Łazienka dla dzieci

Łazienka dla dzieci

Pojawienie się dzieci w rodzinie wprowadza wiele zmian, zarówno w życiu, jak i w domu. Projektując wnętrze użytkowane przez najmłodszych domowników, na pierwszym względzie należy mieć ich bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Szczególnie wymagającym miejscem jest łazienka.
2:00 min
0
0

Aranżacja łazienki dla dzieci wymaga od nas stworzenia bezpiecznej i komfortowej przestrzeni. Projektując łazienkę dla najmłodszych zadbajmy o dobór bezpiecznego wyposażenia, kolorowych dodatków i akcesoriów. 


Strefa kąpieli

 

Kąpiel jest jednym z codziennych rytuałów, który zapewnia dziecku nie tylko pielęgnację, ale i reguluje porządek dnia. To sygnał do zakończenia aktywnego dnia i moment wyciszenia przed snem. Dzieci w początkowym okresie życia najwygodniej jest kąpać w wanience. Myśląc przyszłościowo, warto jednak wyposażyć łazienkę w brodzik prysznicowy lub wannę, w której codzienna kąpiel będzie dla maluchów wyczekiwaną przyjemnością.

Autor:
Redakcja
Data:
13.02.2019
Paradyż Emilly - Letni Powiew w Szarościach
Radosne kolory i wzory w łazience przypadną do gustu nie tylko najmłodszym. Fot. Ceramika Paradyż
Emilly/Milio
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Emilly Grys Ściana Struktura Dekor
Płytka dekroacyjna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Milio Grys Podłoga
Płytka podłogowa, 40x40 cm
sprawdź
Paradyż Emilly Bianco Ściana
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Emilly Grys Ściana
Płytka ścienna, 30x60 cm
sprawdź

Wanna, z której będą korzystały nieco starsze dzieci, powinna być dla nich bezpieczna i komfortowa. Wysokość wanny, która umożliwi maluchowi bezpieczne wchodzenie i wychodzenie to ok. 45 cm. Na rynku dostępne są wanny w wysokości od ok. 37, łatwo więc znajdziemy model pasujący do naszej łazienki. Zwróćmy uwagę na modele posiadające półkę lub wydzielone siedzisko, dzięki czemu dziecko będzie miało miejsce na kosmetyki i niezbędne kąpielowe zabawki. Brodziki i wanny powinny być wykonane z atestowanych materiałów wysokiej jakości, np. bezpiecznego i trwałego akrylu.

Łazienka dla najmłodszych Opoczno Monoblock
Kolorowa łazienka dla dzieci. Fot. Opoczno
Monoblock
Marka Opoczno
sprawdź
#Zielono mi
sprawdź
Opoczno Monoblock Pastel Mint matt OP499-030-1
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź
Opoczno Monoblock White matt OP499-002-1
Płytka ścienna, 20x20 cm
sprawdź

Praktyczne przechowywanie

W łazience, z której korzystają najmłodsi, powinno znaleźć się odpowiednio dużo miejsc do przechowywania o różnym stopniu dostępu. Kosmetyki i chemia domowa wymagają szczególnego zabezpieczenia przed dziećmi i powinny być ukryte poza zasięgiem małych, ciekawskich rączek. Każda wieczorna kąpiel wymaga oczywiście odpowiedniej oprawy, niezbędne jest więc specjalne miejsce dedykowane wszystkim kąpielowym zabawkom i akcesoriom.

Wzory i kolory w łazience zachęcają dziecko do nauki samodzielności i dbania o higienę osobistą. Fot. Tubądzin
Kolorowe płytki z kolekcji Pastele. Fot. Tubądzin

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Planując remont przed powiększeniem rodziny, warto myśleć przyszłościowo. Baterie łazienkowe z termostatem to rozwiązanie, dzięki któremu wyeliminujemy ryzyko poparzenia dziecka. Możemy również wybrać nowoczesne baterie bezdotykowe. Bardzo ważne jest dopasowanie przestrzeni do dziecięcego wzrostu – sprawdzą się plastikowe, antypoślizgowe stopnie ułatwiające dostęp do umywalki, wanny czy toalety.

Idealna łazienka dla dziecka
Łazienka dla dzieci z kolorowa tapetą. Fot. Synage
Roca Bol A327876000
Umywalka nablatowa, 42 cm
sprawdź
Excellent Oxalia AREX.9002CR
Bateria umywalkowa wysoka
sprawdź
Excellent Oxalia AREX.9033CR
Bateria nawannowa 4-otworowa
sprawdź
Tubądzin Essent white
Płytka ścienna, 29,8x74,8 cm
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź
#W kolorze nieba
sprawdź
Korzilius Wood Craft Grey Str
Płytka ścienno-podłogowa, 19x119,8 cm
sprawdź
Excellent Pryzmat Slim WAEX.PRY17WHS
Wanna prostokątna, 170x75 cm
sprawdź

Kolorowe dodatki

Dziecięca łazienka powinna być miejscem przyjaznym i kojarzącym się z przyjemnością. Aby przestrzeń pozostała funkcjonalna na przestrzeni lat wzrostu dziecka wybierz jasną, stonowaną kolorystykę, która będzie tłem dla barwnych dodatków. Ciekawym rozwiązaniem są naklejki na kafelki z bajkowymi motywami, które łatwo i szybko można wymienić na nowe, bez potrzeby przeprowadzania kosztownego remontu. Również kolorowe ręczniki i akcesoria wprowadzają do prosto urządzonego wnętrza radosny, pogodny nastrój.

W dziecięcej łazience nie możemy zapomnieć o miejscu na ulubione kąpielowe gadżety i zabawki. Fot. Kaldewei
Dziecięca łazienka w jasnych, pogodnych barwach. Fot. Kaldewei

Odpowiednia temperatura

W każdej małej łazience, a przede wszystkim łazience dziecięcej, powinna być zapewniona optymalna temperatura. Do regulacji temperatury w pomieszczeniu warto wybrać grzejnik z funkcją grzałki. To praktyczne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń, dzięki któremu szybko wysuszymy ręczniki czy mokre ubranka.

Podobne artykuły

Białe płytki do łazienki
Białe płytki stanowią uniwersalny pomysł na każde wnętrze. Stosując je w naszej łazience, mamy pewność, że stworzymy ponadczasową...
czytaj więcej
Łazienka dla dużej rodziny
Łazienka to jedno z najbardziej intensywnie użytkowanych pomieszczeń w każdym domu. Przy wielu użytkownikach musi być szczególnie...
czytaj więcej