Pokój dla dziewczynki - pomysły na aranżacje

Pokój dla dziewczynki - pomysły na aranżacje

Pokoje dziecięce to jeden z najbardziej wdzięcznych tematów projektowych. Funkcjonalna przestrzeń dla małej lokatorki, w której znajdzie się miejsce do nauki, wypoczynku i zabawy oraz przechowywania, wymaga starannego przemyślenia. Zobacz, jak pomysłowo urządzić pokoje dla dziewczynek.
3:00 min
0
0

Planując aranżację pokoju dziewczęcego, nie możemy zapominać o tym, że wnętrze musi być przede wszystkim wygodne i bezpieczne dla małego użytkownika. Potrzeby dziecka zmieniają się z wiekiem, warto zadbać o to, aby wnętrze rosło razem z dzieckiem. Niezależnie od rozmiaru, projekt pokoju dla dziewczynki powinniśmy zacząć od układu funkcjonalnego. Tym bardziej jest to istotne, jeśli projektujemy pokoik dla rodzeństwa. 


Pokój dla dziewczynki 3-letniej i 4-letniej — już w tym wieku warto wydzielać strefy w pokoju dziecka. Przedszkolak potrzebuje łóżeczka, stoliczka lub biurka, przy którym może rysować i układać puzzle oraz sporo dobrze zorganizowanego miejsca do przechowywania na ubranka i zabawki. Małe dzieci ciągle potrzebują drzemek — kącik do spania z łóżkiem powinien ułatwić dziecku wyciszenie, dlatego umieśćmy go w bezpiecznym miejscu, np. przy ścianie. Unikajmy dużej ilości wzorów i kolorów w tym miejscu, aby nie rozpraszały malucha.

Autor:
Redakcja
Data:
21.09.2021
Aktualizacja:
22.11.2023
Pokój dziewczynki w kolorze białym z różowymi zasłonami
W tej aranżacji postawiono na jasną kolorystykę i pastelowe akcenty w kolorze delikatnego różu i szarości. Projekt: 4ma projekt. Fot. Straw Art

Dodatkowo, okna w pokoju małej dziewczynki warto wyposażyć w zasłony czy rolety zaciemniające, które zapewnią jej komfortowy wypoczynek w ciągu dnia. Obok łóżeczka powinien znaleźć się mała lampka nocna z łagodnym światłem i stoliczek nocny.

Stolik do zabaw ustawiamy przy oknie lub na środku pomieszczenia, w dobrze oświetlonym miejscu. W pokoju mniejszych dzieci nie może zabraknąć dużej ilości zabawek, więc podczas planowania aranżacji warto zaplanować miejsce na przechowywanie. Ozdobne kosze, praktyczne pudełka ułatiają zachowania porządku i sprzątanie po zabawie.

Sypialnia dziewczynki z akcentem różu i kocią naklejką
Projekt pokoju dla dziewczynki z różową, pastelową ścianą i dekoracyjnymi naklejkami. Projekt: 4ma projekt. Fot. Straw Art

Pokój dla dziewczynki 7-letniej i 8-letniej - pokój uczennicy powinien już być nieco bardziej "dorosły", z biurkiem do odrabiania lekcji i wygodnym krzesłem, w dobrze oświetlonym miejscu. Dziewczynki w wieku szkolnym chętnie spotykają się z rówieśnikami. Możemy im to ułatwić, wprowadzając do pokoju pufy lub duże poduchy, na których dziewczynki mogą przysiąść podczas wspólnego spędzania czasu. 

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim
Ławeczka do zabaw i czytania z praktycznymi szufladami w dziecięcym pokoju — mała lokatorka może swobodnie sięgnąć po ulubioną lekturę — na szerokiej kanapie z pewnością znajdzie się też miejsce dla rodzica na wspólne czytanie. Fot. Cersatnit
Alpine Wood
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Alpine Wood White W854-011-1
Płytka uniwersalna, 18,5x59,8 cm
sprawdź
ciekawe pomysły

Aby budować w dziecku pozytywne nawyki, zaaranżuj w pokoju wygodne miejsce do czytania. Fotel lub namiot z kolorowymi poduszkami na podłodze stworzą miłą atmosferę relaksu i skojarzą czytanie z przyjemnością.

