Miejsce do nauki w pokoju dziecka
Zwróćmy również uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest biurko dziecięce. Najlepsze i najtrwalsze modele są wykonane z drewna lub sklejki. Meble powinny być ergonomiczne – zapewniać dziecku prawidłową pozycję podczas siedzenia. Warto zwrócić uwagę na biurko z regulowanym blatem. Dzięki temu możemy łatwo dopasować wysokość biurka do wzrostu dziecka.
Jak sprawdzić, czy blat ma odpowiednią wysokość? Kąt między ramieniem a przedramieniem będzie miał 90 stopni. Dzieci rosną szybko, więc biurko regulowane posłuży nam dłużej, niż tradycyjny mebel. Wiele modeli biurek ma również regulowany kąt nachylenia blatu. Praca przy pochylonym blacie sprawi, że dziecko łatwo zachowa prawidłową postawę - będzie mniej się garbić i napinać mięśnie karku. Kręgosłup dziecka w okresie wzrostu jest narażony na powstawanie wad postawy, dlatego warto im zapobiegać. Do czytania książek i nauki najlepszy jest kąt 30°, do pisania – 15°, a do malowania i prac plastycznych – 5°.
Przy biurku nie może również zabraknąć ergonomicznego krzesła z podłokietnikami. Regulowane krzesełko biurowe zapewni prawidłowe podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wysokość siedziska krzesła powinna pozwolić dziecku postawić stopy na ziemi pod kątem prostym.
Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?
Naturalne światło ma pozytywny wpływ na rozwój, samopoczucie i wzrok dziecka. Zmniejsza poczucie senności i zmęczenia podczas nauki, pobudza kreatywność i poprawia nastrój. Biurko ustawmy prostopadle pod oknem. Dla dzieci praworęcznych z lewej strony natomiast leworęcznych z prawej. Dziecko nie będzie sobie zasłaniało światła, pisząc ręką dominującą. Nie stawiajmy biurka tyłem do okna.
Wpadające do pomieszczenia światło nie będzie docierało do leżącego na blacie zeszytu czy książki, dodatkowo może odbijać się od ekranu komputera i utrudniać pracę na urządzeniu. Biurko do nauki w pokoju dziecka na poddaszu może stać pod ścianką kolankową o wysokości co najmniej 75 cm.
Jak oświetlić miejsce do nauki w pokoju ucznia?
Oprócz światła naturalnego i lampy centralnie umieszczonej na suficie, dziecko potrzebuje również oświetlenia strefowego w miejscu do nauki. Dobrze sprawdzi się lampka biurkowa z regulowanym ramieniem. Dziecko praworęczne powinno mieć ją po swojej lewej, natomiast leworęczne – po prawej stronie. Dominująca ręka nie będzie rzucała cienia na papier podczas pisania czy rysowania. Jaką temperaturę światła wybrać? Szukajmy żarówek dających światło neutralne, zbliżone do naturalnego.
Jakie kolory do pokoju ucznia?
Jasne odcienie, zwłaszcza błękit i zieleń w kąciku do nauki sprzyjają koncentracji. Żółte barwy pobudzają kreatywność i wprowadzają w dobry nastrój. Aby nie były zbyt przytłaczające, warto wykorzystać kilka kolorowych akcentów w połączeniu z neutralną bazą – bielą, szarością lub odcieniami drewna. Jasny pokój wyda się optycznie większy.
Urządzając pokój dziecka w wieku szkolnym, warto zapytać je o zdanie i wspólnie wybrać kolory i dodatki: naklejki na ścianę z ulubionymi bohaterami bajek czy książek, pościel lub zasłony. Wpływ na wystrój własnej przestrzeni da dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że dobrze będzie się czuło w pokoju.