Designerskie lampy wiszące nad stół

Designerskie lampy wiszące nad stół

Odpowiednio dobrane lampy wiszące dodadzą twojej jadalni uroku i podkreślą jej unikalny charakter. Lampa nad stołem jadalnianym powinna skutecznie i równomiernie rozświetlać cały blat, emitując przy tym przyjemny, nieoślepiający blask. Zobacz nasze propozycje i znajdź idealny model do swojego wnętrza!
3:00 min
0
0

Jaka lampa sufitowa nad stołem? Najważniejsze zasady wyboru


Kiedy szukamy oprawy oświetleniowej do jadalni, często kierujemy się wyłącznie wyglądem, zapominając o roli, jaką musi pełnić lampa nad stołem. Oczywiście, zależy nam, aby pasowała do wnętrza i była ładna, ale powinna być też funkcjonalna i prawidłowo doświetlać wybraną przestrzeń. Jakie paramenty będzie miała dobrze wybrana lampa nad stół?

Autor:
Redakcja
Data:
02.02.2022
Aktualizacja:
17.06.2024
Jadalnia z widokiem na taras
Lampy w kształcie kul nad drewnianym stołem. Fot. Na Swoim Miejscu

Wybierając oprawę nad stół, warto mieć świadomość, jakiego dokładnie szukamy światła. W tym przypadku mowa oświetleniu zadaniowym. Dlatego należy unikać opraw, których strumień świetlny będzie skierowany w różne strony, a nie doświetli powierzchni, na której najbardziej nam zależy. Lampa, która dobrze oświetli stół, powinna mieć odpowiednio dobrane parametry.


Temperatura barwowa


Żarówka do lampy nad stół w jadalni powinna dawać ciepłe, białe światło. Dzięki temu zbudujemy tu spokojny klimat, w którym przyjemnie spożyjemy posiłek. Najlepiej sprawdzi się temperatura barwowa pomiędzy 2700K – 3000K, czyli białe w ciepłym odcieniu.  Ciekawym rozwiązaniem są lampy z regulowaną temperaturą barwową. Te rozwiązania pozwala dostosować temperaturę świecenia oprawy w zależności od potrzeb w danej chwili. Dzięki temu możemy korzystać ze stołu w jadalni także podczas pracy. 


Współczynnik oddawania barw CRI


Ważny jest także współczynnik oddawania barw CRI. Kolory potraw, dekoracji i zastawy są dodatkową atrakcją podczas każdego posiłku. Warto zadbać o to, aby światło możliwie najbardziej rzeczywiście oddawało odcienie. Szukajmy opraw ze współczynnikiem CRI >90.

Jadalnia z dużymi oknami
Niecodzienna lampa nad szarym stołem. Fot Punctum Architecture

Żyrandole – efektowne lampy wiszące do wysokich pomieszczeń (i nie tylko)

Salon otwarty na jadalnię z białym stołem z beżowymi krzesłami
Ozdobna lampa nad drewnianym stole. Fot. Joanna Stelmaszczuk Projektowanie Wnętrz

Żyrandole kojarzą Ci się głównie z lampami wiszącymi do sypialni czy salonu? Odważ się przełamać ten schemat! Wykorzystaj klasyczny lub nowoczesny, obszerny żyrandol jako lampę nad stołem w jadalni! Jadalnia z tak wyrafinowanymi, designerskimi lampami wiszącymi stanie się nie tylko funkcjonalna i przytulna, ale również zachwycająco piękna. Duża ilość punktów świetlnych doskonale poradzi sobie z rozświetleniem całego blatu, a także okolic stołu.


Uważasz, że żyrandole to lampy wiszące do wysokich pomieszczeń w stylu pałacowym? To mit! Jeśli dysponujesz niższym wnętrzem, wybierz model z możliwością regulacji wysokości i po prostu zawieś go bliżej sufitu. Poza tym współcześnie projektowane żyrandole znacząco odbiegają od dobrze znanego pałacowego wzornictwa, a dzięki lampie wiszącej dopełnimy aranżację

Jadalnia z biało-czarnym sufitem  i złotą lampą
Złota lampa w jadalni z biało-czarnym sufitem. For. Wkwadrat

Lampy wiszące nad stołem w rozmiarze XL

Jadalnia w salonie z drewnem i kamieniem
Niecodzienny żyrandol w salonie z drewnianym stołem z białym blatem. Fot. DOMZDesign

Jeśli szukasz lampy wiszącej do kuchni lub jadalni z dużym stołem, możesz sięgnąć np. po designerski model z jednym kloszem – za to w rozmiarze XL. Zapewnisz wnętrzu efektowną dekorację i sporą dawkę światła. Wiele intrygujących projektów znajdziesz w segmencie metalowego oświetlenia loftowego. Pamiętaj, że pomiędzy blatem a lampą należy zachować odległość około 60-70 cm. Dzięki temu spożywanie posiłków będzie komfortowe, a lampa nie będzie przeszkadzać siedzącym przy stole.

