gabinetu albo domowej pracowni. Dzieciom natomiast bez wątpienia spodoba się, że mogą spokojnie schować potrzebne rzeczy i mieć je zawsze pod ręką.

Ściana z cegły w pokoju dziecka
Biurka komputerowe są przystosowane do ustawienia pełnego zestawu komputerowego bądź laptopa. Fot. Pracownia Projektowa Jamuła Sławomir

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?


Skoro już wiesz, jakie biurko dla dziecka będzie najlepsze, sprawdźmy, jak je odpowiednio ustawić w pomieszczeniu. 

  • Ogromne znaczenie ma dostęp do naturalnego światła dziennego, ponieważ nie męczy ono wzroku, a dodatkowo poprawia samopoczucie. Właśnie dlatego biurko powinno stanąć jak najbliżej okna. Jeśli nie masz takiej możliwości, ustaw biurko pod inną ścianą. Dopilnuj jednak, aby nie było one odwrócone tyłem do okna, ponieważ jeśli Twoje dziecko korzysta z komputera lub laptopa, światło będzie odbijać się w ekranie urządzenia.

  • Biurko w pokoju dziecka powinno być ustawione przy ścianie, która nie będzie rozpraszała w nauce. Duże znaczenie ma zatem kolor ściany, a także rodzaj ewentualnych dodatków.

Czarny pokój nastolatka z białą szafą
Czarny pokój nastolatka z łóżkiem nad biurkiem. Fot. INVENTIVE studio
  • Nie polecamy umiejscawiać biurka bezpośrednio pod oknem. Wpadające do pokoju światło, może zbyt mocno odbijać się od blatu, a tym samym oślepiać i utrudniać naukę. Najlepsza opcja polega na ustawieniu biurka bokiem do okna. W przypadku dzieci, które są leworęczne, światło powinno padać z prawej strony, natomiast u dzieci praworęcznych z lewej strony. W ten sposób nie będą one zasłaniały sobie naturalnego światła podczas m.in. pisania czy malowania.

Bardzo blisko biurka powinna być również wydzielona strefa na przechowywanie książek i innych przedmiotów. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest ustawienie klasycznego regału, który dostosowany jest do potrzeb użytkownika. Ciekawą opcją jest natomiast wybór nowoczesnego biurka w formie drabinki. Takie rozwiązanie umożliwia komfortową pracę, a także bezproblemowe przechowywanie przedmiotów w szufladach i na otwartych półkach ponad biurkiem.

Lamele w pokoju dziecięcym
Pokój dziecięcy z lamelami. Fot. Spacja Studio

Biurko dla dziecka – wybierz najlepszy model!


Choć oferta jest ogromna, tylko Ty znasz najlepiej swoje dziecko. Nie mamy więc wątpliwości, że podejmiesz trafną decyzję i wybierzesz najlepszy możliwy model! Pamiętaj, aby zwracać uwagę na elementy estetyczne i praktyczne. Niech biurko dla dziecka dba o jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne, a także rewelacyjnie komponuje się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

Podobne artykuły

Miejsce do nauki w pokoju dziecka
Własny pokój jest miejscem, które daje dziecku komfort i poczucie bezpieczeństwa. To tutaj nasze pociechy dorastają, bawią...
czytaj więcej
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa
Urządzenie pokoju dla rodzeństwa może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie gdy dzieci są różnej płci. Dodatkowe utrudnienie...
czytaj więcej