Pokój dla dziewczynki

Pokój dla dziewczynki

Pokoje dziecięce to jeden z najbardziej wdzięcznych tematów projektowych. Funkcjonalna przestrzeń dla małej lokatorki, w której znajdzie się miejsce do nauki, wypoczynku i zabawy oraz przechowywania, wymaga starannego przemyślenia. Zobacz, jak pomysłowo urządzić pokój dla dziewczynki.
5:00 min
0
0

Podział stref w pokoju dziecka

Planując aranżację dziecięcego pokoju, nie możemy zapominać o tym, że wnętrze musi być przede wszystkim wygodne dla małego użytkownika. Przedszkolak potrzebuje miejsca do wypoczynku, biurka, przy którym może rysować i układać puzzle oraz sporo dobrze zorganizowanego miejsca do przechowywania. Dziecięce meble powinny zachęcać do działania i nauki samodzielności – płytkie półki lub komoda pomogą dziecku swobodnie wybrać i odłożyć na miejsce ubranka, segregować zabawki i książeczki. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju przegródki, zamykane szafki, organizery i pojemniki, w których miejsce znajdą zabawki i przedmioty codziennego użytku.

Autor:
Redakcja
Data:
11.03.2020
Zwierzątka jak malowane w dziecięcej kolekcji tapet Pixers
Jasny pokój z kolorową tapetą z pewnością pobudzi wyobraźnię małej lokatorki. Fot. Pixers
ciekawe pomysły

Aby budować w dziecku pozytywne nawyki, zaaranżuj w pokoju wygodne miejsce do czytania. Fotel lub namiot z kolorowymi poduszkami na podłodze stworzą miłą atmosferę relaksu i skojarzą czytanie z przyjemnością.

Jakie kolory wybrać?

Dziewczęce pokoje nie muszą ociekać pudrowym różem, paleta barw jest w zasadzie nieograniczona! Przede wszystkim jednak zapytaj pociechę, o jakim pokoju marzy. Weź oczywiście pod uwagę zainteresowania dziewczynki: pytaj o ulubione zwierzęta, podziwianych bohaterów bajek lub chętnie wykonywaną aktywność fizyczną. Najbliższe otoczenie dziecka powinno pobudzać jego kreatywność i dawać poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Uwzględniaj więc w nim przedmioty przynoszące dziecku radość, eksponuj ulubione zabawki i książeczki.

Dziecięca ściana w kontrastowych kolorach od Pixers
Kotrastowe, żólte pasy i zabawna grafika z pewnością spodobają się wielu maluchom. Fot. Pixers

Najciekawsze zestawienia tworzy neutralny kolor bazowy zestawiony z wyjątkowym, mocniejszym dodatkiem. Pastelowy błękit, biel lub szarość, uzupełnione o słoneczną żółć lub głęboki granat wprowadzą do dziecięcego wnętrza ciekawy element zaskoczenia. Do palety jasnych róży dodaj odrobinę zdecydowanej fuksji lub elektryzującego turkusu, np. w postaci poszewek na poduszki lub zasłonek. W opcji bezpiecznej zestawiaj ze sobą kilka odcieni jednej barwy. Jako nośnik koloru w neutralnym wnętrzu można wykorzystać również fronty mebli, a nawet drzwi wejściowe.

ciekawe pomysły

Zwróć uwagę na wysoką jakość materiałów i bezpieczeństwo – farby lub tapety powinny być zmywalne, łatwe do utrzymania w czystości i nie mogą wydzielać szkodliwych związków chemicznych.

Śliczny  pokoik dla uczennicy w aranżacji mebli  Black Red White
Pokój dziewczynki w wieku szkolnym powinien być funkcjonalny i wyposażony w wygodne miejsce do nauki. Fot. Black Red White

Naklejki i fototapety

To jedne z najpopularniejszych dodatków, które z powodzeniem sprawdzą się przy urządzaniu pokoju dziewczynki. Małej miłośniczce przyrody zaaranżuj w pokoju leśną polanę lub egzotyczną dżunglę, dzięki naklejkom ściennym lub ciekawej fototapecie. Dobrym, bardziej abstrakcyjnym motywem są również wzory geometryczne – koła, zygzaki lub trójkąty. Takie wnętrze jest neutralne i mogą rosnąć wraz z dzieckiem.

Zabawna fototapeta od Pixers w pokoju nastolatki
Zabawne wzory na jasnym tle są uniwersalnym rozwiązaniem do aranżacji przytulnego, nowoczesnego pokoi dla dziewczynki. Fot. Pixers

Miejsce zabaw

Dzieci mnóstwo czasu spędzają na swobodnych zabawach, często na podłodze. Warto więc zostawić im tam trochę miejsca z miękkim, ale łatwym w utrzymaniu czystości dywanem. Ten element dekoracyjny również możemy wykorzystać na dwa sposoby: jako neutralną bazę lub kolorystyczny akcent w pomieszczeniu. Dywan to świetne wyjście do stworzenia dziecku kącika towarzyskiego. Miękkie poduszki lub pufy dla przyjaciółek dziewczynki z pewnością zachęcą do wspólnego spędzania czasu. Popularnym trendem są namioty dziecięce: można kupić gotowy lub zachęcić dziecko do budowy własnego namiotu z kolorowych koców i poduszek.

Różowy pokój dla dziewczynki w wieku szkolnym
Pokój dziewczynki w ulubionym kolorze z pewnością zachwyci każdą małą artystkę i pobudzi jej wyobraźnię. Fot. Tikkurilla

Lampki i dodatki

Oświetlenie w pokojach dziecięcych to bardzo ważny i niestety często pomijany temat. Powinniśmy maluchom zapewnić mocne oświetlenie górne, lampkę przy biurku, do czytania oraz lampkę nocną. Oprócz podstawowych opraw wprowadź do dziewczęcego pokoju dużo oświetlenia dekoracyjnego: niewielkie lampki LED o zabawnych kształtach lub sznur oświetlenia na baterie w typie popularnych kul Cotton balls.

Podobne artykuły

Łazienka dla dzieci
Pojawienie się dzieci w rodzinie wprowadza wiele zmian, zarówno w życiu, jak i w domu. Projektując wnętrze użytkowane przez...
czytaj więcej
Pokój dla chłopca
Urządzanie dziecięcego pokoju to jedno z najlepszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań rodzicielstwa. Przestrzeń ma być nie...
czytaj więcej