Pokój Nadii
Różowy pokój małej dziewczynki. Pokój 3-letniej dziewczynki wyposażono w niskie łózko z dodatkowym materacem oraz namiot do swobodnych zabaw na podłodze. Projekt: d. b. mróz Blanka Mróz
#Pink chic
sprawdź
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź

Meble do pokoju dziewczynki

Odpowiednio dobrane meble stanowią bazę dla aranżacji wnętrza. Najbardziej podstawowy element stanowi łóżko. Dobrze sprawdzają się niskie łóżka, z dużym, wygodnym materacem, z którego dziewczynka może wygodnie korzystać. To najprostsze rozwiązanie do pokoi dziewczynek 3, 4 lub 5-cio letnich.


Jeśli pokój jest mały, możemy wybrać łóżko na podwyższeniu i przestrzeń pod materacem wykorzystać jako strefę do nauki, zabawy, lub przechowywania. Zadbajmy jednak o bezpieczeństwo dziecka. Drabinka piętrowego biurka powinna być wygodna w użytkowaniu, a rama materaca wyposażona w barierkę lub zabudowę, ograniczającą ryzyko upadku dziecka z wysokości.


Kolejnym ważnym elementem wystroju pokoju dziewczynki jest biurko. Najlepiej, by stało pod oknem, co zapewni najlepszy dostęp do naturalnego światła. W pokoju uczennicy powinna znaleźć się też lampka: powinna znajdować się po stronie przeciwstawnej do ręki dominującej dziecka. Jeśli dziewczynka jest praworęczna, lampka powinna stać po lewej i na odwrót.


Pamiętajmy, że dzieci bardzo szybko rosną, dlatego najlepiej postawić na meble, które są przede wszystkim praktyczne. Dobrej jakości łóżko o klasycznej formie, w pełnych wymiarach, będzie mogło służyć przez lata. Podobnie wygląda kwestia biurka, szaf, które dzięki temu będą dobrze się wpasowywać we wnętrze nawet po kolejnych (z pewnością licznych) zmianach wystroju i remontach. Funkcjonalność i praktyczność to podstawa!

Zwierzątka jak malowane w dziecięcej kolekcji tapet Pixers
Jasny pokój z białymi mebelkami i kolorową tapetą. Biała baza zestawiona z kolorami na ścianach z pewnością pobudzi wyobraźnię małej lokatorki. Fot. Pixers

Dziecięce meble powinny zachęcać do działania i nauki samodzielności – płytkie półki lub szafki pomogą dziecku swobodnie wybrać i odłożyć na miejsce ubranka, segregować zabawki i książeczki. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju przegródki, przezroczyste organizery i pojemniki, w których miejsce znajdą zabawki i przedmioty codziennego użytku. Aby wspomóc rozwój dziecka, na fronty szaf i wieczka pudełek możemy nakleić piktogramy, które ułatwią odnalezienie poszczególnych przedmiotów czy części garderoby. Dobrze sprawdzają się też szafy z drążkami na ubrania, w których łatwo utrzymamy porządek.

Pokój dziecka w stonowanych kolorach i drewnem Cersanit Rockwood
Biały pokój uczennicy z biurkiem i regałem na książki pod oknem. Obok ciemna wnęka na łóżko, półkę i dekoracje. Na jednej ze ścian znajduje się tapeta z koniem.
Szaro-biały pokój dziecka z beżową podłogą w drewnie
Aranżacja białego pokoju uczennicy z szarymi i różowymi akcentami. Pod oknem stoi biurko do nauki. Obok znajduje się łóżko z szufladami i półkami oraz mini galerią kolorowych plakatów. Podłoga wykończona drewnopodobnymi płytkami Cersanit Rockwood beige NT1053-010-1.
Pokój ucznia w jasnym wykończeniu ścian i drewnianą podłogą
Pokój dziewczynki w wieku szkolnym z piękną tapetą z białym koniem. We wnętrzu białe biurko z regałem pod oknem oraz różowe akcenty w postaci wysuwanego kontenerka i pufy na podłodze.

