Rodzinny apartament pełen barw

Rodzinny apartament pełen barw

Na warszawskim Żoliborzu znajduje się ponad 100 m2 mieszkanie bogate w kolory. Podczas tworzenia projektu, Magdalena Dobródzka, właścicielka Pracowni O z KRESKĄ za inspirację obrała widoczny za oknami mural. W nawiązaniu do niego stworzyła optymistyczny klimat.
1:00 min
0
0

Inspiracja muralem


- Gdy tylko weszłam do tego mieszkania i zobaczyłam, co widać przez okno, zdałam sobie sprawę, że trzeba będzie wyważyć kolory w środku, żeby łagodnie połączyły się z tymi zewnątrz - wspomina swoje pierwsze wrażenia z tego wnętrza Magdalena Dobródzka. Część okien apartamentu wychodzi bowiem na kolorowy mural. Inwestorzy to osoby otwarte na szeroką paletę barw, zatem architektka zdecydowała się na wykorzystanie tego widoku do aranżacji wnętrza, w którym miała zamieszkać rodzina z dwoma synami. Dla zachowania odpowiedniej równowagi pomieszczenia z widokiem na mural zachowano w spokojnej palecie. Inspiracja muralem pojawia się w subtelny sposób, w postaci akcentów takich jak np., przegrody między półkami czy tyły regału w sypialni gospodarzy. W pokojach dzieci te rozwiązania są śmielej zaprezentowane.

Autor:
Redakcja
Data:
07.05.2024
proj. O z kreską  fot. Cykada Studio IMG-9382-min.jpg
Fot. Cykada Studio

Kolory świata

Przestrzeń dzienna czerpie barwy z zewnątrz. Wrażenie to potęgują umieszczone na ścianie naprzeciwko okna lustra. Jej dalsza część umyślnie została wolna, gdyż służy jako ekran do projektora. Bazę kolorystyczną stanowi jasna, drewniana podłoga oraz ściany w subtelnym, szarobeżowym odcieniu. - Nie jest to zimna, sina szarość. Ludziom lepiej mieszka się w cieplejszych kolorach - tłumaczy projektantka i dodaje, że jeśli wszystko jest dobrze skomponowane, to jasny odcień ścian przejmuje w mieszkaniu rolę bieli i łagodzi kontrasty z innymi barwami. Mieszkanie staje się bardziej przytulne i spokojne w odbiorze. Warto zwrócić uwagę na szałwiowozieloną ścianę w przedpokoju, która jest jedynym odstępstwem. Za nią znajduje się pomieszczenie gospodarcze, które jest zielone zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Ten wyróżniony fragment ściany stanowi element dekoracyjny pokoju i miejsce na rodzinne fotografie.

proj. O z kreską  fot. Cykada Studio DSC_2078-min.jpg
Fot. Cykada Studio

Strefa dzienna

W przedpokoju znajduje się dużo miejsca do przechowywania, dzięki umieszczeniu przy drzwiach wejściowych niskiej fornirowanej szafki z podcięciem na buty i blatem, na którym można odłożyć torbę i klucze. Tę formę wykończenia znajdziemy również w postaci szafek kuchennych. Dla uniknięcia efektu wysokich mebli lodówkę ukryto w bocznej zabudowie, a szafki na ścianie na wprost salonu, pokryto gładkim, białym frontem, co sprawia, że są niemal niewidoczne. W tym samym kolorze zachowano fartuch ścienny oraz blat z konglomeratu, pod którym znajduje się podwieszany zlewozmywak. Do niego zamontowano baterię Hansgrohe Talis. To jedna z lepszych baterii kuchennych jakie znam - mówi projektantka. - Sama taką mam i chętnie polecam klientom, bo na wyciąganej wylewce ma przycisk do uruchamiania strumienia wody. To naprawdę superwygodne. Obok znajduje się drewniany stół jadalny z kolorowymi krzesłami polskiej marki.

