
Pokój dla chłopca

Najciekawsze zestawienia stworzymy dzięki neutralnej bazie kolorystycznej, zestawionej z intensywniejszym akcentem. Pastelowy błękit, biel lub szarość, zestaw z kolorem intensywnej żółci lub głębokim granatem. To wprowadzi do chłopięcego wnętrza ciekawe kontrasty. Spokojna biel z akcentem intensywniejszego koloru lub ciekawym dodatkiem w postaci naklejki to również popularny trend w urządzaniu dziecięcych pokoi. Jako medium wprowadzające kolor do neutralnego wnętrza wykorzystaj również fronty mebli. W innej równie bezpiecznej opcji, zestawiaj ze sobą kilka odcieni jednej barwy, np. różne tony zieleni, fioletu lub brązów.
Zwróć uwagę na rodzaj materiałów wykończeniowych do dziecięcego pokoju. Powinny posiadać atesty i certyfikaty bezpiecznego użytkowania. Wybierz farby lub tapety zmywalne, łatwe do utrzymania w czystości.
Badaj gust małego lokatora
To rodzice lub opiekunowie wprowadzają dziecko w świat kolorów i kształtów, jednak niebagatelne znaczenie mają kształtujące się wcześnie gusta małego domownika. Obserwuj dziecko i otaczaj je przedmiotami, które wywołują pozytywną reakcję. Eksponuj ulubione książeczki i zabawki na półkach lub regałach. Często pytaj dziecko o zdanie. Dziecko mające wpływ na wystrój najbliższego otoczenia będzie z pewnością czuło się ważne i docenione, to z pewnością wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Jeśli chłopiec ma ulubiony kolor lub marzy o pokoju w stylu podziwianego superbohatera, wprowadź go do jego wnętrza. Nie oznacza to oczywiście, że cały pokoik chłopca z dnia na dzień przemalujemy na jadowitą zieleń – wystarczą poduszki, tapeta lub naklejki w tym kolorze. Aby uniknąć kosztownych remontów co kilka miesięcy, możemy stworzyć we wnętrzu neutralną bazę, którą będzie uzupełniana zgodnie z bieżącymi zainteresowaniami chłopca.

Fototapety i wzory
To również dobry sposób na wprowadzenie do wnętrza ciekawego akcentu do pokoju chłopca. Na ścianach mogą zadomowić się postacie z ulubionych bajek lub filmów. Miłośnikowi przygód zaproponuj zwierzęta, fantastyczny krajobraz lub rozgwieżdżone niebo. Dobrze sprawdzą się również geometryczne wzory, takie jak trójkąty, koła lub wesołe, abstrakcyjne zygzaki.

Praktycznie i z pomysłem
Pokój chłopca musi być przede wszystkim praktyczny i zdolny do ekstremalnych metamorfoz. Często znajduje się tam stacja kosmiczna, statek piracki, sklep, scena teatralna czy domek na drzewie. Jak zmieścić to wszystko na kilku metrach kwadratowych? Postaw na wygodne i pomysłowe rozwiązania. Meble powinny sprzyjać utrzymaniu porządku – wybierz przegródki, półki, zamykane szafki z szufladami i organizery. Jeśli wszystkie zabawki i sprzęty będą miały swoje dedykowane miejsce, łatwiej zachęcimy dziecko do samodzielnego ich odkładania.

Dziecięce ubranka wygodniej jest przechowywać na płytkich półkach lub w komodzie. Nie zajmują wiele miejsca, a łatwy dostęp szybko zachęci malucha do samodzielnego wyboru i zakładania części garderoby. Warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o miejscu do nauki i zabawy. Przedszkolak powinien mieć już własne biureczko, przy którym będzie układał puzzle lub rysował. Jeśli nie dysponujemy dużym metrażem, rozejrzyj się za zestawem mebelków 2 w 1, gdzie łóżeczko możemy przenieść z poziomu podłogi i stworzyć pod nim dodatkowe miejsce. W zależności od wieku dziecka możemy tam zaaranżować miejsce do nauki lub dodatkowy schowek na ubranka czy zabawki.

Kształtuj w dziecku pozytywne nawyki. Ciekawie zaaranżowane miejsce do czytania i ekspozycja kolorowych książeczek z pewnością w tym pomogą. Wygodny fotel lub „fort” z miękkimi poduszkami na podłodze skojarzą dziecku czytanie z przyjemnością.
Podobne artykuły

