Dziecięce meble na miarę marzeń

Dziecięce meble na miarę marzeń

Aranżacja pokoju dziecięcego to skomplikowany, rozłożony w czasie proces. Najczęściej składa się z poszukiwania kompromisów między wymaganiami rodziców a dziecięcymi marzeniami.
3:00 min
0
0

Komandor, marka z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu mebli dziecięcych, wraz z grupą ekspertów, dzielą się wiedzą i spostrzeżeniami na temat idealnej przestrzeni dla dzieci. Gabi, Lila, Mila, Natalka oraz Franek, Mikołaj i Tymek chętnie opowiedzieli o swoich wymarzonych pokojach.


Podczas rozmowy o wymarzonym pokoju, dzieci w pierwszej kolejności wskazywały łóżko. W ich wyobrażeniach powstają łóżka z drabinkami do wspinaczki, zjeżdżalnią, a nawet – trzypiętrowe. W przypadku aranżacji pokoju małego dziecka warto pozostać przy tradycyjnych, bezpiecznych rozwiązaniach. Niskie, klasyczne łóżko może łatwiej rosnąć z przedszkolakiem. Dostosowanie mebla do wieku dziecka jest absolutną podstawą. Warto wyposażyć je w miejsca do przechowywania, nie tylko pościeli, ale też różnego rodzaju skrytki czy szuflady, w których dziecko może przechowywać swoje skarby. Ciekawym rozwiązaniem są modułowe kontenerki zamiast szafek nocnych. Stosując rozwiązania na wymiar, możemy sami z dzieckiem zaplanować wygląd i funkcjonalność mebli.

Autor:
Redakcja
Data:
29.05.2020
Pokój dziewczynki ze ścianą 3d i akcentami czerni
Trójwymiarowe dekoracje to jeden z najciekawszych sposobów na urządzenie dziecięcego pokoju. Fot. Komandor

Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju jest pojemna szafa. Tak przynajmniej twierdzi pięcioletnia Mila, której wymarzona szafa będzie „Gruba, żeby schować dużo rzeczy. Dużo ubrań, bardzo dużo ubrań. Po prostu bardzo dużo".

Czarne akcenty w dziewczęcym pokoju
Czerń świetnie sprawdza się w aranżacjach pokojów dziecięcych. W połączeniu z ciepłym drewnem i pastelowymi odcieniami prezentuje się bardzo nowocześnie. Fot. Komandor
#Dorosłym wstęp wzbroniony
sprawdź

Z pewnością wielu dorosłych miłośników mody się z tym zgodzi. W pokoju dziecka warto postawić na rozwiązania wielofunkcyjne. Dobrze zaprojektowana szafa na wymiar zmieści nie tylko półki i wieszaki na ubranka, ale też zabawki. Z utrzymaniem porządku w dziecięcych kolekcjach zabawek pomogą szuflady i druciane kosze. Maluchy zrobią z nich przytulny domek dla misiów i lalek. Starsze dzieci, takie jak ośmioletni Mikołaj, który w swojej szafie planuje chować klocki lego, sprzęt piłkarski i pamiątki z wakacji, mogą wykorzystać pudełka i skrzynie. Umieszczone w dolnej części szafy pojemniki pomogą zapanować nad dziecięcym bałaganem. Szafy z drzwiami przesuwnymi ukryją go z zasięgu wzroku. Ich szklane fronty świetnie sprawdzą się jako tablica rysunkowa — wystarczą specjalne pisaki. Z takiej przestrzeni do autoekspresji z pewnością skorzysta każdy kilkulatek.

W kręgu dziecięcych zainteresowań

Dzieci chętnie otaczają się ulubionymi motywami, wizerunkami zwierząt oraz postaci z bajek czy gier komputerowych. Równie ważne jest też dla nich hobby! Franek ma 8 lat i gra w drużynie piłkarskiej jako obrońca. Najchętniej pozbyłby się z pokoju okien i wiszących lamp, żeby móc ćwiczyć tricki z piłką. 6-letnia Lila również nie nudziłaby się w swoim wymarzonym pokoju. Marzy o przyrządach do ćwiczeń gimnastycznych, ściance do wspinaczki i huśtawce. […] „mini plac zabaw z piaskownicą, żeby można było się pobawić w deszczowy dzień i mały basen z kręconą zjeżdżalnią. Można postawić tam też leżak i parasol składany, jeśli przyniesie się ziemię. Mamy nieczęsto się na to zgadzają, ale może w tym przypadku…

Kolorowy pokój aktywnego chłopca
Warto zwracać uwagę na zainteresowania i rzeczy, które sprawiają maluchom przyjemność i umieścić je w ich przestrzeni. Fot. Komandor

