Ceglana ściana w łazience
Delikatna faktura cegły po odpowiedniej impregnacji sprawdzi się w każdych warunkach, dlatego śmiało możemy stosować ją również w łazience. Pamiętajmy tylko o odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz zastosowaniu właściwej fugi. Po skończonych pracach polecamy staranną impregnację, która ochroni ścianę przed zabrudzeniami i zarysowaniami oraz ułatwi jej pielęgnację.
Sprawdzone połączenia
Decydując się na aranżacje łazienki z użyciem cegły, warto zastosować ją na wybranym fragmencie wnętrza, połączyć z innymi materiałami. Doskonale prezentuje się w zestawieniu z naturalnym drewnem, powierzchniami betonowymi, szkłem.
Zestawiając dwa materiały obok siebie, poza kontrastem kolorystycznym zwróćmy uwagę na różnorodność faktur. Nieregularną strukturę cegły możemy zestawić z gładką, jednolitą powierzchnią płytki, dzięki czemu uzyskamy ciekawy efekt we wnętrzu.
Płytki jak cegła
Faktura, kształt i uniwersalność zastosowań klasycznej cegiełki, stała się inspiracją dla producentów płytek ceramicznych i gresów. W ofercie odnajdziemy wiele różnorodnych kolekcji, inspirowanych ceglanym wzorem.
Płytki są łatwe do utrzymania w czystości, dostępne w wielu kolorach, rozmiarach i rodzajach wykończenia. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej, ceglanej powierzchni. Do wyboru mamy różne rodzaje wykończenia krawędzi: nieregularne, proste lub fazowane.
Do wyboru mamy wiele kolorów i formatów płytki, dzięki czemu bez problemu dopasujemy kształt i wzór do stylu panującego w naszej łazience. Na szczególną uwagę zasługują płytki w barwnym wykończeniu: zielonym, czy niebieskim. W połączeniu z polerowaną powierzchnią delikatnie rozświetlają przestrzeń, nadając niepowtarzalny charakter.
Jaki kolor wybrać?
W klasycznych wnętrzach możemy postawić na ponadczasowe zestawienie bieli i czerni. Połyskująca powierzchnia płytki z fazowaną krawędzią, w połączeniu z chromowanymi dodatkami stworzy elegancką przestrzeń.
Białe płytki jak cegła, dobrze sprawdzą się na większych powierzchniach. Ten uniwersalny kolor dobrze komponuje się z każdym materiałem i odcieniem. W połączeniu z drewnem i szarością idealni sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w skanydnawskim stylu. Razem z pastelowymi czy szarymi odcieniami stworzy uniwersalne wnętrze.
Decydując się na stylizację w klimacie industrialnym, do wnętrza możemy wprowadzić płytkę cegłopodobną w kolorze czerwonym, urozmaiconą naturalnymi przebarwieniami. W połączeniu, np. z czarną armaturą, stworzy we wnętrzu niepowtarzalny klimat.
W stylizowanych wnętrzach utrzymanych w klimatach vintage diobrym wyborem będą płytki w kolorze.
Płytki klinkierowe w łazience
Klinkier jest powszechnie stosowanym materiałem, przy produkcji płytek elewacyjnych, często stosowany jest przy tworzeniu produktów przeznaczonych na zewnątrz: płytek stopnicowych, tarasowych. Dzięki wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze płytki są odporne na ścieranie i uszkodzenia, dobrze znoszą wilgoć i różnice temperatur. Płytki klinkierowe bez obaw możemy zastosować w łazience. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w rustykalnych wnętrzach, czy stylizowanych aranżacjach. Dodatkowo motyw klinkierowej cegły możemy powtórzyć w pozostałych pomieszczeniach, tworząc spójne wnętrze.
Do montażu takich płytek w łazience należy wybrać klej przeznaczony do produktów klinkierowych, należy także dobrać odpowiednią spoinę. Większość dostępnych płytek klinkierowych nie wymaga dodatkowej impregnacji.