proj. O z kreską  fot. Cykada Studio DSC_2122-min.jpg
Fot. Cykada Studio

W królestwie dzieci

Barwy w pokojach dzieci to kolejny element zaczerpnięty z muralu. Na pierwszy plan wychodzą malowane sufity kojarzące się z cyrkowymi namiotami. - Zawsze kiedy projektuję pokoje dziecięce, chcę, aby było w nich dużo fantazji. Dziecko musi mieć poczucie, że jego pokój jest rozpoznawalny, ma w sobie coś wyjątkowego - tłumaczy projektantka. Pokoje pociech są jasne i przestronne. W związku z tym, że chłopcy są w podobnym wieku i dużo czasu spędzają razem, pomiędzy ich pokojami znajdują się rozsuwane drzwi, które umożliwiają stworzenie wspólnej przestrzeni do zabawy. Każde z pomieszczeń ma oddzielne wejście, zatem w razie potrzeby można je swobodnie rozdzielić.  

proj. O z kreską  fot. Cykada Studio DSC_2057-min.jpg
Fot. Cykada Studio
proj. O z kreską  fot. Cykada Studio-min.jpg
Fot. Cykada Studio

Czas na relaks

Główną łazienkę również zachowano w eleganckiej bieli. Aranżację ocieplono za pomocą podłogi z drewna tekowego i fornirowanej szafki pod umywalką. Właściciele marzyli o wannie wolnostojącej, zatem mimo braku miejsca udało się ją zamontować. Warto zwrócić uwagę na kolekcję luster nad umywalką. Inwestorzy dużo podróżują i właśnie w tym miejscu kolekcjonują pamiątki.  - Projektuję w taki sposób, aby domownicy mogli powoli oswajać swoje wnętrze, wypełniać je sobą i tym, co lubią. Komponuję przestrzeń, wskazuję, gdzie co umieścić, aby zachować odpowiednie proporcje, a potem to żyje dalej. Lubię obserwować ten proces - tłumaczy Magdalena Dobródzka i wskazuje doniczkę na oknie ozdobioną przez dzieci naklejkami. - Świetnie wpasowuje się w ten projekt, jest taką kroplą  koloru we właściwym miejscu. Ale nawet ważniejsze niż kolor są kontrasty. Odpowiednio rozmieszczając akcenty, kierujemy wzrokiem osoby wchodzącej do wnętrza - mówi projektantka. Jednym z takich elementów w łazience jest kinkiet „Hats” polskiej marki Kaspa.

proj. O z kreską  fot. Cykada Studio DSC_2102-min.jpg
Fot. Cykada Studio

Dla zrównoważenia mnogości okrągłych form projektantka dobrała bazujące na formie kwadratu podtynkowe baterie z kolekcji Hansgrohe Metropol Korzystam z rzeczy, których jakości jestem pewna. Doceniam kilkudziesięcioletnie doświadczenie tej firmy i ludzi, którzy tworzą te produkty - tłumaczy, czemu tak chętnie sięga po armaturę hansgrohe. -  Poza tym wykonawcy je znają i wiedzą, jak się z nimi obchodzić, co skraca czas realizacji. Opiekujemy się tymi mieszkaniami i serwisujemy, jeśli pojawia się jakaś usterka. W przypadku tych baterii zdarza się to niezwykle rzadko – zapewnia.

proj. O z kreską  fot. Cykada Studio DSC_2117-min.jpg
Fot. Cykada Studio

Druga łazienka

Obok sypialni właścicieli znajduje się niewielka łazienka. Inwestorzy chcieli, aby była zachowana w ciemnych barwach. Płytki na ścianie umywalkowej mają lekki gradient i nierówne krawędzie – niczym ręcznie robione marokańskie zelige, co nadaje aranżacji element naturalności. W zabudowie nad WC za lakierowanymi na czarny półmat frontami znajdują się pojemne szafki. W pomieszczeniu wyodrębniono także strefę prysznica  z termostatyczną baterią.


Projekt: Magdalena Dobródzka, Pracownia O Z KRESKĄ

Stylizacja sesji zdjęciowej: Magdalena Dobródzka i Monika Rozowska

Fot.: Cykada Studio Monika Rozowska

proj. O z kreską  fot. Cykada Studio DSC_2186-min.jpg
Fot. Cykada Studio

Polecane artykuły:

W otoczeniu rzeki. Apartament w stylu modern classic
W sercu wrocławskiej Kępy Mieszczańskiej powstała nowa inwestycja. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników spokoju. Mimo...
Klimat francuskiej kamienicy na Mokotowie
W jednej z warszawskich kamienic znajduje się 93-metrowy apartament z niestandardowym – ponad 3 metrowym, wysokim wnętrzem...