Miejsce do nauki w pokoju dziecka

Miejsce do nauki w pokoju dziecka

Własny pokój jest miejscem, które daje dziecku komfort i poczucie bezpieczeństwa. To tutaj nasze pociechy dorastają, bawią się i uczą a niewielka przestrzeń pełni wiele funkcji. W pokojach dzieci w wieku szkolnym musi też znaleźć się kącik do nauki i odrabiania lekcji. Warto więc zadbać o to, aby sprzyjał koncentracji i wspomagał zdobywanie nowych umiejętności. Podpowiadamy, jak urządzić miejsce do nauki w pokoju dziecka.
3:00 min
0
0

Biurko dziecięce  - wymiary


Biurko jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju dziecka. Optymalny rozmiar biurka do nauki dla dziecka wynosi minimum 60 do 90 cm szerokości oraz 120 cm długości. Im głębszy blat, tym więcej miejsca na książki i podręczne przybory.


Przy biurku dziecko powinno mieć do dyspozycji dodatkowe półki, szuflady lub szafki. Świetnie sprawdzą się mobilne kontenerki na kółkach, które można wsunąć pod blat. Porządek w kąciku do nauki pomoże dzieciom się skupić na wykonywanych czynnościach.


Zwróćmy również uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest biurko dziecięce. Najlepsze i najtrwalsze modele są wykonane z drewna lub sklejki. Meble powinny być ergonomiczne – zapewniać dziecku prawidłową pozycję podczas siedzenia. Warto zwrócić uwagę na biurko z regulowanym blatem. Dzięki temu możemy łatwo dopasować wysokość biurka do wzrostu dziecka.

Autor:
Redakcja
Data:
13.09.2022
Jasne drewno i beton w aranżacji pokoju chłopięcego
Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie biurka frontem do okna. Fot. Synage
Paradyż Heartwood Latte Chevron Prawy
Płytka dekoracyjna, 9,8x59,8 cm
sprawdź
Paradyż Heartwood Latte Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka ścienno-podłogowa, 19,8x119,8 cm
sprawdź
Pokój dla chłopca w jasnym drewnie Paradyż Heartwood
autor: Synage
sprawdź
Heartwood
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Heartwood Latte Chevron Lewy
Płytka dekoracyjna, 9,8x59,8 cm
sprawdź
#Dorosłym wstęp wzbroniony
sprawdź
Miejsce do nauki z biurkiem w szarej zabudowie
W sklepach meblowych znajdziemy praktyczne meble modułowe, które możemy komponować w zestawy zgodnie z potrzebami dziecka. Projekt: Studio Projekt. Autor zdjęcia: Fotomohito
ciekawe pomysły

Jak sprawdzić, czy blat ma odpowiednią wysokość? Kąt między ramieniem a przedramieniem będzie miał 90 stopni. Dzieci rosną szybko, więc biurko regulowane posłuży nam dłużej, niż tradycyjny mebel. Wiele modeli biurek ma również regulowany kąt nachylenia blatu. Praca przy pochylonym blacie sprawi, że dziecko łatwo zachowa prawidłową postawę - będzie mniej się garbić i napinać mięśnie karku. Kręgosłup dziecka w okresie wzrostu jest narażony na powstawanie wad postawy, dlatego warto im zapobiegać. Do czytania książek i nauki najlepszy jest kąt 30°, do pisania – 15°, a do malowania i prac plastycznych – 5°.

Jasnoszary pokój dziewczynki z motywem kotka
Biurko z szufladami pomoże utrzymać porządek w strefie do nauki. Projekt: 4ma projekt
Aranżacja pokoju dziecięcego w bieli i pastelach
Pokój przedszkolaka również warto wyposażyć w biurko — placówka przygotowuje dzieci do nauki pisania i prac plastycznych. Projekt: MOA design. Autor zdjęcia: Jakub Nanowski.

