Jak urządzić pokój dla rodzeństwa

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie gdy dzieci są różnej płci. Dodatkowe utrudnienie może wystąpić w sytuacji posiadania pociech w różnym wieku.
5:00 min
0
0

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa


Urządzenie pokoju dla pociechy to samo w sobie trudne wyzwanie. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w chwili, gdy potrzebujemy zaaranżować pokój dla rodzeństwa. Trzeba zadbać o to, aby latorośle miały miejsce do nauki, zabawy oraz odpoczynku. Poniżej przedstawimy inspiracje i pomysły dla ułatwienia tego zadania. Nie można zapominać o strefie prywatnej dla dzieci, której posiadanie silnie wzrasta wraz z upływem lat. Szczególnie uciążliwe może okazać się to gdy rodzeństwo jest w różnym wieku. Dodatkowe komplikacje pojawiają się, jeśli dzieci są różnej płci.

Autor:
Redakcja
Data:
30.01.2023
Niebieski pokój rodzeństwa w wieku szkolnym
Pokój rodzeństwa w wieku szkolnym. Fot. KT Projektowanie Wnętrz Sp. z o.o.

Przestrzeń, którą zamieszkuje każde z dzieci, musi odpowiadać jego pasjom i zainteresowaniom. Nie jest to łatwe zadanie szczególnie w sytuacji, jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, szczególnie w bloku. Ważne jest również, aby dobrać odpowiednie kolory. Mimo iż chcemy zaakcentować podział pokoju dla rodzeństwa różnej płci, to nie musimy malować go w stereotypowe barwy różowego i niebieskiego tak jak kojarzy nam się pokój dla chłopca i dziewczynki. Możemy postawić na jasne stonowane barwy, które przy okazji optycznie powiększą wnętrze, a charakterystyczne kolory zawrzeć można w postaci akcentów.

Pokój dzieci z jodełkową podłogą i dekoracyjna ścianą
Pokój dla rodzeństwa różnej płci. Fot. Domni.pl
Chevron
Marka Azario
sprawdź
Azario Chevron Beige Mat
Płytka uniwersalna, 8x40 cm
sprawdź
Jasny pokój rodzeństwa z pastelowymi akcentami
sprawdź

Meble w pokoju dla rodzeństwa

Każdorazowo podczas podejmowania decyzji jak urządzić pokój dla rodzeństwa należy poważnie przemyśleć jakie meble do wspólnej przestrzeni wybierzemy. Pierwszym krokiem będzie zweryfikowanie i ocenienie jakim metrażem dysponujemy. Na podstawie tej informacji jesteśmy w stanie ustalić, na jakie wariacje aranżacyjne możemy sobie pozwolić. Jeżeli rozmiar pomieszczenia nam na to pozwala, warto zdecydować się na dwa oddzielne łóżka najlepiej, jeśli mają one szuflady, natomiast jeśli nie mamy takiej możliwości, świetnym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe. Z reguły starsze dziecko chętnie zajmuje górne piętro. Dolne z kolei jest świetnym rozwiązaniem dla młodszego, także ze względów bezpieczeństwa. 

Natura i drewno w wykończeniu pokoju dla rodzeństwa
Pokój dla rodzeństwa w wykończeniu z akcentami natury. Fot. Domni.pl
Paradyż Heartwood Honey Gres Szkl. Rekt. Struktura Mat
Płytka ścienno-podłogowa (gr. 9 mm), 19,8x119,8 cm
sprawdź
Heartwood
Marka Paradyż
sprawdź
Aranżacja pokoju dziecka w beżach i brązach z florystycznym akcentem
autor: Domni.pl
sprawdź

Doskonałą alternatywą w niewielkim metrażu, inną niż łóżko piętrowe będzie również ustawienie dwóch łóżek na antresoli. W wyniku takiego zabiegu znajdziemy trochę miejsca, w którym kapitalnie sprawdzi się podwójne biurko. Tym samym wydziela nam się strefa do nauki i odrabiania lekcji. Dzięki tej opcji w pokoju rodzeństwa każde z dzieci będzie miało swoją oddzielną przestrzeń do rozwijania własnych zainteresowań. Jeżeli różnica wieku jest spora, biurko może nie być najlepszym rozwiązaniem dla młodszego dziecka, zatem w takim pokoju dla rodzeństwa powinien znaleźć się niewielki stoliczek z krzesełkiem.

Pokoik dziecięcy z łóżkiem na antresoli
Łóżko na antresoli w pokoju dziecięcym. Fot. 4ma projekt
Antresola w domu jednorodzinnym
sprawdź

Ważne jest także, aby zapewnić dzieciom miejsce, w którym będą mogły przechowywać swoje zabawki, ubrania i rzeczy osobiste. Ta strefa powinna mieć jednak jasny podział, aby każde z dzieci czuło się komfortowo. Można podzielić pokój dla rodzeństwa różnej płci za pomocą ścianki działowej, jeśli mamy taką możliwość. Natomiast w sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającymi warunkami, świetnym rozwiązaniem będzie zaakcentowanie odrębności za pomocą tego, jak urządzimy strefę z łóżkiem, szafą, komodą do przechowywania podręcznych rzeczy, która ułatwi utrzymanie porządku bądź jak rozdzielimy biurko.

Miejsce do pracy dla rodzeństwa z mapą Pixers
Podwójne biurko w pokoju dla rodzeństwa. Fot. Pixers

Oświetlenie w pokoju dla rodzeństwa

Kolejnym istotnym aspektem, przy podejmowaniu decyzji jak urządzić pokój dla rodzeństwa, jest oświetlenie. Dobrym pomysłem jest zamontowanie lampek przy każdym z łóżek. Jeżeli są to łóżka piętrowe, to zarówno mieszkaniec, górnego, jak i dolnego piętra powinien mieć swoje źródło światła. Posłuży ono nie tylko do zabawy, ale i nauki czy nocnej lektury książek. Równie istotne jest oświetlenie górne, aby w pokoju rodzeństwa panowały odpowiednie warunki i nie były narażone na wady wzroku z powodu zbyt ciemnego, bądź zbyt jasnego pomieszczenia.

Pokój dziecięcy z piętrowym łóżkiem w zabudowie
Drewniana zabudowa w pokoju dziecięcym. Projekt Atelier Starzak Strebicki Fot. Mateusz Bieniaszczyk

Polecane artykuły:

Dziecięce meble na miarę marzeń
Aranżacja pokoju dziecięcego to skomplikowany, rozłożony w czasie proces. Najczęściej składa się z poszukiwania kompromisów...
czytaj więcej
Pokój dziecięcy na poddaszu
Podział stref w piętrowych domach jednorodzinnych często zakłada rozdzielenie na dwie strefy: dzienną, na parterze z kuchnią...
czytaj więcej