Jaki kolor ścian do pokoju dziewczynki?

Jak wybrać kolor pokoju dla dziewczynki? Paleta barw jest w zasadzie nieograniczona! Przede wszystkim zapytaj swoją pociechę, o jakim pokoju marzy. Weź pod uwagę zainteresowania dziewczynki: pytaj o ulubione zwierzęta, podziwianych bohaterów bajek lub chętnie wykonywaną aktywność fizyczną. Aranżacja pokoju dla dziewczynki powinna pobudzać jej kreatywność, dawać poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Uwzględniaj więc w nim przedmioty przynoszące dziecku radość, eksponuj jej ulubione zabawki i książeczki.

Różowy pokój dla dziewczynki w wieku szkolnym
Różowy pokój dla dziewczynki - pudrowa baza ciekawie komponuje sie z innymi, pastelowymi odcieniami oraz monochromatycznymi, czarno-białymi meblami. Pokój dziewczynki w ulubionym kolorze z pewnością zachwyci każdą małą artystkę i pobudzi jej wyobraźnię. Fot. Tikkurilla
ciekawe pomysły

Podczas aranżacji pokoju dziewczęcego warto wziąć pod uwagę jej zainteresowania. Rozwijanie pasji w dzieciach jest bardzo ważne, więc warto by sam pokój do tego zachęcał. Jeśli pociecha lubi czytać, można stworzyć jej kącik do czytania z biblioteczką. Najlepiej w pobliżu okna, by podczas czytania wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Jeśli z kolei jest uzdolniona plastycznie, warto zorganizować kącik z odpowiednimi przyborami, a może nawet sztalugi. Pokój będzie miejscem rozwoju zainteresowań dziewczynki, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Najciekawsze zestawienia tworzy neutralny kolor bazowy zestawiony z wyjątkowym, mocniejszym dodatkiem. Róż, pastelowy błękit, biel lub szarość, uzupełnione o słoneczną żółć lub głęboki granat wprowadzą do dziecięcego wnętrza ciekawy element zaskoczenia. Do palety jasnych róży dodaj odrobinę zdecydowanej fuksji lub elektryzującego turkusu, np. w postaci poszewek na poduszki lub zasłonek. W opcji bezpiecznej zestawiaj ze sobą kilka odcieni jednej barwy. Jako nośnik koloru w neutralnym wnętrzu można wykorzystać również fronty mebli, a nawet drzwi wejściowe.

Pokój Weroniki
Klasyczną biel możemy zestawić z niemal każdym innym kolorem — doskonale wygląda z drewnem i akcentami różu. Fot. Smolik i Wiatrowska architektura wnętrz
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź

Kolorowe tapety do wnętrz to jedne z najpopularniejszych dodatków, które z powodzeniem sprawdzą się przy urządzaniu pokoju dziewczynki. Małej miłośniczce przyrody zaaranżuj zielony pokój dla dziewczynki: z leśną polana lub egzotyczną dżunglą dzięki naklejkom ściennym, lub ciekawej fototapecie. Dobrym, bardziej abstrakcyjnym motywem są również wzory geometryczne – koła, zygzaki lub trójkąty. Takie wnętrze jest neutralne i może rosnąć wraz z dzieckiem. Dzięki dobrej bazie będzie nam z czasem łatwiej urządzić młodzieżowy pokój dziewczęcy.


