Łazienka dla dzieci

Łazienka dla dzieci

Pojawienie się dzieci w rodzinie wprowadza wiele zmian, zarówno w życiu, jak i w domu. Projektując wnętrze użytkowane przez najmłodszych domowników, na pierwszym względzie należy mieć ich bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Szczególnie wymagającym miejscem jest łazienka.
2:00 min
0
0

Aranżacja łazienki dla dzieci wymaga od nas stworzenia bezpiecznej i komfortowej przestrzeni. Projektując łazienkę dla najmłodszych, zadbajmy o dobór bezpiecznego wyposażenia, kolorowych dodatków i akcesoriów. 


Strefa kąpieli

 

Kąpiel jest jednym z codziennych rytuałów, który zapewnia dziecku nie tylko pielęgnację, ale i reguluje porządek dnia. To sygnał do zakończenia aktywności i moment wyciszenia przed snem. Małe dzieci, w noworodkowym i niemowlęcym okresie życia najwygodniej jest kąpać w wanience. Dzieci szybko rosną, dlatego warto zadbać o przyszłość i wyposażyć łazienkę w brodzik prysznicowy lub wannę. Dzięki temu codzienna kąpiel będzie dla maluchów wyczekiwaną przyjemnością.

Autor:
Redakcja
Data:
13.02.2019
Aktualizacja:
09.11.2023
Paradyż Emilly - Letni Powiew w Szarościach
Radosne kolory i wzory w łazience przypadną do gustu nie tylko najmłodszym. Fot. Ceramika Paradyż
Emilly/Milio
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Emilly Grys Ściana Struktura Dekor
Płytka dekroracyjna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Milio Grys Podłoga
Płytka podłogowa, 40x40 cm
sprawdź
Paradyż Emilly Bianco Ściana
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Emilly Grys Ściana
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź

Wanna, z której będą korzystały nieco starsze dzieci, powinna być dla nich bezpieczna i komfortowa. Wysokość wanny, która umożliwi maluchowi bezpieczne wchodzenie i wychodzenie to ok. 45 cm. Na rynku dostępne są wanny w wysokości od ok. 37, łatwo więc znajdziemy model pasujący do naszej łazienki. Zwróćmy uwagę na modele posiadające półkę lub wydzielone siedzisko, dzięki czemu dziecko będzie miało miejsce na kosmetyki i niezbędne kąpielowe zabawki. Brodziki i wanny powinny być wykonane z atestowanych materiałów wysokiej jakości, np. bezpiecznego i trwałego akrylu.

Biało-zielona łazienka z tapetą w kota
warto wykorzystać tapetę lub kolorowe, wodoodporne naklejki, aby uprzyjemnić dzieciom codzienne dbanie o higienę. Projekt: ARTDESIGN biuro projektowe
Łazienka dla najmłodszych Opoczno Monoblock
Kolorowa łazienka dla dzieci. Fot. Opoczno
Monoblock
Marka Opoczno
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź
Opoczno Monoblock Pastel Mint Matt OP499-030-1
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź
Opoczno Monoblock White matt OP499-002-1
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź

Praktyczne przechowywanie

W łazience, z której korzystają najmłodsi, powinno znaleźć się odpowiednio dużo miejsc do przechowywania o różnym stopniu dostępu. Kosmetyki i chemia domowa wymagają szczególnego zabezpieczenia przed dziećmi i powinny być ukryte poza zasięgiem małych, ciekawskich rączek. Warto więc wyposażyć łazienkę w wysokie słupki lub zamykane szafki. 


Każda wieczorna kąpiel wymaga oczywiście odpowiedniej oprawy, niezbędne jest więc specjalne miejsce dedykowane wszystkim kąpielowym zabawkom i akcesoriom. Pamiętajmy, aby przed schowaniem zabawki dokładnie wytrzeć lub przechowywać w ażurowym pojemniku, lub woreczku, który umożliwi odprowadzenie nadmiaru wody.