Komandor rozumie dziecięce potrzeby i zainteresowania. W ofercie marki znalazły się jednak nieco mniej wymagające rozwiązania. Mini ścianka wspinaczkowa, huśtawka czy worek bokserski świetnie odnajdą się w pokojach młodych fanów sportu. Miłośnikom dekoracyjnych figurek i plakatów z pewnością spodobają się grafiki na frontach mebli. Stworzą efektowne, ale nieprzytłaczające akcenty w przestrzeni dziecięcego pokoju. Dzieci mają dowolność w wyborze motywu: motywy roślinne, ulubione zwierzątka, akcenty piłkarskie czy rysunki w stylu graffiti. Z tej możliwości chętnie skorzysta Mila, która marzy o fioletowym pokoju z tęczą i wizerunkami ulubionych zwierzątek — kotkami, delfinami i tygrysami.  

Dziecięcy pokoik z zieloną wykładziną
Pokój malucha powinien być dostosowany do jego wieku. Im dziecko jest starsze, tym chętniej zaangażuje się urządzanie własnego wnętrza. Fot. Komandor

Dzieci pamiętają też o miejscach dla swoich pupili. Chcą mieć posłanie dla psiaka czy specjalnie wydzielone miejsce w szafie, pomalowanej pod kolor kota – na szaro. Ten kolor ciekawie łączy się odcieniami fioletu, błękitów i różu, ale też takimi kolorami jak biały, czerwony czy czarny. W aranżacji dziecięcych pokojów doskonale sprawdzą się jasne meble z fornirem o delikatnym usłojeniu, białe lub w uniwersalnych kolorach -beż, szarość czy jasny brąz.

Szaro-zielony pokój nastolatka
W pokoju starszych dzieci i nastolatków bardzo ważne jest wygodne miejsce do nauki - z biurkiem i półkami na książki. Fot. Komandor
#Ceglane motywy
sprawdź

Dzieci swoich czasów

Kiedy dzieci rozmawiają o swoich wymarzonych pokojach, często wspominają ulubione książki. Warto przedyskutować z nimi stworzenie małej biblioteczki – regału, który przechowa wszystkie zbiory. Oprócz klasycznych regałów, marka Komandor ma w ofercie ażurowy system Orto. Jego nowoczesna forma dobrze odnajdzie się w aranżacji pokojów małych ludzi. Zestawiając go z modułowymi szafkami lub szufladami, zyskamy miejsce na drobiazgi. Wszystkie książeczki, maskotki, zdjęcia czy rysunki będą miały swoje miejsce. Na równi z książkami, mali eksperci wyrażali zainteresowanie sprzętami elektronicznymi. Nie zawsze chcemy się z tym pogodzić, jednak technologia stała się nierozerwalną częścią ich świata i pamiętają o gniazdku na ładowarkę w kąciku relaksu, oraz miejscu na komputer i drukarkę. Ich wyobraźnia sięga często daleko w przyszłość: 10-letnia Natalia otwiera szafę pilotem lub odciskiem palca, natomiast Tymek marzy o kosmicznych przygodach: „Gdyby to było w przyszłości, chciałbym mieć maszynę do klonowania, wehikuł czasu i własne przejście do podziemnej bazy” – mówi drugoklasista.

Pokój nastolatka z motywami graffiti
Szafy z kolorowymi frontami to doskonała alternatywa dla tapet. Fot. Komandor

Dzieci zaskoczyły swoimi pomysłami. Zwłaszcza odpowiedziami na pytania o to, gdzie chciałby zamieszkać, jeśli mogłoby to być dowolne miejsce na świecie. 6-letnia Gabi na co dzień mieszka w domu z ogrodem – z chęcią jednak przeniosłaby się do mieszkania w bloku. O 4 lata starsza Natalka widzi się w dwupiętrowym apartamencie z sześcioma łazienkami i siedemdziesięciometrowym tarasie, z którego roztacza się widok na Los Angeles. Chłopców w przyszłości możemy szukać w domkach na drzewie. Tymek marzy o dużej, najlepiej trzypiętrowej przestrzeni, natomiast Mikołaj marzy o nowoczesnej bazie na Hawajach. Czy to mało realne marzenia? Może i tak, jednak rozmowy z dziećmi o ich fantastycznych wyobrażeniach to najlepszy sposób na poznanie własnego dziecka – jego świata, zainteresowań i fascynacji. To bardzo pomoże w urządzeniu im najlepszego, wymarzonego pokoju na ziemi.

Podobne artykuły

Łazienka dla dzieci
Pojawienie się dzieci w rodzinie wprowadza wiele zmian, zarówno w życiu, jak i w domu. Projektując wnętrze użytkowane przez...
Pokój dla chłopca
Urządzanie dziecięcego pokoju to jedno z najlepszych i zarazem najtrudniejszych wyzwań rodzicielstwa. Przestrzeń ma być nie...