Biało-żółta tapeta z żyrafami w aranżacji pokoju dziecka
Tapeta do pokoju dziewczynki nie musi być różowa - zabawny wzór żyraf na tle żółtych pasów tworzy doskonałą bazę dla prostych form mebli. Fot. Pixers
ciekawe pomysły

Zwróć uwagę na wysoką jakość materiałów i bezpieczeństwo – farby lub tapety powinny być zmywalne, łatwe do utrzymania w czystości i nie mogą wydzielać szkodliwych związków chemicznych.

Pokój Weroniki - miejsce do nauki
Niebieski pokój dziewczynki z bajkowymi motywami. Projekt: Smolik i WIatrowska architektura wnętrz
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
#W kolorze nieba
sprawdź
#Roślinne motywy
sprawdź
Pokój dziecięcy na poddaszu
Podział stref w piętrowych domach jednorodzinnych często zakłada rozdzielenie na dwie strefy: dzienną, na parterze z kuchnią, salonem i jadalnią oraz nocną...
czytaj więcej
Aranżacja dużego pokoju dziewczynki z jasnym drewnem
Aranżacja pokoju dziewczynki z zieloną tapetą w zwierzątka. Nad łóżkiem wisi okrągły baldachim. Na drugiej ścianie znajduje się biała zabudowa z szafą i biurkiem podłoga wykończona płytkami Azario Amberwood natural.
Kącik do nauki w drewnianym wykończeniu w pokoju dziecka
Aranżacja pokoju dziewczynki w wieku szkolnym. Wnętrze wyposażone w drewniane biurko w zabudowie z półkami oraz szafą ubraniową z tapicerowaną wnęką. Na podłodze gres Azario Amberwood natural.

Strefa zabaw w pokoju dziewczynki

Dzieci mnóstwo czasu spędzają na swobodnych zabawach, często na podłodze. Warto więc zostawić dziewczynkom tam trochę miejsca z miękkim, ale łatwym w utrzymaniu czystości dywanem. Ten element dekoracyjny również możemy wykorzystać na dwa sposoby: jako neutralną bazę lub kolorystyczny akcent w pomieszczeniu. Dywan to również świetne wyjście do stworzenia dziecku kącika towarzyskiego. Miękkie poduszki lub pufy dla przyjaciółek dziewczynki z pewnością zachęcą do wspólnego spędzania czasu.  Popularnym trendem dla mniejszych dzieci są namioty: można kupić gotowy, lub zachęcić dziecko do budowy własnego z krzeseł, kolorowych koców i poduszek.

Turkusowo-różowy pokoik kilkuletniej dziewczynki w aranżacji Black Red White
W pokoju ważna jest przestrzeń do zabawy i spotkań, którą możemy urządzić wykorzystując fotele, pufy lub niskie stoliczki. Fot. Black Red White

Oświetlenie w pokojach dziecięcych to bardzo ważny i niestety często pomijany temat. Powinniśmy maluchom zapewnić mocne oświetlenie górne, lampkę przy biurku, do czytania oraz lampkę nocną. Oprócz podstawowych opraw wprowadź do dziewczęcego pokoju dużo oświetlenia dekoracyjnego: niewielkie lampki LED o zabawnych kształtach lub sznur oświetlenia na baterie w typie popularnych kul "cotton balls". Z pewnością ożywią i urozmaicą pokój małej dziewczynki.

Biurko do nauki w pokoju dziewczynki
Projektanci opraw oświetleniowych proponują lampy do pokoju dziecięcego o ciekawych, często zabawnych kształtach takich jak balonik. Projekt: SKOG Łucja Zielińska Projektowanie Wnętrz

Podobne artykuły

Łazienka dla dzieci
Pojawienie się dzieci w rodzinie wprowadza wiele zmian, zarówno w życiu, jak i w domu. Projektując wnętrze użytkowane przez...
czytaj więcej
Pokój dla chłopca
Urządzanie dziecięcego pokoju to jedno z najlepszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań rodzicielstwa. Przestrzeń ma być nie...
czytaj więcej