Kolorowa łazienka z geometrycznym designem
Kolory w łazience zachęcą dziecko do samodzielności. Fot. Cersanit
Colour
Marka Cersanit
sprawdź
Cersanit Colour S571-007
Front 80, biały
sprawdź
Cersanit Colour S571-016
Front 120, niebieski
sprawdź
Cersanit Colour S571-027
Szafka lustrzana 60
sprawdź
Cersanit Colour K103-005
Umywalka meblowa 50 cm
sprawdź

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując remont przed powiększeniem rodziny, warto myśleć przyszłościowo. Baterie łazienkowe z termostatem to rozwiązanie, dzięki któremu wyeliminujemy ryzyko poparzenia dziecka. Możemy również wybrać nowoczesne baterie bezdotykowe lub z czasowym wyłącznikiem. Jeśli dziecko zostawi kran włączony, woda sama przestanie lecieć po upływie określonego czasu. Nie będziemy się obawiać się o przypadkowe zalanie łazienki przez pociechę.


Bardzo ważne jest również dopasowanie przestrzeni do dziecięcego wzrostu – sprawdzą się tu plastikowe, antypoślizgowe stopnie dla dzieci do łazienki ułatwiające dostęp do umywalki, wanny czy toalety.

Idealna łazienka dla dziecka
Łazienka dla dzieci z kolorowa tapetą. Fot. Synage
Roca Bol A327876000
Umywalka nablatowa, 42 cm, biała
sprawdź
Excellent Oxalia AREX.9002CR
Bateria umywalkowa wysoka, chrom
sprawdź
Excellent Oxalia AREX.9033CR
Bateria nawannowa 4-otworowa, chrom
sprawdź
Tubądzin Essent White
Płytka ścienna, 29,8x74,8 cm
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź
#W kolorze nieba
sprawdź
Tubądzin Wood Craft Grey Str
Płytka ścienno-podłogowa, 19x119,8 cm
sprawdź
Excellent Pryzmat Slim WAEX.PRY17WHS
Wanna prostokątna, 170x75 cm
sprawdź

Kolorowe dodatki

Dziecięca łazienka powinna być miejscem przyjaznym i kojarzącym się z przyjemnością. Aby przestrzeń pozostała funkcjonalna na przestrzeni lat wzrostu dziecka wybierz jasną, stonowaną kolorystykę, która będzie tłem dla barwnych dodatków. Ciekawym rozwiązaniem są naklejki na kafelki z bajkowymi motywami, które łatwo i szybko można wymienić na nowe, bez potrzeby przeprowadzania kosztownego remontu. Również kolorowe ręczniki i akcesoria wprowadzają do prosto urządzonego wnętrza radosny, pogodny nastrój.

Łazienka dla dzieci w jasnych kolorach
Umywalki Koło Nova Pro można stawiać na blacie umywalkowym lub podwiesić na ścianie. Fot. Koło
Koło Nova Pro 88427000
Szafka wisząca, 33,2x86,6x28 cm, biały połysk
sprawdź
Nova Pro
Marka Koło
sprawdź
Koło Nova Pro M32146000
Umywalka prostokątna, 45 cm
sprawdź
W dziecięcej łazience nie możemy zapomnieć o miejscu na ulubione kąpielowe gadżety i zabawki. Fot. Kaldewei
Dziecięca łazienka w jasnych, pogodnych barwach. Fot. Kaldewei

Odpowiednia temperatura

W każdej małej łazience, a przede wszystkim łazience dziecięcej, powinna być zapewniona optymalna temperatura. Do regulacji temperatury w pomieszczeniu warto wybrać grzejnik łazienkowy funkcją grzałki. To praktyczne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń, dzięki któremu szybko wysuszymy ręczniki czy mokre ubranka.

Podobne artykuły

Pokój dziecięcy na poddaszu
Podział stref w piętrowych domach jednorodzinnych często zakłada rozdzielenie na dwie strefy: dzienną, na parterze z kuchnią...
czytaj więcej
Łazienka dla dużej rodziny
Łazienka to jedno z najbardziej intensywnie użytkowanych pomieszczeń w każdym domu. Przy wielu użytkownikach musi być szczególnie...
czytaj więcej