W otoczeniu lasu. Nowoczesny dom dla rodziny

W otoczeniu lasu. Nowoczesny dom dla rodziny

W zielonej podwarszawskiej okolicy znajduje się dom otwarty na otaczającą go naturę. Przebywając w części dziennej, nie spogląda się na telewizor, a podziwia imponującą przyrodę. W związku z tym gospodarze chcieli, aby wnętrze było harmonijne i sprzyjało atmosferze relaksu. Realizacją projektu zajęli się architekci z pracowni MUM Studio.
1:00 min
0
0

Bliskość natury


Dzięki dużej ilości światła otwartej przestrzeni i bliskości natury dom wydaje się otwierać na pobliski las. Już na etapie projektowania udało się uzyskać spójną aranżację, którą cechuje funkcjonalność. Dopracowaliśmy układ funkcjonalny tak, żeby wydobyć widoki, na których zależało właścicielom – mówi Marta Drzymała. Idąc tym tokiem myślenia, w strefie dziennej znajduje się komfortowa sofa ustawiona w taki sposób, aby móc podziwiać otaczające drzewa spoglądając przez wielkie okno. Naprzeciwko niej nie ma telewizora. W nadprożu okna znajduje się zwijany ekran, co umożliwia urządzenie domowego kina.

Autor:
Redakcja
Data:
21.05.2024
Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (1).jpg
Fot. Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Klasyczna nuta w nowoczesnym wnętrzu

Już od wejścia uwagę odbiorcy przyciąga gra światła i przestrzeni. Przechodząc przez dwuskrzydłowe drzwi z ryflowanego szkła, udajemy się do otwartej strefy dziennej z ażurowymi schodami i oknami z widokiem na las. - Wyzwaniem była konstrukcja schodów - mówi Marta Drzymała - bo są tak zlokalizowane, że niewiele było punktów zakotwienia - tłumaczy architektka. Gospodarzom zależało na tym, aby schody nie tworzyły wizualnej bariery. W związku z tym zdecydowano się na przejrzystą konstrukcję ze szklaną balustradą. Przestrzenną kompozycję dopełniono za pomocą dekoracyjnych lamp. Wrażenie kontaktu z naturą dodatkowo potęguje jasne drewno stopni oraz bogata roślinność w otoczeniu schodów. 

Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (15).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio
Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (3).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Gospodarzom przypadły do gustu klasyczne elementy, które z założenia miały występować w delikatnej postaci. W aranżacji znalazł się zatem frez na listwach przypodłogowych oraz sztukateryjne kasetony na ścianie w holu pod schodami i w salonie. Poszczególne funkcje w części dziennej funkcjonalnie wydziela podłoga. W strefie komunikacji oraz w kuchni wybór padł na szary, wielkoformatowy spiek, natomiast w salonie i jadalni zdecydowano się na dębowy parkiet ułożony w jodełkę węgierską. 

Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (10).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio
Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (16).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Otwarta przestrzeń

- Zależało nam, żeby ta przestrzeń pozostała jak najbardziej otwarta, dlatego gabinet u góry został jedynie przeszklony. Widać stamtąd cały ten zgiełk na dole - mówi Marta Drzymała. W otwartym salonie intrygującym akcentem jest krzyż stworzony przez strop nas schodami i słup konstrukcyjny. - Musieliśmy go troszeczkę ograć schodami i kominkiem - tłumaczy architektka.

Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (26).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Centrum strefy kuchennej stanowi obudowana czarnym spiekiem wyspa, która pełni funkcję zarówno blatu roboczego, jak i barku z hokerami, idealnego do spożycia kawy czy śniadania. Za fornirowanymi frontami kryje się część  robocza kuchni. Również tam za przesuwnymi drzwiami ulokowano spiżarnię oraz sprzęty AGD i segregację śmieci.  Wiszące szafki wykończono za pomocą białych korpusów, które znikają na tle ściany. Oświetlenie zlewu i kuchenki zapewniają minimalistyczne patyczki, natomiast nad wyspą zawisła imponująca lampa. 

Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (9).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Monochromatyczny rwetes

Do niedużej łazienki gościnnej wchodzimy za pomocą drzwi znajdujących się po prawej stronie części dziennej.  W pomieszczeniu ułożono płytki  o dynamicznym czarno-białym wzorze, który pobudza wyobraźnię.  Dla stonowania aranżacji na ścianie naprzeciwko lustra zdecydowano się na trójwymiarowe, białe płytki. Do tego we wnętrzu znalazła się drewniana zabudowa nad wc z dekoracyjną podświetlaną wnęką i szafką umywalkową z ryflowanym frontem. 

Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (5).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Wyciszenie

W sypialni gospodarzy powtórzony został motyw sztukaterii, ryflowania i przeszklonych drzwi w stalowych ramach. Klasyczny rys udało się zachować dzięki symetrycznej kompozycji w postaci łóżka, szafek nocnych, lampek, drzwi do łazienki i garderoby oraz sztukateryjną listwę pod sufitem. Na wprost okna znalazła się ściana z monochromatycznymi ryflowaniami. 

Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (21).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio
Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (20).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Przez prowadzące do łazienki drzwi widać wannę wolnostojącą. W pomieszczeniu dominuje kamienna szarość i jasne drewno. Znajdujące się przy suficie strukturalne płytki nawiązują do analogicznego elementu w sypialni. W strefie znajduje się wykonana na wymiar zabudowa, w której znalazło się dużo miejsca do przechowywania. Na uwagę zdecydowanie zasługuje wypiaskowane w dużej tafli lustra koło, które pozwoliło na jego efektywnie podświetlenie. Poniżej znajduje się funkcjonalny blat z kwarcogranitu, w którym zamontowano umywalki. 

Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (24).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio
Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (23).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Dorosłym wstęp wzbroniony

Aby uniknąć problemów z łazienkową logistyką, rodzice zaplanowali dwie łazienki dla swoich pociech – jedną w pełni funkcjonalną i dodatkowo toaletę.  Tą z wanną i prysznicem zdobią płytki w palmowe liście. Na podłodze i pozostałych ścianach zdecydowano się na jasny beż. W tym tonie zachowano również szafkę umywalkową. W drugiej dominują pastelowe kaktusy. Na ścianie znajduje się zintegrowana z blatem umywalka – podobnie jak w łazience rodziców. Aranżację dopełniono za pomocą czarnych akcentów na podłodze oraz kinkietów w tym samym kolorze.


Projekt: Mum Studio, Marta Drzymała

Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Stylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk

Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (29).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio
Realizacja Mum Studio_fot. Budzik Studio (31).jpg
Fot.: Michał Przeździk-Buczkowski, Budzik Studio

Polecane artykuły:

Wnętrza apartamentu inspirowanego Bauhausem
Co pierwsze przychodzi na myśl, gdy mówimy o urządzaniu mieszkania? Z pewnością wiele osób odpowie, że urządzanie mieszkania...
czytaj więcej
Apartament w chmurach przy Złotej 44
W budynku mieszkalnym przy ulicy Złotej 44 w Warszawie znajduje się apartament ulokowany na 46. piętrze. Gospodarze chcieli...
czytaj więcej