Przy biurku nie może również zabraknąć ergonomicznego krzesła z podłokietnikami. Regulowane krzesełko biurowe zapewni prawidłowe podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wysokość siedziska krzesła powinna pozwolić dziecku postawić stopy na ziemi pod kątem prostym.

Pokój młodego fana militariów
Obok biurka powinien znaleźć się wygodny fotel, umożliwiający zachowanie prawidłowej postawy ciała. Projekt: Joanna Stelmaszczuk Projektowanie Wnętrz

Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?

Naturalne światło ma pozytywny wpływ na rozwój, samopoczucie i wzrok dziecka. Zmniejsza poczucie senności i zmęczenia podczas nauki, pobudza kreatywność i poprawia nastrój.  Biurko ustawmy prostopadle pod oknem. Dla dzieci praworęcznych z lewej strony natomiast leworęcznych z prawej. Dziecko nie będzie sobie zasłaniało światła, pisząc ręką dominującą. Nie stawiajmy biurka tyłem do okna. 


Wpadające do pomieszczenia światło nie będzie docierało do leżącego na blacie zeszytu czy książki, dodatkowo może odbijać się od ekranu komputera i utrudniać pracę na urządzeniu. Biurko do nauki  w pokoju dziecka na poddaszu może stać pod ścianką kolankową o wysokości co najmniej 75 cm.

Biało-szara sypialnia z biurkiem pod oknem
Nawet w małym pokoju można urządzić wygodne miejsce do nauki z półkami i biurkiem. Projekt: Kupyra Studio

Jak oświetlić miejsce do nauki w pokoju ucznia?

Oprócz światła naturalnego i lampy centralnie umieszczonej na suficie, dziecko potrzebuje również oświetlenia strefowego w miejscu do nauki. Dobrze sprawdzi się lampka biurkowa z regulowanym ramieniem. Dziecko praworęczne powinno mieć ją po swojej lewej, natomiast leworęczne – po prawej stronie. Dominująca ręka nie będzie rzucała cienia na papier podczas pisania czy rysowania. Jaką temperaturę światła wybrać? Szukajmy żarówek dających światło neutralne, zbliżone do naturalnego.

Biały pokój dziecięcy z drewnianym łózkiem-domkiem
Biurko powinno być dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Projekt: ap. studio architektoniczne Aurelia Palczewska. Autor zdjęcia: Mikołaj Dąbrowski.

Jakie kolory do pokoju ucznia?

Jasne odcienie, zwłaszcza błękit i zieleń w kąciku do nauki sprzyjają koncentracji. Żółte barwy pobudzają kreatywność i wprowadzają w dobry nastrój. Aby nie były zbyt przytłaczające, warto wykorzystać kilka kolorowych akcentów w połączeniu z neutralną bazą – bielą, szarością lub odcieniami drewna. Jasny pokój wyda się optycznie większy.


Urządzając pokój dziecka w wieku szkolnym, warto zapytać je o zdanie i wspólnie wybrać kolory i dodatki: naklejki na ścianę z ulubionymi bohaterami bajek czy książek, pościel lub zasłony. Wpływ na wystrój własnej przestrzeni da dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że dobrze będzie się czuło w pokoju.

Pokój małego fana piłki nożnej z fototapetą
Duże okna przy biurku warto wyposażyć w rolety — będą regulowały natężenie światła wpadającego do pomieszczenia. Projekt: SKOG Łucja Zielińska Projektowanie Wnętrz
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź

Podobne artykuły

Pokój dziecięcy na poddaszu
Podział stref w piętrowych domach jednorodzinnych często zakłada rozdzielenie na dwie strefy: dzienną, na parterze z kuchnią...
czytaj więcej
Łazienka dla dzieci
Pojawienie się dzieci w rodzinie wprowadza wiele zmian, zarówno w życiu, jak i w domu. Projektując wnętrze użytkowane przez...
czytaj więcej