Klimat francuskiej kamienicy na Mokotowie
Wydobyć potencjał
W mieszkaniu miała miejsce gruntowna metamorfoza obejmująca zmianę układu funkcjonalnego. Głównym założeniem było wykorzystanie dawnej służbówki na łazienkę przy sypialni, wydzielenie wygodnej strefy wejściowej z szafą i siedziskiem oraz przeniesienie kuchni na drugi koniec mieszkania. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu pionu wentylacyjnego po dawnym piecu.
Podczas prac powstały aż 4 możliwe układy funkcjonalne. Rozważano między innymi powiększenie głównej łazienki, pozostawienie osobnych kuchni i salonu, utworzenie układu amfiladowego z drzwiami dwuskrzydłowymi pomiędzy tymi pomieszczeniami, wydzielenie drzwiami dwuskrzydłowymi przedsionka wejściowego oraz otwarcie strefy dziennej na przedpokój. Pierwotnie gospodarze zastanawiali się nad garderobą w miejscu służbówki, jednak po konsultacjach z architektką uznali, że byłaby to ogromna strata ze światłem naturalnym od południa, które doskonale pasuje w łazience.
Z dbałością o szczegóły
Aranżacja została wykonana z dbałością o każdy detal. Udało się to uzyskać dzięki nadzorowi podczas realizacji i konsultacjami z wykonawcami i dostawcami. W związku z tym zamysłem rewizja do wodomierzy znajdująca się na pionie w łazience została wykonana w postaci wypłytkowanych drzwi an magnes, a kratkę wentylacyjną polakierowano na matowy, pistacjowy odcień, który doskonale pasuje do płytek. Nie sposób nie wspomnieć o zachowaniu przejścia wzoru żyły marmuru na spieku kwarcowym na blacie kuchennym i panelu międzyszafkowym, mimo iż długość przekraczała wielkość jednego arkusza. Z kolei strefę dzienną od przedpokoju szczelnie wypełniają całą przestrzeń pod podciągiem konstrukcyjnym opaski dwuskrzydłowych, przeszklonych drzwi francuskich.
Istota symetrii
Tak imponujące wnętrze powstało dzięki dużej wrażliwości gospodarzy na detal, dobór kolorów i symetrię. Kompozycja osiowo-symetryczna pojawia się zatem nie tylko w układzie funkcjonalnym strefy dziennej i dopasowanym układzie punktów świetlnych, ale i również odnajdziemy ją w kompozycji drzwi w przedpokoju do schowka i 2 sypialni. Ponadto dla uzyskania wizualnej spójności zastosowano drzwi rewersowe do pokoi.
Projekt: jlw studio www.jlwstudio.pl
Fot. PionPoziom