Pokój dla dziewczynki - pomysły na aranżacje
Dodatkowo, okna w pokoju małej dziewczynki warto wyposażyć w zasłony czy rolety zaciemniające, które zapewnią jej komfortowy wypoczynek w ciągu dnia. Obok łóżeczka powinien znaleźć się mała lampka nocna z łagodnym światłem i stoliczek nocny.
Stolik do zabaw ustawiamy przy oknie lub na środku pomieszczenia, w dobrze oświetlonym miejscu. W pokoju mniejszych dzieci nie może zabraknąć dużej ilości zabawek, więc podczas planowania aranżacji warto zaplanować miejsce na przechowywanie. Ozdobne kosze, praktyczne pudełka ułatiają zachowania porządku i sprzątanie po zabawie.
Pokój dla dziewczynki 7-letniej i 8-letniej - pokój uczennicy powinien już być nieco bardziej "dorosły", z biurkiem do odrabiania lekcji i wygodnym krzesłem, w dobrze oświetlonym miejscu. Dziewczynki w wieku szkolnym chętnie spotykają się z rówieśnikami. Możemy im to ułatwić, wprowadzając do pokoju pufy lub duże poduchy, na których dziewczynki mogą przysiąść podczas wspólnego spędzania czasu.
Aby budować w dziecku pozytywne nawyki, zaaranżuj w pokoju wygodne miejsce do czytania. Fotel lub namiot z kolorowymi poduszkami na podłodze stworzą miłą atmosferę relaksu i skojarzą czytanie z przyjemnością.
Meble do pokoju dziewczynki
Odpowiednio dobrane meble stanowią bazę dla aranżacji wnętrza. Najbardziej podstawowy element stanowi łóżko. Dobrze sprawdzają się niskie łóżka, z dużym, wygodnym materacem, z którego dziewczynka może wygodnie korzystać. To najprostsze rozwiązanie do pokoi dziewczynek 3, 4 lub 5-cio letnich.
Jeśli pokój jest mały, możemy wybrać łóżko na podwyższeniu i przestrzeń pod materacem wykorzystać jako strefę do nauki, zabawy, lub przechowywania. Zadbajmy jednak o bezpieczeństwo dziecka. Drabinka piętrowego biurka powinna być wygodna w użytkowaniu, a rama materaca wyposażona w barierkę lub zabudowę, ograniczającą ryzyko upadku dziecka z wysokości.
Kolejnym ważnym elementem wystroju pokoju dziewczynki jest biurko. Najlepiej, by stało pod oknem, co zapewni najlepszy dostęp do naturalnego światła. W pokoju uczennicy powinna znaleźć się też lampka: powinna znajdować się po stronie przeciwstawnej do ręki dominującej dziecka. Jeśli dziewczynka jest praworęczna, lampka powinna stać po lewej i na odwrót.
Pamiętajmy, że dzieci bardzo szybko rosną, dlatego najlepiej postawić na meble, które są przede wszystkim praktyczne. Dobrej jakości łóżko o klasycznej formie, w pełnych wymiarach, będzie mogło służyć przez lata. Podobnie wygląda kwestia biurka, szaf, które dzięki temu będą dobrze się wpasowywać we wnętrze nawet po kolejnych (z pewnością licznych) zmianach wystroju i remontach. Funkcjonalność i praktyczność to podstawa!
Dziecięce meble powinny zachęcać do działania i nauki samodzielności – płytkie półki lub szafki pomogą dziecku swobodnie wybrać i odłożyć na miejsce ubranka, segregować zabawki i książeczki. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju przegródki, przezroczyste organizery i pojemniki, w których miejsce znajdą zabawki i przedmioty codziennego użytku. Aby wspomóc rozwój dziecka, na fronty szaf i wieczka pudełek możemy nakleić piktogramy, które ułatwią odnalezienie poszczególnych przedmiotów czy części garderoby. Dobrze sprawdzają się też szafy z drążkami na ubrania, w których łatwo utrzymamy porządek.
Jaki kolor ścian do pokoju dziewczynki?