Okrągły stół drewniany przy dwukolorowej kuchni
Designerska lampa nad drewnianym stołem. Projekt NOM studio Monika Ledzion Joanna Michalska Spółka Cywilna, Fot. Raspberry Workshop
Jasna jadalnia przy kuchni
Elegancka jadalnia przy kuchni. Fot. Troomono Agnieszka Graczykowska

Długie lampy wiszące designerskie do kuchni

Jadalnia z kominkiem pod schodami
Jadalnia w bieli i drewnie przy schodach. Fot. TIKA DESIGN
Jadalnia glamour ze szklanym żyrandolem
Szklany żyrandol w jadalni. Fot. Wkwadrat

Nad prostokątny stół jadalniany możesz wybrać lampy wiszące złożone z kilku kloszy zwisających na długich kablach w jednym rzędzie. Nad okrągłym stołem doskonale zaprezentuje się model z okrągłą podsufitką, z której „wychodzą” trzy klosze i wiszą na różnych poziomach. Alternatywnie możesz wykorzystać pojedyncze lampy wiszące i zawiesić je w duecie, trio lub w towarzystwie kilku identycznych modeli. Stworzysz w ten sposób autorską, efektowną kompozycję i zyskasz praktyczne oświetlenie jadalni oraz przyjemną atmosferę.

Jadalnia przy salonie glamour z dużymi obrazami
Jadalnia w stylu glamour z dużymi obrazami. Fot. Wkwadrat

Co jeszcze jest istotne podczas wyboru lampy nad stół? Ważne jest, aby lampa nas nie oślepiała i nie powodowała efektu olśnienia. Niekorzystnym zjawiskiem jest także tętnienie światła. Tętnienie lub inaczej flicker światła, ma bezpośredni wpływ na komfort widzenia, nasze zdrowie i samopoczucie. Jest to wyraźnie widoczne w postaci napadów padaczkowych, które występują przy migotaniu światła w zakresie od 3 do 70 Hz. U osób narażonych na długotrwałą ekspozycję na światło migoczące o częstotliwości powyżej 70 Hz, gdzie migotanie jest często świadomie niedostrzegane, może powodować pogorszenie samopoczucia i wzroku oraz wywołać bóle głowy, a nawet długotrwałe migreny.

Beżowa jadalnia z 4 lampami nad stolem
Minimalistyczne oprawy w kształcie tub dobrze wyglądają powieszone wzdłuż osi prostokątnego, lub stołu. Fot. Caffe Latte Home

Eklektyczny miks lamp wiszących

Lubisz aranżacyjne eksperymenty i mieszanie różnych stylów na jednej przestrzeni? Co powiesz na to, żeby nad stołem w jadalni zamocować kilka mniejszych lamp wiszących, pochodzących z zupełnie różnych kolekcji? Efekt zależy tylko od Twojej wyobraźni! Warto zainspirować się gotowymi, dostępnymi w sieci aranżacjami – zwłaszcza jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia dekoratorskiego. 

Minimalistyczna jadalnia z czarnym, kontrastowym oświetleniem
Reflektory w czarnym kolorze tworzą ciekawy element kontrastu w minimalistycznej, białej jadalni. Fot. Nedgis

Podsumowanie

Jadalnia z okrągłym stołem obok czarnego aneksu
Okrągła lampa nad okrągłym stołem. Fot. Punctum Architecture

Lampy stanowią przysłowiową kropkę nad i całej aranżacji. Skoro wiele czasu i uwagi poświęciłeś na zakup stołu, to z równym zaangażowaniem należałoby wybierać oświetlenie. Idealna lampa nad stół do wnętrza to taka, która pasuje do wystroju, podnosi walory estetyczne przestrzeni i skutecznie rozświetla cały blat bez oślepiania siedzących przy stole, a wręcz może wprowadzić magiczny nastrój do Twojego domu. 

Jadalnia z kominkiem w betonie i dekoracyjnym drewnem
Jadalnia z drewnem i dekoracyjnym betonem. Fot. Punctum Architecture

Podobne artykuły

Jak dobrze oświetlić kuchnię?
Projekt instalacji elektrycznej oraz wybór odpowiedniego oświetlenia do domu i mieszkania to niezwykle ważny etap prac remontowych...
czytaj więcej
Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?
Łazienka to pomieszczenie, w którym często brakuje naturalnego światła. Dobranie odpowiedniego oświetlenia jest więc niezwykle...
czytaj więcej