Łazienka dla dzieci

Łazienka dla dzieci

Pojawienie się dzieci w rodzinie wprowadza wiele zmian, zarówno w życiu, jak i w domu. Projektując wnętrze użytkowane przez najmłodszych domowników, na pierwszym względzie należy mieć ich bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Szczególnie wymagającym miejscem jest łazienka.
2:00 min
0
0

Kąpiel jest jednym z codziennych rytuałów, który zapewnia dziecku nie tylko pielęgnację, ale i reguluje porządek dnia. To sygnał do zakończenia aktywnego dnia i moment wyciszenia przed snem. Dzieci w początkowym okresie życia najwygodniej jest kąpać w wanience. Myśląc przyszłościowo, warto jednak wyposażyć łazienkę w brodzik prysznicowy lub wannę, w której codzienna kąpiel będzie dla maluchów wyczekiwaną przyjemnością. Aranżując łazienkę dla najmłodszych, zadbajmy o dobór bezpiecznego wyposażenia, kolorowych dodatków i akcesoriów. 

Paradyż Emilly - Letni Powiew w Szarościach
Radosne kolory i wzory w łazience przypadną do gustu nie tylko najmłodszym. Fot. Ceramika Paradyż
Emilly/Milio
Emilly/Milio
Kolekcja Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Emilly Grys Ściana Struktura Dekor
Paradyż Emilly Grys Ściana Struktura Dekor
Płytka dekroacyjna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Milio Grys Podłoga
Paradyż Milio Grys Podłoga
Płytka podłogowa, 40x40 cm
sprawdź
Paradyż Emilly Bianco Ściana
Paradyż Emilly Bianco Ściana
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Emilly Grys Ściana
Paradyż Emilly Grys Ściana
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź

Głębokie brodziki prysznicowe

To praktyczna namiastka wanny w niewielkiej łazience. Może służyć za mini wannę dla dzieci w wieku od roku do kilku lat. Nowoczesne brodziki wykonane są z antypoślizgowych materiałów i mają wygodne siedziska, które mogą służyć jako miejsce do zabawy lub miejsce przechowywania kosmetyków i kąpielowych akcesoriów. Wanna, z której będą korzystały dzieci, powinna być dla nich bezpieczna i komfortowa. Wysokość wanny, która umożliwi maluchowi bezpieczne wchodzenie i wychodzenie to ok. 45 cm. Na rynku dostępne są wanny w wysokości od ok. 37, łatwo więc znajdziemy model pasujący do naszej łazienki. Zwróćmy uwagę na modele posiadające półkę lub wydzielone siedzisko, dzięki czemu dziecko będzie miało miejsce na kosmetyki i niezbędne kąpielowe zabawki. Brodziki i wanny powinny być wykonane z atestowanego akrylu wysokiej jakości. Nowoczesna armatura jest antypoślizgowa i ma właściwości termoizolacyjne oraz jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Praktyczne przechowywanie

W łazience, z której korzystają najmłodsi, powinno znaleźć się odpowiednio dużo miejsc do przechowywania o różnym stopniu dostępu. Kosmetyki i chemia domowa wymagają szczególnego zabezpieczenia przed dziećmi i powinny być ukryte poza zasięgiem małych, ciekawskich rączek. Każda wieczorna kąpiel wymaga oczywiście odpowiedniej oprawy, niezbędne jest więc specjalne miejsce dedykowane wszystkim kąpielowym zabawkom i akcesoriom.

Wzory i kolory w łazience zachęcają dziecko do nauki samodzielności i dbania o higienę osobistą. Fot. Tubądzin
Kolorowe płytki z kolekcji Pastele. Fot. Tubądzin
Umywalki dostępne dla dzieci powinny być dopasowane do ich wzrostu. Fot. Koło
Fot. Koło
W dziecięcej łazience nie możemy zapomnieć o miejscu na ulubione kąpielowe gadżety i zabawki. Fot. Kaldewei
Fot. Kaldewei

Grzejniki łazienkowe

W każdej małej łazience, a przede wszystkim łazience dziecięcej, powinna być zapewniona optymalna temperatura. Do regulacji temperatury w pomieszczeniu warto wybrać grzejnik z funkcją grzałki. To praktyczne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń, dzięki któremu szybko wysuszymy ręczniki czy mokre ubranka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując remont przed powiększeniem rodziny, warto myśleć przyszłościowo. Baterie łazienkowe z termostatem to rozwiązanie, dzięki któremu wyeliminujemy ryzyko poparzenia dziecka. Możemy również wybrać nowoczesne baterie bezdotykowe. Bardzo ważne jest dopasowanie przestrzeni do dziecięcego wzrostu – sprawdzą się plastikowe, antypoślizgowe stopnie ułatwiające dostęp do umywalki, wanny czy toalety.

Kolorowe dodatki

Dziecięca łazienka powinna być miejscem przyjaznym i kojarzącym się z przyjemnością. Aby przestrzeń pozostała funkcjonalna na przestrzeni lat wzrostu dziecka wybierz jasną, stonowaną kolorystykę, która będzie tłem dla barwnych dodatków. Ciekawym rozwiązaniem są naklejki na kafelki z bajkowymi motywami, które łatwo i szybko można wymienić na nowe, bez potrzeby przeprowadzania kosztownego remontu. Również kolorowe ręczniki i akcesoria wprowadzają do prosto urządzonego wnętrza radosny, pogodny nastrój.