Jak wybrać kolor pokoju dla dziewczynki? Paleta barw jest w zasadzie nieograniczona! Przede wszystkim zapytaj swoją pociechę, o jakim pokoju marzy. Weź pod uwagę zainteresowania dziewczynki: pytaj o ulubione zwierzęta, podziwianych bohaterów bajek lub chętnie wykonywaną aktywność fizyczną. Aranżacja pokoju dla dziewczynki powinna pobudzać jej kreatywność, dawać poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Uwzględniaj więc w nim przedmioty przynoszące dziecku radość, eksponuj jej ulubione zabawki i książeczki.
Podczas aranżacji pokoju dziewczęcego warto wziąć pod uwagę jej zainteresowania. Rozwijanie pasji w dzieciach jest bardzo ważne, więc warto by sam pokój do tego zachęcał. Jeśli pociecha lubi czytać, można stworzyć jej kącik do czytania z biblioteczką. Najlepiej w pobliżu okna, by podczas czytania wpadało jak najwięcej naturalnego światła. Jeśli z kolei jest uzdolniona plastycznie, warto zorganizować kącik z odpowiednimi przyborami, a może nawet sztalugi. Pokój będzie miejscem rozwoju zainteresowań dziewczynki, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Najciekawsze zestawienia tworzy neutralny kolor bazowy zestawiony z wyjątkowym, mocniejszym dodatkiem. Róż, pastelowy błękit, biel lub szarość, uzupełnione o słoneczną żółć lub głęboki granat wprowadzą do dziecięcego wnętrza ciekawy element zaskoczenia. Do palety jasnych róży dodaj odrobinę zdecydowanej fuksji lub elektryzującego turkusu, np. w postaci poszewek na poduszki lub zasłonek. W opcji bezpiecznej zestawiaj ze sobą kilka odcieni jednej barwy. Jako nośnik koloru w neutralnym wnętrzu można wykorzystać również fronty mebli, a nawet drzwi wejściowe.
Kolorowe tapety do wnętrz to jedne z najpopularniejszych dodatków, które z powodzeniem sprawdzą się przy urządzaniu pokoju dziewczynki. Małej miłośniczce przyrody zaaranżuj zielony pokój dla dziewczynki: z leśną polana lub egzotyczną dżunglą dzięki naklejkom ściennym, lub ciekawej fototapecie. Dobrym, bardziej abstrakcyjnym motywem są również wzory geometryczne – koła, zygzaki lub trójkąty. Takie wnętrze jest neutralne i może rosnąć wraz z dzieckiem. Dzięki dobrej bazie będzie nam z czasem łatwiej urządzić młodzieżowy pokój dziewczęcy.
Zwróć uwagę na wysoką jakość materiałów i bezpieczeństwo – farby lub tapety powinny być zmywalne, łatwe do utrzymania w czystości i nie mogą wydzielać szkodliwych związków chemicznych.
Strefa zabaw w pokoju dziewczynki
Dzieci mnóstwo czasu spędzają na swobodnych zabawach, często na podłodze. Warto więc zostawić dziewczynkom tam trochę miejsca z miękkim, ale łatwym w utrzymaniu czystości dywanem. Ten element dekoracyjny również możemy wykorzystać na dwa sposoby: jako neutralną bazę lub kolorystyczny akcent w pomieszczeniu. Dywan to również świetne wyjście do stworzenia dziecku kącika towarzyskiego. Miękkie poduszki lub pufy dla przyjaciółek dziewczynki z pewnością zachęcą do wspólnego spędzania czasu. Popularnym trendem dla mniejszych dzieci są namioty: można kupić gotowy, lub zachęcić dziecko do budowy własnego z krzeseł, kolorowych koców i poduszek.
Oświetlenie w pokojach dziecięcych to bardzo ważny i niestety często pomijany temat. Powinniśmy maluchom zapewnić mocne oświetlenie górne, lampkę przy biurku, do czytania oraz lampkę nocną. Oprócz podstawowych opraw wprowadź do dziewczęcego pokoju dużo oświetlenia dekoracyjnego: niewielkie lampki LED o zabawnych kształtach lub sznur oświetlenia na baterie w typie popularnych kul "cotton balls". Z pewnością ożywią i urozmaicą pokój małej dziewczynki.