Pokój dziecięcy na poddaszu
Gdzie umieścić łóżko?
Aranżacje pokoju dziecięcego na poddaszu mogą być kłopotliwe ze względu na metraż. Planując wystrój pokoju dla dziecka, musimy pamiętać, że może być ograniczony przez skosy. Najważniejsza w planowaniu układu funkcjonalnego pokoju dziecka będzie wysokość ścianki kolankowej. Pod wysoką możemy postawić dziecięce łóżeczko. Jeśli jest zbyt niska, warto postawić tu komodę na ubranka lub regał pod skos na wymiar. Łóżko ustawmy w taki sposób, aby słońce nie świeciło dziecku prosto w oczy.
Ciekawym rozwiązaniem do pokoju dziecka na poddaszu mogą być również łóżeczka na antresolach, ustawione przy ścianie prostej. Dzięki temu aranżacja małego pokoju dziecięcego zyska dodatkową przestrzeń do przechowywania lub zabawy. Dobrym wyborem są też łóżeczka z szufladami do przechowywania — nie tylko na pościel, ale również sezonowe ubranka oraz zabawki.
Innym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni pod skosem na zabudowy – regały i szafy, zwłaszcza z przesuwnymi drzwiami, pomogą zapanować nad bałaganem w pokoju dziecięcym. Zabudowa skosu w pokoju dziecka na poddaszu pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Alternatywą są gotowe meble modułowe, które możemy dowolnie zestawiać i komponować. Dzięki temu pokój na poddaszu zyska wiele kreatywnych możliwości.
Miejsce na biurko w pokoju na poddaszu
Gdzie najlepiej ustawić biurko w sypialni na poddaszu? Wykorzystajmy jak najwięcej naturalnego światła, które jest najzdrowsze dla oczu. Biurko najlepiej ustawić pod oknem lub w jego pobliżu, równolegle do spadu dachu. Miejsce do nauki będzie wtedy najlepiej doświetlone. Ścianę pomiędzy skosami możemy wykorzystać na biblioteczkę i materiały do nauki. Pamiętajmy, że w niewielkim pokoju mniej znaczy więcej — nie warto przytłaczać pomieszczeń nadmiarem mebli i dodatków.
Kolory do pokoju dziecięcego na poddaszu
Warto poznać rozwiązania optycznie powiększające przestrzeń. Sufit i skosy najlepiej pomalować na biało, aby pokój wydawał się bardziej przestronny. Możemy też wybrać inne śmietankowe lub kremowe odcienie, a także — pastele. Świetnie sprawdzą się tu wzory pasów, zwłaszcza pionowych i w jasnych kolorach, które wizualnie wydłużą ścianki kolanowe i podniosą sufit. Aby aranżacja nabrała głębi, jedną ze ścian możemy pomalować lub wytapetować jedną ze ścian na ciemniejszy kolor.
Prosty, neutralny pokój dla dziecka możemy łatwo uzupełnić o barwne dodatki. Gust i zainteresowania rosnącego dziecka zmieniają się bardzo szybko, dlatego aktualne zainteresowania można wprowadzić jako kolorowe tkaniny, np. zasłony lub pościel oraz w formie naklejki na ścianę. Akcentem koloru mogą stać się meble i inne elementy tapicerowane. Nie zapominajmy też, że elementem aranżacji będą też ulubione zabawki i książeczki.
Oświetlenie i elektryka na poddaszu
W pokoju dziecka bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie. Zazwyczaj głównym źródłem światła naturalnego w pomieszczeniu na poddaszu są okna dachowe. W ciągu ciepłych miesięcy w roku poddasze intensywnie się nagrzewa, co może powodować dyskomfort najmłodszych domowników. Pokój dziecka na poddaszu warto wyposażyć w rolety zaciemniające oraz okna ze specjalną powłoką regulującą temperaturę — latem odbija promieniowanie słoneczne i zapobiega nagrzewaniu pomieszczeń, natomiast zimą ogranicza straty ciepła.
Projekt elektryki musi więc uwzględnić oświetlenie górne, lampkę nocną przy łóżku oraz oświetlenie stref zabawy i biurka do nauki. Przy biurku potrzebujemy również kilku gniazd wtykowych oraz gniazda internetowego, jeśli dziecko będzie korzystać z komputera z pokoju.
Oświetlenie punktowe na poddaszu — czy warto?
Na poddasza najczęściej wybieramy lampy o szerokim kącie świecenia, które dadzą największą ilość światła. Jeśli sufit poddasza jest niewielki, możemy wybrać regulowane oprawy punktowe, które można skierować w różne strony. Dobrze sprawdzają się też ledowe kinkiety ścienne oraz niskie lampki blatowe.